okvar

Razvoj sluha in govora od rojstva do petega leta starosti
V porodnišnici od dva do tri dni po rojstvu dojenčkom pregledajo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljne preiskave. A največ okvar se v resnici izkaže pozneje, najpogosteje v obdobju od dveh do treh let starosti, ko se govor otroka ne razvija pravilno. V spodnjih vrsticah smo pripravili vodič razvoja sluha in govora pri otroku od rojstva do petega leta starosti, ki vam bo lahko v pomoč pri odkrivanju morebitnih težav.

'Otrok v pregretem avtu? Najprej se spoti, omedli in nato umre!'
Otroško telo se segreje tri do petkrat hitreje kot telo odraslega. Povišanje telesne temperature in nezmožnost ohlajanja lahko povzroči vročinski udar, poškodbe organov in smrt. Vsako leto znova in znova ponavljajo – ne puščajte otrok v avtu v vročini! Ne, niti za 5 minut!

Kaj vse vpliva na razvoj še nerojenega otroka?
Nosečnost je nekaj najlepšega. Nosečnica se pripravlja na rojstvo novega bitja in preživlja eno najpomembnejših obdobij v življenju. Komaj pričakuje trenutek, ko bo spoznala svojega otročka, in pazi nanj, še preden ugleda luč sveta. Kako pa lahko kar najbolje poskrbi zanj s svojimi navadami in življenjskim slogom?

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Karolinina starša: "Sledil je šok ... To so bili za naju najtežji trenutki"
Komaj 4 leta stara deklica Karolina se sooča s kruto in smrtonosno prirojeno redko boleznijo, za katero ne obstaja zdravilo. Da bi razvili gensko zdravljenje za njeno bolezen, je potrebno zbrati 2 milijona €, zato društvo Viljem Julijan poziva vse dobre ljudi k donaciji.

Vse pravice in ugodnosti staršev na enem mestu
V Sloveniji je starševski dopust v preteklem letu 2022 izrabilo 25.073 mamic in 892 očkov. Nadomestilo za odmor med dojenjem je prejemalo 89 mamic, pravico do plačila prispevkov zaradi varstva najmanj štirih otrok pa je uveljavljalo 13 očkov in 1075 mamic.

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!
Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

To so simptomi in znaki fetalnega alkoholnega sindroma
Uživanje alkohola med nosečnostjo nosi številna tveganja, med katerimi velja še posebej izpostaviti spekter fetalnih alkoholnih motenj. Gre za krovni izraz več vrst motenj, ki so lahko blage ali hude, kažejo pa se v različnih prirojenih telesnih in duševnih okvarah pri novorojenem otroku. Motnje fetalnega alkoholnega spektra obsegajo: fetalni alkoholni sindrom, delni fetalni alkoholni sindrom, prirojene okvare, motnje nevrološkega razvoja ter vedenjske motnje, povezane z izpostavljenostjo alkoholu pred rojstvom.

Ko otrok dobi diagnozo šum na srcu
Srce je pomemben organ, zato so starši, ko pediater postavi diagnozo šum na srcu, upravičeno na trnih. Kaj to vendar pomeni? Sam po sebi šum še ni bolezen. Nadaljnje preiskave lahko pokažejo, da gre za tako imenovan nedolžen šum, ki ne potrebuje nobenega zdravljenja. "Po drugi strani je lahko znak hude ali manj hude okvare srca," pove prof. dr. Mirta Koželj, dr. med., iz Službe za kardiologijo na Pediatrični kliniki UKC Ljubljana.

Znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije
Letno pri od 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha. Nekateri otroci pozneje za podporo pri učenju govora ali kot samostojno komunikacijo uporabljajo slovenski znakovni jezik (SZJ), ki vsebuje prvine govorjenega jezika in katerega izvajanje poteka s kretnjami, mimiko, gibanjem telesa in govorom. V petek bosta znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije. Majhna zmaga in korak bližje k enakopravnosti za vse gluhe in naglušne osebe.

Širitev presejanja v Sloveniji: rešili bodo še več otrok
Čudovita novica: zaradi širitve presejanja novorojenčkov v Sloveniji bo imelo še več otrok, kljub prirojenim redkim boleznim, možnost praktično normalnega življenja ali pa bo potek njihove bolezni bistveno omiljen. "To je neprecenljivo," se zavedata Gregor in Nina Bezenšek, starša preminulega Viljema Julijana in ustanovitelja Društva Viljem Julijan.

Koliko jajc lahko pojemo za praznike?
Med prazniki se lahko pregrešimo. Toda le, če se "praznično" ne prehranjujemo vse dni v letu. Po koncu velike noči oziroma katerega koli praznika se je treba vrniti k zdravi, uravnoteženi prehrani. Prvih nekaj dni se lahko poskušate prehranjevati celo malo bolj zdravo kot običajno.

Škiljenje in ponovna operacija
Spoštovani, kot otrok sem škilila navzven na levo oko in bila zaradi tega na operaciji ki je bila uspešna. Pred kakim letom sem opazila, da mi ta oko, ki je bil operiran skače spet navzven. Zdaj sem s...

Kratka zameglitev vida
Pozdravljeni! Nekaj dni nazaj se mi je zgodilo da sem za kasnih 10 minut izgubil ostrino vida na desnem ocesu kot da se bi mi dioptrija povecala nekasna majhna zameglitev, drugace sem kratkoviden -5 n...

Šport in dioptrija
Spoštovani! zanima me ali se lahko intenzivno ukvarjam z borilnimi veščinami (kickboks) če imam dioptrijo -8 na obe očesi ali obstaja kaksna nevarnost poškodb ocesa in mrežnice?

ANTI VEGF injekcije v oko
Pozdravljeni.Star sem 65 let.Imam diagnozo edem makule, dobivam injekcije ANTI- VEGF,enkrat mesečno Zanima kaj lahko pričakujem glede vida.Ali se po končanem zdravljenju da vid popraviti z očali. Do s...

Okvara rumene pege - OCT izvid
Pri zadnjem pregledu postavljena diagnoza: OHT u.o. in pseudophakia o.u. Ostrina vida do =07 p.; lo = 1,0 Tlak : do 14 mmHg, lo 18 mmHg (zdravljen glavkom!) Fdi v M: do: papila omejena,rožnata, C/D =0...

Tamponada mrežnice s silikonskim oljem
Pozdravljeni zanima me, kakšni zapleti so možni pri tamponadi mrežnice z silikonskem olje. Kakšne so prognoze za vid v slučaju prav te tamponade z silikonom če je razlog za to tamponado bil udarec na ...

Pike in črte pred očmi
Lep pozdrav. Pred 5 meseci sem v levem očesu opazil polprozorne pikice in črte. Najbolj so vidne ob sončni in močni svetlobi ter na svetli podlagi. Star sem 17 let is sem kratkoviden. Dioptri...

Poškodba očesa
Pozdravljeni! Pri 5-ih letih sem imel poškodbo očesa s puščico od loka. Imel sem 4 operativne posege, vendar se vid ni izboljšal. Takrat so mi povedali, da imam suh živec. Sedaj sem star 38 let, pa m...

Keratokonus
POZDRAVLJENI!!!!!!!!!!!!!!!IMAM ENO VPRAŠANJE IMAM OČESNO BOLEZEN KERATOKONUS in me zanima če se da ko to pomagat hvala lučka

Adenovirusni obolenje
Pozdravljeni. Pred dvema letoma sem imela adenovirusno vnetje roženic, takrat se mi je tudi poslabšala dioptrija (iz približno -2 na -4). Zdaj na izvidu piše:Vdo: 0,5 cc (-4,00 -1,00/15) -5,00 Dsph -1...

Nepravilna drža in stisnjen živec
Pozdravljeni! stara sem 30 let in imam zelo slabo držo, držim se preveč naprej (tako kot "pukljasti" ljudje) in sem preizkusila že nekaj pripomočkov za zravnanje drže, vendar pas z nobenim nisem zadov...

Zožanje solzevoda
Trimesečni sin ima stenozo solzevoda. Sondaža naj ne bi prišla v poštev ker je premajhen. POgosta vnetja blažimo z mazilom Tobrex in kapljicami Sulfasol, kar pa ni dosti uspešno. Kaj svetujete?

Vpliv UV svetlobe na oči
Pozdravljeni! Pri razvijanju dolocenega projekta sem naletel na posebno UV katodo, ki oddaja ultravijolicno svetlobo, tako, ki obarva UV reagente. Mene in se nekaj kolegov zanima, ali je taka svetloba...

Glaukom
Lepo pozdravljeni! Stara sem 23 let. Očala nosim že od 7. leta. Dioptrijo imam zelo visoko in sicer desno oko: -7,25-0,5 in levo oko: -8,5-0,25. Pred dvema mesecema so mi ugotovili previsok očesni pr...

Novost v ljubljanski porodnišnici
Ljubljanska porodnišnica je danes kot donacijo v uporabo prejela dve sodobni CTG napravi za spremljanje ploda in nosečnice med porodom. Porodnišnica jih namreč zaradi okvar nujno potrebuje.

To je najpogostejša nevrološka bolezen
Danes obeležujemo svetovni dan multiple skleroze, najpogostejše nevrološke bolezni in razloga za invalidnost med mlajšimi odraslimi med 20. in 40. letom starosti. V Sloveniji živi preko 3500 oseb z multiplo sklerozo. Ob tej priložnosti bodo v Ljubljani predstavili knjižico z zgodbami oseb s to boleznijo.

Raziskave nudijo novo upanje
Kombinacija dveh zdravil bi lahko zaobšla genetske okvare, ki povzročajo cistično fibrozo, in podaljšala življenje bolnikov, kaže raziskava, ki so jo objavili v New England Journal o Medicine. Po navedbah sodelujočih zdravnikov gre za prelomno terapijo, ki bi lahko občutno izboljšala kakovost življenja bolnikov.

Pomembno opozorilo za mlade glede poslušanja glasbe
Ob letošnjem mednarodnem dnevu skrbi za sluh, ki ga obeležujemo danes, Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije poudarja nevarnost nastanka okvar zaradi preglasnega poslušanja glasbe. Z geslom Poslušajmo glasbo varno pozivajo zlasti mlajšo populacijo, ki opozoril še vedno ne jemlje dovolj resno.