Bibaleze.si

omejen

Nosečnost
04. 03. 2025 05.00

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno

Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Svet slavnih
17. 02. 2025 10.52

Tehnološki velikani in njihova stroga pravila pri vzgoji

V današnjem svetu, kjer so zasloni postali nepogrešljiv del vsakdanjega življenja, mnogi tehnološki velikani, ki so odgovorni za ustvarjanje novih tehnologij, ki nas priklepajo na ekrane, omejujejo čas, ki ga njihovi otroci preživijo pred zasloni.

Lepota in moda
05. 02. 2025 05.00

To so popolne poročne obleke za nosečnice

A vas bo na vaš poročni dan morda krasil nosečniški trebušček in ne veste, kako se bo ujemal z vašo obleko? Potem ste na pravem mestu!

Družina in odnosi
23. 01. 2025 05.00

Kje je bila ta neskončna potrpežljivost, ko sem bila jaz otrok?

Ko naši starši preidejo v vlogo starih staršev, lahko opazimo presenetljive spremembe v njihovem obnašanju. Zdi se, da so postali bolj potrpežljivi, prijazni in razvajajoče naravnani do svojih vnukov, kar pogosto povzroči mešane občutke. Medtem ko te spremembe lahko prinesejo veselje, pa lahko včasih tudi boleče spomnijo na obdobja, ko tega ni bilo v našem otroštvu.

Prehrana
22. 01. 2025 05.00

Kako naučiti otroka, da se prehranjuje zdravo?

Vsak starš si želi, da bi njihov otrok razvil zdrave prehranjevalne navade. Vendar pa to pogosto ni preprosto, saj otroci včasih zavračajo zdravo hrano. V tem članku vam ponujamo 10 preprostih nasvetov, kako otroka naučiti, da se bodo zdrave prehranjevalne navade začele razvijati zgodaj.

Svet slavnih
11. 01. 2025 12.00

Vroča srbska zvezda drugič noseča: Sanja o punčki

Aleksandra Prijović, ena izmed najbolj priljubljenih pevk na Balkanu, je v nedavnem intervjuju iskreno priznala, da si želi deklice, nato pa je prišlo v medije, da je tudi drugič noseča.

Dojenček
11. 12. 2024 04.44

Dojenčkov prvi mesec: kaj pričakovati in kako se pripraviti na novo rutino

Rojstvo otroka je čudežen dogodek, ki s seboj prinaša nešteto čustev – od neizmerne sreče do občutka zmede in utrujenosti. Prvi mesec z dojenčkom je poln izzivov, a tudi nepozabnih trenutkov. Pravilna priprava in razumevanje, kaj pričakovati, lahko pomagata zmanjšati stres in vam omogočita, da uživate v teh prvih tednih, ko se oblikuje vaš odnos z novim družinskim članom.

Vzgoja in vrtec
02. 12. 2024 05.00

Televizija v otroški sobi – da ali ne?

Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Za mami
05. 11. 2024 03.15

Ste pripravljeni na zmenek z mamo samohranilko?

Z vlogo mame samohranilke prihaja veliko pozitivnih lastnosti, ki jo oblikujejo kot osebo. Kaj vse bi morali vedeti, preden se odpravite na zmenek z mamo, ki otroke vzgaja sama?

Resnične zgodbe
23. 07. 2024 05.00

Hudo bolne otroke so vprašali, kaj jim v življenju največ pomeni

Večina staršev bi na vprašanje, kaj jim pomeni največ v življenju, na prvo mesto zagotovo postavila otroke. Za svojega bi večina celo dala življenje. A le-to je včasih zares nepošteno – preberite, česa si bolj kot vse na svetu želijo otroci, ki so hudo zboleli.

Trači
28. 02. 2024 05.00

Priljubljeni slovenski igralec iskreno o svoji družini

Igralec Jernej Kuntner se je ponovno pojavil na malih zaslonih v vlogi dolenjskega župana Karla Zabašnika v peti in zadnji sezoni VOYO originalne serije "Za Hribom". Nedavno smo z njim razpravljali o njegovih otrocih, 29-letnem Roku in 24-letni Lini, ki ju ima z ženo Moniko, ter o spremembah v družinski dinamiki, ki so se zgodile ob njunem osamosvajanju.

Vzgoja in vrtec
19. 02. 2024 02.30

Babice in dedki čedalje manj varujejo vnuke

Nekoč je bilo drugače. Še pred 40 ali 50 leti so – vsaj na podeželju in po vaseh – malčke pred vstopom v šolo čez dan pogosto varovali stari starši (pa tudi drugi svojci, sosede in prijateljice), razširjeno je bilo tudi varstvo otrok pri (starejših) gospeh, ki so imele nekakšne neuradne vrtce kar doma.

Najstniki
29. 08. 2023 05.00

To je ena najtežjih odločitev v dobi odraščanja otroka

Novo šolsko leto prinaša številne izzive – tako za otroke kot tudi za starše. Seveda bi svojim malčkom radi zagotovili vse, kar jim bo v pomoč pri nabiranju novih znanj in izkušenj, a v sodobnem svetu knjige, zvezki in pisala niso več dovolj. Tudi v izobraževanju je namreč vse večji poudarek na digitalizaciji in digitalnem opismenjevanju, zato so tudi računalniki in tablice tako rekoč že del obvezne šolske opreme. Toda kdaj so otroci zares dovolj stari za tovrstne naprave?

Zdrav otrok
14. 08. 2023 05.00

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?

Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Novice
12. 04. 2023 05.00

Priročen in izjemno lahek voziček Joolz Aer+ zložite v dveh sekundah

Za mnoge je življenje v majhnem stanovanju bolj stvar nuje kot izbire. Poglejmo na to s pozitivne strani. Omejen prostor bivanja nas nauči urejenosti in boljše organizacije. Z urejenim življenjem v majhnem stanovanju pa tudi otroke že od začetka učimo, da ni pomembno, koliko stvari imamo in kako velike so. Pomembnejša je skrb zanje in za vse, kar nas obkroža. Toda kam z otroškim vozičkom?! Ne skrbite, rešitev prinaša novi Joolz Aer+.

Družina in odnosi
12. 01. 2023 05.00

Kako ozdraviti ranjenega notranjega otroka

Delo z notranjim otrokom, imenovano tudi zdravljenje notranjega otroka, je način za reševanje naših nezadovoljenih potreb in celjenje ran navezanosti. Gre za notranje delo, pri katerem gremo globoko vase, da bi raziskovali občutke in tiste dele nas samih, ki so jih drugi morda spregledali, zavrnili ali označili za neprimerne. Na ta način preprečimo, da bi neprijetne izkušnje prenašali na naslednje generacije.

Šola in splet
07. 11. 2022 09.25

Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger

Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi nekemične ali vedenjske zasvojenosti, kot so zasvojenost z igrami na srečo, hrano, odnosi, delom, spletnimi igrami in sodobnimi tehnologijami. O slednjih dveh vrstah zasvojenosti med otroki in mladimi bomo osveščali tudi na portalu Bibaleze.si v sklopu projekta Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger.

Zdrav otrok
22. 10. 2022 05.00

Vaš otrok raje bere brez luči? Morda ima skotopični sindrom

Na skotopični sindrom posumimo predvsem, ko otroka branje utruja, ko mu je naporno, ko mu je zoprno. Ko se ne more zbrati med branjem ali drugim šolskim delom, recimo ob opravljanju domače naloge, ali ko po krajšem šolskem delu postane vidno utrujen. Kako prepoznati, če ga ima vaš otrok, in kako mu lahko pomagate, je razložila doc. dr. Polona Kelava, certificirana diagnostičarka skotopičnega sindroma po mednarodno priznani metodi Irlen.

Prosti čas
05. 08. 2022 09.16

Otroci preživljajo vedno več ur na dan tako, da strmijo v zaslon

Digitalne tehnologije nam danes olajšujejo marsikateri aspekt življenja, zato kaj hitro pozabimo posvečati pozornost negativnim posledicam, ki jih prinaša prekomerna izpostavljenost zaslonom. Še posebej ranljiva skupina so predšolski otroci. V dokumentarcu Generacija pred zasloni, ki si ga lahko ogledate na VOYO, lahko izveste, kakšne strukturne spremembe v možganih in pri obnašanju otrok prinaša neustrezna raba digitalnih tehnologij, kako neustrezno rabo sploh prepoznati in kako jo lahko zamenjamo z zdravimi digitalnimi navadami.

Šola in splet
15. 07. 2022 04.15

Tako boste otroka spravili stran od elektronskih zaslonov

Toplejša polovica dneva kar kliče po preživljanju časa na prostem. Vendar, kaj če si vaš otrok ne želi iz hiše in bi namesto tega raje cele popoldneve preživel v sobi, pred računalniškimi ali mobilnimi ekrani? Kako motivirati šolarja, da bo raje hodil ven, na igrišče, v mesto ali naravo? Preverite.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Nosečnost
29. 04. 2022 04.15

'Nikoli se nisem počutila bolj osamljena, kot sem se v nosečnosti'

Ste se kdaj počutili krive in nehvaležne, ker v nosečnosti niste čutili veselja, sreče in radosti? Vse to je namreč doživljala mlada mamica Petra, ki nam je zaupala svojo zgodbo in z njo spomnila na nekaj zelo pomembnega – vse, kar čutiš in doživljaš, je v tistem trenutku prav.

Družina in odnosi
11. 01. 2022 08.06

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?

Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Novice
22. 11. 2021 08.48

'Nikoli si nisem mislila, da bom sama kdaj naredila splav'

Splav - eni so proti, drugi pravijo, da bi morala biti vedno možnost izbire. Dejstvo je, da odločitev zanj ni sprejeta zlahka. Idealen bi bil svet, če bi bila vsaka nosečnost zaželena, če bi vsaka potekala brez zapletov, če bi se vsi otroci v maminih trebuščkih zdravo razvijali. A idealnega žal ni in ga nikoli ne bo. Lahko pa stremimo, da bo vedno, povsod in vsem na voljo varna izbira. Na vseh področjih življenja.

Očkov kotiček
23. 07. 2021 15.38

Jernej: 'Saj je otrok najin, kajne? Je sad najine ljubezni, zakaj bi bilo torej vse na moji ženi?'

Nosečnost partnerice in kasneje rojstvo otroka očetom prebudi nove skrbi, vprašanja in dvome. Bom dovolj dober oče? Se bo žena še zmenila zame? Kako bom zmogel? Ker vemo, da so najboljši nasveti iz prve roke, smo obiskali eno od srečanj za mlade starše in za rokav pocukali novopečene očete. Njihove izkušnje smo povezali z najpogostejšimi pomisleki, ki jih imajo očetje v tem obdobju.

Blog
12. 05. 2021 07.23

"Mami, kdaj bom lahko počel vse, kar si želim ... brez tvojega dovoljenja?"

Matevža je zanimalo, koliko moraš biti star, da ti ni treba več staršev vprašati za dovoljenje. V smehu sem mu odgovorila, da me ne bo treba več ubogati, ko bo imel svojo upokojensko kartico.

Novice
30. 11. 2020 07.48

Svarila pred koronageneracijo ali zakaj je športna vzgoja tako pomembna kot matematika

"Otroci so zelo iskreni. Tako so recimo v prvem valu epidemije učenci svoji razredničarki povedali, da včasih sploh niso odprli učne priprave za šport, kaj šele da bi opravili zadane naloge. Toliko dela so imeli z drugimi predmeti, da šport ni prišel na vrsto. Omenjeno je bilo zame šokantno," je opisala učiteljica športne vzgoje in mamica dveh. Da, res. Splet okoliščin, ko so otroci ostali brez fizičnega pouka športne vzgoje in brez treningov, njihovo gibanje v domačem okolju pa je bilo precej omejeno, je pustil velike posledice.

Dojenček
06. 10. 2020 07.56

Tako boste postavili temelje zdrave prehrane

Otrok potrebuje kakovostno prehrano, s katero bo krepak in kos vsem izzivom, ki so pred njim. Nemalokrat pa imamo težave, da nahranimo njegov želodček z vsemi hranili, ki jih njegovo telo nujno potrebuje za zdrav razvoj.

Najstniki
03. 04. 2020 11.55

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''

Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

Prehrana za dojenčke
31. 03. 2020 16.08

To je izjemno pomembno v boju proti okužbam

Prehrana je ključnega pomena za razvoj dojenčkov in malčkov, še posebej v času izolacije, ko imamo omejen dostop do svežih živil.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863