onesnaževanje

Opozarjajo na največje grožnje in izzive za otroke
Dolgotrajni konflikti, vse hujša podnebna kriza, porast duševnih bolezni med mladimi in dezinformacije na spletu predstavljajo nekaj največjih globalnih groženj otrokom, je danes v odprtem pismu ob letošnji 30. obletnici konvencije ZN o otrokovih pravicah opozorila izvršna direktorica Sklada ZN za pomoč otrokom (Unicef) Henrietta Fore.

Zaradi pljučnice in diareje vsako leto umre 1,4 milijona otrok
Zaradi pljučnice in diareje vsako leto umre 1,4 milijona otrok, velika večina jih živi v državah z nizkimi in srednjimi dohodki, so danes sporočili iz Unicefa in dodali, da imajo svetovni voditelji, ki so se zbrali na podnebni konferenci v Marakešu, priložnost, da sprejmejo zaveze, ki bodo pomagale rešiti življenja 12,7 milijona otrok do leta 2030.

Resnica o sezonski in lokalni hrani pozimi
"Opazil sem, da trgovci tudi v zimskem času na veliko oglašujejo ponudbo sezonske in lokalno pridelane zelenjave in sadja. Sprašujem se, kaj je v tem času zares lokalno in sezonsko. Rad bi izvedel kaj več kot le o kislem zelju in repi …"

Se zavedate, kako škodljive so plastične vrečke?
Plastične vrečke veljajo za simbol onesnaževanja, saj imajo za okolje dolgoročne posledice. Razkrajajo se tudi do 1000 let, v Sloveniji pa jih na leto porabimo od 150 do 300 na osebo. Se strinjate, da je čas za spremembe?

Kolumna: Vse obstaja le zaradi otrok
Na videz povsem navaden filmski večer z možičkom se je končal s tihim premišljevanjem o tem, da ne le prihodnost tega sveta, ampak tudi sedanjost osmišljajo samo otroci. Za vrednote, dobroto in napredek se lahko zahvalimo njim.

Inteligenten moški, dobra sperma?
Tudi neplodnost je mogoče preprečiti ali vsaj delno pozdraviti. Moški lahko precej naredi tudi s tem, da se izogiba vsemu, kar bi lahko slabo vplivale na njegove semenčice.

Male ritke v eko pleničkah
Če je otrok vso dobo povijanja v plenicah za enkratno uporabo, to pomeni od pet do šest tisoč plenic na otroka, oz. tono smeti, razgradljivih v 500 letih. Po statističnih podatkih imamo v Sloveniji več kot 55 tisoč ton smeti na leto samo zaradi plenic za enkratno uporabo.

Prazna pločevinka za darilo?!
Slovenska gospodinjstva vsako leto proizvedejo več kot 600.000 ton odpadkov. Zakaj ne bi poleg ločevanja tudi sami reciklirali kakšen kos? Naj pločevinka ne roma v koš, spremenite jo v čudovit lonček za pisala!