opazovanje

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?
Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Tipi iger, ki so pomembne za otrokov razvoj
Otroška igra je skozi oči odraslih nekaj zelo preprostega, a ima velik pomen za otrokov razvoj. Med igro otroci vadijo socialne, kognitivne, organizacijske, telesne in čustvene spretnosti, vključno z ustvarjalnostjo, domišljijo in reševanjem problemov. V nadaljevanju izpostavljamo različne tipe iger, ki si sledijo skozi odraščanje otroka v najzgodnejših fazah.

Gozd je najboljša igralnica in učilnica za otroke
Otroci v gozdu nabirajo nepozabne izkušnje z objemi mogočnih dreves, prvimi koraki v blato, opazovanjem živali in rastlin, preskakovanjem štorov in pogumnim rezljanjem lesa. Gozd spodbuja zdrav razvoj, krepi okoljsko zavest, socialne veščine in ustvarjalnost. Če postane del šolskega in družinskega vsakdana, otrokom odpira vrata v svet pristnega učenja, svobodnega gibanja in tesne povezanosti z naravo. Starši in učitelji jim lahko omogočimo dragocene dogodivščine v naravi, preko katerih pridobivajo izkušnje, ki jih bodo obogatile za vse življenje.

Zimske aktivnosti z otrokom, za katere ne potrebujemo veliko denarja
Zdaj lahko končno rečemo, glej, zunaj je sneg. No, vsaj nekaj ga je. Za vragolije na svežem zraku pa nam ni treba zapraviti celega bogastva, saj potrebujemo samo dobro voljo in motivacijo, da se premaknemo z domačega kavča.

Kako vemo, da ima dojenček priraščen jeziček?
Ankiloglosija, splošno znana kot priraščen jeziček, je stanje, ki se pojavi, ko je trak kože pod jezikom krajši kot običajno, kar omejuje gibanje jezika. Ta na videz nepomembna težava ima lahko pomembne posledice tako za dojenčke kot za odrasle.

Staromodni hobiji, ki so postali nov trend med mladimi
V zadnjih letih so mnogi najstniki začeli odlagati telefone in se vrnili k staromodnim hobijem, kot so pletenje, vrtnarjenje in peka. Toda ti 'staromodni' hobiji niso le nostalgična zabava, temveč tudi koristna orodja za izboljšanje duševnega zdravja mladih.

Kaj je psihogeno bruhanje pri otrocih?
Ste vedeli, da ima bruhanje lahko povsem psihološko ozadje, brez organskega vzroka? Psihogeno bruhanje je stanje, pri katerem otrok doživlja ponavljajoče se epizode bruhanja brez kakršnega koli prepoznanega telesnega vzroka. Pogosto ga sprožijo psihološki dejavniki, kot so stres, tesnoba ali čustvena stiska. V nadaljevanju preverite, kako ga pri otrocih prepoznamo in kako ukrepamo.

Zato je dobro, da se otrok samostojno igra
Otroka spodbujajte k samostojni igri, saj se bo s tem naučil samostojno razmišljati in razvijati lastne ideje ter rešitve, hkrati pa bo krepil svojo kreativnost in razvijal domišljijo.

Dojenčkov prvi mesec: kaj pričakovati in kako se pripraviti na novo rutino
Rojstvo otroka je čudežen dogodek, ki s seboj prinaša nešteto čustev – od neizmerne sreče do občutka zmede in utrujenosti. Prvi mesec z dojenčkom je poln izzivov, a tudi nepozabnih trenutkov. Pravilna priprava in razumevanje, kaj pričakovati, lahko pomagata zmanjšati stres in vam omogočita, da uživate v teh prvih tednih, ko se oblikuje vaš odnos z novim družinskim članom.

Ste pripravljeni na zmenek z mamo samohranilko?
Z vlogo mame samohranilke prihaja veliko pozitivnih lastnosti, ki jo oblikujejo kot osebo. Kaj vse bi morali vedeti, preden se odpravite na zmenek z mamo, ki otroke vzgaja sama?

Kaj, če nosečnica pade in se udari?
Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?
Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

To je najprimernejši čas, da malčka slečete iz pleničk
Kdaj je najbolj primeren trenutek za odvajanje od pleničk in kako se tega procesa sploh lotiti, da bo za vse čim manj stresen? Univerzalnega odgovora ni – vsak otrok je poseben in drugačen, vsak se razvija na svoj način. Pomagate si lahko z nekaj praktičnimi nasveti, ki glede na izkušnje staršev najbolj delujejo.

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili
Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

To stanje je lahko nevarno tako za žensko, kot še nerojenega otroka
Pregoreksija je pogovorni izraz, ki je v zadnjih letih postal priljubljen za opis obsesije in strahu pred povečanjem telesne teže med nosečnostjo. Gre za želje in poskuse nosečnice, da nadzoruje povečanje telesne teže ali obliko telesa z dietami, intenzivno vadbo in drugimi ukrepi. Včasih sovpada z že obstoječimi motnjami hranjenja, lahko pa se pojavi tudi pri nosečnici, ki v preteklosti ni imela tovrstnih težav. Če se to stanje ne obravnava, je lahko nevarno tako za žensko kot za še nerojenega otroka.

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?
Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Najlepši slovenski kotički za enodnevni izlet
Iščete edinstvene načine raziskovanja Slovenije skupaj z otroki? Odpravite se na družinski izlet in prelepo slovensko deželo odkrijte skozi oči pustolovcev.

Skoraj polovica dvojčkov razvije svoj jezik za komunikacijo
Že ob enem otroku se staršem življenje obrne na glavo, kaj šele, ko v družino prideta dva. Preberite si nekaj zanimivih dejstev o dvojčkih.

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

9 življenjskih veščin, ki se jih mora otrok naučiti v zgodnjem otroštvu
Prvo in najpomembnejše učenje v otrokovem življenju se zgodi v družini. Otroci se učijo iz tega, kako ljudje ravnajo z njimi, pa tudi iz tega, kar vidijo, slišijo in izkusijo že ob rojstvu. Obstaja pa nekaj življenjskih veščin, za katere je dobro, da jih otroci usvojijo že v zgodnjem otroštvu.

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Pravijo, da je to ena najlepših slovenskih vasi
Obiščite slovensko dolino Lepena in spoznajte več o njeni zgodovino, kulturi in naravi ter osupljivih razgledih. Uživajte v raziskovanju gozda, slapov in krajev za ribolov v tej čudoviti mali slovenski vasici.

'O moj bog, bo zdaj videti tako?' Iskren odziv princa Williama, ko je Kate rodila
Starševstvo, predvsem v prvih dneh, prinaša različne izzive in težave, sladke skrbi ... Prav to je izkusil tudi princ William, ko je Kate rodila. V njegovem iskrenem odzivu in besedah se lahko najdejo številne mamice in očki.

Način igre, ki je izjemnega pomena za otrokov razvoj
Senzorna igra ima zelo pomembno vlogo pri razvoju otroka. Poleg tega, da vključuje vseh pet čutil – voh, vid, sluh, tip in okus, krepi tudi otrokove jezikovne in motorične sposobnosti ter spodbuja raziskovanje, ustvarjalnost, radovednost in veščine reševanja problemov. V nadaljevanju pobližje spoznajte prednosti senzorne igre in kako jo vključiti v otrokov vsakdan.

Vrtnarjenje z otroki: igriva pot k naravi, rasti in zdravi prehrani
V hitrem življenjskem ritmu pogosto pozabljamo na pomembnost stika z naravo in odgovornega ravnanja do ene in edine matere Zemlje. Vrtnarjenje z otroki ponuja izjemno priložnost, da jih skušamo naučiti spoštovanja do okolja, odgovornosti, potrpežljivosti, odnosa do hrane in samozadostnosti ter da hkrati skupaj preživljamo kakovosten družinski čas. Kako se lotiti vrtnarjenja z otroki in zakaj je res super, če so naši najmlajši že od malih nogic na vrtu, je obrazložil priljubljen samooskrbni vrtnar Robert Špiler.

'Porod v vodi je res enkratno doživetje'
Stara sem 24 let in sem tudi prvič rodila. Vse skupaj je bilo sicer bolj nenačrtovano, vendar bolj srečna kot sva zdaj, ne bi mogla biti.

Z otrokom izdelajte čudovito hišico za ptičke
Čivkanje hitro vzbudi pozornost naših malčkov in zanimanje za spoznavanje različnih vrst ptic. Sedaj, ko se je zunaj res dobro ohladilo, lahko skupaj z otrokom ustvarita prvo pravo ptičjo hišico in s kreativno dejavnostjo združita spoznavanje ptic in njihove hrane. Kako jo lahko na preprost način izdelate doma, je z nami delila naša ambasadorka Nika Dolenc, mama dveh čudovitih fantov, ki ima veliko smisla za ustvarjanje in DIY otroške igre.

Pozimi zunaj lahkoz otroki počnete vse to
Dodobra smo že zajadrali v hladnejše obdobje leta, zato je pametno razmisliti, kaj boste z družino počeli v prostih dneh. Ker je zima kot nalašč za aktivnosti na prostem, vam predlagamo, da si organizirate čim več aktivnega preživljanja časa na prostem. Zimski športi in igre na snegu imajo na otrokovo psihofizično zdravje izjemno pozitiven vpliv. Ne le da si s tem krepijo imunski sistem, krepijo telesno kondicijo in gibalne sposobnosti, otroci na ta način krepijo tudi medsebojne vezi in dvigajo samopodobo.

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja
Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Kljub hudim nosečniškim izzivom je zvezdnica delila veselo novico
Zvezdnica Astrid Wendt in Kevin Wendt sta razveselila oboževalce s sporočilom o rojstvu drugega otroka, sina Nasha Lochlanda Wendta. Par je delil srečne trenutke na Instagramu, vključno z opisom obiska porodnišnice, kjer se je sin August srečal z novorojenčkom.