opijanje

Če med nosečnostjo pijete alkohol, se zgodi TO!
V Sloveniji že peto leto zapored obeležujemo mednarodni dan ozaveščanja o posledicah izpostavljenosti otroka alkoholu pred rojstvom. Datum fetalnega alkoholnega sindroma simbolizira devet mesecev nosečnosti, saj ves čas nosečnosti obstaja tveganje za dosmrtne posledice zaradi izpostavljenosti alkoholu še nerojenega otroka.

Države, v katerih največ pijejo med nosečnostjo
Na Irskem največ žensk pije alkoholne pijače med nosečnostjo, po raziskavi The Lancet kar 60 odstotkov nosečnic to počne. Na drugem mesto je Belorusija, tam pije 45,8 odstotkov nosečnic, na tretjem pa Danska (45,8 odstotkov).

Lahko postrežejo alkoholno pijačo nosečnici?
Restavracije in bari v New Yorku nosečnicam ne smejo odreči postrežbe alkohola, ker bi s tem kršili njihove temeljne pravice, so sporočili iz urada newyorškega župana.

Alkohol med nosečnostjo ali dojenjem: DA ali NE?
Letošnji mednarodni dan osveščanja o fetalnem alkoholnem sindromu (FAS) je namenjena predvsem mladim oziroma bodočim staršem o tveganjih zaradi pitja alkohola v nosečnosti. S kampanjo Za najboljši začetek - ne pijem za dva strokovnjaki opozarjajo, da je vsakršno pitje alkohola med nosečnostjo in dojenjem nevarno za otroka.

Pozor: Ničelna toleranca do alkohola!
Pred nami je Martinov konec tedna, ko se bo odvijal četrti del akcije 0,0 šofer - trezna odločitev. V času do 11. novembra bodo policisti poostreno nadzirali psihofizično stanje voznikov na slovenskih cestah. Skupaj s pristojnimi inšpektorati pa bodo izvajali tudi intenzivne nadzore nad nedovoljeno prodajo in ponudbo alkohola v gostinskih lokalih.

Policija poostrila nadzor
9. 12. se začenja zadnji letošnji del preventivne akcije 0,0 šofer - trezna odločitev. Cilj medresorske akcije je zmanjšanje prometnih nezgod, ki se zgodijo pod vplivom alkohola in drog. Udeležence v prometu želijo z akcijo spodbuditi k odgovornemu ravnanju v prometu tudi v času veselega decembra. Akcija bo na terenu trajala do 15. decembra.

Eurobasket 2013: Zelo pomembna informacija!
Žal mladi v Sloveniji prepogosto posegajo po alkoholnih pijačah, zato bo v obdobju Eurobasketa 2013 potekala kampanja ''Navijam 0,0'', ki bo mlade košarkaške navdušence spodbujala, da zavrnejo alkoholno pijačo in se imajo tudi brez nje super.

Zakaj se najstnik tako vede?
Najnovejša raziskava ameriškega Centra za kontrolo in preprečevanje bolezni navaja, da pri dveh tretjinah najstnikov, ki spijo manj kot osem ur dnevno, zelo hitro pride do fizičnega nasilja, obenem pa so ujeti v črne misli. Za njih je tudi značilno, da se opijajo in kadijo.

Preprečite poškodbe in zastrupitve!
Inštitut za varovanje zdravja Republike Slovenija navaja, da je v Sloveniji umrljivost zaradi poškodb v prometu, padcev in zastrupitev višja od povprečja razvitih evropskih držav. Prav zato izpostavljajo pomembnost preventive in osveščanja javnosti o tem.

Prepričajte najstnike, da za zabavo ne potrebujejo alkohola!
Najstniki se decembra prav tako udeležijo številnih zabav. Kako jih prepričati, da je opijanje in kajenje škodita njihovemu zdravju?

Za to je kriva njegova mama!
Če nosečnica pije alkoholne pijače, le-te prehajajo preko placente do ploda, kar lahko pri njem povzroči številne zdravstvene težave. Ena izmed njih je fetalni alkoholni sindrom, ki povzroči otrokovo počasnejšo rast, neobičajen videz obraza in poškodbo centralnega živčnega sistema.

Opozorite najstnike na vplive alkohola in tobaka
Ne zatiskajte si oči, da vaš najstnik ni še nikoli poskusil alkoholnih pijač in cigaret. Pogovarjate se z njim odkrito in mu razložite, kako vse to negativno vpliva na njegovo zdravje.

Opijanje slovenskih najstnikov je nad povprečjem!
Analiza trendov v okviru raziskave Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju (HBSC) je pokazala, da narašča delež 15-letnic, ki so bile v življenju vsaj dvakrat opite, in delež mladostnikov, ki so prvič pili alkoholne pijače pri starosti 13 let ali manj, so sporočili z Inštituta za varovanje zdravja RS.