Bibaleze.si

opustitev

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Porodne zgodbe
17. 03. 2025 05.00

Ni vedela, da je noseča: Popkovino odgriznila z zobmi

Včasih ženske preživijo celo nosečnost, ne da bi vedele, da so noseče, kar vodi do "kriptičnih nosečnosti". Te so pogosto presenetljive, saj običajni simptomi, kot so slabost, povečanje telesne teže ali rast trebuha, niso prisotni. Porodi, ki sledijo, so lahko še bolj šokantni, saj ženska rodi brez pričakovanja in brez ustrezne priprave ali medicinske pomoči.

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Prehrana
27. 01. 2025 05.00

Družinski obroki kot ključ do zdravih navad pri otrocih

Družinski obrok ni le priložnost za uživanje v hrani, temveč tudi ključen trenutek za krepitev zdravih prehranjevalnih navad pri otrocih. Raziskave so pokazale, da redni obroki v družinskem krogu pripomorejo k preprečevanju debelosti, boljšemu duševnemu zdravju in boljši komunikaciji znotraj družine.

Najstniki
01. 12. 2024 01.00

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?

Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Novice
11. 11. 2024 08.19

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi

Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

Nosečnost
11. 09. 2024 05.00

Nosečnica mora takoj (in ne postopoma) prenehati kaditi

Kajenje v nosečnosti, skupaj z uživanjem alkohola in drog, predstavlja enega najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje mamice in še nerojenega otroka. Nekatere zmotno verjamejo, da je dovolj zgolj zmanjšati število pokajenih cigaret ali postopoma opustiti kajenje, kar pa ne drži. Zakaj je ključnega pomena prenehati kaditi takoj, ko nosečnica izve, da pričakuje otroka, je pojasnil dr. Tomaž Čakš, dr. med.

Nosečnost
05. 09. 2024 03.30

Vejpi in e-cigarete med nosečnostjo: kakšna so tveganja?

V zadnjih letih so e-cigarete in vejpanje postali vse bolj priljubljena alternativa klasičnemu kajenju. Čeprav se pogosto oglašujejo kot manj škodljiva izbira, njihovi dolgoročni učinki še niso temeljito raziskani, saj so na tržišču relativno kratek čas. Strokovnjaki pa že opozarjajo, da – podobno kot klasični tobačni izdelki – škodujejo zdravju in povzročajo zasvojenost. Še posebej zaskrbljujoča je njihova uporaba med nosečnostjo, dojenjem in v obdobju pred zanositvijo, kar odpira številna vprašanja o vplivih na zdravje matere in (še nerojenega) otroka. Ključna tveganja v teh občutljivih življenjskih obdobjih je osvetlila Helena Koprivnikar, dr. med.

Trači
28. 08. 2024 04.30

Slavni otroci, ki so se odrekli očetovemu priimku

Med njimi je tudi slavni 60-letni hollywoodski igralec.

Družina in odnosi
12. 08. 2024 05.00

To se zgodi, ko se starša prepirata pred otrokom

Način, kako starši razrešujejo svoje spore, lahko otroke zaznamuje za vse življenje. Kako starševski prepiri vplivajo na njih in njihovo duševno zdravje?

Prehrana
02. 08. 2024 05.00

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka

Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

Novice
18. 03. 2024 05.00

Zdrava prehrana. Kaj to pomeni?

Zagotovo že veliko veste o zdravi prehrani. Kljub temu se zlahka izgubite v vseh prehranskih nasvetih, ki jih najdete v družbenih medijih in na spletu. Kaj je zdrava prehrana, kakšne so osnove prehranjevanja in kako se bolje prehranjevati?

Novice
16. 11. 2023 05.00

Sestri združili moči in navdušili Slovenijo

Slovenski sestrski duo, ki ga sestavljata Petra in Janja Metličar, v oddaji Štrataj, Slovenija: na podeželju predstavlja linijo izdelkov iz črne soje, imenovano Poljka. Gre za sad trdnega dela, ki ga sestri dnevno vlagata v delo na družinski kmetiji. Več o njuni kmetijsko obarvani podjetniški poti in sestrskem sodelovanju razkrivamo v nadaljevanju.

Spanje in dojenje
12. 10. 2023 05.00

Lahko mamica, ki zboli, še vedno doji?

Na splošno lahko bolna mati še naprej doji svojega otroka. Materino mleko ima številne koristi za zdravje in pomaga zaščititi otroka pred okužbami in boleznimi. Pravzaprav, kadar je mati bolna, njeno telo proizvede specifična protitelesa, ki se z materinim mlekom prenesejo na otroka in tako nudijo dodatno zaščito.Vendar pa so v določenih situacijah potrebni previdnostni ukrepi za preprečitev prenosa bolezni na otroka. Več o tem v spodnjem prispevku.

Novice
22. 02. 2021 09.03

Obvezno cepljenje in vpis v vrtec - to morate vedeti

Bližajo se vpisi v novo vrtčevsko leto in po sprejemu novele Zakona o nalezljivih boleznih, po kateri morajo javni vrtci in javno sofinancirani programi zasebnih vrtcev zavrniti vpis necepljenih otrok, se pojavljajo določena vprašanja. Med drugim starše zanima, katera zdravniška potrdila bo potrebno predložiti ob vpisu, ali lahko vrtec še naprej obiskuje otrok, ki je sicer že vpisan, a ni bil cepljen, in ali se lahko vpiše otrok, ki je v postopku pridobitve odločbe o opustitvi cepljenja. Odgovore in pojasnila so podali na ministrstvu za zdravje.

Bibini svetovalci
22. 01. 2010 08.52

Bolečine v medlopatičju

Pozdravljeni. Zanima me, kaj bi lahko pomenila pekoča bolečina, ki se pojavi zadaj za lopatico in se širi prek ramen na sprednjo stran prsnega koša. Ta bolečina se je sicer pojavila pri pometanju in ...

Bibini svetovalci
08. 11. 2002 23.24

Artroskopija in operacija meniskusa

Lep pozdrav! Pred približno pol leta sem imel artroskopijo pri kateri so odstranili 1/3 medialnega meniskusa. Do tu še vse lepo in prav. Vendar pa so mi rekli, da ne smem igrati nogometa, košarke itd....

Porodnišnice
18. 09. 2018 10.28

Zato je porodnišnica Jesenice priljubljena!

Posebnost jeseniške porodnišnice je v porodnico, novorojenca in družino usmerjena skrb, individualna obravnava in opustitev večine rutinskih postopkov pri zdravih porodnicah.

Zdrav otrok
06. 02. 2018 08.29

Otroci, ki ne bodo cepljeni, ne bodo smeli biti v vrtcu?

V SMC želijo z novelo zakona o nalezljivih boleznih dvigniti stopnjo precepljenosti. Po besedah poslanke SMC Vlaste Počkaj so se odločili vložiti predlog novele zato, ker doslej "kaj dosti s strani ministrstva za zdravje ni bilo narejeno" na tem področju. Po njenem mnenju je skrajni čas, da se sprejmejo ukrepi za zajezitev upada precepljenosti.

Nosečnost
31. 01. 2018 09.19

Ali kajenje med nosečnostjo škodi?

V Sloveniji kadi skoraj četrtina odraslih prebivalcev, ki so v večini primerov začeli kaditi že kot najstniki. Večina jih kadi redno, vsak dan. Zaradi bolezni, povzročenih s kajenjem, v državi umre vsako leto 3600 prebivalcev. Dan brez cigarete, ki ga zaznamujemo danes, lahko zato kadilcem pomeni priložnost in spodbudo za opustitev kajenja.

Novice
29. 01. 2018 09.35

Opozarjajo na pojav zasvojenosti

Sistem za zgodnje opozarjanje na pojav novih psihoaktivnih snovi je zaznal, da otroci in mladostniki, zlasti na območju Kranja, uporabljajo izdelke, ki vsebujejo fenibut. Ta lahko povzroča zasvojenost, dlje časa trajajoča uporaba pa vodi v okvaro ledvic in maščobno degeneracijo jeter, so objavili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Zdrav otrok
17. 11. 2017 08.11

Začnejo kaditi večinoma otroci in najstniki

Na NIJZ so ob mesecu preprečevanja zasvojenosti opozorili, da je tobak ena najbolj razširjenih oblik zasvojenosti. Pri nas je tobak med vodilnimi preprečljivimi dejavniki za smrt in izgubljena zdrava leta ter vzrok prezgodnjih smrti. Zaradi bolezni, ki jih povzroča kajenje, pri nas vsak dan umre 10 prebivalcev, kar četrtina od teh pred 60. letom.

Zdrav otrok
09. 09. 2016 08.12

Koliko otrok ima v Sloveniji FAS?

9. septembra ob 9:09 obeležujemo dan fetalnega alkoholnega sindroma. Nacionalni inštitut za javno zdravje navaja, da te številke simbolično označujejo devet mesecev nosečnosti, ko je fetus lahko ogrožen zaradi maminega pitja alkoholnih pijač.

Nosečnost
10. 08. 2016 08.24

10 načinov, kako povečati možnosti za zanositev

Nekatere ženske zelo hitro zanosijo, pri drugih lahko traja mesece in leta. Navajamo nekaj nasvetov, kako si lahko povečate možnosti, da boste čez devet mesecev zibali.

Zdrav otrok
12. 01. 2016 07.47

Kako zmanjšamo možnost okužbe?

Preberite si ključna priporočila za zmanjšanje tveganja za okužbe.

Najstniki
06. 03. 2015 14.52

Osupljiva ugotovitev raziskovalcev

Če mislite, da zaradi cigaret ostajate vitkejši, se motite. Raziskovalci so ugotovili, da so mlade kadilke debelejše od nekadilk oz. hitreje pridobivajo kilograme.

Nosečnost
30. 01. 2015 06.54

Kajenje med nosečnostjo je škodljivo!

Kajenje nosečnice ima veliko negativnih posledic na še nerojenega otroka. Švedski raziskovalci pa so še dodatno ugotovili, da kajenje v prvem trimesečju nosečnosti lahko poveča možnosti za razvoj astme in pojav težav z dihanjem pri otrocih v predšolskem obdobju.

Zdrav otrok
05. 05. 2014 09.39

Najpogostejša kronična bolezen

Prvi torek v maju tradicionalno obeležujemo svetovni dan astme, najpogostejše kronične nenalezljive bolezni, za katero boleha vse več ljudi. Ta dan letos poteka pod geslom Nadzorujem svojo astmo. V nekaterih zdravstvenih ustanovah bodo ljudi na različne načine osveščali o astmi.

Malček
30. 03. 2015 06.23

Sistematski pregled po letih

Mamice v strahu, da otrok ne bo poznal vseh odgovorov na sistematskem pregledu, vadijo z njim doma. Toda ali je to potrebno? Ali je pregled le preventiven? Ali je obvezen?

Novice
22. 04. 2013 11.33

Cepljenje: DA ali NE?

Evropski teden cepljenja je namenjen spodbujanju zavedanja o vlogi cepljenja za naše zdravje. Prinaša sporočilo: prepreči, zaščiti, cepi. Vse glasnejši skupini staršev v Sloveniji, ki zavrača cepljenje, stroka odgovarja: cepljenje je edini način, ki dokazano zaščiti pred nekaterimi hudimi nalezljivimi boleznimi.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863