Bibaleze.si

organizacije

Za mami
03. 04. 2025 10.59

4 stvari, ki jih mame po carskem rezu nočejo slišati

April kot mesec ozaveščanja o carskem rezu spodbuja odprto in iskreno razpravo o tem načinu poroda. Pomembno je, da so bodoče matere dobro informirane o vseh možnostih in da se odločijo za tisto, kar je najboljše za njih in njihove otroke.

Novice
02. 04. 2025 05.00

Avtizem: Ne ovira, temveč dragocena raznolikost, ki jo moramo razumeti

2. aprila obeležujemo svetovni dan zavedanja o avtizmu. Tema letošnjega dneva izpostavlja nevrodiverziteto, ki je ključna za globalni razvoj. Poudarja, da brez vključevanja oseb z avtizmom in drugimi nevrološkimi posebnostmi ne moremo doseči ciljev trajnostnega razvoja, kot so dostop do kakovostnega izobraževanja, zmanjšanje neenakosti, dostojno delo in socialna vključenost.

Novice
30. 03. 2025 05.00

Prihranek za družino: Kdo ima pravico do cenejše vinjete?

Nakup letne vinjete je za mnoge družine vsakoletni finančni izziv, še posebej v času, ko življenjski stroški naraščajo. Morda niste vedeli, a država določenim skupinam prebivalcev omogoča olajšave pri tem strošku.

Najstniki
28. 03. 2025 14.19

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke

Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

Najstniki
25. 03. 2025 05.00

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?

Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Novice
21. 03. 2025 05.00

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo

21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Zdrava nosečnica
28. 02. 2025 05.00

Te čaje lahko pijete v nosečnosti

Če ste noseči in želite v tem obdobju življenja popaziti na zdravje ter si olajšati nosečniške težave na naraven način, si lahko pri tem pomagate tudi s pitjem različnih zeliščnih čajev. Preverite, kateri čaji so primerni za nosečnice in katerih se je dobro izogibati.

Malček
27. 02. 2025 05.00

Ta navada lahko vpliva na otrokov govorni razvoj

Mnogi starši omogočajo otrokom uporabo mobilnih naprav, vendar je pomembno spremljati, koliko časa preživijo z njimi.

Očkov kotiček
31. 01. 2025 05.00

4 najpogostejše ovire, s katerimi se soočajo samski očetje

Pravijo, da tisto, kar te ne ubije, te naredi močnejšega – vendar to velja le, če uporabimo prava orodja za soočanje z izzivi v življenju in se jih naučimo premagati. Vsi se kdaj v življenju srečujemo z izzivi, tukaj pa so 4 najpogostejše ovire, s katerimi se soočajo očetje samohranilci, in nasveti, kako jih premagati.

Dojenček
30. 01. 2025 05.00

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki

Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Svet slavnih
30. 01. 2025 09.16

Kako navdihujoče! Sinovo diagnozo je sprejela s pogumom in optimizmom

Igralka iz serije Yellowjackets, Samantha Hanratty, je za sinovo diagnozo izvedela že med nosečnostjo, ob čemer jo je preplavil val čustev.

Dojenček
22. 01. 2025 05.00

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'

Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Zdrav otrok
13. 01. 2025 05.00

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom

Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Zanositev
08. 01. 2025 05.00

Kdaj je najboljši čas za naslednjega otroka?

Ste si vedno želeli velike družine in majhne razlike med starostmi otrok? Skoraj idealno je videti brate in sestre, ki se med seboj razumejo, so pravi prijatelji in zavezniki, vendar to doseči ni vedno tako lahko. Ko ženska otroka nosi 9 mesecev v svojem telesu in doživi porod ter prvo leto po rojstvu, se zave, da stvari le niso tako enostavne. Kdaj pa naj bi bil najbolj primeren čas za naslednjega otroka?

Nega in zdravje
10. 12. 2024 04.20

Kako prepoznati atopijski dermatitis?

Atopijske bolezni združuje to, da pri njih nastane vnetno dogajanje na mestu, kjer pride do stika alergena z imunskim sistemom osebe in posledično do imunskega odgovora telesa, ki se kaže v obliki alergijskih bolezni. Atopijski dermatitis je kronična srbeča vnetna kožna bolezen, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih, pri dojenčkih, majhnih otrocih, mladostnikih in tudi odraslih. Ima jo od 15 do 20 odstotkov ljudi v razvitem svetu.

Družina in odnosi
10. 12. 2024 04.13

Skrita zgodba več generacij: ko diagnoza ADHD pri otroku vodi do enake diagnoze pri staršu

Postavitev diagnoze ADHD pri otroku je za družino pomembna prelomnica; poleg prilagajanja otrokovim potrebam in raziskovanja, kaj primanjkljaj pozornosti in motnja hiperaktivnosti sploh pomenita, nekateri starši začnejo prepoznavati simptome tudi pri sebi. Odkritje, da imata tako starš kot otrok enako diagnozo, prinaša nova spoznanja o družinskih vzorcih, odnosih in načinih spoprijemanja z vsakdanjim življenjem.

Porod
06. 12. 2024 04.00

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?

Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Šola in splet
15. 11. 2024 02.00

Video igre za najstnike: katere so primerne?

Ali bi nas moralo skrbeti nasilje v video igrah? So video igre sploh zdrava izbira za najstnike? Kako veste, katere video igre so najboljše? Da bi lažje odgovorili na ta vprašanja, se zanašamo na strokovne smernice Ameriškega združenja pediatrov (AAP) in Odbora za ocenjevanje industrije programske opreme za zabavo (ESRB).

Družina in odnosi
23. 11. 2022 09.21

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča

Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Družina in odnosi
02. 10. 2024 05.00

Sami vzgajate otroke in imate občutek, da ne zmorete več?

Vzgoja otroka je ena najlepših izkušenj v življenju, a hkrati tudi ena najzahtevnejših. Ko se mati zaradi takšnih ali drugačnih razlogov znajde v situaciji, ko mora otroka vzgajati sama, pa je to še toliko težje in zahtevnejše. Starši, ki otroke vzgajajo sami, bodisi po izbiri ali okoliščinah, utelešajo globoko obliko poguma, ljubezni in odločnosti. Kako se soočiti z vsemi izzivi?

Nosečnost
11. 09. 2024 05.00

Nosečnica mora takoj (in ne postopoma) prenehati kaditi

Kajenje v nosečnosti, skupaj z uživanjem alkohola in drog, predstavlja enega najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje mamice in še nerojenega otroka. Nekatere zmotno verjamejo, da je dovolj zgolj zmanjšati število pokajenih cigaret ali postopoma opustiti kajenje, kar pa ne drži. Zakaj je ključnega pomena prenehati kaditi takoj, ko nosečnica izve, da pričakuje otroka, je pojasnil dr. Tomaž Čakš, dr. med.

Za mami
11. 09. 2024 03.30

8 znakov, ki kažejo, da ne skrbite zase in kako to vpliva na vaše otroke

V današnjem hitrem tempu obvladovanja službe, gospodinjskih opravil in vzgoje otrok mnogi starši pozabijo poskrbeti zase. Čeprav se na požrtvovalnost pogosto gleda kot na del starševstva, ima lahko zanemarjanje lastnih potreb znatne posledice ne samo za starša, ampak tudi za njegove otroke. Prepoznavanje znakov, da svojemu dobremu počutju ne dajete dovolj pozornosti, je prvi korak k bolj zdravim navadam za vas in vašo družino.

Zdrav otrok
30. 08. 2024 09.30

Teh živil otroci do 5. leta starosti ne bi smeli uživati

Mama dveh otrok in zdravstvena uslužbenka Nikki Jurcutz, ki je tudi na čelu organizacije Tiny Hearts Education, na svojih družbenih profilih redno objavlja nasvete in opozorila za starše, s katerimi želi opozoriti na določene nevarnosti. Tokrat je objavila seznam živil, ki pri otrocih, mlajših od pet let, pomenijo potencialno tveganje za zadušitev.

Dojenček
27. 08. 2024 04.15

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?

Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Prehrana
14. 08. 2024 05.00

Ti prigrizki so idealni za majhne otroke

Potovanja z otroki so lahko polna nepozabnih trenutkov. A če ste že kdaj potovali z njimi, veste, da je hrana nepogrešljiv del te izkušnje. Otroci so v fazi intenzivne rasti in razvoja, kar pomeni, da njihove potrebe po kalorijah močno presegajo njihovo velikost. Poleg tega imajo otroci manjše želodce, kar pomeni, da je praktično nemogoče vse dnevne potrebe po hrani zadovoljiti s tremi glavnimi obroki. V članku bomo predstavili nekaj praktičnih nasvetov za planiranje in idej za prigrizke, ki bodo poskrbeli, da bodo vaši najmlajši med potovanjem siti, zadovoljni in polni energije.

Novice
12. 08. 2024 05.00

Ikonična punčka, s katero smo se igrali vsi, sedaj v novi podobi

Podjetje Mattel, ki proizvaja kultne lutke Barbie, je po več kot šestih desetletjih od izida njihove prve punčke na prodajne police poslalo še slepo barbiko. Ta nosi palico, da bi slepim in slabovidnim otrokom zagotovila občutek pripadnosti. Kakšne so prednosti take igrače?

Novice
16. 07. 2024 11.13

Poslovila se je Anita Ogulin: 'Smo srečni ljudje, ker so z nami srečni otroci'

V 73. letu starosti se je po boju z zahrbtno boleznijo poslovila Anita Ogulin. Humanitarka in prostovoljka se je več desetletij spopadala in reševala stiske najšibkejših, zadnji dve leti pa je bila svojo največjo osebno bitko, ki ji je žal podlegla. A za njo bo ostala zapuščina, ki je nikoli ne bomo pozabili.

Družina in odnosi
03. 07. 2024 05.00

Niste sami – starševska izgorelost pesti na tisoče staršev

Starševstvo je eno najlepših ter hkrati najbolj zahtevnih in napornih obdobij v življenju. Poleg sreče in ljubezni prinaša izzive, razdajanje in napore, ki lahko vodijo v izčrpanost in v skrajnem primeru v izgorelost. Kakšni so znaki, kje so vzroki in kako pomagati, je obrazložila predavateljica, magistrica zdravstvenih ved in diplomirana medicinska sestra Helena Grmek.

Razvoj in odnosi
02. 07. 2024 05.00

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih

V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Novice
28. 06. 2024 05.00

Slavne zvezdnice, ki so imele težave z zanositvijo

Soočanje z neplodnostjo in dolgotrajno zdravljenje vpliva tudi na partnerski odnos. Lahko se pojavijo občutki krivde, sramu in nezmožnosti. Veliko je razočaranj in negotovosti, ki jim sledi obup. Včasih se nam zdi, da se samo mi soočamo s tovrstnimi težavami in da drugim okoli nas vse zlahka uspeva. A temu ni tako. K ozaveščanju o neplodnosti pa prispevajo tudi slavne ženske, ki o svojih izkušnjah govorijo iskreno in javno. Med njimi je tudi nekaj hollywoodskih zvezdnic.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863