organov

Rodila pri 66 letih: Kakšno tveganje to prinaša?
Vodja berlinskega muzeja Checkpoint Charlie, Alexandra Hildebrandt, je pri 66 letih prejšnji teden rodila desetega otroka. Sina je rodila s carskim rezom.

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati
Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Tragična smrt mladega princa – dolga in mučna bitka z redko genetsko boleznijo
Luksemburška kraljeva družina je z globoko žalostjo sporočila, da je po dolgi in mučni bitki z redko genetsko boleznijo umrl princ Frederik, najmlajši sin luksemburškega princa Roberta in princese Julie Nassauske. Star je bil le 22 let.

Je mogoče? Najstnica zanosila po oralnem zadovoljevanju
Zdravniki so zabeležili edinstven primer najstnice, ki je zaradi nenavadnega niza dogodkov zanosila zaradi oralnega seksa.

Vzroki in simptomi nizkega krvnega pritiska v nosečnosti
Nizek krvni tlak med nosečnostjo: vzroki, simptomi, znaki, zdravljenje.

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva
V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Prelomna študija: Nov način zdravljenja preeklampsije
Preeklampsija je nosečniško stanje, ki se kaže z visokim krvnim tlakom in lahko ogrozi zdravje matere in otroka. Nova študija tega stanja pa ima potencial, da revolucionira zdravljenje preeklampsije, in sicer s predstavitvijo novega pristopa zdravljenja, ki bi lahko spremenil način obravnave te nosečniške bolezni.

Kaj jesti za hitrejše okrevanje po porodu?
Po porodu je skoraj vsaka mamica deležna dobronamernih nasvetov okolice. Med drugim prejema tudi nešteto nasvetov o hrani in živilih, po katerih naj ne bi posegala in katera živila bi morala uživati. Kurja juhica, pesin sok, zdravo in sveže ... Kaj je zares priporočljivo?

Stvari, ki jih je dobro vedeti pri prehrani otroka
Ustrezen način prehrane v obdobju odraščanja je izrednega pomena za gradnjo kosti, mišic in organov, hkrati pa vpliva tudi na razvoj možganov. Zato se je v obdobju otrokovega odraščanja pomembno zavedati naslednjih nekaj dejstev v zvezi z otroško prehrano.

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne
Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?
Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Ste že slišali za bigoreksijo pri najstnikih?
Znano je, da imajo družbena omrežja in osrednji mediji močno vlogo pri vzpostavljanju nerealnih standardov popolnih in idealnih teles pri obeh spolih. V zadnjih desetletjih pa je ideal mišičastega moškega postal vse bolj izrazit. Ta ekstremna želja po doseganju izklesane postave lahko privede do stanja, znanega kot mišična dismorfija ali bigoreksija. Slednja se pojavlja tudi pri najstnikih in mladih moških, kaže pa se predvsem z obsedenostjo s fitnesom, izrazito osredotočenostjo na prehrano in pridobivanjem mišičaste mase.

6 stvari, zaradi katerih je nosečnost lepa
Nosečnost je izjemno stanje, v katerem ženska doživlja velike spremembe. Kljub občasnim jutranjim slabostim, povečanju telesne teže in morebitnim bolečinam v hrbtu so nosečnice v obdobju pričakovanja priča čudovitim stvarem, ki jih naredijo še lepše kot sicer. Predstavljamo vam 6 sprememb, ki jih lahko opazite, če ste noseče, in ki se jih lahko veselite, če ta korak šele načrtujete.

Top recept za bučne palačinke, ki jih bodo otroci z veseljem pojedli
Poleg tega, da so buče simbol jeseni, so polne bistvenih hranil, ki lahko otrokom koristijo na več načinov. Preverite, zakaj je vključitev buče v otrokovo prehrano fantastična ideja. Ponujamo pa vam tudi enostaven recept za bučne palačinke.

Kako odpraviti suho kožo pri dojenčku?
Novorojenčki, še posebej tisti, rojeni po 40. tednu, imajo pogosto suho kožo. Preberite si, kakšni so vzroki za to in kako lahko takšno kožo negujete.

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?
Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Ta metoda ima ključno vlogo pri ugotavljanju vzrokov neplodnosti
Neplodnost je izjemno težko stanje, ki prizadene številne pare po vsem svetu in ovira njihove sanje o starševstvu. V prizadevanju za diagnosticiranje in zdravljenje neplodnosti je napredek v medicini privedel do uporabe laparoskopije, minimalno invazivne kirurške tehnike, ki ponuja celovit pogled na reproduktivne organe.

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater
Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

S telovadbo med nosečnostjo do lažjega in hitrejšega poroda
Med vadbo, prilagojeno posebej zanje, se nosečnice med drugim naučijo pravilnega dihanja, krepijo mišice medeničnega dna in druge bolj obremenjene mišice za manj bolečin in nosečniških tegob ter vsesplošno boljše počutje. Prednost redne telovadbe pa je tudi lažje in hitrejše okrevanje po porodu, ko je veliko nošenja, dojenja in dvigovanja dojenčka.

Sheehanov sindrom se lahko pojavi po porodu
Sheehanov sindrom je redko, a resno stanje, ki prizadene predvsem ženske po porodu. Povzroča jo velika izguba krvi ali izjemno nizek krvni tlak med porodom ali po njem, kar povzroči uničenje ali disfunkcijo hipofize. Stanje, znano tudi kot poporodna nekroza hipofize, je poimenovano po britanskem patologu Haroldu Leemingu Sheehanu, ki ga je prvi opisal leta 1937.

Nenavadni simptomi alergije na hrano pri otrocih
Vsak četrti otrok se zdravi zaradi alergijske bolezni, odstotek otrok, ki so alergični na hrano, pa z vsakim letom narašča, zato je dobro poznati simptome in znake, ki kažejo na alergijo, hkrati pa razlikovati med intoleranco na hrano in alergijami.

Je barvanje las med nosečnostjo lahko nevarno?
Za obdobje nosečnosti veljajo povsem druga pravila kot sicer. Tudi kar se tiče lepotičenja, v kar spada mazanje telesa z različnimi kremami in kozmetičnimi preparati, lakiranje nohtov in tudi barvanje las. Kako nevarno je lase med nosečnostjo izpostavljati barvam, nam je pojasnila frizerka in stilistka Melisa Agović.

'Otrok v pregretem avtu? Najprej se spoti, omedli in nato umre!'
Otroško telo se segreje tri do petkrat hitreje kot telo odraslega. Povišanje telesne temperature in nezmožnost ohlajanja lahko povzroči vročinski udar, poškodbe organov in smrt. Vsako leto znova in znova ponavljajo – ne puščajte otrok v avtu v vročini! Ne, niti za 5 minut!

Ali naj dojenček na plaži nosi kopalke?
Za otroke ni lepšega, kot če se lahko kopajo goli. Ni neprijetnega, mokrega občutka kopalk na telesu, hkrati jih nič ne tišči. A kaj ko lahko na ta način pride do številnih nevšečnosti, pa tudi vnetij. Preverite, katere težave lahko preprečite, če zaščitite njihove intimne predele s kopalkami ali plavalnimi pleničkami.

V ljubljanski porodnišnici se rodi tretjina slovenskih otrok
V največji slovenski porodnišnici imajo letno okoli 6000 porodov. Znajo ukrepati ob najhujših zapletih ter lahko poskrbijo tudi za najmlajše in najlažje nedonošenčke.

Hiperemeza in druga bolezenska stanja v nosečnosti
Nosečnost lahko poteka brez vsakršnih zapletov, lahko pa se med nosečnostjo pojavijo določena bolezenska stanja, ki ogrožajo tako zdravje nosečnice kot še nerojenega otroka. Za vas smo pripravili sežetek nekaj najpogostejših bolezenskih stanj, ki se lahko pojavijo v tem občutljivem obdobju.

Kakšne spremembe se zgodijo v prvih treh mesecih nosečnosti?
Ste noseči ali pa to načrtujete? Preberite, kaj lahko pričakujete v prvih mesecih nosečnosti in kateri so prvi simptomi, ki vam bodo razkrili, da pod vašim srcem bije še eno drobceno srce.

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti
Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

To so najpogostejši razlogi za carski rez
V trenutku, ko izvemo, da smo noseči, začnemo razmišljati o mnogih stvareh, med drugim tudi o porodu. In verjetno ni bodoče mamice, ki si ne bi želela, da bi vse potekalo brez zapletov, a včasih vseeno pride do njih. Tokrat smo se z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva pogovarjali o carskem rezu.