oskrba

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo
21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Medicinski razlogi za opustitev dojenja so redki
Mati in otrok od prvega trenutka vzpostavita čustveno vez, med drugim tudi z dojenjem, ki velja za naraven način hranjenja dojenčka v prvih mesecih njegovega življenja. Z dojenjem zagotovimo otroku vsa potrebna hranila in v njem spodbudimo prijetne občutke, od varnosti, pripadnosti do globlje povezanosti. O dojenju smo se pogovarjali tudi s pediatrinjo in mednarodno svetovalko za laktacijo prim. Andrejo Tekauc Golob.

Najava o nosečnosti sprožila vroč pogovor o poznem materinstvu
Viralni video para, v katerem sta razkrila nosečnost, je sprožil pogovor o materinstvu v 40. letih. Kljub predsodkom in izrazu "geriatrična nosečnost" se vse več žensk odloča za otroke kasneje, saj napredek v medicini omogoča zdravo nosečnost tudi v tej starosti. Video poudarja, da starost ne bi smela biti ovira pri odločanju za materinstvo.

'Mami, jaz bi imel psa.' Kaj pa zdaj?
Verjetno ni otroka, ki si v določenem obdobju ne bi zaželel hišnega ljubljenčka. To so lahko manjše živali: hrček, morski prašiček, papiga, ali pa večje, kot sta denimo mucek in pes. Mnogo staršev se ob izjavi: "Mami, jaz bi imel/a psa," znajde pred težo dilemo, ali otroku popustiti in ga osrečiti ali še nekaj časa počakati.

Bi vedeli kaj storiti, če se dojenček začne dušiti?
Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev in povsem spremeni dinamiko ter način življenja. Mnoge pare zato upravičeno skrbi, ali bodo prihajajoči nalogi zares kos. Na srečo obstaja program, ki vas s praktičnimi nasveti opolnomoči za samozavestno soočanje z vsakdanjimi izzivi starševstva.

Ona sanja o sprehodih v naravi: vaša donacija ji lahko to omogoči
Iz Trbovelj je prišla prošnja družine, v kateri živi dekle s cerebralno paralizo, po imenu Aida. 21-letnica je pri komaj treh mesecih starosti zbolela za hudo obliko epilepsije, posledično pa je njen gibalni in duševni razvoj na nivoju 6 mesečnega otroka. Starši so v stiski, ker ne zmorejo več poganjati invalidskega vozička v trboveljski hrib, na katerem živijo, električni voziček pa ji ne pripada v sklopu ZZZS, ker ga ne zmore upravljati sama. Vaša donacija jim lahko pomaga do boljših življenjskih pogojev.

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater
Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini
V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Tako si lahko lajšate neprijetno bolečino v dojki
Dojenje je prav poseben in lep način hranjenja dojenčka, a lahko s seboj prinese tudi veliko nelagodja in izzivov. Nekaterim mamicam lahko dojenje takoj steče, mnoge pa se soočajo z bolečino v bradavicah, napihnjenostjo in celo hudimi vnetnimi stanji, kot je mastitis.

Kako je dojenje preživelo številne zgodovinske izzive?
Ste se kdaj vprašali, kako je potekalo hranjenje dojenčkov v preteklosti, ko še niso poznali mlečne formule za adaptirano mleko? Kdaj so se pojavile dojilje in kdaj flaške? Kako je dojenje preživelo številne izzive? Preverite v kratkem zgodovinskem pregledu dojenja.

Enostavna pomoč pri nosečnosti – kalkulator Moje lekarne!
Bistvo družinske spletne lekarne Moja lekarna je že od samega začetka, ki sega desetletje in pol nazaj, zagotoviti celovito farmacevtsko oskrbo ter v ospredje postaviti kakovostno ponudbo farmacevtskih izdelkov in dobro lekarniško prakso.

Delovanje vzgojnih zavodov v Sloveniji
Kako delujejo vzgojni zavodi, kdo mladostnike napoti tja, in kakšno je njihovo življenje, ko izstopijo iz zavoda, so vprašanja, ki smo jih zastavili pristojnim službam. Odgovore si preberite v spodnjih vrsticah.

12-letni deklici iščejo rejniško družino
Praznični dnevi, lučke na drevesih in veselje v srcu ljudi ob prihajajočih decembrskih praznikih marsikomu predstavljajo stisko, ker sam nima toplega doma, hrane na mizi in ljubeče družine. Srce parajoče pa so zgodbe slovenskih otrok, ki se v teh dneh sprašujejo, zakaj jim usoda tega ni namenila in čemu so prepuščeni sami sebi. Po spletu je zaokrožilo pismo 12-letnice, ki je pretreslo marsikoga.

Še en krut obraz covid-19: prekinjeno in nedostopno šolanje
Zaradi izbruha novega koronavirusa se bo prenehalo izobraževati na milijone otrok. Še več bo lačnih, zlorabljenih, prisiljenih v otroško delo in v poroke, rekrutiranih v oborožene skupine. In tudi v Sloveniji so otroci, ki doma nimajo varnosti niti toplega objema.

Imate težave z ledvicami in želite zanositi?
Težave z ledvicami lahko pomenijo bolj tvegano nosečnost, zato je pomembno, da se v takih okoliščinah z ginekologom pogovorite še pred zanositvijo. Ta bo tudi v sodelovanju z drugimi zdravniki ocenil, kakšna so tveganja in na podlagi tega skupaj z vami načrtoval nosečnost in porod. Naš cilj je vedno skupen in enak, pove mag. Lili Steblovnik, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva: "Uspešna nosečnost in zdrav novorojenček."

Imajo enake pravice kot Kate in Meghan?
Že vse od poroke princa Williama z dolgoletno izbranko Kate Middleton leta 2011 so mladi pripadniki britanske kraljeve družine v središču pozornosti. Poroki sta sledila nosečnost in rojstvo princa Georgea, nato sta svet razveselila še princesa Charlotte in princ Louise. Lansko leto pa sta vroče žezlo od brata in svakinje prevzela princ Harry in izbranka Meghan Markle. Na svet je prijokal princ Archie in dopolnil srečo vojvodinje in vojvode Sussekške. Preverili smo, kako sta se razlikovali nosečnosti in poroda obeh vojvodinj ter kakšne so nasploh nosečniške ter porodne navade Britank.

Kako ukrepati, če se otrok polije z vročim napitkom?
Živemu človeku se vse zgodi. Še posebej pri otrocih, je kljub previdnosti in pozornosti ter skrbi, ki mu jih neprestano namenjamo, dovolj le trenutek, ko se obrnete stran, da se zgodi kaj nepredvidljivega in za starša nepredstavljivega. Tudi nam se je.

Mirjana Šukelj: To je strah, ki se ga ne da opisati, ki se zažre v kosti in sleherni delček telesa.
Lino Šukelj je pred dobrimi petimi leti prinesel dobri mož Božiček in za rojstni dan si najbolj želi zdravja. Njena mama Mirjana in oče Blaž iz Posavja si najbolj želita, da bi lahko nadaljevala potrebne terapije in odpotovala v Kijev, kjer bi ji lahko pomagali. Preberite si Linino zgodbo in deklici pomagajte po svojih močeh.

Tako skrbijo za nedonošenčke v naših porodnišnicah
Nedonošenčki so majhni kot dlan, a po srcu veliki borci. Več kot 1000 jih letno pokuka veliko prezgodaj na svet in spopasti se morajo s številnimi ovirami, ki ogrožajo njihovo zdravje in tudi samo življenje. Ob ljubečih starših in usposobljenem medicinskem osebju vsak dan posebej zmagajo, vsak dan znova dobijo eno bitko. Preberite si tudi njihove zelo ganljive zgodbe na dnu članka.

Porod v porodnišnici Murska Sobota v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri predstojniku ginekološko-porodniškega oddelka SB Murska Sobota, dr. Petru Janku, dr. med., spec. gin. in porod.

Kakšen je dojenček takoj po rojstvu?
Dojenček na sliki v knjigi je prekrasen, toda ko ga boste prvič privili na prsi, mogoče ne bo tako. Opazili boste drugače oblikovano glavo, zguban in rdeč obraz, nabrekle prsi in veke ter izpuščaje na koži. Ne ustrašite se, vse to je normalno in bo v nekaj dneh, tednih izginilo.

Porod v porodnišnici Ljubljana v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Ljubljani.

Porod v porodnišnici Celje v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri mag. Jakobu Korenu, dr. med., specialistu ginekologije in porodništva, predstojniku Ginekološko-porodniškega oddelka bolnišnice Celje.

Koronavirus: prepovedali prisotnost očetov pri porodu, zapirajo se vse šole in vrtci
Vodstvo ginekološke klinike podaja 10 ukrepov, ki se jih je potrebno držati do preklica, obenem pa se s ponedeljkom do nadaljnega zapirajo tudi vrata vseh šol in vrtcev.

Italijanke ob rojstvu dobijo 800 evrov od države
Italija je država z eno najnižjih rodnosti na svetu. Povprečna Italijanka rodi samo 1,35 otroka, zato se država močno tudi z razmeroma velikodušno družinsko politiko.

Spomin na Viljema Julijana še živi. Starši se borijo naprej
Gregor in Nina Bezenšek, ki sta se morala prezgodaj poslovita od svojega sina Viljema Julijana, ki je za vedno zaprl oči, se še naprej borita. Tokrat za vse otroke z neozdravljivimi redkimi boleznimi. Želita, da bi bil 17. oktober posvečen prav njim in da bo zaznamovan kot svetovni dan otrok z neozdravljivimi redkimi boleznimi.

Srbija: velik porast mladoletnih nosečnic
Srbija velja za eno od držav, v kateri se število prebivalcev v zadnjih letih najhitreje zmanjšuje. Po eni strani je za to kriv strah žensk, da bodo zaradi nosečnosti ostale brez službe, zato se zelo pozno (ali pa sploh ne) odločajo imeti največkrat zgolj enega potomca, po drugi strani pa vsako leto opažajo na tisoče načrtnih prekinitev nosečnosti, po katerih določene posameznice ne želijo več tvegati, druge pa ne morejo znova zanositi. Vlada si na vse pretege prizadeva povečati nataliteto in je v ta namen v preteklih letih sprejela številne ukrepe, ki pa še niso obrodili vidnejših sadov.

Takšno mnenje imajo o ljubljanski porodnišnici! Več kot 200 komentarjev
Na Facebooku Bibaleze.si smo vam zastavili vprašanje: ''Ste rodili v Ljubljani? Kako je bilo?'' Dobili smo več kot 200 komentarjev, nekaj pa vas je tudi delilo objavo. V izjavah ste bili iskreni, odprti, kritični. Obudili ste spomin na tisti veliki dogodek, ko ste prejeli drobno bitje v naročje. Nekatere večkrat v isti porodnišnici. Zbrali smo nekaj odgovorov, vse si lahko preberete na Facebooku.

Kakšno je življenje nosečnic in mater po svetu?
Mesec marec je v Sloveniji skorajda v celoti posvečen nežnejšemu spolu. 8. marca, ko smo praznovali mednarodni dan vseh žena, sledi 25. v mesecu še materinski dan, ki naj bi sicer imel poganske korenine, kot mednarodno priznani dan pa naj bi se najprej uveljavil na ameriški celini, kjer so ga praznovali na drugo nedeljo v maju. Še danes dan mater po svetu obeležujemo na različne dneve v letu, od kulture do kulture se razlikujejo tudi običaji praznovanja ter vloga mamic v družbi. V duhu pričakovanja materinskega dne smo zato poiskali nekaj najbolj zanimivih dejstev o materah po svetu.

Si otrok želi ljubljenčka? To se pogovorite z njim!
Večina otrok si želi hišnega ljubljenčka. In starši se ob prošnji "mami, jaz bi imel/a mačko ali psa" znajde pred težko dilemo, ali otroka osrečiti ali počakati še nekaj časa.