oteženo

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati
Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati
Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

V Nemčiji umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico
V Berlinu je umrl 10-letni deček, ki je zbolel za davico. Bolezen, ki je v zahodnem svetu redka, je v Sloveniji zadnjič zahtevala smrtni primer leta 1967.

Zakaj se pojavijo alergije pri otrocih?
Alergije so ena najpogostejših zdravstvenih težav pri otrocih, ki prizadenejo milijone po vsem svetu. Pojavijo se, ko imunski sistem pretirano reagira na snovi, ki so sicer neškodljive za večino ljudi. Razumevanje, zakaj se alergije pojavijo, je ključno za njihovo preprečevanje in obvladovanje.

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva
V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?
Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?
Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Ali malinov čaj res pripomore k lažjemu porodu?
Nekateri priporočajo nosečnicam pitje različnih čajev, denimo ingverjevega in iz malinovih listov. Prvi naj bi lajšal slabost in drugi naj bi pripomogel k lažjemu porodu. Pa gre za resnico ali mit? Odgovarja prof. dr. Samo Kreft, mag. farm., s fakultete za farmacijo, ki je razkril zdravilne rastline, s katerimi si lahko nosečnice lajšajo tegobe, in opozoril, da so določene tudi odsvetovane v nosečnosti.

To supermanekenko je mama pri 14 letih poslala na operacijo nosu
Bella Hadid, 28-letna slavna manekenka, ki je bila pred nekaj leti razglašena za najlepšo žensko na svetu, danes praznuje svoj rojstni dan. Njeno življenje ni bilo posuto z rožicami.

Kot otrok je imela težave z branjem, danes je zaročena z milijarderjem
Lauren Sánchez, novinarka in zaročenka milijarderja in ustanovitelja Amazona, Jeffa Bezosa, je v eni izmed pogovornih oddaj spregovorila o težavah s katerimi se je soočala v otroštvu.

Kako uporaba telefona vpliva na otroka
V današnjem času, ko so pametni telefoni in druge naprave stalni spremljevalci našega vsakdana, je izziv čas in pozornost povsem posvetiti otroku brez distrakcij. Čeprav se popolnemu izogibanju tehnologije težko izognemo, je ključno, da ostanemo pozorni in zavestni pri njeni uporabi, saj lahko močno vpliva na otrokov razvoj.

Endometrioza: Tihi ubijalec materinstva
Čeprav naj bi z njo živela kar vsaka deseta ženska, je endometrioza mnogokrat spregledana. Kaže se lahko z vrsto simptomov, ti pa se od ženske do ženske razlikujejo. Obsežnost oz. intenzivnost simptomov ni odvisna od stopnje endometrioze in pogosto lahko bolezen poteka povsem asimptomatsko. Več o endometriozi je tokrat zapisala Maja Henigman, IVF koordinatorka klinike Unica in mama dveh sinov, ki vso svojo energijo usmerja v to, da izobražuje ljudi na področju težav z neplodnostjo, med katere spada tudi soočanje z endometriozo. Več pa v spodnjih vrsticah.

Vse, česar niste vedeli o avtizmu
Avtizem ali motnja avtističnega spektra (MAS) je nevrološka razvojna motnja, za katero so značilne težave na treh področjih – pri socialni komunikaciji, pri socialni interakciji in pri fleksibilnosti mišljenja.

3 horoskopska znamenja, ki se težko vživijo v vlogo očeta
Astrologi so razkrili, katera tri horoskopska znamenja se težje soočajo z vlogo očeta in se morajo malce bolj truditi kot ostala, da bi bila v tem dobra. Razkrili so tudi razloge za to. A kot vedno tudi tokrat vzemite to bolj za šalo kot zares.

Kdaj kašelj nakazuje, da ima otrok astmo? Bodite pozorni na te simptome
Kako ločiti navaden kašelj od astme, kakšni so simptomi in kdaj je potreben pregled pri pediatru? Preverite v spodnjih vrsticah.

Vrste kašlja pri dojenčkih in majhnih otrocih
Okužba, ki bi pri odraslem povzročila le majhne težave, je lahko za otroka življenjsko ogrožajoča, zato pri dojenčkih in malčkih kašelj obravnavamo drugače kot pri odraslih. Kateri so vzroki kašlja pri otrocih in kdaj je treba nujno obiskati zdravnika?

Najpogostejše otroške zimske bolezni in kdaj do zdravnika
Običajen prehlad spada med najpogostejše zimske bolezni v vrtčevskem obdobju. Njegov potek je blag in hiter. Ne gre za nevarno bolezen, vendar pa je izjemno pomembno, da otroku redno čistimo nosek, saj lahko zamašen nos povzroči neprijetne zaplete. Ravno tako je ob vsaki spremembi, ki jo opazimo v otrokovem vedenju ali počutju, pomembno preveriti telesno temperaturo.

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic
Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Solna soba za otroke - kako deluje in komu pomaga?
Za solno sobo sem prvič slišala pred nekaj leti v družbi več mamic. Znanka jo je redno obiskovala s sinom z astmo in zaupala nam je, da mu vsako leto nudi solne terapije, saj opaža, da mu zelo pomagajo in da ima manj težav z dihanjem. Prav tako je bil čez zimo manjkrat prehlajen in je manj kašljal kot prejšnja leta, k čimer je po njenem mnenju pripomogel ravno obisk v solni sobi.

Poporodni simptomi, ki so lahko nevarni
Porod je za večino žensk kljub bolečinam ena najlepših izkušenj. Vendar pa včasih po porodu lahko pride do zapletov. Prav je, da se ženske pred porodom zavedajo tudi njegovih manj prijetnih posledic in se nanje nadvse dobro pripravijo.

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Kaj je bruksizem pri otroku?
Škrtanju in škripanju z zobmi pravimo bruksizem. Prizadene več otrok kot odraslih, dogaja pa se predvsem med izraščanjem mlečnih zob ter ob menjavi mlečnih s stalnimi zobmi. A kdaj je treba zaradi škrtanja skrbeti in kako ga lahko odpravimo? Odgovarja Bibina strokovnjakinja Urška Šavli, dr. dent. med.

Razkrivamo: Kaj se dogaja tik po porodu?
Marsikateri ženski se do vstopa v porodno sobo niti sanja ne, kaj jo čaka. In v večini primerov je tako boljše. Vse, kar dotlej ženska posluša, so trditve v slogu 'če so vse zmogle, boš tudi ti' in 'saj ni nič takega, ko boš prijela dojenčka v naročje, boš pozabila na vse' ter podobno. Nobena od prijateljic ali bližnjih pa ne razkrije, kaj točno se z vašim telesom dogaja tik po porodu.

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Porod kot najbolj travmatična izkušnja
Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

'Opravljanje potrebe po carskem rezu je lahko pravi pekel'
Pri carskem rezu porodničar prereže trebušno steno in steno maternico ter iz ženske izvleče otroka. Po carskem rezu mamica v porodnišnici ostane še nekaj dni, osebje pa ji v tem času nudi različne možnosti lajšanja bolečine.

Takrat lahko posumite, da ima otrok seneni nahod
Kako ločimo seneni nahod od običajnega prehlada? Kako lahko starši prepoznajo znake pri otrocih? Kakšno je zdravljenje oziroma blaženje simptomov, kakšne so lahko posledice, če ni primernega zdravljenja, in ali bo seneni nahod ob ustreznem zdravljenju izzvenel? Odgovarja Vesna Plevnik Vodušek, dr. med., specialistka pediatrije in alergologinja.

Zid, ki ločuje države in tudi družine
Julija 2019 je kalifornijski profesor Ronald Rael na svojem Instagramovem profilu objavil posnetek guganja skozi zid, ki ločuje Mehiko in ZDA. Objava igranja, veselja in sreče je postala viralna, saj je vsaj simbolično predstavljala moč povezovanja skozi zid, ki je bil v prvi vrsti zgrajen z namenom ločevati in deliti. Otroci in starši na obeh straneh, v Mehiki in v ZDA, so se gugali približno 20 minut, nato so gugalnice umaknili. Zdaj so tri rožnate gugalnice prejele priznanje.

Breme, ki ga v epidemiji nosijo otroci, je večje, kot si mislimo
Slovenski psihologi menijo, da lahko že delno obiskovanje vrtca, šole ali univerze izjemno prispeva k blaženju dolgoročnih posledic, ki jih bodo otroci in mladostniki čutili še leta, zato pristojne institucije pozivajo, da pri sprejemanju odločitev o načinih obvladovanja epidemije upoštevajo tudi znanstvena in strokovna spoznanja o psihosocialnih posledicah epidemije na otroke in mladostnike.

Huda oblika bolezni, ki jo je dobro čimprej prepoznati
Sepsa je nevarna bolezen, ki jo sproži okužba in se lahko konča s slabšim delovanjem organov in celo s smrtjo. Kako jo prepoznati in kako ukrepati?