otroško vedenje

Kaos na letalu: otrok zabodel potnico z vilico, mama mirno spala
Potovanje z otroki na letalu je lahko izziv za starše, otroke in druge potnike. Dolgi leti in omejen prostor pogosto povzročijo nemir, ki vpliva na vse. Starši so odgovorni za to, da njihovi otroci ne motijo drugih potnikov, a to ni vedno lahka naloga.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

7 znakov, ki kažejo, da otrok potrebuje več pozornosti
Otroci včasih na čudne načine pokažejo, da vas pogrešajo ali da potrebujejo več vaše pozornosti. Preverite, kateri znaki kažejo na to.

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili
Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Očka zgrožen: 'Njen otrok bi potreboval psihologa'
Vzgoja otrok je že od nekdaj občutljiva tema in ko se vprašamo, kakšna je pravilna vzgoja otrok, bomo dobili veliko različnih mnenj. Med starši tako velja tiho pravilo, da se vzgoje drugega ne kritizira niti se vanjo ne smemo vmešavati. A kaj, ko so pristopi starša vidno napačni? In ko je ta starš za nameček še naš prijatelj? Povedati, opozoriti ... ali ne?

"Vem, da imata starša raje sestrico kot mene!"
Ko otrok staršu očita, da ima raje sestrico ali bratca, je starš šokiran. Starši vzgajajo svoje otroke v prepričanju, da ne delajo razlik, a raziskave kažejo, da je naklonjenost staršev enemu od otrok zelo pogosta. Prisotna je namreč v 65 % družinah in je predmet številnih raziskav v različnih kulturah. Treba je vedeti, da je zelo škodljiva, saj se dolgotrajne posledice odražajo v počutju otrok v vseh obdobjih življenja. V večini primerov se starši svojega vedenja niti ne zavedajo.

Pri ustvarjanju pustnih mask za otroke bodite pozorni na to
Pust je vesel čas v letu, ki s seboj prinese pustno rajanje in slastne pečene dobrote. Že veste, kaj boste letos pri vas za pusta hrusta?

Radovan Radetić: To je 5 najmočnejših topilcev samopodobe otroka
Učno in vedenjsko zahtevni otroci so mnogokrat tarča številnih kritik, kaznovanja in obsojanja, saj tako ali drugače nemalokrat kličejo po pozornosti. Radovan Radetić, sociolog, družinski terapevt in mediator: "Njihovo vedenje je za marsikoga nesprejemljivo, provokativno, izzivalno, včasih agresivno oziroma nasilno."

Nina M. Hrovat: 'Mnogi starši svojih otrok niti dobro ne poznajo'
O tem, katere dejavnosti so koristne za otroka, njegovo izražanje in razvijanje ustvarjalnosti ter kako lahko starši spodbujamo dober medsebojni odnos z otrokom, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

Ti simptomi kažejo, da je vaš otrok pod stresom
Spremembe in prelomnice v življenju so lahko vznemirljive in pozitivne, hkrati pa vodijo tudi do povečanega stresa, slabega zdravja in občutkov tesnobe. Stres je pravzaprav fizični, duševni in čustveni odziv na zahtevne dogodke. Gre za normalen del življenja vseh, tudi otrok, a včasih starši ne znajo prepoznati, da je njihov otrok pod stresom. Kakšni so torej znaki, ki nakazujejo na to?

7 lastnosti očkov, katera prevladuje pri tebi?
Vsak očka ima svoj pristop do otrok in s tem ni nič narobe. Prav je, da predajajo naprej svoje vrednote. Pomembno pa je, da spremljajo in poslušajo svojega otroka ter se v pristopu prilagajajo. V nadaljevanju razkrivamo 7 tipov očkov, preveri, v katerem tipu se najdeš ti. Lahko se najdeš v več tipih, saj je verjetno odvisno od situacije, kateri pristop pride v ospredje.

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine
V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Prednosti otrok, ki redno obiskujejo gozd
Ljudje smo narejeni za gibanje, naše telo je namreč ustvarjeno za hojo, tek, plezanje in gibanje po naravi. Z modernim načinom življenja pa te svoje sposobnosti in lastnosti povsem zanemarjamo. Kakšne prednosti nam prinaša preživljanje prostega časa v naravi?

'Otrok je bolj zapleten kot rastlina'
Zagotovo ste se kdaj vprašali, zakaj se vaš malček grdo obnaša, zakaj je nekoliko bolj podivjan, nemiren, agresiven? Kaj je vodilo njegovih 'izpadov' in na kakšen način jih umiriti? Odgovore nam ponuja psihologinja, psihoterapevtka, ravnateljica Šole za socialno in čustveno inteligenco ter avtorica več knjig, prevedenih v svetovne jezike, Isabelle Filliozat.

Spolnost ne sme biti tabu tema
Mnogo staršev težko sprejme, da so tudi otroci spolna bitja in da se za svoje telo in občutke zanimajo že malčki. Kasneje pa postanejo vedno bolj aktualna vprašanja, kako otroku predstaviti spolnost, saj je za zdrav razvoj pomembna tudi spolna vzgoja.

Najpogostejše motnje v predšolskem obdobju
Otroška psihiatrija je v Sloveniji razdrobljena, multidisciplinarni timi so razpadli. Po ocenah strokovnjakov ima težave v duševnem zdravju med 10 in 20 odstotkov otrok in mladostnikov, a v Sloveniji naj bi imeli dostop do psihiatra le trije ali štirje odstotki, so opozorili na današnjem posvetu združenja za otroško in mladostniško psihiatrijo.

DNEVNIK: Drama na otroškem igrišču
Lana in Tadej sta odpeljala Roka na otroško igrišče, kjer je deček uprizoril pravo dramo. Trmasto je kričal in uveljavljal svojo voljo, starša pa tudi nista želela popustiti ...