otroško zdravje

Boleče ustne razjede pri otroku: Kako pomagati?
Imate otroka z bolečimi ustnimi razjedami? Slinavka ali gingivostomatitis je virusna okužba, ki prizadene sluznico ustne votline in povzroča močnejše slinjenje. Povzroča jo virus herpes simplex tip 1, HSV-1. HSV se prenaša s telesnimi tekočinami. Ker zdravila zanjo ni, se mora otroško telo proti njej boriti samo.

Bizarne otroške kletke: Ko otrok za zdravje 'visi v zraku'
Predstavljajte si čas, ko so starši svoje dojenčke dobesedno obesili iz okna svojih stanovanj v posebnih kovinskih kletkah, prepričani, da svež zrak in izpostavljenost elementom izboljšata zdravje njihovih otrok. Ta nenavadna in nekoliko zaskrbljujoča praksa, ki se zdi bolj primerna za distopični roman kot za resnično življenje, je bila v 30. in 40. letih 20. stoletja včasih zelo priljubljena, vse v imenu izboljšanja zdravja dojenčkov.

Otroci so 10-krat bolj izpostavljeni mikroplastiki kot odrasli
Rezultati nedavne študije razkrivajo, da je v iztrebkih dojenčkov več mikroplastike kot v iztrebkih odraslih posameznikov. Krivec za to bi lahko bile plastične stekleničke in ostali plastični pripomočki ter igrače, ki se pogosto znajdejo v ustih najmlajših, predvidevajo pa, da tudi prehrana otroka. Na kaj je treba biti pozoren?

Kdaj je pravi čas, da gre otrok prvič na letalo?
Potovalne navade so se v zadnjih letih močno spremenile. Zaradi vse širše in bolj razvejane mreže letalskih povezav ter ugodnih nizkocenovnih letov se vse več ljudi odloča za potovanje z letalom. Med njimi je vse več družin z otroki, celo dojenčki, saj so letalske vozovnice zanje ugodnejše. Nobenega razloga torej ni, da bi se zaradi otrok odpovedali sanjam o sanjskem dopustu. Dobro pa je, da upoštevate nekaj praktičnih nasvetov, s pomočjo katerih bo pot prijetna tako za malčke kot ostale potnike na letalu.

Zdrav in hiter zajtrk za otroke, ki ga priporočajo pediatri
Jutra v družinskih domovih so pogosto zelo kaotična, priprava zdravega zajtrka pa je lahko dodaten izziv. A pravilno uravnotežen obrok je ključnega pomena za otroško energijo in koncentracijo čez dan. Pediatri razkrivajo, katere hitre in hranilne možnosti sami izbirajo za zajtrk – morda vam bodo njihovi nasveti olajšali jutranjo rutino.

Zato je kokosovo olje tako koristno za otroško kožo in lase
Ste vedeli, da je kokosovo olje glede na učinkovine, ki jih ima, dejansko podobno materinemu mleku? V tokratnem prispevku navajamo glavne značilnosti in razloge, zakaj je ta super sestavina še posebej uporabna za nego dojenčkove kože in las.

Stvari, ki jih je dobro vedeti pri prehrani otroka
Ustrezen način prehrane v obdobju odraščanja je izrednega pomena za gradnjo kosti, mišic in organov, hkrati pa vpliva tudi na razvoj možganov. Zato se je v obdobju otrokovega odraščanja pomembno zavedati naslednjih nekaj dejstev v zvezi z otroško prehrano.

5 načinov, kako okrepiti imunski sistem otroka
Vloge imunskega sistema v otrokovem življenju ni mogoče preceniti. Je prva obrambna črta pred neštetimi patogeni in izzivi, ki jih predstavlja svet, zato je še kako pomembno, da ga čim prej začnemo krepiti. A kako? Preverite nekaj nasvetov.

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine
Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?
Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili
Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

'Otrok v pregretem avtu? Najprej se spoti, omedli in nato umre!'
Otroško telo se segreje tri do petkrat hitreje kot telo odraslega. Povišanje telesne temperature in nezmožnost ohlajanja lahko povzroči vročinski udar, poškodbe organov in smrt. Vsako leto znova in znova ponavljajo – ne puščajte otrok v avtu v vročini! Ne, niti za 5 minut!

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Iz zime v poletje!
Zadnja leta opažamo pojav, ko iz zime zelo hitro vstopimo v poletje. En dan imamo na glavi še kapo, naslednji dan že oblačimo kratke rokave. Čeprav vsi že nestrpno čakamo na tople poletne žarke, to lahko povzroči nevšečnosti, kot so sončne opekline.

Odpravite se na družinski izlet v Prekmurje
Ne pravijo brez razloga, da je včasih treba pobegniti od vsakodnevnih skrbi, hitrega tempa in nešteto obveznosti ter vsaj za kakšen dan ali več njih zamenjati okolje. Zakaj se ne bi s svojimi otroki odpravili na družinski izlet v Prekmurje?

Očka zgrožen: 'Njen otrok bi potreboval psihologa'
Vzgoja otrok je že od nekdaj občutljiva tema in ko se vprašamo, kakšna je pravilna vzgoja otrok, bomo dobili veliko različnih mnenj. Med starši tako velja tiho pravilo, da se vzgoje drugega ne kritizira niti se vanjo ne smemo vmešavati. A kaj, ko so pristopi starša vidno napačni? In ko je ta starš za nameček še naš prijatelj? Povedati, opozoriti ... ali ne?

To je drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih
Za rakom letno zboli okrog 15.000 Slovenk in Slovencev. Med njimi je skoraj 8.000 moških, več kot 7.000 žensk ter od 70 do 80 otrok. Slednji so zaradi bolezni običajno prikrajšani za pomemben del otroštva in mladosti, zato je pomembno, da smo jim v oporo in jim pomagamo, kolikor je v danih okoliščinah pač mogoče. Izjemno pomembno vlogo pri tem imajo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, obolelih za rakom, ki se trudi izboljšati življenja otrok z rakom in njihovih družin. Na srečo pri tem niso sami ...

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?
"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Dr. Marija Anderluh: ''Za otrokov razvoj ni dobro, če zasloni prevzamejo vlogo varuške"
Kako na otroka in mladostnika vplivajo raznovrstne naprave, ki so danes na dosegu rok? Kdaj je uporaba naprav prezgodnja? Kakšen vpliv na duševno zdravje in samopodobo na otroke in mladostnike imajo družbena omrežja? Kako pomembno je, da kot starši nadzorujemo, kdaj in kako se uporabljajo raznorazne naprave? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

5 napačnih odločitev, kadar ima otrok vročino
O vročini govorimo takrat, ko izmerjena temperatura pod pazduho presega 37,2 stopinje, v ušesu 37,5 stopinje in v ritki 38 stopinj Celzija. Merimo jo v mirovanju, vsaj dve uri po zadnjem zaužitem obroku, medtem pa otroku ni priporočljivo dajati toplih napitkov.

Ti simptomi kažejo, da je vaš otrok pod stresom
Spremembe in prelomnice v življenju so lahko vznemirljive in pozitivne, hkrati pa vodijo tudi do povečanega stresa, slabega zdravja in občutkov tesnobe. Stres je pravzaprav fizični, duševni in čustveni odziv na zahtevne dogodke. Gre za normalen del življenja vseh, tudi otrok, a včasih starši ne znajo prepoznati, da je njihov otrok pod stresom. Kakšni so torej znaki, ki nakazujejo na to?

Nevarnosti napihljivih otroških bazenov
Le nekaj sekund je dovolj, da se zgodi tragedija. Utopitve so najpogostejši vzrok za smrtne poškodbe predšolskih otrok. Med njimi so najbolj ogroženi otroci od 1. do 3. leta starosti. Kako ravnati, da bi preprečili nevarnost utopitve?

Kdaj lahko otrok uporablja zaščitno sredstvo proti komarjem?
Toplejši dnevi pomenijo tudi več preživljanja časa v naravi in na prostem. Ob tem pa nikakor ne smemo pozabiti na zaščito kože pred močnimi sončnimi žarki in piki različnih insektov. Kako zaščititi malčke, da bodo brezskrbno uživali v naravi, in pri kateri starosti lahko uporabljamo zaščitna sredstva? Preverite v tokratnem prispevku.

Hipnoterapija za otroke
Hipnoterapija je metoda, za katero se odloča veliko odraslih, ki si želijo znebiti kakšne neprijetne razvade, fobije, tesnobe in tudi drugih blažjih psihičnih ali psihofizičnih težav. Manj pa je znano, da se hipnoterapija izkazuje za zelo učinkovito prav pri naših najmlajših, saj je njihov nezavestni um široko odprt in posledično lažje sprejema predloge, podane med seanso hipnoze. Otroci imajo tudi zelo bujno domišljijo, kar dodatno pripomore pri doseganju želenih sprememb. Ker so zelo dovzetni za hipnozo, je to zanje pogosto zelo pozitivna izkušnja.

Prednosti otrok, ki redno obiskujejo gozd
Ljudje smo narejeni za gibanje, naše telo je namreč ustvarjeno za hojo, tek, plezanje in gibanje po naravi. Z modernim načinom življenja pa te svoje sposobnosti in lastnosti povsem zanemarjamo. Kakšne prednosti nam prinaša preživljanje prostega časa v naravi?

Vzgojitelj Damjan Baš: "Otroci si želijo premagovati ovire"
Gozdovi in prostrani travniki so idealni kraji za otroško razposajenost, radovednost in domišljijo. Ko otroku približamo naravo, hkrati poskrbimo za njegovo duševno počutje in fizično zdravje. Gozdovi in narava namreč čistijo našo dušo in krepijo imunski sistem. Kako otroku približati naravo, da jo bo vzljubil in rad zahajal vanjo? Za vas smo pripravili nekaj idej.

Kaj moramo vedeti in preveriti ob nakupu igrače za majhnega otroka?
Otroci z igro odkrivajo svet. Skladno z njihovim odraščanjem pa se spreminjajo tudi njihove želje in potrebe po igračah. Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri primernih igrač?

Nasveti, s katerimi boste lažje 'preživeli' v družbi triletnikov
Verjetno ste že slišali za izraz "threenager". Ta izraz označuje triletnika, ki kaže vse znake tega, da ravnokar prehaja skozi 'mini' puberteto. No, podobno je tudi z dvoletniki. Zato smo za vas pripravili nasvete, s katerimi si lahko življenje z njimi nekoliko olajšate.

'Mami, imaš službo raje od naju z bratcem?
Imajo matere, ki se po porodu vrnejo na delo, svoje otroke manj rade kot tiste, ki ostanejo doma? Prav gotovo ste se kot zaposlena in uspešna mati kdaj soočili s tovrstnimi očitki okolice. Kaj pa, kadar vas po tem vpraša lasten otrok?

Kako prepoznamo anemijo pri otrocih?
Anemija je v otroštvu ena večjih zdravstvenih težav med otroci in je v neposredni povezavi s povišanim tveganjem za otroško umrljivostjo. Seveda pa ima kar nekaj različnih učinkov na zdravje otroka.