otroci v prometnih nesrečah

Kdaj lahko otrok samostojno kolesari?
Velika večina otrok se rada vozi s kolesi in kolesarjenje je priljubljena dejavnost številnih slovenskih družin. Ali veste, do katere starosti je obvezna kolesarska čelada in ali jo mora imeti tudi malček v kolesarskem sedežu? Pa kako mora biti opremljeno kolo in kdaj lahko mladoletnik samostojno kolesari po cesti?

Starši, v avtu nikar ne počnite tega!
Vožnja z dojenčkom ali malčkom je za marsikaterega starša lahko pravi izziv – sploh če gremo na daljšo pot. Medtem ko dojenčki večino poti običajno prespijo, so nekoliko starejši otroci veliko bolj živahni in ves čas potrebujejo animacijo. Zato se moramo na vsako pot vnaprej pripraviti, otroka obleči letnemu času in temperaturi v avtu primerno, ga varno namestiti v avtosedež in poskrbeti tudi za vse ostale vidike varnosti – ta mora biti vedno na prvem mestu, saj bo le tako pot prijetna in predvsem brezskrbna.

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

Poskrbite, da bo otrok viden
Otroka želimo zaščititi po svojih najboljših močeh, zato ne smemo pozabiti na prometno vzgojo in varnost. Naši otroci so vsakodnevno vključeni v prometno dogajanje in potrebujejo našo pomoč. Do sedmega leta še ne zmorejo niti ne smejo samostojno sodelovati v prometu. Kadar se z otrokom odpravimo na potep, uporabljajmo površine, ki so namenjene pešcem. Vodimo ga po notranji strani pločnika (stran od ceste). Močno ga moramo držati za roko, ker se nam lahko hitro izmuzne, ko ga kaj premami, na primer slaščičarna na drugi strani ceste. Takrat pozabi na vse nevarnosti, ki vozijo mimo.

Poskrbimo za varnost otrok v prometu!
Pred novim šolskim letom je agencija za varnost prometa na novinarski konferenci predstavila statistiko prometnih nesreč z udeležbo otrok v prometu in več aktivnosti za varno vključitev otrok v promet. "Po lanskem letu, ko je bilo po statističnih podatkih najbolj uspešno prometno varno leto, je letošnje še boljše," je ocenil direktor Igor Velov.

Pripnete otroka na poti iz vrtca ali šole do doma?!
Začela se je nacionalna preventivna akcija Varnostni pas, s katero želijo organizatorji povečati delež pripetih voznikov in potnikov med vožnjo. Podatki namreč kažejo, da lani kar tretjina smrtnih žrtev v osebnih vozilih ni uporabljala varnostnega pasu ter da na zadnjih sedežih varnostni pas uporablja le 68 odstotkov potnikov.

Spoznavanje osnovnih pravil v prometu
Mariborska občina danes v okviru tedna prometne varnosti, ki ta teden poteka po vsej Sloveniji, na Glavnem trgu pripravlja vzgojno preventivno akcijo Dan prometne varnosti. Kot je povedal predsednik občinskega sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Vinko Virtnik bodo otrokom na poučen in zabaven način predstavili osnovna pravila prometa.

Za večjo varnost otrok v prometu
Čez dva tedna se na ceste vračajo otroci, saj se začenja novo šolsko leto. Policisti bodo tudi letos pred začetkom in v prvih dneh pouka še bolj prisotni na cestah. Tokrat bodo dodatno pozornost namenili tudi šolskim prevozom. Prav vozniki šolskih kombijev danes v centru varne vožnje AMZS na Vranskem pridobivajo dodatna znanja.

Skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila, čelado pa uporabljajo večinoma le otroci
Do 28. maja poteka preventivna akcija za večjo varnost kolesarjev, ki jo vodi agencija za varnost prometa v sodelovanju s policijo. Kolesarji so namreč ranljivejši udeleženci v prometu, opazovanje kolesarjev lansko leto pa je razkrilo, da skoraj tri četrtine kolesarjev krši prometna pravila.

Vam je že KLIKnilo? Med vožnjo se morate pripeti
Začenja se nacionalna preventivna akcija Varnostni pas pod sloganom Vam je že KLIKnilo? Namen projekta je povečati delež pripetih voznikov in potnikov med vožnjo, tako odraslih kot tudi otrok, in jih podučiti, kako se pravilno namesti varnostni pas.

Starši naj z otrokom prehodijo šolsko pot
Učenci in dijaki po dolgih počitnicah potrebujejo nekaj časa, da se znova navadijo na običajne šolske poti, prvošolci pa se z njimi srečujejo sploh prvič, zato na agenciji za varnost prometa v prvih šolskih dneh svetujejo posebno previdnost. Mateja Markelj staršem svetuje, naj z otrokom prehodijo šolsko pot in ga opozorijo na nevarnosti.

Do katerega leta je obvezna kolesarska čelada?
Prometni zakon predpisuje, da morajo vsi otroci do 14. leta na kolesu obvezno nositi čelado, za odrasle pa je uporaba čelade pri vožnji s kolesom priporočljiva, saj so kolesarji med najbolj ranljivimi udeleženci v prometu. In med poškodbami, ki nastanejo v prometnih nesrečah ali pri padcih, so posledice poškodb glave najbolj tragične.

Hitrost - počasneje je varneje
Javna agencija za varnost prometa je pripravila akcijo Hitrost - počasneje je varneje, ki bo trajala do 19. aprila. Z akcijo želijo ozaveščati voznike, da lahko za varnost sebe in drugih največ storijo z odgovornim ravnanjem v prometu. Poleg preventivnih aktivnosti bo policija izvajala poostren nadzor hitrosti še posebej v naseljih.

Pomanjkanje spanja škoduje zdravju
Na današnji dan obeležujemo svetovni dan spanja, ki letos poteka pod geslom Ko je spanje urejeno, je za zdravje in srečo poskrbljeno. V sodobni družbi motnje spanja prizadene tudi do tretjino ljudi. Med 85 vrstami motenj so najpogostejše nespečnost, motnje dihanja med spanjem ter sindrom nemirnih nog in periodičnih gibov udov v spanju.

Zaradi neprilagojene hitrosti se konča žalostno …
Na slovenskih cestah se je v desetih mesecih letošnjega leta zgodilo 15.033 prometnih nesreč, pet odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. Življenje je izgubilo 93 udeležencev, 699 se jih je hudo in 6150 lahko telesno poškodovalo. Najpogostejši vzrok nesreč še vedno ostaja neprilagojena hitrost, so sporočili s Policije.

Video, ob katerem vam bo zastal dih
Veste, da se največ prometnih nesreč zgodi v neposredni bližini doma? Zakaj se morate s svojim otrokom nujno pogovoriti o varnosti na cesti, zlasti če hodi v šolo in iz nje sam, si poglejte v spodnjem videoposnetku.

VIDEO: To se zgodi, če otrok v avtu ni pripet
Za skrbne starše uporaba otroških varnostnih sedežev ni več vprašanje. A Policija je v prejšnejm letu zabeležila kar 1970 primerov vožnje, med katero otroci niso bili ustrezno zavarovani z zadrževalnim sistemom. Kar je 1970 primerov preveč.

Kaj je cerebralna paraliza?
Težko je opisati šok, ki ga doživijo starši, ko se jim rodi otrok s cerebralno paralizo. Nosečnost in pričakovanje tako željenega otroka se konča z nočno moro.

VIDEO: Tudi otroci žalujejo
Vsak otrok se slej ko prej sreča s tako ali drugačno izgubo – hišnega ljubljenčka, najljubše igrače, »izgubo« doma zaradi selitve v drug kraj, ločitev staršev, smrt. Če otroka ob tem »zavijemo v vato« ali ga zaščitimo pred težko življenjsko izkušnjo, se bo z izgubo težje soočil.

Nočem na sedež!
Vožnja z otrokom je lahko utrujajoča za otroke in starše. Če se slednji bolj kot na dogajanje na cesti osredotočajo na otrokov jok, pa je lahko celo nevarna. Ponujamo vam nekaj nasvetov strokovnjakov za bolj mirno in varno vožnjo.

VIDEO: Varnost otroških avtosedežev
Nekateri starši se še vedno ne zavedajo posledic, ki lahko nastanejo že ob najmanjšem trku, če otrok v avtu ni pravilno pripet.