otroci v prometu

Kako zagotoviti varno pot otrok v šolo
Z drugim septembrom, ko se bodo učenci vrnili v šolske klopi, se bodo ceste napolnile z mladimi pešci in kolesarji, na kar bodo morali biti še posebej pozorni vozniki. Kako poskrbeti za varno pot otrok v šolo in domov?

E-skiro za otroka: da ali ne?
Ali vaš otrok med vožnjo z električnim skirojem uporablja zaščitno čelado? Tudi, ko se zapelje na bližnje igrišče ali do sošolca v sosednji ulici? Ste se z otrokom pogovorili o pravilih vožnje in mu razložili pomen zaščitne opreme ter hitrostne blokade? Če ste ta 'neprijeten' del pogovora izpustili, vam svetujemo, da se z otrokom čim prej pogovorite, saj število nesreč in poškodb med uporabniki e-skirojev narašča, velik del poškodovanih pa je prav v starosti do 18 let.

Porodna zgodba: 'O trenutku, ko sem spoznala, da so bili moji strahovi odveč'
To je zgodba o trenutku, ko sem spoznala, da so bili vsi moji strahovi o tem, ali bom lahko drugega otroka ljubila tako kot prvega, popolnoma neupravičeni. O trenutku, ko sem dojela, da se ljubezen pri otrocih resnično množi in ne deli. In da je je z vsakim dnem vse več in več ...

Toliko znaša dodatek za veliko družino v Sloveniji
Vsaka slovenska velika družina je upravičena do dodatka za velike družine. Katere družine izpolnjujejo pogoje naziva 'velika družina' in koliko znaša dodatek na veliko družino smo vprašali pristojne na Ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Odgovore si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kdaj lahko otrok samostojno kolesari?
Velika večina otrok se rada vozi s kolesi in kolesarjenje je priljubljena dejavnost številnih slovenskih družin. Ali veste, do katere starosti je obvezna kolesarska čelada in ali jo mora imeti tudi malček v kolesarskem sedežu? Pa kako mora biti opremljeno kolo in kdaj lahko mladoletnik samostojno kolesari po cesti?

Pravijo, da so to najlepši kotički za praznične izlete
Naj si bo v šolo, službo ali na izlet – potovanje z vlakom je vselej dogodivščina, ob kateri nas prevevajo posebni občutki. Morda zato, ker prebudi spomine na otroštvo, ko smo poslušali pravljice o pogumnih lokomotivah in komaj čakali, da gremo na izlet z vlakom. Pa tudi, če samo do naslednje postaje. Morda je kriv enakomeren nežen zvok, ki smo mu priča med potjo. Ali kaj tretjega. Dejstvo je, da ima vlak posebno mesto v naših srcih, zato bi ga morali večkrat izbrati za svoje prevozno sredstvo. In čarobni praznični ter idilični zimski dnevi so kot nalašč za to.

Nasveti za družinsko potovanje med počitnicami
Je že res, da so družinska potovanja lahko naporna in počitnice izčrpavajoče, a to je obdobje, ko skupaj z najbližjimi največ pridobimo. Med družinskimi potovanji se zbližamo, povežemo, preživljamo skupen čas in se spoznavamo, navsezadnje pa ustvarjamo večne spomine. Upoštevajte nekaj spodnjih nasvetov, da bo vaša izkušnja bolj zabavna in manj stresna.

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?
Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

Starši, v avtu nikar ne počnite tega!
Vožnja z dojenčkom ali malčkom je za marsikaterega starša lahko pravi izziv – sploh če gremo na daljšo pot. Medtem ko dojenčki večino poti običajno prespijo, so nekoliko starejši otroci veliko bolj živahni in ves čas potrebujejo animacijo. Zato se moramo na vsako pot vnaprej pripraviti, otroka obleči letnemu času in temperaturi v avtu primerno, ga varno namestiti v avtosedež in poskrbeti tudi za vse ostale vidike varnosti – ta mora biti vedno na prvem mestu, saj bo le tako pot prijetna in predvsem brezskrbna.

Kdaj je lahko otrok sam doma?
Starši morajo sami presoditi, ali je njihov otrok dovolj zrel in samostojen, da sam hodi iz šole domov, prečka cesto in čuva mlajšega brata ali sestro. O vseh nevarnostih se morajo najprej pogovoriti in ga naučiti, kako naj ravna ob požaru ali potresu.

Ste si tudi vi kot otroci rekli, da ne boste ponavljali določenih odzivov svojih staršev?
Večina od nas si je v mladosti rekla: "Tega svojim otrokom ne bom nikoli rekel/-a ali storil/-a," a vendar pride trenutek, ko lahko starši kar slišimo, kako mama ali oče "govorita" preko nas. Včasih postanejo podobni celo naše gibanje, kretnje in intonacija glasu, ponovimo lahko celoten stavek – prav tistega, za katerega smo bili prepričani, da ga ne bomo nikoli izrekli. Kakšen paradoks!

Nasveti, ki bodo pomagali otroku sprejeti varnostni pas
Starši so otrokov najboljši zgled. Otrok se v njihovi bližini počuti ljubljeno in varno. Da pa bo za njegovo varnost zares poskrbljeno, ga je treba že od malega učiti upoštevanja določenih pravil, ki veljajo v prometu. Tudi in predvsem tega, da mora biti med vožnjo z avtom pripet z varnostnim pasom.

Tako bodo otroci varni v prometu
Pred nami so jesenski in zimski meseci, ko se zjutraj v vrtce, šole in službe odpravljamo v temi, domov pa prihajamo prav tako, ko se že temni. Dnevi so krajši, vidljivost je slabša in ceste so zaradi vremenskih razmer spolzke. To pa so lahko razlogi, da so naši najmlajši v prometu bolj ogroženi kot sicer. Poskrbimo za njihovo vidnost in pazljivost.

Starši šolarjev, to morate vedeti!
Približuje se prvi šolski dan, ko bodo v klopi spet sedli naši najmlajši, in medtem ko so šolski nahrbtniki več ali manj že pripravljeni, je tu še nekaj, na kar moramo biti pozorni – varnost naših otrok v prometu.

Čarobni OTO koledar: do konca meseca podarimo vsak dan eno igračko!
December je mesec, ko se prižgejo lučke, ko zadiši po vroči čokoladi, ko v naših srcih zagorijo želje. Na Bibaleze.si v sodelovanju z OTO želimo pričarati nepozabne praznične dneve, ki bodo izpopolnjeni s smehom in veseljem. Za vaše mačke smo pripravili nagradno igro Čarobni OTO koledar in prav vsak dan bomo do konca leta nekoga razveselili z izvirnim darilom.

Je tudi vaš otrok ''vozač''? Potem je to koristna informacija za vas
Šolarji, ki izpolnjujejo pogoje, imajo po zakonu o osnovni šoli pravico do brezplačnega prevoza v šolo. Delež učencev, ki so do prevoza upravičeni, je različen in je običajno višji v manjših občinah. Ponekod opozarjajo, da prevozi predstavljajo zajeten finančni zalogaj za občino.

V vrtec so sposobni sprejeti vse, ampak ...
Pred začetkom šolskega leta so skoraj vsi ljubljanski otroci dobili mesto v vrtcu, nekaj težav povzročajo želje staršev po vpisu v določeno enoto. Podobne težave so na Mestni občini Ljubljana (Mol) povzročali tudi vpisi v šole. V šolah in vrtcih so na prihod otrok pripravljeni, udeležence v prometu pa pozivajo k večji pozornosti v prihodnjih dneh.

Veliko Slovencev se odloča za dopust v drugih državah nekdanje Jugoslavije
Če smo Slovenci v preteklih desetletjih najraje dopustovali na hrvaški obali, se nas v zadnjih letih vse več odloča poletne počitnice preživeti tudi nekoliko južneje, v drugih državah nekdanje Jugoslavije. Med družinami z otroki je denimo vse bolj priljubljena Črna gora, za kar obstaja več razlogov: tja se lahko odpravimo z različnimi prevoznimi sredstvi, v ponudbi je pestra izbira namestitev, krasijo jo lepe plaže, prav tako je na voljo kup aktivnosti za vse generacije. Če torej še niste izbrali destinacije letošnjega dopustovanja, vas predstavitve nekaterih črnogorskih destinacij in izkušnje popotnikov v nadaljevanju morda spodbudijo, da to poletje preživite prav v tej balkanski državi!

Kako otroka ne boste izgubili v množici ljudi, v velikem mestu ali parku?
Čudovito je potovati skupaj z otrokom in si ustvariti nepozabne spomine. Vendar imajo starši v velikih zabaviščnih parkih in prestolnicah, poleg uživanja, na plečih eno veliko odgovornost. Ves čas morajo paziti, da radovedni malček brez njihove vednosti ne odide za kakšnim kužkom, da ga ne pritegne kakšna izložba, polna igrač ... Kljuje jih strah, kako bodo svojega otroka našli v nepregledni množici, če ga le za sekundo izgubijo pred očmi. Mogoče pa le obstaja rešitev, da boste pomirjeno ogledovali znamenitosti, prisluhnili uličnemu umetniku, si pozorno ogledali spominke ... Rešitev sta našla Boris Dejanovič in Urška Logar, ki imata dva sinova, s katerima zelo rada potujeta.

Po zabavi nikar ne počnite tega!
Starši, povabljeni sta na rojstnodnevno zabavo prijateljičinega sina. Medtem ko se bodo otroci igrali, boste vi z odraslimi nazdravili in se sproščeno pogovarjali o vzgoji. Vse lepo in prav, če potem ne boste sedli za volan in družine odpeljali domov. Ne tvegajte, preprečite najhujše in raje prespite pri prijateljih ali pa se vsi družinski člani domov odpeljite z avtobusom ali taksijem. Ne ogrožajte niti sebe niti drugih v prometu!

Poskrbite, da bo otrok viden
Otroka želimo zaščititi po svojih najboljših močeh, zato ne smemo pozabiti na prometno vzgojo in varnost. Naši otroci so vsakodnevno vključeni v prometno dogajanje in potrebujejo našo pomoč. Do sedmega leta še ne zmorejo niti ne smejo samostojno sodelovati v prometu. Kadar se z otrokom odpravimo na potep, uporabljajmo površine, ki so namenjene pešcem. Vodimo ga po notranji strani pločnika (stran od ceste). Močno ga moramo držati za roko, ker se nam lahko hitro izmuzne, ko ga kaj premami, na primer slaščičarna na drugi strani ceste. Takrat pozabi na vse nevarnosti, ki vozijo mimo.

Tega otrok nikoli ne sme početi!
Šolska vrata so se spet odprla in otroci zjutraj veselo ter samostojno odidejo k pouku. Ste jih pripravili in podučili, kako se morajo vesti na pločniku, pri prečkanju ceste? Dovolj dobro poznajo šolsko pot, ki seveda mora biti dovolj varna? Pogovor o prometnih predpisih in ravnanju v prometu je vedno več kot dobrodošel, ne samo s strani učiteljev, temveč tudi staršev.

Pozor, če vidite ta znak!
Otroci nimajo zavor, vozila jih imajo. Prepričani so, da jih vidite, če oni vidijo vas. Mislijo, da se avto lahko tako hitro ustavi kot oni. Zato je na vas, da poskrbite za njihovo varnost.

Poskrbimo za varnost otrok v prometu!
Pred novim šolskim letom je agencija za varnost prometa na novinarski konferenci predstavila statistiko prometnih nesreč z udeležbo otrok v prometu in več aktivnosti za varno vključitev otrok v promet. "Po lanskem letu, ko je bilo po statističnih podatkih najbolj uspešno prometno varno leto, je letošnje še boljše," je ocenil direktor Igor Velov.

V to hrvaško mesto se množično zgrinjajo turisti
Staro mestno jedro Trogirja je že več kot 20 let pod Unescovo zaščito. Mesto si več kot zasluži naziv "lepota v kamnu".

Poskrbimo, da se bodo otroci varno peljali s kolesom
Otroci se začnejo zelo zgodaj voziti s kolesom, zato je prav, da vedo, kako se morajo vesti v prometu. Vseslovenski program Varno na kolesu že šest let skrbi, da šolarji poznajo prometne predpise. Ob koncu akcije vsako leto razglasijo zmagovalno šolo tega programa.

Že poznate Pešbus?!
Učenci mariborskih osnovnih šol Franc Rozman Stane in Prežihov Voranc bodo ta teden v okviru projekta mestne občine Skupaj spreminjamo prometne navade v šolo prihajali s Pešbusom. Omenjeni projekt skupaj z občino iz sredstev Sklada za podnebne spremembe sofinancira ministrstvo za okolje in prostor. Danes se Mariborčanom obeta še kolesarski zajtrk.

Pripnete otroka na poti iz vrtca ali šole do doma?!
Začela se je nacionalna preventivna akcija Varnostni pas, s katero želijo organizatorji povečati delež pripetih voznikov in potnikov med vožnjo. Podatki namreč kažejo, da lani kar tretjina smrtnih žrtev v osebnih vozilih ni uporabljala varnostnega pasu ter da na zadnjih sedežih varnostni pas uporablja le 68 odstotkov potnikov.

Spoznavanje osnovnih pravil v prometu
Mariborska občina danes v okviru tedna prometne varnosti, ki ta teden poteka po vsej Sloveniji, na Glavnem trgu pripravlja vzgojno preventivno akcijo Dan prometne varnosti. Kot je povedal predsednik občinskega sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Vinko Virtnik bodo otrokom na poučen in zabaven način predstavili osnovna pravila prometa.

Za to vas lahko kaznujejo z globo 250 evrov!
Poteka akcija ozaveščanja o škodljivosti kajenja v vozilih. Z novim zakonom o omejevanju uporabe tobačnih izdelkov in povezanih izdelkov je namreč prepovedano kaditi v vseh vozilih v navzočnosti oseb, mlajših od 18 let. Po podatkih ministrstva za zdravje je namreč v Sloveniji do 10.000 otrok izpostavljenih pasivnemu kajenju v vozilu.