otrok še ne govori

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Zdravnik vam je razkril spol, vi pa čutite razočaranje. Kaj zdaj?
Sodobni testi in preiskave so poskrbele, da lahko že veliko pred porodom izvemo, ali je otrok, ki ga pričakujemo, zdrav, prav tako pa lahko vedno s skoraj stoodstotno zanesljivostjo napovemo tudi njegov spol. V zadnjih letih so se razpasle zabave pred prihodom otroka, ki na tak ali drugačen ekstravaganten način razkrijejo spol, a ta novica nekatere včasih razočara. To je kruta resnica in tabu tema, ki se je ne smete sramovati.

Tako so danes videti slavni osmerčki
Pred 16 leti je svet osupnil ob novici, da je Američanka Natalie "Nadya" Suleman, ki je bila že mati šestih otrok, rodila osmerčke. Zdravniki so bili presenečeni, saj so pričakovali, da bo rodila sedmerčke, a se je izkazalo, da se je v njenem trebuhu 'skrival' še en dojenček.

Med uniformo in materinstvom: zgodba podčastnice Jasmine Kunej
Marec je mesec žensk – 8. marca obeležujemo dan žena, 25. marca materinski dan. Je mesec, ko praznujemo ženske – močne, odločne in pogumne ... Ženske, ki vsak dan premikajo meje – v družbi, družini in poklicu. Ena izmed njih je tudi Jasmina Kunej – podčastnica Slovenske vojske, ki je hkrati tudi mama. Z nami je delila, zakaj je postala vojakinja, kako usklajuje službo in družinsko življenje ter kaj ji pomenita dneva, posvečena ženskam in materam.

10 načinov, kako lahko pomagate sramežljivemu otroku
Čeprav se to mnogim zdi naravno, sposobnost, da otrok odkrito govori in se postavi zase, včasih zahteva več truda in vaje.

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka
Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

'Kdo potrebuje štorkljo, če imamo za volanom njega'
Iz Hrvaške prihaja lepa zgodba, ki govori o predanosti reševalnega osebja, vse od voznika, do medicinskih sester ter zdravnikov - vsi so bili ključni, da je imela predčasno rojena deklica varen in lep prihod na svet.

Tako velika je že hčerka teniške legende
Serena Williams, ena najbolj uspešnih teniških igralk vseh časov, je tudi ponosna mama dveh hčerk, Olympie, ki je stara sedem let, in Adire, ki je stara eno leto. Čeprav je njena kariera svetovno priznana, pa je ravno materinstvo njen največji vir sreče.

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?
Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Tako se obnaša toksična mati
Na prvi pogled je lahko videti kot skrbna žena, mati in oseba, vendar pod površjem skriva obnašanje, ki pušča travme.

Kako navdihujoče! Sinovo diagnozo je sprejela s pogumom in optimizmom
Igralka iz serije Yellowjackets, Samantha Hanratty, je za sinovo diagnozo izvedela že med nosečnostjo, ob čemer jo je preplavil val čustev.

Skrivnosti vzgoje Melanie Trump: 3 preprosta pravila za srečno družino
Melania Trump, sveža prva dama ZDA, je znana po tem, da je vedno postavljala svojo družino na prvo mesto. V vzgoji svojega sina Barrona je sledila trem ključnim načelom, ki jih je delila v svojih redkih intervjujih. Spoštovanje individualnosti, moč staršev in pomembnost časa zase so vrednote, ki jih zelo poudarja.

'Pravi zapleti so se začeli pojavljati šele, ko je odrasel'
Preberite si resnično zgodbo o tem, kako je živeti v družini, kjer je eden od članov družine invalid. V svojem prispevku je sestra invalidnega brata osvetlila, kako se izzivi, s katerimi se starši in skrbniki soočajo pri vzgoji otrok z invalidnostjo, spremenijo, ko ti otroci odrastejo.

Tega o otrocih Cameron Diaz zagotovo še niste vedeli
52-letni igralki smisel življenja poleg igralstva in soproga, glasbenika Benjija Maddna, predstavljata njena dva otroka, ki ju je pričakala v času 10-letnega kariernega premora.

Kdaj je pravi čas za navajanje otroka na kahlico?
Navajanje otroka na kahlico je pomemben mejnik v otrokovem razvoju, ki zahteva potrpežljivost, doslednost in pravilen pristop. Vendar pa je to pot, ki ni vedno enostavna. Medtem ko se starši veselijo tega koraka, se hkrati soočajo tudi z mnogimi izzivi.

Razkošno življenje že od malih nog: vlažilna krema iz kaviarja
Najmlajši član slavne družine je užival v življenju, polnem razkošja. Od najprestižnejših šol do luksuznih daril in domače bowling steze, njegovo življenje je vse prej kot običajno.

"Počutila sem se, kot da umiram": zvezdnica o paničnem napadu po porodu
Materinstvo prinaša ne le brezmejno ljubezen, temveč tudi številne izzive, ki jih pogosto skrivamo pred svetom. Poleg sreče se mnoge mame srečujejo z izčrpanostjo, tesnobo in občutkom osamljenosti. Priznanje teh težav je ključno, saj pomaga odpravljati stigme in spodbuja podporo, ki jo mame potrebujejo.

Dolgotrajno gledanje zaslonov: Negativni vplivi na zdravje otrok
V poskusu analize vpliva družbenih medijev na otroke je spletna stran pozvala strokovnjake, naj poskusijo preveriti, ali obstaja povezava med slabšanjem duševnega zdravja otrok in številom ur, preživetih pred ekranom.

Zakaj nekateri odrasli prekinejo stike z družino?
V povezavi z družinami kroži veliko misli in pregovorov. Družine si ne moremo izbirati sami. Kri ni voda. Na koncu ti vedno ostane samo družina. Res je, da je družina predstavlja primarno celico, v kateri postavimo temelje za svoje življenje. A žal je v nekaterih primerih tudi prostor zlorab, nasilja, nefunkcionalnih odnosov, ki se lahko vlečejo vse življenje. In prav zaradi nefunkcionalnega družinskega sistema se nekateri odločijo za prekinitev stikov s celotno družino ali le nekaterimi člani.

Pet tipov očetov – kam spadate vi?
Z rojstvom otroka se rodi tudi nova vloga moškega: vloga očka, ki je ena najpomembnejših in znatno vpliva na razvoj in potek otrokovega življenja.

Praznični piškoti s čudovitim sporočilom
Praznični čas prinaša iskrice veselja, vonj po piškotih in toplino, ki ogreje še tako mrzle zimske dni. To je čas, ko se spomnimo tistih, ki nas navdihujejo – dobrih mož. Miklavž, Božiček in dedek Mraz so simboli dobrote, skrbnosti in radodarnosti. Pa res potrebujemo dolgo belo brado, da postanemo dobri možje? Seveda ne! V resnici smo lahko dobri možje prav vsi – s preprostimi dejanji, ki prinašajo toplino in upanje. Poglejmo, kako lahko poskrbimo, da bo ta praznični čas poseben in srčen za nas in vse okoli nas.

Komentirati najstniku objave na spletu ali raje ne?
Ko smo bili sami otroci, tovrstnih težav nismo imeli, kajne? S prihodom digitalne dobe pa so se postopoma pojavile številne težave, dileme, ki se odražajo tudi v medosebnih odnosih. Ena sodobnejših so zagotovo družbena omrežja, ki jim danes ne gre ubežati, in prav v zvezi s tem se marsikateri starš sprašuje, kako ravnati. Slediti svojemu najstniku ali ne? Mu komentirati objave ali biti raje modro tiho? Morda celo slediti njegovim prijateljem? Dilem je veliko, zato smo se odločili, da odpremo še eno zanimivo temo, o kateri se premalo govori.

Otrok podeduje inteligenco po mami
Starši si želijo spodbuditi razvoj otroških možganov, kar je velik izziv v času sodobnih tehnologij, ki vedno več stvari naredijo namesto otrok.

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"
Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti
Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Donald Trump je otrokom prepovedal le tri stvari
"Vem, da sem naporen, a to počnem iz ljubezni," je dejal Donald Trump o svoji vzgoji otrok.

Kaj, če se z rojstvom otroka partnerski odnos poslabša?
Rojstvo otroka je trenutek spremembe odnosov, prevzemanja novih vlog, spreminjanja dinamike, kompromisov in prilagajanja. Par postane družina.

To si o Trumpovem sinu mislijo univerzitetni kolegi
Najmlajši sin predsedniškega kandidata Donalda Trumpa ni več deček. Barron Trump je prvič volil, se vpisal na študij, vse od rojstva pa živi v zlati kletki.

Zakaj nihče ne govori o 4. tromesečju?
Čas nosečnosti se deli na tri glavna obdobja, v katerih se dogajajo različne hormonske, telesne in čustvene spremembe - to so prvo, drugo in tretje tromesečje. Vsako od naštetih predstavlja transformacijo, napredek in nov mejnik v devetih mesecih. A opazimo lahko, da se precej manj govori o tako imenovanem 4. tromesečju, ki predstavlja prve tri mesece po porodu. Obdobje velja za enega od napornejših, saj vključuje partnerske prilagoditve, navajanje na novega člana družine in številne druge spremembe, ki lahko mladim mamicam vzbujajo občutke nemoči. Prav je, da se o teh spremembah govori, saj smo le tako na novo obdobje bolje pripravljeni.