Bibaleze.si

panike

Nosečnost
25. 03. 2025 11.38

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati

Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Novice
21. 03. 2025 12.57

Najstnik, ki je rešil 21 življenj: Jovan, junak iz diskoteke smrti

19-letni Jovan Kostadinov iz Vinice je postal junak, ki je s svojo pogumnostjo in odločnostjo rešil številna življenja v eni najbolj tragičnih nesreč, ki je prizadela Severno Makedonijo.

Nosečnost
04. 03. 2025 05.00

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno

Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

Novice
04. 02. 2025 08.25

Dojenčku se je mudilo, rodila kar v domači kopalnici

Porod se lahko včasih zgodi zelo hitro in nepričakovano, kot je doživela tudi mamica iz Strassolda pri Červinjanu. Kljub temu da je mislila, da bo imela dovolj časa za prihod reševalnega vozila, se je njenemu sinu zelo mudilo na svet.

Novice
19. 12. 2024 05.00

Opozorilo ravnateljice v času praznikov

Prazniki naj bi bili čas radosti, povezanosti ter miru, a v božičnem času je mir še vedno marsikdaj uničen. Kajti še vedno se prepogosto dogajajo hrupni trenutki, ko preglasno odmeva pirotehnika. Za nekatere zabava, za mnoge pa tesnoba, strah ... 'Zabavne' minute se lahko spremenijo tudi v vseživljenjske posledice.

Novice
07. 12. 2024 04.59

To si njuna otroka mislita o njuni slavi

Igralec George Clooney in odvetnica Amal Clooney sta deležna svetovne slave, a sta za njuna dvojčka Ello in Alexandra še vedno le mama in oče, kot sta razkrila. Kako 7-letnika sprejemata vso medijsko pozornost?

Očkov kotiček
24. 06. 2024 05.00

Očka Tilen: 'Prepričan sem, da me nihče več ne bi spravil v porodno sobo'

V porodnih sobah nastajajo zgodbe o novih začetkih, neizmerni ljubezni, novonastalih družinah in sreči. A žal ne vedno. Včasih se zgodi nepričakovano in tudi takšni izjemni mejniki prinesejo težje zaplete, ki lahko odzvanjajo še dolgo. Da, tudi nekateri očetje imajo svoje porodne zgodbe, le da so v nekaterih primerih te povezane s težkimi doživetji, ki vodijo celo do posttravmastke stresne motnje.

Zanositev
26. 04. 2024 04.15

Najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi

Sindrom policističnih jajčnikov je najpogostejša hormonska motnja pri ženskah v reproduktivni dobi. Ker povzroča motnje ovulacije, je eden najpogostejših vzrokov neplodnosti. Vseeno je z medicinsko pomočjo danes to mogoče premagati. Pa povzroča nato sindrom policističnih jajčnikov tudi težave v nosečnosti? O tem smo se pogovarjali z Mirjam Druškovič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Zdrav otrok
04. 03. 2024 05.00

Kdaj kašelj nakazuje, da ima otrok astmo? Bodite pozorni na te simptome

Kako ločiti navaden kašelj od astme, kakšni so simptomi in kdaj je potreben pregled pri pediatru? Preverite v spodnjih vrsticah.

Trači
23. 10. 2023 05.00

Zvezdnica se je borila s težko poporodno depresijo

Igralka Katie Stevens je v svoji zgodbi na Instagramu odkrito spregovorila o svojem boju s poporodno depresijo.

Zdrav otrok
22. 09. 2023 08.02

5 napačnih odločitev, kadar ima otrok vročino

O vročini govorimo takrat, ko izmerjena temperatura pod pazduho presega 37,2 stopinje, v ušesu 37,5 stopinje in v ritki 38 stopinj Celzija. Merimo jo v mirovanju, vsaj dve uri po zadnjem zaužitem obroku, medtem pa otroku ni priporočljivo dajati toplih napitkov.

Porodne zgodbe
17. 09. 2023 05.00

Porodna zgodba: 'Nepričakovana zanositev, šok, solze in veselje!'

Nepričakovana zanositev. Šok, solze in veselje. Cela nosečnost je potekala v redu, brez komplikacij. V 37. tednu pa je ginekolog ocenil, da naša princeska ne pridobiva dovolj na teži in me napotil v porodnišnico na opazovanje.

Po porodu
16. 02. 2023 05.00

Ste pogosto utrujeni in imate občutek teže na prsih?

Poporodna tesnobna motnja ni baby blues in ni poporodna depresija. Gre za čisto posebno motnjo, za katero so značilne skrbi, strahovi, dvomi in neprijetni telesni občutki, ki počutje le še poslabšajo. Preverite ključne značilnosti, vzroke in načine zdravljenja.

Zdrav otrok
09. 01. 2023 05.00

Uši v vrtcih: vse, kar bi morali vedeti starši

Mnoge starše zgrabi panika, ko v otrokovih laseh opazijo majhne uši. Ko uši odkrijemo, ne čakajmo, ampak se takoj lotimo temeljitega odpravljanja, da se ne bodo namnožile. Predvsem najprej preglejmo glave vseh družinskih članov, potem pa pričnimo postopek odstranjevanja teh nadležnih živalic. Kako, si preberite v spodnjih vrsticah.

Nosečnost
21. 08. 2022 05.00

Ko si želiš otroka, a izveš, da ga ne moreš imeti

Kako se soočiti z neplodnostjo? Nedavna ameriška raziskava je pokazala, da je bilo za polovico žensk spopadanje z neplodnostjo najbolj stresen dogodek v njihovem življenju, pove psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny, univ. dipl. psih. "Anksioznost in depresivnost neplodnih žensk, ki si želijo otroka, lahko primerjamo s tisto, ki se pojavlja ob rakavih obolenjih."

Vzgoja in vrtec
16. 07. 2022 04.15

Najpogostejše fobije pri otrocih

Čeprav se o fobijah pogosteje govori pri odrasli populaciji, se pojavljajo tudi pri otrocih in mladostnikih. A kaj sploh je fobija? Fobija je izrazit, vztrajen, pretiran in nerazumen strah, ki ga sproži prisotnost ali pričakovanje določenega objekta ali situacije. Najpogostejše fobije pri otrocih vključujejo živali, kri, zaprte prostore, letenje. Da sploh govorimo o fobiji in ne le prehodnem strahu, mora ta trajati vsaj 6 mesecev in močno poseči v vsakodnevno življenje otroka.

Nosečnost
19. 03. 2022 04.45

Porod kot najbolj travmatična izkušnja

Vsaka ženska ima edinstveno porodno izkušnjo; za nekatere je to dogodek, ki se ga vedno znova rade spominjajo, za druge pa morda vir težkih občutkov ali celo travm. Če akt poroda spremljajo izrazito težka doživetja, lahko povzroči celo posttravmatsko stresno motnjo (PTSM).

Blog
18. 11. 2021 10.46

'Imate 50 odstotkov možnosti, da se kateri od zarodkov obdrži ...'

BLOG: Čeprav sem zavestno sprejela odločitev, da preneham jemati kontracepcijske tabletke, sem vseeno upala, da bo moje telo po desetletju zastrupljanja potrebovalo vsaj nekaj mesecev, da se povrne v prvotno ravnovesje in bo pripravljeno sprejeti zarodek. A dve črtici sta se pokazali že po dobrih dveh mesecih. Bila sem šokirana, toda to je bil šele začetek: v naslednjih dneh so si presenečenja sledila kot po tekočem traku ...

Vzgoja in vrtec
18. 08. 2021 14.01

Česa ne smemo pozabiti pred odhodom v vrtec?

Bliža se začetek vrtčevskega leta, zato je dobro, da se starši na ta korak dobro pripravijo in si takrat vzamejo več časa zase, za otroka in medsebojne odnose. Kako naj poteka uvajanje, kaj spakirati in kaj vse je dobro vedeti o prvem vstopu v vrtec pa smo povprašali Karmen Okorn, diplomirano vzgojiteljico predšolskih otrok.

Po porodu
16. 07. 2021 08.06

'Po rojstvu sina sem začela doživljati napade panike'

Po porodu se lahko zaradi različnih dejavnikov pri ženski pojavijo težave na področju duševnega zdravja. Kanadska novinarka Kelly Boutsalis se je odločila o lastni izkušnji spregovoriti na glas in s tem tudi druge ženske spodbuditi, da o tovrstnih težavah spregovorijo javno.

Porodne zgodbe
03. 05. 2021 07.00

'V tistem trenutku sem spoznala, kaj pomeni orgazmični porod'

Prva nosečnost se je na žalost končala s spontanim splavom. Dober mesec po tem pa naju je z možem presenetil nov plusek.

Družina in odnosi
03. 11. 2020 07.53

Spolnost ne sme biti tabu tema

Mnogo staršev težko sprejme, da so tudi otroci spolna bitja in da se za svoje telo in občutke zanimajo že malčki. Kasneje pa postanejo vedno bolj aktualna vprašanja, kako otroku predstaviti spolnost, saj je za zdrav razvoj pomembna tudi spolna vzgoja.

Problematični najstnik
11. 09. 2020 08.09

16 simptomov depresije pri najstniku

Depresija pri najstnikih ni tako pogosta kot pri starejših, a kljub temu bodite starši pozorni na določene simptome, ki so značilni za to motnjo zdravja, saj je pomembno, da se jo pravočasno diagnosticira in začne zdraviti.

Novice
10. 08. 2020 13.12

Posnetek inštruktorice, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik

Posnetek inštruktorice plavanja, ki vrže dojenčka v bazen, je sprožil veliko polemik. Mamici so očitali, da spravlja svojega osemmesečnega sinčka v veliko nevarnost, grozili so ji celo s smrtjo. Kaj meni o posnetku, smo povprašali akreditirano inštruktorico razvoja za dojenčke, reševalko iz vode in vaditeljico otroškega plavanja ter terapevtko v vodnem okolju, Deniso Lavrenčič. Razložila je tudi, kako sama privaja na vodo naše najmlajše že od rojstva dalje.

Vzgoja in vrtec
03. 08. 2020 07.44

Kako vzgojiti čustveno inteligentnega otroka?

Zadnje čase se starši vse pogosteje srečujejo z izrazom čustveno inteligenten otrok, vendar ne vedo, kaj to sploh pomeni. Kako naj vzgojijo čustveno inteligentnega otroka? Kakšne so vrline takšnega otroka? Janja Urbančič, mentorica za osebno rast ter sočutno in avtentično vzgojo, nam je v intervjuju odgovorila na vsa vprašanja ter vsem položila na srce modre besede: ''Čustvene inteligence jih učimo predvsem z zgledom. Pot do čustveno inteligentnega otroka vodi pre čustveno inteligentnega starša in vseh ostalih odraslih okrog otroka (starih staršev, vzgojiteljev, učiteljev, trenerjev itd.).''

Zdrav otrok
08. 05. 2020 12.00

Osem napačnih prepričanj o otrokovem zdravju

Starši se lahko zelo hitro ujemejo v past napačnih prepričanj o otrokovem zdravju.

Očkov kotiček
19. 03. 2020 07.54

'V vsej tej nesreči pa se bo zgodilo tudi nekaj čudovitega ... Ljubezen.'

Zanimivo je, kakšno dramo delamo iz trenutne situacije s karanteno – ne govorim o katastrofi svetovne razsežnosti, osredotočam se zgolj na “domačo karanteno” oziroma priporočeno samoizolacijo, ki je posledica le-te.

Novice
13. 03. 2020 07.51

Koronavirus: Kako se z otrokom pogovoriti o trenutni situaciji?

Ker izbruh novega koronavirusa Covid-2019 tudi za odrasle pomeni cel kup ugank in sprotnih prilagajanj, se to seveda odraža v medsebojnih odnosih. Že odrasli ne razumemo povsem dobro kaj sledi, kaj lahko pričakujemo in kako je najboljše za vse skupaj ukrepati.

Porodne zgodbe
09. 03. 2020 11.11

'Carski rez so naredili urgentno, saj je imela okoli vratu dvakrat zavito popkovino.'

V ponedeljek, 25.11.2019 sem bila na pregledu pri svoji ginekologinji, ki je ugotovila, da ima otrok prvič težo manjšo od priporočene, in sicer je bila v 37. tednu 3/7 ocenjena na 2800g. Vse do takrat je bilo v mejah normalne, tokrat pa je prvič prišlo do manjšega odstopanja.

Oto
13. 02. 2020 09.36

Ni snega, ni panike! Imamo zabavne risanke na OTO!

Čeprav bodo letošnje zimske počitnice minile brez snega, pa to ne pomeni, da se bodo otroci dolgočasili. Na OTO bodo namreč v naslednjih 14 dneh na sporedu številne zabavne risanke!

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863