partnersko

Kdo bi moral biti na prvem mestu – otrok ali partner?
Otroci so najsrečnejši takrat, ko so srečni njihovi starši. Kadar pa sta starša nesložna, se veliko prepirata in živita v viharnem razmerju, otroci to občutijo na svoji koži in nehote prevzamejo odgovornost za konflikte in nesrečo svojih staršev. Zato je ob vsej ljubezni, ki jo čutimo do otroka, treba najprej pomisliti, kako pomembno je, da ljubezen obujamo in negujemo tudi do partnerja.

5 načinov, kako se povezati s partnerjem po rojstvu otroka
Rojstvo otroka prinaša v odnos veselje, ljubezen in globoko povezanost, a hkrati tudi nove izzive. Med pomanjkanjem spanja, skrbi za novorojenčka in prilagajanjem na starševsko vlogo lahko partnerski odnos nehote zdrsne na stranski tir. Ohranitev močne in ljubeče povezave po rojstvu otroka zahteva zavestno prizadevanje obeh partnerjev. Tukaj je pet učinkovitih načinov, kako se povezati in okrepiti partnersko vez v tem pomembnem obdobju.

Ključne tegobe novopečenih staršev (in kako jih rešiti)
Tako kot vsaka večja življenjska prelomnici prinese tudi prehod v starševstvo številne izzive. Ne glede na to, kako dobro načrtujemo in se pripravljamo na novo vlogo, kasneje vedno spoznamo, koliko se moramo še naučiti o vzgoji in odnosu s partnerjem. V tem obdobju se najpogosteje pojavijo konflikti in nestrinjanja glede vzgoje, financ, gospodinjskih opravil in partnerskih pričakovanj. A z nekaj sočutja, kompromisov in ljubezni lahko mirno prekrmarimo tudi napornejša obdobja.

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

'Vedela sem, da moram oditi in se nikoli več vrniti, če želim preživeti'
Najtežje se je pobrati, ko si na tleh, a pomembno je, da se poberemo, čeprav vemo, da nas čaka še dolga pot do okrevanja, a zagotovo se izplača kljub trdemu delu, solzam in bolečemu spoznanju, da naše rane niso od včeraj, ampak segajo daleč daleč nazaj, v naše otroštvo. Petra Strelec, avtorica knjige V postelji s sovražnikom: "Ponavadi gre za nerazrešene travme in odraščanje v disfunkcionalnih družinah. Pogosto je vzrok tudi spolno nasilje v otroštvu, ki ga žrtev močno potlači."

Želim si otroka, partner pa ne
Življenje ni vedno enostavno, zlasti pri temah, ki se dotikajo ljubezni, odnosov in družine. Sem sodi tudi razkorak v želji po otroku, ki je lahko za marsikatero partnersko razmerje usoden. "Neskončno si želim otroka, on pa ne; ne vem, kaj naj storim," so zaskrbljene nekatere ženske, sploh, če biološka ura že tiktaka, partner pa ne izkazuje nikakršnega zanimanja za ustvarjanje družine. Še več – trdno je prepričan, da to ni zanj, konflikti in nezadovoljstvo pa sčasoma le še naraščajo.

Hči Aleca Baldwina in Kim Basinger iskreno o prvih dneh materinstva
Ireland Baldwin, hči slavnega igralca Aleca Baldwina in fatalne filmske igralke Kim Basinger, je pred kratkim povila svojega prvega otroka. Zdaj se sooča z vsemi spremembami, ki jih življenje v vlogi matere prinese. Hkrati se uči sprejemati novo realnost in novo telo. O tem je spregovorila javno in iskreno.

Kako se motivirati za učenje?
Motivacija je pri učenju ključnega pomena. Tesno je povezana s koncentracijo, posledično pa tudi z uspehi oz. neuspehi, zato je zelo pomembno, da si zastavimo cilje, ki nas bodo motivirali dolgoročno in ne le naslednjih pet minut.

Predlogi in ideje za pisanje dobrih spisov
Obstaja veliko vrst spisov. Razlikujejo se tako po vsebini kot po dolžini, vendar je cilj vseh spisov enak: prepričati bralca o določenem stališču ali pogledu na temo. V kolikor dosežete ta cilj, bo tudi ocena temu primerna. A kako se najučinkoviteje lotiti pisanja spisa? Kako prepričati bralca? Kako se osredotočiti na vsebino, hkrati pa paziti na pravopisne napake?

Kaj je spominska palača in kako naj jo otrok zgradi
Večina ljudi si stvari najlažje zapomni, če si jih lahko kar se da živo predstavlja. Zagotovo ste že slišali za pojem spominska palača. Tu gre za tehniko vizualizacije, kjer si pojme najlažje zapomnimo s pomočjo asociacij, ki si jih ustvarimo v mislih.

Tako si ustvarite učinkovite zapiske, ki vam bodo olajšali učenje
Začenja se novo šolsko leto, učenci so se ponovno vrnili v šolske klopi. Kako se pripraviti na novo šolsko leto? Kako si organizirati zapiske na način, da bomo od njih odnesli čim več? Jasno je, da le branje ali prepisovanje snovi na slepo še zdaleč ni dovolj. Potrebujemo zapiske, s pomočjo katerih bomo uspešno izluščili bistvo in utrdili snov.

Kakšen tip učenca je vaš otrok? Preverite
Ljudje se učimo na različne načine - nekateri se najučinkoviteje učijo z branjem, drugi s poslušanjem, spet tretji pa s pomočjo slikovnih gradiv. Nekateri ljudje se več naučijo, če svoje ideje preverijo v skupinski razpravi, drugi se raje učijo sami. Nekateri potrebujejo sistematično prikazane informacije in se učijo postopoma, drugi uporabljajo bolj celosten pristop. Načine, kako zaznavamo informacije, katere strategije učenja uporabljamo in kako jih prikličemo, imenujemo učni stili.

Tako boste pomagali hčerki odrasti v srečno žensko
Kaj je ključno pri vzgoji hčerke, da bo kot odrasla samozavestna, samozadostna, neodvisna ter da bo lahko razvila "zdravo" razmerje in poiskala dobrega partnerja? S kakšnimi besedami, obnašanjem, dejanji ji lahko starši pomagate? Svetuje zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman.

Vse, česar niste vedeli o spolnosti po porodu
Bom po porodu sploh še lahko uživala v spolnosti? Kdaj je najprimerneje začeti spolne odnose? Me bo bolelo? To so najpogostejša vprašanja, ki si jih že v obdobju nosečnosti potiho ali na glas zastavlja marsikatera bodoča mamica. Dejstvo je, da porod prinese številne telesne in čustvene spremembe, ki lahko precej vplivajo na dosedanje spolne aktivnosti.

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?
Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Ali veste, kaj vam lahko uniči razmerje?
Pravijo, da je dober zakon oziroma dobro razmerje eden tistih uspehov, ki v življenju največ štejejo. Biti srečen v dvoje ne pomeni samo ljubezni, sreče in takšnih ali drugačnih užitkov, ampak tudi spoštovanje, iskrenost, odrekanje, predanost itd. Ali naslednje drži tudi za vas?

'Po porodu mi ni več do spolnosti'
Preobremenjenost ob rojstvu novega družinskega člana postavi spolnost za nekaj časa na stranski tir. Nekateri pari pa se tudi po 18 mesecih od poroda še vedno soočajo s pomanjkanjem spolnega življenja. Kakšni so razlogi za to?

Navada, ki je ključna za uspešen in srečen zakon
Je vsaka nesrečna družina nesrečna na svoj način? Kaj je ugotovil pri opazovanju odnosov John Gottam in ali imajo vsi slabi zakoni na koncu le nekaj skupnega? Preverite v spodnjem zapisu.

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!
Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Skupaj sta, ampak se ne razumeta
Na Bibaleze.si smo pripravili kviz o partnerskih razmerjih, kako se vedeta drug do drugega, ali si stojita ob strani, ali dopuščata prijateljevanje z drugimi ipd. Na žalost rezultati kažejo, da slovenske zveze in zakoni niso popolni, da je treba na odnosih narediti še veliko več.

'Z dojenčkom ne bi nikoli reševala razmerja'
BLOG: Velikokrat sem komaj čakala, da je prišel domov. Neurejena, nepočesana, s podočnjaki do tal in največkrat v pižami sem ga pričakala že na vhodnih vratih in mu ob vstopu takoj "porinila" Matevža v naročje, rekoč, da potrebujem nekaj časa zase ...

Apolonija Zupan, ustvarjalka in svetovalka za partnersko življenje ...
Apolonija Zupan je blogerka, Bibina svetovalka, strokovnjakinja Sočutnega varstva otrok, deli ustvarjalne nasvete za vso družino.

KVIZ: Si v zdravem partnerskem razmerju?
S partnerjem sta že kar nekaj časa v zvezi. Mogoče imata otroka, mogoče ga bosta dobila. Kakšen je vajin odnos pravzaprav? Popoln – privoščita si romantične pobege čez vikend, se veliko pogovarjata, v javnosti si izkazujeta ljubezen ... Mogoče pa je vajino razmerje polno vzponov in padcev ter se razumeta le, ko je vse po njegovo. Te partner podpira pri vseh odločitvah ali se prepirata za vsako malenkost? Reši kviz in ugotovi, kako zdravo je vajino razmerje. Lahko boš presenečen (-a) nad razultatom ...

Ljubezni v olimpijski vasi ne skrivajo
Številni znani pari, ki jih je združil šport, se podpirajo med seboj na zimskih olimpijskih igrah v Pjongčangu. Športniki pravijo, da jim je navzočnost partnerja na igrah v veliko pomoč, včasih pa jim je lahko tudi v napoto.

Še vedno polovica žensk rojeva doma
Slovenska karitas je septembra zaključila projekt mednarodnega razvojnega sodelovanja za izboljšanje zdravja in pogojev za življenje otrok in žensk v Ruandi, ki ga je sofinanciralo slovensko zunanje ministrstvo. Ženskam in družinam so omogočili zdravstveno vzgojo ter dostop do semen in mila, prvi rezultati projekta na terenu pa so že vidni.

Nosečnost pri 40-tih
Da se zgodi nosečnost v poznih letih ni nič nenavadnega, saj se vedno več žensk trudi zanositi tudi po štiridesetem letu starosti. Res je, da je nosečnost pri štiridesetih letih še vedno dokaj redka, vendar v zadnjih dvajsetih letih pozna nosečnost zaradi več razlogov hitro narašča.

Savina Atai - zaznamovale so jo zlorabe
Savina Atai ima za seboj precej travmatično otroštvo. Za svoja bratca je skrbela nadvse predano in tako na neki način že občutila, kaj pomeni biti mama.

Tipi reševanja sporov - kam sodite vi?
Kako s partnerjem rešujeta konflikte? Se prepirata kot pes in mačka ali razumno rešujeta nesporazume? Preverite, kateri tip reševanja sporov je značilen za vašo partnersko zvezo.

Veste, kaj zajema predlog o družinskem zakoniku?
Objavljamo kratek povzetek 91 strani dolgega predloga o družinskem zakoniku, ki zajema razloge za sprejem, cilje, načela in poglavite novosti.

Rodila štiri otroke, preživela grozljivo nesrečo in še vedno žari na modnih pistah
Je uspešna ameriška manekenka, ki ji življenje ni prizaneslo. Po letu 2001, ko je bila udeležena v zelo hudo prometno nesrečo, je preživela kar 56 operacij in se nato zdravila zaradi zasvojenosti z zdravili. A Niki vztraja in živi za svoje otroke – 16. novembra je že četrtič postala mama.