pasivni

Nevarnosti, pasti in posledice pretirane uporabe zaslona pri otrocih
Če ste starš malce večjim otrokom, potem ste zelo verjetno odraščali še v času analogne dobe ali že v zametkih digitalnega sveta. Danes pa je vse drugače – priča smo neverjetno hitremu razvoju elektronskih naprav, aplikacij, spletnih mest in vsega, kar prinaša sodobni svet. Nič čudnega torej ni, da otroci preživijo veliko več časa pred zasloni kot nekoč, kar pa ima lahko številne negativne vplive.

Telesna aktivnost kot temelj otrokovih zdravih navad
V današnji digitalni dobi otroci preživijo več časa pred zasloni, precej manj časa pa namenijo fizičnim dejavnostim. Ta sprememba v življenjskem slogu ima pomembne posledice za njihovo splošno zdravje in razvoj. Gibanje namreč igra ključno vlogo pri ohranjanju otrokovega telesnega, duševnega in čustvenega dobrega počutja. V nadaljevanju preverite, zakaj je pomembno otroka spodbujati h gibanju in kako zelo pomembno je to za njegovo prihodnost.

Otrok podeduje inteligenco po mami
Starši si želijo spodbuditi razvoj otroških možganov, kar je velik izziv v času sodobnih tehnologij, ki vedno več stvari naredijo namesto otrok.

Nosečnica mora takoj (in ne postopoma) prenehati kaditi
Kajenje v nosečnosti, skupaj z uživanjem alkohola in drog, predstavlja enega najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje mamice in še nerojenega otroka. Nekatere zmotno verjamejo, da je dovolj zgolj zmanjšati število pokajenih cigaret ali postopoma opustiti kajenje, kar pa ne drži. Zakaj je ključnega pomena prenehati kaditi takoj, ko nosečnica izve, da pričakuje otroka, je pojasnil dr. Tomaž Čakš, dr. med.

Kako ravnati, če ugotoviš, da je tvoj otrok nasilen do vrstnika?
Temeljni vzroki za medvrstniško nasilje najpogosteje izhajajo iz čustvenih, psiholoških in socialnih težav. Družinsko okolje in dinamika igrata pomembno vlogo, prav tako pa tudi otrokov občutek lastne vrednosti, zaradi katerega lahko verjame, da si lahko spoštovanje pridobi le z nadzorom in ustrahovanjem. Nasilno vedenje do vrstnikov je lahko posledica obrambnega mehanizma, pri katerem nasilnež na druge prenaša svoje negotovosti in strahove. V otrokovih očeh status nasilneža prinaša veliko več spoštovanja kot status reve.

Otroka bi raje dala v rejo, kot pa tašči
'Vsaka zgodba se nekje začne,' so bile besede, s katerimi je razočarana mamica začela opisovati svojo življenjsko pot z bivšim partnerjem.

To so načini, s katerimi lahko izboljšate partnerski odnos
Vsak partnerski odnos zahteva vzajemno sodelovanje dveh oseb. Če tega ni ali se prekomerno angažira samo en partner, pri čemer je drugi izrazito pasiven, se poruši ravnovesje in posledično nastanejo konflikti, nezadovoljstvo, razhodi.

Kje smo v času 'epidemije' izgubili otroke?
V času epidemije s koronavirusom smo stik z otroki v veliki meri začeli izgubljati s prekomerno uporabo pametnih telefonov in zaslonske tehnologije. Posledično otroci vse prepogosto na spletu iščejo vzornike, ideale in lahko se zgodi, da jih najdejo v spletnih nerealnih vsebinah influenserjev.

Rakci so prijetni otroci, ki znajo biti hkrati trmasti in umirjeni
Otroci rojeni v znamenju raka potrebujejo kar nekaj časa, da se opogumijo in pridejo iz svojega oklepa. Najraje na svetu imajo svojo mamico.

Vedenjski in čustveni odzivi otroka na ločitev staršev
Nihče se ne poroči z namenom, da bi se ločil, a žal se v življenju dogaja tudi to. Težko je videti, kako se družina spreminja, otrokom pa je še težje razumeti, kaj se dogaja. Ti lahko v tem obdobju izražajo različne vedenjske in čustvene odklone. Od žalosti, zaprtosti vase, povečanega iskanja stika, psihosomatskih težav do jeze in agresije. Vedeti je treba, da so to le načini, s katerimi otrok izraža stisko in bolečino, ki je še ne zna ubesediti. Pomembno je, da starša poslušata svojega otroka in mu stojita ob strani, v primeru večjih in dolgotrajnih stisk pa je koristno poiskati strokovno pomoč.

Kako mikrobiom vpliva na potek nosečnosti?
Hormonske spremembe, spremembe pri delovanju imunskega sistema ter nosečniške težave, kot sta zgaga in pomanjkanje uživanja določenih hranil, vplivajo na spremembo mikrobioma nosečnice. Preverite, kako lahko poskrbite za svoj mikrobiom in na kakšen način ta vpliva na nosečnost in pozneje na novorojenčka.

Neisha razkriva, zakaj otroka vpisati v glasbeno šolo
Neža Buh, vsem znana kot Neisha, je že v zgodnjem otroštvu vstopila v svet glasbe. Prav zaradi te izkušnje in dejstva, da danes svoje znanje pevke, pianistke in skladateljice deli z otroki, smo jo povprašali, kdaj je čas za vpis v glasbeno šolo in kaj so prednosti le-te.

Tako lahko spodbudite otrokovo domišljijo in ustvarjalnost!
V vsakem otroku se skriva domišljija, le zbezati jo je treba na dan. Starši, spodbujajte otroka pri ustvarjanju, poskrbite, da bo kakovostno preživel prosti čas. Na spletnem portalu Bibaleze.si poteka pravljični konec leta. Male in velike vabimo, da s pomočjo posebne pravljične škatle napišejo svojo zgodbo ali narišejo risbo.

Kakšni starši ste pa vi?
Odločni starši so do otrok dosledni, jasni in vztrajni, kot osebe pa samozavestni in umirjeni. Popustljivi starši pa ravno obratno in s tako vzgojo veliko bolj škodijo otroku. In kakšni ste vi?

Široko povijanje dojenčka: DA ali NE?
Še nedolgo nazaj so mame svoje novorojenčke povijale na široko, danes se to odsvetuje. Kdaj pa je vseeno treba poseči po bombažnih plenicah, smo se pogovarjali z Darjo Nagode, terapevtko razvojno-nevrološke obravnave in Bibino svetovalko.

Dojenčki se učijo med spanjem
Verjeli ali ne, dojenčki med spanjem sploh niso pasivni. Čeprav je videti, kot da sladko sanjajo, oni pravzaprav zbirajo informacije iz zunanjega sveta.

So slingi res tako naravni?
Na naših ulicah je opaziti čedalje več mamic, ki svoje otroke prenašajo s pomočjo kengurujčkov, štorkelj in tako imenovanih baby wrapov. A ti zaradi nepravilnega položaja niso primerni za otrokov telesni razvoj, opozarja fizioterapevtka Špela Gorenc Jazbec.

Vzgoja za samostojnost
Naši ptički bodo še prekmalu odrasli in odleteli iz gnezda. In v teh nekaj letih, ki so nam na voljo, jih moramo naučiti, da bodo sami skrbeli zase in spretno vijugali med vsakdanjikom in življenjskimi preizkušnjami.

Vzgojo lahko načrtujete
Imate otroka, ki se vam zdi popolnoma nemogoč? Na primer dveletnika, ki vam neprestano kljubuje in skoraj nikoli ni »priden«? Še dobro, da vam je ostalo nekaj živcev, saj vam jih malček neprestano »najeda«. Kdaj bo tega konec?!

Prepovedali televizijske oddaje za dojenčke
Francozi so televizijskim hišam izdali odločbo o prepovedi predvajanja oddaj, namenjenih otrokom, ki so mlajši od treh let.