Bibaleze.si

pasivno

Zdrav otrok
13. 03. 2025 05.00

Zakaj ima otrok pogosta vnetja ušes?

Ste tudi vi med starši, ki obupujejo zaradi številnih in ponavljajočih se vnetij ušesa pri otroku? Potem berite dalje ...

Malček
27. 02. 2025 05.00

Ta navada lahko vpliva na otrokov govorni razvoj

Mnogi starši omogočajo otrokom uporabo mobilnih naprav, vendar je pomembno spremljati, koliko časa preživijo z njimi.

Družina in odnosi
13. 02. 2025 05.00

Tako se obnaša toksična mati

Na prvi pogled je lahko videti kot skrbna žena, mati in oseba, vendar pod površjem skriva obnašanje, ki pušča travme.

Vzgoja in vrtec
23. 10. 2024 04.00

Psihoterapevt: otroci potrebujejo ljubezen, a tudi disciplino

Ljubezen in pohvala sta nujni, potrebno pa je tudi, da se otroci naučijo pomena besed "ne" in "moraš", to so namreč konfliktne situacije, iz katerih se človek uči. Kot pravi psihoterapevt, na to sodobni starši prevečkrat pozabljamo.

Dojenček
11. 10. 2024 05.00

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?

Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Šola in splet
11. 10. 2024 04.15

Koliko časa pred zasloni je preveč?

V današnji digitalni dobi so zasloni postali sestavni del življenja otrok. Od tabličnih računalnikov in pametnih telefonov do televizorjev in računalnikov. Vse te naprave ponujajo zabavo, izobraževalne vsebine in socialno interakcijo. Vendar se postavlja vprašanje, koliko časa pred zasloni je preveč in kje naj potegnemo črto varne uporabe zaslonov pri otrocih?

Partnerski odnosi
09. 10. 2024 01.00

Kako prepoznamo soodvisnost v partnerskem odnosu?

Soodvisnost je koncept, ki se uporablja za opis nefunkcionalnega vzorca vedenja ali dinamike odnosa. Zamisel o dveh partnerjih, ki čutita, da drug brez drugega nista nič in ne obstajata ter svojo identiteto črpata drug od drugega, je pogosta v literaturi, pesmih in filmih. Vendar pa ta prikaz dejansko opisuje soodvisno in nezdravo dinamiko partnerskega odnosa. Za takšen odnos je značilna izrazita prepletenost med partnerjema, nezmožnost samostojnosti in pomanjkanje razmejitev.

Najstniki
24. 09. 2024 05.00

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?

Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Zdrav otrok
20. 09. 2024 02.30

Tako boste okrepili imunski sistem svojega otroka

Močan imunski sistem je za otroke ključnega pomena, saj jih pomaga zaščititi pred boleznimi in okužbami. Krepitev otrokovega imunskega sistema je eden najučinkovitejših načinov, da zagotovimo, da ostanejo zdravi in srečni. A kako? Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Partnerski odnosi
11. 07. 2024 05.00

Infantilizacija partnerstva: ko je partnerju odvzeto dostojanstvo, moč in avtonomija

Kot da bi imela še enega otroka, vedno ga moram opominjati in popravljati za njim, je značilna izjava ženske, ki s svojim partnerjem ravna kot z otrokom, kljub temu, da je ta duševno, čustveno, telesno, socialno in intelektualno zrel in sposoben samostojnega življenja. To ravnanje se lahko kaže na različne načine, na primer s komunikacijo, ki zmanjšuje kompetence partnerja, nalaga nepotrebne omejitve njegovemu vedenju ali s sprejemanjem odločitev namesto njega.Postavljanje sebe v vlogo starša in partnerja v vlogo otroka je ponižujoče in negativno vpliva na enakopravnost ter dinamiko v razmerju.

Družina in odnosi
14. 06. 2024 04.15

Toksična tašča? Terapevtka razkriva, kako prepoznati opozorilne znake

Terapevtka razkriva, kako prepoznati opozorilne znake, da je vaša tašča toksična, in kaj storiti v tem primeru.

Družina in odnosi
12. 02. 2024 03.45

Seznam pravil, ki jih mora upoštevati družina ob rojstvu dojenčka

Ob rojstvu dojenčka vsa družina in prijatelji občutijo nepopisno veselje in radost. Mnogokrat zaradi vzhičenosti pozabijo, da novopečena družinica potrebuje čas zase in trenutke, da se navadijo nove rutine in vsakdana. Zato je bodoča mamica v naprej sestavila seznam navodil, za katere želi da jih družina ob rojstvu dojenčka upošteva. Bi kaj dodali?

Družinsko življenje
02. 02. 2024 03.30

Kdo so toksični stari starši?

Klasična podoba starih staršev se običajno nanaša na prisrčne in modre ljudi, ki obožujejo svoje vnuke in vedno priskočijo na pomoč svojim otrokom, ko jih ti potrebujejo. No, vsaj tako jih orisuje filmska industrija in pravljice. Marsikdo ima tudi v resnici čudovite odnose s svojimi starši, ki pogosto prevzamejo pomembno vlogo v mladi družini, bodisi z varstvom, finančno pomočjo, koristnimi nasveti in drugimi načini podpore. A žal vsi niso te sreče. Za razliko od urejenih odnosov pa imamo na drugi strani tudi manipulativne, egoistične stare starše, ki netijo konflikte in v družinske odnose vnašajo razdor.

Za mami
12. 01. 2024 03.00

Mame, ki igrajo vlogo žrtve

Zdi se, da je ikonična Cankarjanska mati, ki jo njen sin velikokrat opisuje v svojih delih, kar pravšnji sinonim za mamo, ki prevzame vlogo večne žrtve. Takšna mama je trpeča in zagrenjena, svoje nezadovoljstvo pa širi tudi na svojo družino. Pa da ne bo pomote - vsaka mama želi razdajati svojo ljubezen in skrb za otroke in družino, pomembno pa je razlikovati, ali pri tem že prestopi mejo lastnega mučeništva ali zna še vedno poskrbeti tudi zase. Ker samo zadovoljna in uresničena mama lahko da svojim otrokom pozitivno čustveno popotnico.

Novice
21. 12. 2023 11.06

Obilnejša ženska plačala dodaten sedež, nato ga ni želela odstopiti otroku

Obilnejša ženska je sprožila polemike, potem ko je iskreno priznala, da svojega dodatnega sedeža na letalu ni želela prepustiti malčku.

Nosečnost
26. 11. 2023 05.00

Huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod

"Norice v nosečnosti so lahko zelo huda bolezen, ki ogroža tako nosečnico kot tudi plod oziroma novorojenca. Lahko se končajo s smrtjo nosečnice, matere, plodu ali novorojenca," je opozorila prof. dr. Mojca Matičič, dr. med., spec. infektologinja in spec. internistka s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana. Pojasnila je, kaj bi morali vedeti o noricah v nosečnosti in prenosu na plod ter tudi o pasovcu.

Družina in odnosi
29. 04. 2023 05.00

Ko je otrok razpet med dvema ognjema

V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

Vzgoja in vrtec
11. 01. 2023 05.00

Kako pomagati otroku, ko izbruhne jeza?

Odziv staršev na čustveno izražanje otroka je del socializacije in je velikega pomena pri razvoju izražanja jeze, žalosti, veselja, strahu ... Gre za pomemben del vzgoje, ki lahko zatre ali spodbudi izražanje čustev. A če pri pozitivnih čustvih še nekako gre, se včasih ustavi pri jezi, o kateri se v nekaterih družinah ne govori ali pa je uporabljena kot sredstvo za dosego cilja.

Družina in odnosi
11. 01. 2022 08.06

Odnos s toksičnim staršem – kako ukrepati?

Odnos s staršem je eden najpomembnejših odnosov v našem življenju. Večina si pod besedo 'mama' ali 'oče' predstavlja toplo, ljubečo, skrbno in predano osebo. Vendar niso vsi starši takšni. Včasih odnos z materjo ali očetom, ki je toksičen, pusti velike posledice, ki jih nosimo naprej v vse nadaljnje odnose. Toksičen odnos pa je dobro čimprej prepoznati in pravilno ukrepati. Le na ta način lahko začnete graditi nove, predvsem pa zdrave odnose z drugimi.

Družinsko življenje
10. 11. 2021 08.04

'Tašča me pred vsemi obrekuje in si izmišljuje zgodbice'

Vsi poznamo tisti znani rek, da si družine ne moremo izbirati sami. Stavek pa dobi še toliko večji pomen v primerih, ko smo obkroženi s sorodniki, ki znajo življenje pošteno (za)greniti. To so lahko starši, sorojenci (brati, sestre), strici ali tete in ostalo sorodstvo. A to vseeno ne pomeni, da bi morali družinske odnose za vsako ceno ohranjati še naprej. Včasih je prekinitev nezdravih vezi najbolj zdrava stvar, ki jo lahko storimo.

Za mami
29. 04. 2021 09.33

9 tipov mater, ki jih najdemo na družbenih omrežjih

Vsi poznamo različne forume in skupine na družbenih omrežjih za nosečnice, novopečene matere in starše. Namenjene so predvsem medsebojni podpori, izmenjavi izkušenj in mnenj. Če ste tudi sami del katere od njih, potem ste najbrž že opazili, da jih sestavljajo različni tipi uporabnic, s katerimi lahko vzpostavimo neverjetno povezanost ali pa ravno obratno.

Fit in zdravje
08. 04. 2021 08.06

'Treba se je znati ustaviti in zadihati'

Da bi se dobro počutili v svojem telesu in kakovostno živeli, mora vaš imunski sistem pravilno delovati. Kadar ugotovite določene spremembe pri osnovnih življenjskih funkcijah, kot so spanje, prehranjevanje in prebava, je to lahko opozorilni znak, da vaša imunska odpornost ne deluje. Kako izboljšati kakovost življenja in okrepiti imunsko odpornost?

Dojenček
01. 04. 2020 08.18

'Pomembno je, da razvojno gibalne vaje z dojenčkom delamo aktivno'

Zelo pomembno je, da znamo ločiti kakovostne in strokovno podprte informacije o dojenčku tudi, ko pride do razvojno gibalnih vadb. Tako smo s Špelo Gorenc Jazbec, terapevtko za razvojno nevrološke obravnave, poklepetali o tem, kako pravilno ravnati z dojenčkom.

Zdrava nosečnica
02. 03. 2020 08.34

'Ali naj med nosečnostjo preneham kaditi?'

Idealno bi bilo, če bi partnerja nehala kaditi že, ko se šele odločita, da bi imela otroka. "To je pomembno, ker bo imel otrok čisto drugačno izhodišče že od samega začetka," pove mag. Jožica Mesarič, prof. zdr. vzg. Škodljive snovi iz cigaret namreč v nosečnosti prehajajo do ploda, prav tako jim je otrok prek materinega mleka izpostavljen med dojenjem.

Vzgoja in vrtec
12. 11. 2019 07.04

Zakaj se otroci vedno težje zaigrajo?

Živimo v svetu, ki ga preplavlja morje pametnih naprav, ki naj bi lajšale naša življenja. In vsekakor do neke mere tudi jih. Vendar, ali se resnično zavedamo vseh pasti, v katere nas lahko te naprave lahko pahnejo. O tem, kdaj otroku ponuditi medijsko vsebino na tablici ali telefonu, o motnjah razvoja otrok zaradi prehitrega uvajanja v elektronski svet in še marsičem, smo se pogovarjali z gospo Loreno Pahović, svetovalko v Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta – Logout.

Trači
21. 08. 2019 07.43

19 let pozneje: nezvesti soprog, 5 otrok in kup dolgov!

Tori Spelling se večina najbrž spomni po vlogi nedolžne Donne Martin v najstniški seriji Beverly Hills 90210, ki je v devetdesetih letih pred televizijske zaslone privabljala ljudi po vsem svetu. Serija je Tori izstrelila med zvezde in močno odebelila njen že tako ogromen bančni račun, a je denar po koncu snemanja zaradi pretirane zapravljivosti in nespametnih finančnih odločitev hitro skopnel. Zvezdnica, ki se je medtem dvakrat poročila in ima pet otrok, se tako že več let bori z dolgovi, zato je bila prisiljena razkošno življenje zamenjati za povprečnega ter priložnost ob televiziji in filmu poiskati še v resničnostnih šovih ter pisanju knjig.

Malček
31. 05. 2019 08.01

Ali pasivno kajenje škodi otroku?

Nekateri starši doma kadijo v prisotnosti otrok. Ali jim to pasivno kajenje škodi? Kakšne bolezni se lahko pojavijo?

Bibini svetovalci
03. 08. 2003 13.07

Operacija rame in okrevanje

Pretrgal sem si vezi v AC sklepu (desna rama) in so mi zato vstvili vijak (skozi clavicle in corocoid). Peti teden po operaciji sem začel s fizioterapijo (pasivno) in danes (6.teden) mi ob vsakem najm...

Zdrav otrok
21. 09. 2018 08.24

Tudi to je zasvojenost!

Podatki kažejo, da vse več mladih uporablja elektronske cigarete. Še več jih je, kot je odraslih. Se sploh zavedajo, da tudi elektronske cigarete vsebujejo nikotin in vodijo v zasvojenost?

Šola za starše
13. 07. 2018 09.43

Otrok spi v avtu, vi pa morate plačati natočeno gorivo ...

Poletje je čas, ko se družine z avtomobilom odpravijo na krajše izlete ali daljša potovanja z avtomobilom. Zbrali smo nekaj zelo pomembnih nasvetov, opozoril, ki jih morate upoštevati, če želite, da vam bodo počitnice ostale v lepem spominu.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863