patronažna sestra

Zakaj novopečene mamice po porodu jočejo?
Rojstvo otroka je ena od največjih in čustvenih prelomnic v življenju vsake ženske, ki v prvih dneh prinese pravi vrtiljak čutenj. Ni vedno samo radost in smeh, pač pa tudi solze, nemoč, zmedenost, utrujenost, nova vloga in odgovornosti. Tokrat govorimo o poporodni otožnosti, s katero se po porodu sooča precejšnje število žensk. Preverite, kako si v tem času pomagati in kaj pričakovati od drugih.

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?
Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Kdaj prvič ven z novorojenčkom?
Nekateri se na prvi sprehod z novorojenčkom odpravijo takoj po prihodu domov, spet drugi pa čakajo kar dva meseca, preden se odločijo za ta korak. Kaj je prav? Kdaj je primerno otroka prvič peljati na sveži zrak?

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja
Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Mamino duševno zdravje je pomembnejše kot kdaj koli prej
Materinstvo je izjemno obdobje, polno ljubezni in nežnosti, na drugi strani pa tudi izzivov in velikih sprememb. V vsem tem čustvenem vrtiljaku po porodu mati zlahka pozabi nase in se hitro znajde pod prevelikim pritiskom, ki ima posledice na duševno zdravje. Kako prepoznati tovrstne izzive in jih reševati? V tokratnem prispevku.

Tako si lahko lajšate neprijetno bolečino v dojki
Dojenje je prav poseben in lep način hranjenja dojenčka, a lahko s seboj prinese tudi veliko nelagodja in izzivov. Nekaterim mamicam lahko dojenje takoj steče, mnoge pa se soočajo z bolečino v bradavicah, napihnjenostjo in celo hudimi vnetnimi stanji, kot je mastitis.

Patronažne sestre si želijo, da bi te stvari vedele vse mlade mamice
Ko se z 'majhno štručko' vrneta domov iz porodnišnice, je eno najlepših obdobij v življenju vsake matere. Hkrati pa je to obdobje polno izzivov, vprašanj, dvomov in strahu. Zato prvi teden na dnevne obiske iz bolnišnice pošljejo podporo – patronažno sestro.

Porodna zgodba: 'Borba z depresijo in hiter porod'
Prvega poroda se še dobro spominjam, pa čeprav se je zgodil pred 8 leti ...

Kakšna je pravilna nega novorojenčkovega popka
Popkovni krn odpade nekaj dni po rojstvu, nič pa ni narobe, če se to zgodi šele teden ali dva po rojstvu. Kako popkovni krn negujemo, čistimo in kaj storiti v primeru vnetja, nam je pojasnila Severina Feuš iz UKC Ljubljana.

Zakaj novorojenček izgublja porodno težo?
Vsak novorojenček na začetku izgubi nekaj porodne teže, in sicer v prvih treh do petih dneh, vendar to ni znak za skrb. Preberite si, zakaj pride do tega. Ne tehtajte ga vsak dan, ampak ga raje opazujte, kako napreduje.

Prerez presredka pri slovenskih porodnicah
Preverili smo, kako pogosto jo izvedejo v naših porodnišnicah in zakaj je sploh potrebna. Navajamo tudi izkušnje žensk, ki so rodile enkrat, ali dvakrat, ali trikrat in so imele prerez presredka.

Porod v porodnišnici Murska Sobota v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri predstojniku ginekološko-porodniškega oddelka SB Murska Sobota, dr. Petru Janku, dr. med., spec. gin. in porod.

Porod v porodnišnici Izola v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Izoli.

NIJZ: vse o porodu v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali na NIJZ.

Porod v porodnišnici Ptuj v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici na Ptuju. Odgovarja Damijana Bosilj, dr. med., spec. ginekologije in porodništva, predstojnica ginekološko porodnega oddelka SB Ptuj.

Porod v porodnišnici Postojna času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Postojni. Odgovarja Aleksander Merlo, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, vodja zdravniškega kolektiva in direktor.

Porod v porodnišnici Maribor v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali pri predstojniku Oddelka za perinatologijo UKC Maribor, izr. prof. dr. Farisu Mujezinoviću, dr. med.

Porod v porodnišnici Novo mesto v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Novem mestu.

Porod v porodnišnici Slovenj Gradec v času covida-19
Odgovore na vaša najpogostejša vprašanja o vsem, kar morate vedeti o porodu v času covida-19, smo poiskali v porodnišnici v Slovenj Gradcu.

'Bila sem prepričana, da vleče. Ampak ...'
Spomnim se trenutka, ko sem zagledala plusek. In kmalu zatem bruhala. Slabosti so me mučile vso nosečnost, nič mi ni preveč prijalo, pri hrani sem bila zelo omejena. Najhuje je bilo, če sem zavohala ribe ali čebulo. Izredno rada sem jedla ananas.

To lahko pričakujete ob prihodu novorojenčka domov
Tako nosečnost kot tudi porod sta v večini primerov nekaj popolnoma naravnega in ne predstavljata bolezenskega stanja. Če je bil porod za žensko pozitivna izkušnja, se bo po njem počutila dobro in bo polna energije ter več kot pripravljena skrbeti in negovati svojega čudovitega dojenčka. Vseeno novopečena mamica po porodu doživlja številne spremembe – tako čustvene kot telesne. Predvsem v prvih tednih potrebuje veliko počitka, raznoliko prehrano in pomoč.

Biti patronažna medicinska sestra v Sloveniji ...
Na koga naj se obrne mamica s tisoč in enim vprašanjem, ko pride iz porodnišnice z novorojenčkom? V veliko pomoč ji je lahko poleg njene mame, tašče, prijateljic, ki že imajo otroka, tudi izkušena patronažna sestra, ki jo obišče že prvi dan po prihodu domov.

Tega pri novorojenčku ne smete početi, dokler ...
Čeprav mislite, da je kopanje dojenčka preprosta naloga, ni tako enostavno, saj morate biti pozorni na več stvari: med umivanjem mu morate držati glavo nad vodo, paziti morate, da mu ne gre voda v ušesa in oči, na dosegu rok morate imeti umivalno krpico in milo, temperatura vode mora biti primerna za otrokovo kožo in še in še bi lahko naštevali. Najpomembnejše pa je to, da otroka v kopalni kadi nikoli ne pustite samega, saj se lahko utopi že v nekaj centimetrih vode.

Tega o popkovnici niste vedeli
Popkovnica na prvi pogled spominja na vrvico, vendar je mnogo več. Pravzaprav gre za dve arteriji in veno, ki povezujejo plod s posteljico.

Minicity bogatejši za porodnišnico
V kreativnem otroškem mestu Minicity Ljubljana so prejšnji teden slavnostno odprli največjo igralno enoto otroškega mesta – porodnišnico. Otroci so tako pridobili nov prostor, kjer se bodo z igro vlog učili o nastanku in razvoju dojenčka, se preizkusili v poklicih, kot so mikrobiolog, genetik, biokemik, ginekolog, babica, porodničar in patronažna sestra, obenem pa se bodo seznanjali z vlogo in nalogami staršev.

Zdravniki opozarjajo na zelo nevaren trend, ki se je razširil med porodnicami
V želji, da vse poteka po naravni poti, Američanke od zdravnikov zahtevajo, da ne prerežejo popkovnice, temveč počakajo, da sama odpade. Toda medicinska stroka temu ni naklonjena.

Kakšna je vloga patronažne sestre?
Po porodu ima zelo pomembno vlogo v življenju novopečene mamice in njenega otroka patronažna medicinska sestra. Ingrid Kavšek, patronažna medicinska sestra iz Zdravstvenega doma Ljubljana, nam je povedala, kakšne informacije posreduje staršem. Izvedeli smo tudi, do koliko njenih obiskov je družina upravičena.

Ustvarja že 40 let!
Ingrid Kavšek je prvič prijela za pletilke pri 10 letih in danes izpod njenih rok nastajajo prekrasne lutke. Nekatere so primerne samo za odrasle kot za okras, z drugimi pa se lahko igrajo tudi otroci. Preberite si, kaj vse nam je zaupala ustvarjalna mamica.

Žalostno slovo od Sare
Rok poroda! Dopoldan sem imela pregled pri ginekologinji in CTG, popoldan pa Lanino prvo predstavo v vrtcu. Po eni strani sem upala, da bo CTG pokazal, da se že kaj dogaja, po drugi strani pa si nisem želela zamuditi Lanine predstave. Ginekologinja je dejala, da bo verjetno čez nekaj dni dan D in tako sem bila malo pomirjena in tudi malo nestrpna, ker sem pikico že težko nosila, zato sem odšla na predstavo. Dan je minil mirno, z Lano sva uspeli še pobarvati jajca in ob 21. uri je zadovoljno zaspala. Uro po tem me je začelo pikati v trebuhu …