pedagoški

Kako permisivna vzgoja vpliva na delo vzgojiteljev in učiteljev?
Vpliv permisivne vzgoje lahko privede do izzivov v vrtcih in šolah, kjer okolje zahteva določeno mero discipline, upoštevanja pravil in navodil ter prilagajanja. Kako se lahko vzgojitelji in učitelji ter tudi starši soočijo z njimi, pojasnjuje redni profesor obče pedagogike in teorije vzgoje na ljubljanski Filozofski fakulteti dr. Robi Kroflič.

V vrtčevskih skupinah vse več priseljencev in tuje govorečih otrok
Poletne počitnice so odlične za tkanje novih prijateljstev, veliko igre in zabave ter časa, ki ga lahko otroci preživijo skupaj s starši. Če se odpravljate na družinske počitnice v tuje kraje, pa je to super priložnost za učenje novega jezika in spoznavanje drugih kultur. Niso pa le počitnice tiste, v katerih lahko malček pride v stik s tujim jezikom, z njim se lahko sreča že v vrtcu bodisi na jezikovnih uricah ali pa pri igranju z vrstniki, ki prihajajo iz tujih držav.

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet
Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

To povzroča večplastno škodo za zdrav razvoj otroka
Med nami so otroci, ki so bili prikrajšani za brezskrbno otroštvo, tople objeme in predvsem za občutek varnosti. To so otroci, od katerih se ne smemo obračati stran, ampak jim moramo v prvi vrsti pokazati, kaj je sploh ljubezen ... In to ni nasilje – v nobeni obliki.

Toliko slovenskih staršev pomaga pri domači nalogi
Le 12 odstotkov Fincev pomaga otrokom pri domačih nalogah. V Sloveniji je odstotek višji, več kot polovica slovenskih staršev pa tudi poroča o vsakodnevnih domačih nalogah.

Slovenija: Velike spremembe na področju šolstva
Na ljubljanski pedagoški fakulteti poteka mednarodna konferenca o specifičnih učnih težavah. Kot je v uvodnem nagovoru poudarila predsednica društva za pomoč otrokom in mladostnikom s specifičnimi učnimi težavami Bravo Marija Kevkler, potrebujemo tako šolo, kjer bodo tudi otroci in mladostniki s težavami razvijali svoje potenciale.

Posebni dosežki slovenskih osnovnošolcev
Pedagoški inštitut je predstavil rezultate raziskav o bralni pismenosti in znanju matematike ter naravoslovja med osnovnošolci. Kot ugotavljajo analitiki, so rezultati dobri, opazen je napredek, še posebej odličen pa je rezultat v naravoslovju. Na uspešnost najbolj vplivajo visoka pričakovanja in podpora.

Otroka pozabila v koloniji
Poletne počitnice. Na mojem seznamu je devet otrok. Zavedam se, da bom spoznala male junake – drugače jih ne znam imenovati – z izkušnjami, ki jih nikoli ne bi smeli imeti. Tokrat se nisem zavedala, da bo tako hudo …

Otroci – odgovorni poznavalci živalskega sveta
Tako kot je pomembno, da otroka naučimo, kako spoštovati okolje, ga moramo naučiti tudi spoštljivega odnosa do živali.