Bibaleze.si

pedagoginja

Vzgoja in vrtec
02. 04. 2025 05.00

Življenje ni sestavljeno zgolj iz zmag, zgodijo se tudi porazi

Samostojnost je ključna veščina, za katero si starši želijo, da bi jo otroci v čim večji meri osvojili že v zgodnjem otroštvu. A kdaj je pravi čas, da se otrok sam umije, obleče in pomaga pri pripravi obrokov ter gospodinjskih opravilih?

Razvoj
03. 12. 2024 05.00

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost

Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

Prehrana
17. 10. 2024 03.00

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?

Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Šola in splet
03. 09. 2024 01.45

Tako bo otrok delal domače naloge, se učil in skrbel za šolo

Pogosteje smo v šolske obveznosti vpleteni pri mlajših šolarjih, ki običajno še potrebujejo precej pomoči in opomnikov, medtem ko se od starejših učencev že pričakuje več samostojnosti in odgovornosti. Do tega pa je treba priti in koraki so postopni. Vmes bo včasih nastopil dan, ko se otroku ne bo ljubilo naglas brati, ko bo pozabil, kaj je treba narediti za domačo nalogo, ko bodo barvice neošiljene. Takrat so potrebni pogovor, razumevanje, spodbujanje, podpora. Gre za "tek na dolge proge", za dolg proces, v katerem nam bo – upamo – uspelo vzgojiti odgovorne odrasle z delovnimi in učnimi navadami. Za optimalen rezultat je treba imeti veliko potrpljenja in vzajemnega spoštovanja, a vredno se je potruditi, da nam uspe vzgojiti samozavestne in odgovorne učence z dobrimi delovnimi in učnimi navadami. Kako, pojasnjuje Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja ter svetovalka in mentorica za uspešno učenje.

Šola in splet
31. 08. 2024 02.30

Kako spet vzpostaviti rutino učenja?

Šolski pouk se je začel in sedaj bodo otroci znova morali vzpostaviti rutino učenja. Da ne bo preveč stresno, ima Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja, svetovalka in mentorica za uspešno učenje, za njih odličen nasvet. Pa tudi za njihove starše, ki jim morajo biti v oporo.

Razvoj otroka
27. 06. 2024 05.00

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili

Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Vzgoja in vrtec
26. 10. 2023 05.00

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'

S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Vzgoja in vrtec
07. 09. 2023 05.00

Specialna pedagoginja svetuje, kaj storiti, ko se vaši otroci kregajo

Dr. Siggie Cohen, učiteljica, specialna pedagoginja in mati treh sinov, predlaga tri trike, ki bodo pomagali staršem prebroditi konfliktne situacije med sorojenci.

Zdrav otrok
28. 08. 2022 04.15

To so pozitivni učinki joge na otroke

Tako kot joga koristi odraslim, pušča blagodejne učinke tudi na otrocih. V svetu, nasičenim s številnimi motilci, med njimi telefoni, računalniki, tablicami, televizorji, radijskimi sprejemniki in drugo moderno tehnologijo, jim lahko pomaga pri lažjem soočanju s stresom, obenem pa krepi njihovo dušo in telo. Jogo za otroke v Sloveniji z vsem srcem izvaja Sonja Trplan.

Novice
12. 08. 2022 05.00

Tačke pomagačke – pasji junaki, ki pomagajo otrokom odkriti najboljšega sebe

"Mlajši učenec je imel izjemno močan strah pred javnim nastopanjem. Pred sošolci ni bil pripravljen ničesar glasno prebrati, niti ni želel odgovarjati na učiteljičina vprašanja. Učiteljica se je odločila, da mu omogoči udeležbo na uri Beremo s tačkami. Po uvodnem pogovoru in spoznavanju je bilo otroku predlagano, da bi psički na glas prebral pesmico. Po prvih dokaj tiho izgovorjenih besedah je branje postajalo vse glasnejše. Ob odzivih psičke se je otrok smejal, zabaval, bil je navdušen, da ga kuža dejansko posluša. Skratka, glasno branje je postalo zabavno. Naslednji dan je otrok isto pesmico s psičkino fotografijo pred sabo glasno prebral učiteljici, taisti otrok pa je ob koncu šolskega leta že nastopil na šolski proslavi," lepo izkušnjo opiše Slavica Mrkun, predsednica Društva Tačke pomagačke.

Porodne zgodbe
23. 09. 2021 11.00

Barbi Završnik: 'BASTA. Danes grem rodit'

Priljubljena vlogerka, vplivnica, mami ter specialna pedagoginja Barbara Završnik, ki svoje znanje izjemno rada deli tudi z drugimi mamicami, je pred dnevi rodila svojega drugega otroka. Njeni simpatični hčerkici Piki se je pridružil bratec Cene. Z nami pa je Barbi delila svojo porodno izkušnjo, ki si jo lahko preberete v naslednjih vrsticah.

Novice
02. 04. 2021 15.44

Glasbena šola za dojenčke po finski metodi

V najzgodnejšem življenjskem obdobju pridobimo prvo, najpomembnejše znanje in izkušnje o življenju. Vzpostavitev glasbe v zgodnjem otroštvu poleg razvoja glasbenih veščin in pridobivanja znanja vpliva tudi na oblikovanje celostne osebnosti posameznika. Glasbena vzgoja je vseživljenjski proces, nanjo pa vplivajo otrokove prve izkušnje. Glasbeno izobraževanje za dojenčke in malčke na Finskem je sestavni del ponudbe večine glasbenoizobraževalnih programov že več kot 50 let.

Novice
02. 12. 2020 07.48

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami

Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Vzgoja in vrtec
01. 12. 2020 07.49

Lepi striček: Otroška zgodba, ki buri duhove

Na spletu so se pojavile fotografije zgodbice, ki govori o spolnem nasilju nad otroki. Za komentar o zgodbi Lepi striček, ki je izšla v reviji Kekec in je namenjena otrokom od 2. do 5. razreda osnovne šole, smo se obrnili na UNICEF Slovenija in Polono Greif, univ. dipl. soc. pedagoginjo, zakonsko in družinsko terapevtko iz Študijsko-raziskovalnega centra za družino.

Blog
11. 11. 2020 07.52

MaMaMija: Že vem, kaj si bom zaželela za novo leto!

BLOG: Maticu so trojke končno vsaj približno uspele, ampak šele ko je v zvezek začel risati "ritke". Uf, ampak koliko potrpljenja in mirnih živcev je bilo potrebnih pri učenju trojic! On bi zvezek obrnil postrani ali na glavo, po zapisu ene same vrstice njegovih približkov trojk bi on premor, ker je "takoooo zeloooo utrujen" in "ker so trojke tako težke". Da sploh ne govorim o njegovem motoviljenju po stolu, stokanju in nešteto glasnih vzdihih "trooojke so reees težkeeeee". Uf!

Zdrav otrok
28. 08. 2020 20.37

Lajšanje motnje ADHD

Hiperaktivnost oziroma motnjo ADHD naša družba sprejema kot motečo; v drugi kulturi bi bil lahko tak posameznik izjemen. Za lajšanje motnje pedopsihiatri pogosto predpisujejo psihostimulanse, ki pa so za mnoge sporni.

Vzgoja in vrtec
16. 04. 2020 09.35

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?

Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Bibini svetovalci
27. 11. 2019 13.26

Osemletnice nič ne veseli

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Prosti čas
15. 11. 2019 09.48

'Lagala bi, če bi trdila, da mi po glavi ni rojilo tisoč vprašanj, kako bomo to izpeljali.'

Starši ste se zagotovo že vprašali, kdaj je primerno otroka odpeljati v muzej ali galerijo? Ga s tem seznaniti z umetnostjo in mu tako odpreti vrata v ta čarobni svet domišljije, ki v sebi skriva nešteto zgodb in zanimivosti. Zanimalo nas je, ali imajo otroci radi tovrstne ustanove ali se jih morda bojijo, kako gledajo na umetnine in kaj od obiska odnesejo? Težava za neobiskovanje galerij je namreč v odraslih, saj se mi otepamo obiskov prostorov, o katerih ne vemo veliko in so morda zmotno označeni kot tisti za akademike in umetnike. Za mnenje in nasvete smo vprašali Natašo Braunsberger, kustosinjo pedagoginjo, zaposleno na področju izobraževanja in animacije, Silvo Karim, likovno pedagoginjo in umetnico ter vzgojiteljico Ireno Gržinič.

Bibini svetovalci
21. 10. 2019 11.30

Vedenje devetletnika

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Bibini svetovalci
23. 07. 2019 11.25

Neubogljiva dvojčka

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Malček
26. 06. 2019 07.59

Tako se lahko znebite dude

''Na različne načine smo ga poskušali odvaditi, pa ni nič pomagalo. Tudi, če je bil ves dan brez dude, je takoj, ko smo prestopili hišni prag, dejal: 'Dudo labim' – in se ni pomiril, dokler je ni dobil. Na koncu je imel samo še eno staro, prežvečeno dudo. Nove sploh ni hotel. Nekega večera – ne vem, kje sva dobila idejo – pa sva se s partnerjem odločila dudo obrezati. Ko se je Jaka zjutraj zbudil, sva mu dejala, da mu jo je ponoči odgriznil zmajček Dudožer,'' je povedala mamica Katja Božič.

Zdrav otrok
24. 06. 2019 08.02

Kaže znake nerodnosti in razvojnih zaostankov ... lahko gre za RMK

Hčerka Alenke K. ima poleg avtizma, disleksije in ADHD motnje tudi dispraksijo. Ker slednja ni tako znana, smo se zato obrnili na strokovnjakinjo s tega področja, dr. Jernejo Terčon, profesorico defektologije in specialno pedagoginjo v Zdravstvenem domu Domžale. Pojasnila nam je, da je dispraksija razvojna motnja koordinacije ter da se z njo rodiš in z njo umreš.

Razvoj in odnosi
13. 05. 2019 08.04

Sprostitvena terapija pomaga tako dojenčkom kot tudi šolarjem

Proti koncu šolskega leta je še posebej pomembno, da si znajo šolarji vzeti minutko zase med predelovanjem učne snovi, se sprostiti in odmisli ves stres. Kako pa naj to storijo, če jim skozi možgane šviga tisoč in ena misel? Šolska svetovalna delavka, univerzitetna diplomirana pedagoginja z Osnovne šole Otočec Melita Bevc Novak, nam je pojasnila, kako si lahko pomagajo s terapijo Access Bars.

Zdrav otrok
25. 04. 2019 07.53

Pozitivna moč tibetanskih vaj tudi za naše šolarje

Različni načini sprostitve so za naše šolarje več kot dobrodošli ne le pred koncem šolskega leta, temveč pri vseh šolskih urah, vsak dan ali pa vsaj nekaj minut pred začetkom pouka. Pa je to sploh mogoče? Šolska svetovalna delavka, univerzitetna diplomirana pedagoginja z Osnovne šole Otočec Melita Bevc Novak nam je pojasnila, kako so preproste vaje, natančneje tibetanske, koristne tako za um kot tudi telo naših otrok ter kako se sploh organizirati, da se pri tem ne izgubijo dragocene minute za utrjevanje učne snovi.

Bibini svetovalci
15. 04. 2019 12.49

Udarjanje z glavo ob tla

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Bibini svetovalci
13. 03. 2018 11.49

Blanka Čebašek, specialna pedagoginja in psihologinja

Bibina svetovalka, specialna pedagoginja in psihologinja dr. Blanka Čebašek, nudi dodatno strokovno pomoč v vrtcu, strokovno in znanstveno delo je namenjeno otrokom s posebnimi potrebami.

Bibini svetovalci
03. 03. 2017 11.37

Občutljivost na zvoke in postavljanje enakih vprašanj

Pozdravljeni. Na vas se obračam za nasvet. Sem mamica triletnega fantka. Na njegovo obnašanje so nas že opozorili v vrtcu pa vendar me zanima kaj je "vzrok". Naj vam razložim; zadnje tri mesece opažam...

Bibini svetovalci
07. 10. 2016 14.31

Močenje hlač, izbirčnost in postavljanje meja

POZDRAVLJENI! Imam težavo z 4-letnim otrokom in iz že podanih odgovorov sem našla marsikaj uporabnega, vendar glede na to, da je vsak otrok zase individualen, drugačen, bi rada izpostavila svoj pogled...

Bibini svetovalci
14. 09. 2016 12.14

Toaletni trening

Llanje in kakanje v hlače Sin je star 2 leti in pol. Že dva meseca se odvaja od plenic, ima jih le ponoči. Problem je, da ne izgovori besed ''lulat me ali kakat me''. Ko opazim, da se drži za lulčka, ...

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863