pijace

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih
V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Takšne pijače odsvetujejo otrokom
V vročih poletnih dneh telo potrebuje več tekočine kot običajno. Za potešitev žeje sta najbolj primerna voda in nesladkan čaj, a potrošniki pogosto posežejo tudi po nizkoenergijskih brezalkoholnih pijačah, ki jim pogovorno pravimo `voda z okusom´. Hiter pregled seznama sestavin razkrije, da je na prvem mestu voda, na drugem je običajno sladkor, sledijo še sok, aditivi in arome. Torej večina nizkoenergijskih pijač res vsebuje tudi nekaj dodanega soka, a tega je bolj za vzorec, in sicer od 0,1 do največ 3 %, nekatere pa vsebujejo le arome.

Voda, kot edini vir pijače, lahko zmanjša tveganje za prekomerno telesno težo
Brez vode lahko človek preživi le do 4 dni, zato lahko pogosto slišimo stavek voda je življenje. Od prvih bitji na zemlji pa vse do danes je najpomembnejši faktor preživetja prav preprečevanje dehidracije. Voda sestavlja od 75 % telesne mase pri dojenčkih do 55 % pri odraslih in je ključna za vzdrževanje homeostaze, izločanje odpadnih snovi iz telesa, uravnavanje telesne temperature in drugih vitalnih funkcij. Zato poskrbite za zadostno uživanje tekočine, četudi niste žejni.

Sladke pijače eden največjih dejavnikov debelosti pri otrocih
Velika Britanija bo v roku dveh let uvedla davek na čezmerno raven sladkorja v gaziranih pijačah, je danes napovedal britanski finančni minister George Osborne. Davek ne bo veljal za sadne sokove in pijače, narejene na osnovi mleka, poroča britanski BBC.

Pri sedmih letih se je ličila, pila energijske pijače in plesala v baru, danes pa je videti tako!
Ameriški zvezdniški šovi, v katerih so imele glavno vlogo deklice, ki so želele postati misice, so naleteli na javno kritiko. Katastrofalno življenje teh otrok se ne konča, ko se ugasnejo reflektorji. Desetletna Honey Boo Boo je najboljši dokaz za to.

Energijske pijače niso za mladostnike!
Čeprav so energijske pijače zelo popularne med najstniki, strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije in Zveze potrošnikov Slovenije vedno znova poudarjajo, da s pitjem teh pijač resno ogrožajo svoje zdravje. Kako jih lahko starši odvrnemo od tega? Katero pijačo jim lahko priporočimo?

Zakaj otroci ne smejo piti energijskih pijač?
Razširjeno je mnenje, da energijske pijače pripomorejo k večji koncentraciji in uspešnejšemu reševanju nalog ter učenju, zato jih mnogi šolarji uživajo. Ker pa vsebujejo kofein, taurin, glukonolakton, sestavine, ki niso zdrave za otroke, jih strokovnjaki z Inštituta za varovanje zdravja Republike Slovenije odsvetujejo mladostnikom, nosečnicam in doječim materam.

Priljubljeni sokovi vsebujejo preveč sladkorja
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) potrošnike opozarja, da v brezalkoholnih pijačah - tako v sokovih kot vodah z okusom - preverijo količino sladkorja. Večina jih namreč vsebuje preveč sladkorja, po zadnjih raziskavah pa uživanje pijač s sladkorjem od 2,5 do treh decilitrov na dan poveča verjetnost za koronarno bolezen za 20 odstotkov.

Najbolj nenavadne pijače na svetu!
Večina najbolj nenavadnih pijač prihaja iz Japonske. Govorimo o pijači iz človeške posteljice, o otroškem pivu in pivu z mlekom. Okusno ali ne?