pirhov

Pisanka za Karolino, velikonočna zbiralna akcija za malo borko
Kot vsi drugi otroci tudi deklica Karolina v teh dneh že veselo pričakuje darilo velikonočnega zajčka. Največje in najlepše darilo za njeno pisanko pa je vsaka podarjena donacija za razvoj genskega zdravljenja za njeno smrtonosno in neizprosno prirojeno redko bolezen.

Foto recept: Sladki velikonočni zajčki, pletenice in ovčka
Velika noč zbuja prijetne občutke. Kuhinja diši po orehovi potici in po svežem kruhu, otroci se igrajo s testom, pletejo pletenice, oblikujejo kvašene zajčke, ovčke in ptičke ter barvajo pisane pirhe. Za mizo, ki se šibi od dobrot, je zbrana vsa družina.

Velikonočno ustvarjanje z malčki
S pomladjo se vsi razveselimo tudi velikonočnih praznikov, predvsem pa druženja z družino in vseh dobrot, ki jih ta praznik prinaša. Vključite tudi svoje najmlajše v pripravo tradicionalnih jedi, med katerimi ne sme manjkati potica, ne pozabite pa tudi na ustvarjanje in barvanje pirhov, tako si bodo otroci praznik najbolje zapomnili.

Z otroki specite pisane velikonočne kolačke
Pri okraševanju velikonočnih kolačkov opustite načelo "manj je več". Dajte si duška, pretiravajte z okraski in pričarajte pravo pomlad na mizi.

Ideje za veliko noč, ki bodo navdušile otroke
Velika noč je idealna priložnost, da preživimo več časa s svojimi otroki, sočasno pa ponuja veliko možnosti za praznično ustvarjanje in veselje. Če samo pomislite, koliko prijetnih občutkov vzbuja že ena preprosta misel na vse tradicionalne dobrote, čokoladne zajčke in pisane pirhe. Za vas smo pripravili nekaj idej, ob katerih se boste zabavali vsi po vrsti.

Ideje za najlepša velikonočna jajčka
Barvanje pirhov je običaj, ki se ga veselijo tako odrasli kot otroci. Gre za preživljanje skupnih trenutkov in kreativno ustvarjanje, ki nam je vsem v veselje. Ta čudoviti običaj se po tradiciji prenaša iz roda v rod in glavni akterji pri barvanju pirhov so po navadi vedno najmlajši. Za vas smo pripravili nekaj krasnih idej za letošnja velikonočna jajčka.

Ideje za ustvarjanje čudovitih velikonočnih drevesc
Praznike imamo vsi zelo radi, saj takrat nastopi tudi praznično vzdušje, v katerem imamo nekoliko več časa za druženje z najbližjimi in družino, za skupno obedovanje in ustvarjanje. Za vas smo poiskali nekaj prisrčnih idej, kako ustvariti velikonočno drevo, ki bo navduševalo vaše najmlajše.

FOTO: Tako smo naravno obarvali pirhe. In zmagovalna barva je ...
Mamice smo čedalje bolj osveščene in se skušamo pri pripravi jedi, ki jih uživajo naši otroci, praviloma izogibati umetnim barvilom, če je le mogoče. Tudi pri pripravi velikonočnih jedi se lahko obrnemo k naravi, ki nam na vsakem koraku ponuja prečudovite barve. Preverite, s čim vse lahko obarvate velikonočna jajca!

Tako boste velikonočne praznike preživeli brez stresa!
Družinska srečanja, ki se odvijajo v času večjih praznikov so vedno slavljenje ljubezni, povezanosti in podpore. Omogočajo kratek počitek od napornega življenjskega vsakdana in kakovosten čas preživet v družbi tistih, ki nam največ pomenijo. Vedno znova nas opomnijo na pomembne življenjske vrednote in nas navdajo z novo energijo. Kako lahko preživite radostno veliko noč v družbi otrok in širše družine?

Zanimive svetovne velikonočne tradicije in običaji
Velika noč je največji praznik krščanstva, v času katerega se verniki spominjajo Jezusovega trpljenja, križanja in vstajenja. V Sloveniji verniki na veliko soboto cekarje napolnijo z dobrotami, med katerimi ne smejo manjkati šunka, pirhi, hren, potica in kruh, ter nesejo v cerkve, kjer jih župniki blagoslovijo. Jedi iz tega cekarja so nato zajtrk na dan velike noči, ko se ob mizi tradicionalno zbere vsa družina. Prav družina naj bi bila osrednji člen praznovanja po vsem svetu ne glede na versko pripadnost – in to večinoma tudi drži. Kljub temu pa se velika noč v številnih kulturah praznuje precej drugače kot pri nas, zato smo izbrskali nekaj najbolj zanimivih evropskih ter svetovnih velikonočnih tradicij ter običajev!

Nepogrešljivi barviti pirhi
Med tradicionalnimi velikonočnimi jedmi so pirhi, ki v ljudskem izročilu pomenijo kaplje Kristusove krvi. Večina slovenskih pokrajin je ohranila bogato dediščino okraševanja in barvanja jajc, od belokranjskih pisanic, prekmurskih remenic do brkinskih pirhov. Z različnimi tehnikami, vzorci in motivi jim vsak lahko podeli svoj pečat, omejitev ni.

V Kamnik po velikonočno nagrado
Velikonočni družinski običaji se večinoma vrtijo okrog družinskega barvanja pirhov, obdarovanja in druženja s sorodniki, prijatelji, znanci. Tradicija velikonočnih praznikov ponuja mnogo več, le spoznati jo moramo. To priložnost vam v soboto, 19. aprila 2014, ponuja Združenje pridelovalcev jedilnih jajc izpod Kamniških planin – GIZ, ki bo v starem kamniškem jedru poskrilo velikonočne košarice s pirhi ter najditelje presenetilo z nagrado. Boste tam tudi vi?

USTVARJAJMO: Pisanice ali pirhi
Bližajo se velikonočni prazniki in z njimi tradicionalno barvanje jajčk. Če vam primanjkuje idej ali pa morda ne veste, kako bi se ustvarjanja lotili, potem vas bo zagotovo razveselila fotogalerija z najrazličnejšimi tehnikami!

USTVARJAJMO: Velikonočne voščilnice
Se še spomnite časov, ko nas je pred prazniki pismonoša razveselil z voščilnicami? Obudite spomine nanje in pozabite na neosebne elektronske voščilnice!

FOTO: Velikonočni okraski
Pred vrati so velikonočni prazniki. Otroci se veselijo barvanja pirhov. Dovolite jim, da tudi sami začutijo praznično vzdušje in vam pomagajo. Skupaj z otroki pa lahko praznike še polepšate in ustvarite enostavne in unikatne okraske za veliko noč.