pisanje črk

Ne delajte te napake, ko se pogovarjate s svojim otrokom
Pred vstopom v šolo starše pogosto skrbi, ali so njihovi otroci pripravljeni na ta korak in imajo dovolj znanja, da bodo kos vsem izzivom. Med številnimi vprašanji pa se poraja tudi, kako otroku pomagati, da do vstopa v šolo osvoji izgovorjavo vseh črk. Na to in na druga vprašanja, ki so nam jih postavili naši bralci, odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike.

Tako si ustvarite učinkovite zapiske, ki vam bodo olajšali učenje
Začenja se novo šolsko leto, učenci so se ponovno vrnili v šolske klopi. Kako se pripraviti na novo šolsko leto? Kako si organizirati zapiske na način, da bomo od njih odnesli čim več? Jasno je, da le branje ali prepisovanje snovi na slepo še zdaleč ni dovolj. Potrebujemo zapiske, s pomočjo katerih bomo uspešno izluščili bistvo in utrdili snov.

Težave, s katerimi se soočajo učenci z disleksijo
Od 6 do 10 odstotkov učencev ima disleksijo. Težje se učijo črke, s težavo tekoče berejo, imajo težave s pomnjenjem, počasneje rešujejo naloge ... Učbenikov zanje na državni ravni ni, za olajšanje šolanja se trudijo učitelji in starši. Kako jim lahko olajšamo izzive ob učenju branja, je pojasnila dr. Tanja Černe, prof. defektologije, zaposlena v Svetovalnem centru za otroke, mladostnike in starše Ljubljana.

Zato je pisanje dnevnika med otroki priporočljivo
Čeprav se zdi, da je pisanje dnevnika bolj priljubljeno v času pubertete in odraslosti, je lahko zelo koristna metoda tudi v otrokovih zgodnejših letih. Če iščete način, s pomočjo katerega bo otrok treniral veščine pisanja, bralnega razumevanja, izražal občutke, razvijal domišljijo in ustvarjalnost, mu predstavite dnevnik. Uporablja se ga lahko za beleženje hvaležnosti, čustev, sanj, idej, doživetij, načrtov za prihodnost, področij študija ali šolskega dela.

Disgrafija in disortografija: kako pomagati ob težavah pri pisanju?
Disgrafija in disortografija sta specifični motnji pisanja, ki se izražata kot težave s črkovanjem, čitljivostjo in pravilnim zapisovanjem. Pisanje je videti zmedeno, med besedami in črkami so neenakomerni presledki, besede so preveč skupaj ali preveč narazen, učenec ne zmore slediti črtam v zvezku, zapisuje različno velike črke in pisalo težko drži v roki, ob vsem pa se lahko sooča še z drugimi učnimi težavami.

Učiteljice opažajo težave z grafomotoriko pri osnovnošolcih
Tako kot v preteklih šolskih letih tudi letos učiteljice opažajo, da imajo nekateri otroci težave z grafomotoriko (pisanje črt, pravilna drža pisala). Za nekatere otroke so ure v šoli za izboljšanje grafomotorike premalo, zato učiteljice priporočajo, da z otroki vadite tudi doma. Kako, preverite v naslednjih vrsticah.

To je pomembno za otrokov razvoj
Ni ga starša, ki si ne bi želel, da bi se njegov otrok razvil v uspešno odraslo osebo. Pri tem lahko svojim otrokom pomagate, ampak zagotovo ne tako, da stvari naredite namesto njih. V vsakem obdobju odraščanja mu lahko kot starš stojite ob strani in ga z različnimi načini spodbujate k razvijanju kreativnosti, miselnosti in samostojnosti.

Ko že misliš, da te pri treh otrocih nič več ne more presenetiti ...
BLOG: Pride dan, ko bi sredi joka, kričanja, izsiljevanja, nerganja najraje odšla čez vrata. V naravo, za kakšne tri ure, za tri dni ali včasih za nedoločen čas. Pride tudi dan, ko bi to naredila večkrat na dan.

Res me "razveseli", ko se usedem na nekaj mokrega
Po novem imajo otroci vsak dan vsaj eno nalogo - sesanje, brisanje prahu, pospravljanje sobe, čiščenje kopalnice ... Zadnje se mi zdi sploh pomembno. Predvsem, da lahko fanta končno vidita, zakaj mi gre tako zelo na živce, ko pozabita dvigniti pokrov in ko uspeta zadeti vse drugo, samo straniščne školjke ne. In tudi, ko spregledata, da imamo ob straniščni školjki pisoar.

Ne, kljub diagnozi ni bil avtist. Bil je hiperleksik
Si lahko predstavljate, da bi imeli doma dvoletnika, ki bi znal do pike ponoviti pogovor iz filma, ki si ga je enkrat ogledal, ali da bi sestavil kocke s črkami po abecedi? Da bi vaša triletnica brez zatikanj in napak naglas brala knjigo z majhnimi tiskanimi črkami, čeprav je niste učili brati? No, taki otroci so sicer redki, a vendarle obstajajo.

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''
Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

Disleksija je dar! In to je čarobni napoj
Urša Lamut, lastnica dveh podjetij in avtorica pravljic za otroke, ki imajo disleksijo, je pozno odkrila, da jo ima tudi sama. Ni se prestrašila: "Pozitiven odnos do disleksije sem vzpostavila, ko sem jo sprejela kot del sebe. Ključni trenutek je bila izdaja dveh otroških pravljic." Trdno verjame, da je disleksija lahko tudi dar!

Grafomotorične vaje lahko izvajate že pri predšolskem otroku
Spodbujajte predšolskega otroka, da bo na list papirja risal črte od leve proti desni, od zgoraj navzdol. Le tako boste dosegli, da kasneje ne bo imel težav pri pisanju velikih črk. Grafomotorične vaje lahko izvajate tudi zunaj.

Osvojite barvice z OTROKOVIM IMENOM!
Ko otrok počasi, a radovedno vstopa v svet črk, se bo najprej naučil pisati in brati svoje ime. Ko ga bo znal napisati, bo na svoj podvig zelo ponosen. Navajamo nekaj aktivnosti, kako bo lažje osvojil to nalogo.

Telovadba za možgane
Brain Gym oz. telovadba za možgane temelji na predpostavki, da je telesno ali motorično učenje temelj vsega učenja. Človekovo gibanje je namreč povezano s čustvenimi in miselnimi dogajanji v možganih.

Ko šola ni šala
Disleksija je težava pri branju in pisanju, ki prizadene približno tri odstotke otrok in jim onemogoča, da bi bila šola zanje »šala« (to je pogosta napaka dislektikov, ki zamenjujejo črke ali zloge).