pismenost

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta
V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Obstaja igrača, ki se je otrok ne bo prehitro naveličal?
Zakaj otrok tako hitro dodaja nove in nove igrače na svoj seznam želja in zakaj mu uresničena želja, ko dobi nekaj, kar si je želel, predstavlja zgolj predmet kratkotrajnega zanimanja?

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

To so znaki, da otrok postaja zasvojen s telefonom
Tehnologija, predvsem pa mobilni telefoni, je zdaj že sestavni del odraščanja otrok. Pri tem je treba biti pozoren na morebitne znake zasvojenosti, omejeno uporabo in kritično presojanje spletnih vsebin.

Pri izbiri otroških novoletnih daril upoštevajte pravilo 4 daril
Pravilo 4 novoletnih daril je pravzaprav zelo preprosto: vsakemu od vaših otrok kupite nekaj, kar si želi, nekaj, kar potrebuje, nekaj za obleči in nekaj za branje. Ker se prazniki približujejo s svetlobno hitrostjo, je smiselno novoletna darila nakupiti čim prej in se izogniti stresu ter gneči tik pred zdajci.

Odličen način, da se otroci umirijo in izrazijo svojo kreativnost
Pravijo, da otroška domišljija ne pozna meja. Starši moramo v tem videti prednost in najti način, da otrokom pomagamo, da znajo misli, ki se jim podijo pa nadobudnih glavicah, tudi izraziti – bodisi skozi govor bodisi skozi mimiko ali katero koli obliko umetnosti. Na ta način bodo namreč lahko prepoznali svoje talente in gradili ustvarjalnost, hkrati pa bodo v kasnejših letih tudi bolj uspešni in se bodo lažje znašli v različnih življenjskih situacijah.

Zakaj je tako pomembno, da otroci glasno berejo, in kako jih motivirati?
Otroci se znajo v začetku upirati, saj jim glasno branje predstavlja velik napor, in takrat je tudi na starših, da vztrajamo, da jim pomagamo in jih spodbujamo, da naredimo branje privlačno in zabavno. Na kakšne načine lahko najmlajšim približamo ljubezen do knjig in zakaj je (glasno) branje tako pomembno? Preverite nasvete strokovnjakinj!

5 slikanic, ki jih morate prebrati otroku še to jesen
Ste vedeli da bralna pismenost v Sloveniji z vsakim letom upada? Zato je zelo pomembno, da otroka že od malega navajate na knjige in branje in mu postavljate dober zgled. To je lahko vaš poseben ritual pred spanjem in eden izmed načinov za spodbujanje otroka k pogovoru. Za vas smo pripravili nekaj predlogov za super otroške slikanice, ki jih lahko uvrstite na svoj jesenski bralni seznam.

Priporočila za zaščito otrok na spletu in varno uporabo elektronskih naprav
Svet tehnologije in spleta napreduje iz dneva v dan s svetlobno hitrostjo in izpostavljeni so mu tako otroci kot tudi mladostniki. Skozenj se učijo, informirajo in tudi komunicirajo. Mediji močno vplivajo na oblikovanje njihovih identitet, vrednot, življenjskih stilov in prepričanj. Zaščita otrok in mladostnikov pri tem postaja vse težja naloga. Za vas smo pripravili nekaj priporočil, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Nejka Omahen Šikonja: 'Otroci se ne rodijo z odporom do knjige, pa tudi vzgajajo se ne sami'
Prvo knjigo z naslovom Zvezda z odra je izdala že kot osnovnošolka leta 1998. Sledili sta še Drsalka v modrem in Županovi hčeri. V času šolanja na gimnaziji je izdala prvi roman Silvija (1999), za katerega je leta 2000 prejela tudi nagrado Moja najljubša knjiga. Sledil je roman Življenje kot v filmu (2000), po katerem je bil posnet istoimenski mladinski film. Napisala je še romane Dež (2001), Veliko srce (2002), Prigode Poprove Pipi (2004), Spremembe, spremembe (2007) in Temno sonce (2009). Konec leta 2010 je izšel njen roman Oh, ta kriza!, leta 2020 pa je izšla njena slikanica za najmlajše, Polžja dirka, katere besedilo je napisano v verzih. Letos pa je navdušila še z izidom mladinskega romana Vihar v meni.

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?
"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.

Kakšna je bralna pismenost slovenskih otrok?
Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo Bralna pismenost otrok v Republiki Sloveniji. Kakšna so bila dognanja in kako so se pristojne ustanove, zadolžene za dvig bralne pismenosti otrok odrezale, pa v spodnjih vrsticah.

Moč deklic je neustavljiva!
Danes je svetovni dan deklic, ki letos poteka pod sloganom Moč deklic je neustavljiva. Sklad ZN za otroke (Unicef) ob tej priložnosti poudarja, da so deklice neustavljive, saj v sebi nosijo izjemno moč in energijo, s čimer lahko uresničijo svoj polni potencial, če imajo enake možnosti. Vlaganje v deklice pomembno prispeva k razvoju celotne družbe.

To je Jaka povedal o bralni znački
Ministrstvo: "Drage šolarke in šolarji, branje je kul!" - Poslanka SDS Jelka Godec: "Mi lahko kdo pove, zakaj je bralna značka v OŠ obvezna? Ker to zamorjenost z bralno značko, ki zasleduje osnovni cilj vzgojiti bralca, ki bo rad bral vse življenje, opazujem pri otrocih že uhuhu let... samovprašam"

Zakaj je treba dojenčkom brati na glas?
Nove študije dokazujejo, da ima gledanje in branje slikanic na glas dojenčkom, starim šest mesecev, dolgoročne koristi na razvoj otroka.

Učenje branja v obdobju odraslosti preoblikuje možgane
Indijski raziskovalci so med preučevanjem žensk, ki so se učile brati v obdobju odraslosti, ugotovili, da se človeški možgani lahko reorganizirajo in preoblikujejo. Na začetku študije večina žensk ni znala prebrati niti besede svojega maternega jezika. Po šestih mesecih učenja so ženske dosegle osnovno pismenost.

Mlade učijo odgovornega ravnanja z denarjem
Ljubljanska borza bo v okviru svetovnega tedna denarja, ki se začenja danes, na borzi prvič organizirala dneve odprtih vrat za srednje šole in fakultete, ki bodo potekali do četrtka. Na dogodku bodo mladi izvedeli vse o borzi, kapitalskem trgu, vlaganju v vrednostne papirje in sklade, borznih trgovalcih in varčevanju, obljubljajo na borzi.

Tega ne smete opustiti!
Ker je branje temelj pridobivanja znanja na vseh področjih človekovega življenja, so v letošnjem šolskem letu v nekaterih slovenskih vrtcih začeli izvajati projekt V objemu besed, katerega namen je spodbujanje družinske pismenosti. Otroke in starše želijo spodbuditi k odkrivanju sveta knjig in jih naučiti ustrezno brati tudi druge informacije.

Otroci, ki se naučijo prej brati, so inteligentnejši
Dokazali so, da tudi zgodnja sposobnost branja lahko vpliva na otrokov intelektualni razvoj.

Prihodnost se začne z abecedo!
Unesco si že več desetletij prizadeva za višjo pismenost, ki bi vsem zagotovila pravico do znanja kot pogoj za boljše življenje. Današnji dan je od leta 1966 razglašen za mednarodni dan pismenosti. Z njim promovira pomembnost branja in pisanja ter opozarja, da izobraževanje ni nekaj samoumevnega. Letošnje geslo je Pismenost in trajnostne družbe.

Skrivnosti računalništva
Fakulteta za računalništvo in informatiko (FRI) Univerze v Ljubljani bo v naslednjih dveh tednih gostila več kot 200 osnovnošolcev in dijakov, ki se bodo prek različnih delavnic učili osnov programiranja in drugih uporabnih računalniških veščin. Namen dogodka je približati širino računalniške vede, ki spada med ključne kompetence na poklicni poti.

Primanjkuje poučnih knjig za otroke
V sklopu strokovnih sred so v Mestni knjižnici Ljubljana danes pripravili okroglo mizo o poučnih knjigah za otroke in mladino Perspektive poučnih knjig. Govorci so opozorili na pomanjkanje strokovnih oziroma poljudnoznanstvenih knjig za otroke. Med predlogi se je pojavila tudi ideja, da bi v branje za bralno značko vključili več tovrstnih knjig.

Kako dobro obvladajo naši učenci računalnik?
V mednarodni raziskavi računalniške in informacijske pismenosti ICCS 2013 so se slovenski učenci uvrstili nekoliko nad povprečje. Tudi v Sloveniji so deklice dosegle boljši povprečen rezultat kot dečki, praviloma nižje rezultate pa imajo učenci z imigrantskim ozadjem. Razlike se pojavljajo tudi glede na to, ali imajo učenci doma računalnik ali ne.

Bralna značka že za najmlajše
Z bralno značko se srečujejo že štiri in petletniki v vrtcih. Branje poglablja čustvene vezi med starši in otroki, a po statistikah le tretjina staršev bere z otroki, zato je program bralne značke še kako dobrodošel že v vrtcih. Čeprav morda starši dvomimo o zmožnostih obnove knjige pri tako majhnih otrocih, ti z veseljem prisluhnejo branju ljudskih in sodobnih pravljic, pesmic, še z večjim navdušenjem pa potem pred skupino in vzgojiteljicami predstavijo vsebino.

Posebni dosežki slovenskih osnovnošolcev
Pedagoški inštitut je predstavil rezultate raziskav o bralni pismenosti in znanju matematike ter naravoslovja med osnovnošolci. Kot ugotavljajo analitiki, so rezultati dobri, opazen je napredek, še posebej odličen pa je rezultat v naravoslovju. Na uspešnost najbolj vplivajo visoka pričakovanja in podpora.

Prednosti branja kakovostnih otroških knjig
Z današnjim Svetovnim dnevom otroka se začenja letošnji teden otroka, ki je tokrat posvečen 50. obletnici bralne značke in poteka pod sloganom Pojdiva s knjigo v svet.

Ne podcenjujmo otrokovih sposobnosti!
Bralna značka je včasih sodila v prvi razred, zdaj pa se z njo srečujejo že naši štiri in petletniki v vrtcih. Branje poglablja čustvene vezi med starši in otroki, a po statistikah le tretjina staršev bere z otroki. Zato je program bralne značke še kako dobrodošel že v vrtcih.

Psi otrokom pomagajo brati
Čez lužo bi radi izboljšali pismenost otrok, zato so se odločili za zanimiv korak. V knjižnice in šole so spustili terapevtske pse, ki otroke brez obsojanja poslušajo pri branju.