plenični

Enajst težav dojenčkove kože
Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

4 koraki, ki jih ne smete preskočiti pri negi kože
Koža dojenčkov je zelo občutljiva in nežna, zato je treba z njo ravnati z veliko pozornosti, obenem pa morate biti pozorni na kakršne koli spremembe. V nadaljevanju razkrivamo 4 korake, ki jih pri negi dojenčka ne bi smeli izpustiti.

Kako omiliti bolečine pri izraščanju prvih zob?
Rast prvih zob spremljajo različni simptomi, nekateri dojenčki imajo plenični izpuščaj, drugi so sitni in ne spijo ponoči. Prve zobe dobijo okrog petega meseca, nekaterim pa ne zrastejo tudi do devetega.

Zato je kokosovo olje tako koristno za otroško kožo in lase
Ste vedeli, da je kokosovo olje glede na učinkovine, ki jih ima, dejansko podobno materinemu mleku? V tokratnem prispevku navajamo glavne značilnosti in razloge, zakaj je ta super sestavina še posebej uporabna za nego dojenčkove kože in las.

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?
Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

Zato je kopanje v bazenu za dojenčka lahko nevarno
Večina otrok obožuje vodo, zato upravičeno komaj čakajo poletje in zabavne dogodivščine v bazenih ter morju. Pri tistih, ki trpijo za atopijskim dermatitisom, je veselja precej manj: zaradi izrazito suhe in občutljive kože, nagnjene k srbenju in izpuščajem so namreč pogosto prikrajšani za tovrstne poletne radosti. Toda, ali res drži, da se otrok, ki ima atopijski dermatitis, ne sme kopati v bazenu?

Kako izbrati pleničke za novorojenčka?
Čeprav je na trgu malo morje stvari, ki naj bi jih dojenček 'nujno' potreboval, je na začetku obvezno imeti pripravljen prostor za spanje, nekaj oblačil, stekleničko, škatlico adaptiranega mleka za primer, če dojenje ne bi steklo, in pleničke. Slednjih ne gre kupovati na zalogo, saj jih bo dojenček prerasel, kot bi mignil. Če vas ob tem skrbi, da ne boste uspeli slediti spremembam velikosti pleničk, vam bodo nasveti v nadaljevanju prišli še kako prav.

Kaj vse spakirati za prvi dopust z dojenčkom?
Se prvič odpravljate kot družina na dopust? Se bojite, da ne bi česa pozabili? Za vas smo pripravili seznam opravkov in reči, ki jih morate pripraviti za mirno in brezskrbno dopustovanje z dojenčkom.

Spremembe na koži, zaradi katerih bi vas moralo skrbeti
Otroška koža je v osnovi sestavljena enako kot koža odraslega človeka, torej iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Toda pomembno je poudariti, da je ob rojstvu za okoli 50 % tanjša in manj poraščena, obsega manjšo površino, povrhnjica in usnjica sta slabše povezani, manj so aktivne žleze znojnice in lojnice ter melanociti. Ta odstopanja se uskladijo nekje do sredine pubertete, v vmesnem času, še posebej v prvem letu življenja, pa se lahko na dojenčkovi koži pojavijo spremembe, ki jih je dobro poznati, da boste znali pravilno postopati, če se pojavijo.

To lahko prepreči pojav suhe kože pri otroku
Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev, skrb zanj pa odgovornost za vse življenje. Posebno pozornost, zlasti v prvih mesecih po rojstvu, zahteva dojenčkova koža, ki še ni povsem razvita, zato je njeno ravnovesje izjemno krhko. Čeprav je ponudba otroške kozmetike ogromna, je treba biti pri izbiri izjemno previden. Na kaj morate biti še posebej pozorni?

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?
Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Liniment – stara francoska receptura za nego dojenčkove ritke
Vsak starš za svojega otroka želi najboljše. Ko govorimo o negi kože, to pomeni izbiro izdelkov, ki vsebujejo kakovostne sestavine, brez barvil, parfumov in drugih snovi, ki lahko dražijo nežno otroško kožo.

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru
Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Kaj storiti v primeru pleničnega dermatitisa?
Novopečeni starši kljub pogostem menjavanju plenic dojenčku, ostanejo nemočni, ko se pojavi plenični dermatitis. Pomirite se, tudi za takšno vnetje kože obstaja vzrok in prav tako zdravilo.

To se zgodi med četrtim in šestim mesecem
Imate že vse, kar potrebujete za prihod novorojenčka? Vam je pravkar zmanjkalo otroške hrane ali plenic? Življenje novopečenih staršev je lahko zelo stresno in pomanjkanje časa je zagotovo eden največjih izzivov, s katerimi se srečujejo mamice in očki. Tako je lahko tudi obisk trgovine prava misija nemogoče, če vam že uspe priti do nje, pa se ponavadi zgodi, da zaradi pomanjkanja spanca in nezbranosti hitro kaj pozabite. Poleg tega, kaj kupiti, morate biti pozorni tudi na to, da boste kupili pravo kozmetiko za vašega dojenčka, da boste izbrali prave pleničke in da bo imela hrana vsa hranila, ki jih vaš malček potrebuje. Zato smo zbrali nekaj nasvetov, ki vam bodo olajšali življenje.

Zaradi tega se pogosto pojavijo izpuščaji
Rojstvo otroka je ena najlepših življenjskih izkušenj, hkrati pa tudi velik izziv. Kar naenkrat je treba misliti na tisoč in eno stvar in se hitro odzvati na marsikatero nevšečnost. Ena najpogostejših, poleg trebušnih krčev, je zagotovo otroška koža, zlasti na občutljivi ritki. Plenični izpuščaj se naredi skoraj vsakemu dojenčku v času, ko nosi plenice, v mesecih, ki so pred nami, pa je pozornost, ki jo moramo nameniti predelu pod pleničko, še pomembnejša. Ta je v poletnih mesecih še dodatno izpostavljen vročini in posledično neprijetnemu občutku najmlajših, katerih pleničke so obvezna oprema od rojstva pa vse do trenutka, ko so pripravljeni pleničko zamenjati za kahlico ali stranišče.

Skrbi, s katerimi se srečujejo starši novorojenčkov
Drobna in nemočna bitja mamicam nemalokrat povzročajo veliko skrbi. Predvsem tistim, ki se z novorojenčki srečajo prvič. V prvih mesecih življenja je teh malih skrbi kar precej.

Vse, kar morate vedeti o pleničnem izpuščaju
Plenični izpuščaj se pojavi kot blaga rdečica na koži, kot oteklina, rdečkast izpuščaj, v skrajnih primerih kot gnojne ranice. Preberite si, kako ga prepoznati, zakaj se pojavi in kako ga preprečiti.

Obolenje, ki se lahko pojavi kadar koli v življenju
"Skušala sem ga prepričati, naj obleče dolge rokave in hlače, saj sem ga želela obvarovati. Nisem vedela, kakšen bo odziv ljudi. Vendar se je uprl, rekoč, da bo nosil majico s kratkimi rokavi, kratke hlače in sandale," se mamica spominja dneva, ko je sina prvič pospremila v vrtec. S čim se soočajo starši, otroci in vsi bolniki z luskavico, je razložila Nina Jugovar, dr. med., specialistka dermatovenerologije.

Napkin dermatitis
Pozdravljeni, imam 3 mesečno hčero,ki ima zelo trdovraten plenični izpuščaj.To traja že od prihoda domov iz porodnišnice.Izpuščaj je živo rdeče barve najbolj pa je prisoten na spolovilu.Preizkusile s...

Izpuščaj pod plenico
Hčerka je stara 18 mesecev. na spolovilu so se ji naredili ispuščaji rdeče barve, ki pa ne izginejo že nekaj dni. kaj mislite da je narobe?

Žalostna usoda štirimesečnika
Lani je štirimesečni Sterling Koehn preminil. Te dni poteka sojenje njegovim staršem, ker so ga zanemarjali in niso zdravili pleničnega izpuščaja.

Kakšne plenice pa uporabljate vi?!
Nekateri vržejo plenice med embalažo, drugi zaradi vsebine, ki jo vsebuje, menijo, da sodi med biološke odpadke. Zavedati se morate, da se razkrajajo kar vrtoglavih 500 let, zato je zelo pomembno, kakšne uporabljate in kje končajo.

'Dobila sva dojenčka!'
Dojenček je doma in staršem se poraja tisoč in eno vprašanje, kako poskrbeti za njegovo kožo, nohte, lasišče ... Zbrali smo nekaj nasvetov in trikov, kako vam bo vse skupaj šlo odlično od rok in vam bo več časa ostalo za 'cartanje'.

'Postala sem mama!'
Pred kratkim sem postala mama, in roko na srce, moje življenje se je spremenilo. V dar sem dobila drobceno bitje, ki ga imam najraje na svetu. Vsak dan se mi poraja tisoč in eno starševsko vprašanje, kajti resnično si želim biti skrbna mama, ampak vedno znova najdem rešitev in lahko še naprej uživam v prvih otrokovih nasmehih, prvem čebljanju, prvih poskusih kobacanja …

Obstajajo plenice z novo revolucionarno tehnologijo
Otroci se ponoči pogosto zbujajo, če je njihova plenička ves čas mokra, zato je zelo pomembno, katero boste izbrali. Dejstvo je, da so čez dan jokavi, če jih pri spoznavanju sveta ovira polna plenička. Popolna je takšna, ki je hkrati udobna in zelo vpojna, da je lahko potemtakem njegov otroški svet, poln razigranih, navihanih, zabavnih in norčavih trenutkov.

Ko boste gledali to, se vam bo za trenutek 'ustavilo srce'
Ob gledanju posnetka vam bo zastal dih. Na srečo se vse skupaj dobro konča. Junak te zgodbe je devetletni Joseph.

Kako pravilno zamenjati plenice?
Da preprečite plenični izpuščaj, morate dojenčkom redno menjavati pleničke. Najbolje je previjati na previjalni mizi, ob kateri imate voziček ali omarico z vsemi potrebnimi stvarmi. Nikoli pa dojenčka ne pustite samega na njej!

Poglejte, zakaj dojenčki jokajo, ko jim rastejo zobje!
Po ogledu tega posnetka vam bo jasno, zakaj so dojenčki med izraščanjem zob nemirni, jokavi, sitni …

Kaj storiti ob pojavu pleničnega izpuščaja?
Plenični izpuščaj, ki se pojavi kot blaga rdečica na koži, kot oteklina, rdečkast izpuščaj, v skrajnih primerih kot gnojne ranice, zna biti zelo trdovratna nadloga. Brigita J. Koračin, mag. farm., nam je pojasnila, kako ravnati ob njegovem pojavu.