Bibaleze.si

plenico

Spanje in dojenje
21. 02. 2025 05.00

Nasveti za uspešno in prijetno dojenje

Za uspešno dojenje je pomembno, da odstranimo vse dejavnike, ki bi lahko zmanjšali trajanje, učinkovitost in pogostnost dojenja. Za vas smo pripravili nekaj praktičnih nasvetov za uspešno in prijetno dojenje.

Nega in zdravje
10. 12. 2024 04.20

Kako prepoznati atopijski dermatitis?

Atopijske bolezni združuje to, da pri njih nastane vnetno dogajanje na mestu, kjer pride do stika alergena z imunskim sistemom osebe in posledično do imunskega odgovora telesa, ki se kaže v obliki alergijskih bolezni. Atopijski dermatitis je kronična srbeča vnetna kožna bolezen, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih, pri dojenčkih, majhnih otrocih, mladostnikih in tudi odraslih. Ima jo od 15 do 20 odstotkov ljudi v razvitem svetu.

Očkov kotiček
19. 11. 2024 02.30

To so razlogi, zakaj je vloga očeta tako pomembna

Ste se kdaj vprašali, kako pomembno vlogo imate očetje v družini? Izjemno pomembno. Skupne dogodivščine, jutranje ali večerne rutine in igra so pomembne aktivnosti očeta z otrokom. Pomembna pa je tudi čustvena podpora in zgled, ki ga dajete svojim malčkom.

Po porodu
29. 09. 2024 03.30

7 čustev po porodu, na katere vas niso opozorili

Vsakdo ima določene nasvete, kaj lahko pričakujete med nosečnostjo, vendar je malo ljudi, ki govori resnico o čustvenem vrtiljaku, ki vas čaka po porodu. Mlada mamica je tako izpostavila nekaj občutkov, s katerimi se je srečala po rojstvu.

Dojenček
29. 05. 2024 10.15

To lahko prepreči pojav suhe kože pri otroku

Rojstvo otroka predstavlja pomembno prelomnico v življenju staršev, skrb zanj pa odgovornost za vse življenje. Posebno pozornost, zlasti v prvih mesecih po rojstvu, zahteva dojenčkova koža, ki še ni povsem razvita, zato je njeno ravnovesje izjemno krhko. Čeprav je ponudba otroške kozmetike ogromna, je treba biti pri izbiri izjemno previden. Na kaj morate biti še posebej pozorni?

Dojenček
27. 05. 2024 10.59

Kako dojenčku previti plenico brez previjalne mize?

Sončni dnevi so tukaj in z njimi priložnosti za nepozabne izlete, kampiranje in potovanja. Pri vsakem načrtovanju avanture z dojenčkom pa se verjetno sprašujete, kako boste uspešno zamenjali pleničko brez udobne domače previjalnice ali dostopa do ustrezne previjalne postaje. Čeprav se zdi menjavanje plenic na poti lahko zastrašujoče, je zagotovo izvedljivo. Če boste sledili našim preprostim nasvetom, ste lahko na naslednji avanturi povsem brez skrbi.

Dojenček
23. 05. 2024 14.56

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?

Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

Partnerski odnosi
11. 05. 2024 04.15

Resnica o partnerskem odnosu, ko enkrat postaneta starša

Veliko je žensk, ki preden postanejo matere trdijo, da 'one pa ne bodo nikoli' ... Nikoli ne bodo zapostavljale partnerja, nikdar ne bodo pozabile nanj, še naprej se bodo urejale in ne bodo se 'zapustile', še vedno si bodo znale vzeti čas zase, za zmenek z možem. No, potem pa res postanejo mame in ugotovijo, da to ne gre tako zlahka, kot se sprva zdi.

Novice
08. 05. 2024 05.00

Gladka kot dojenčkova ritka

Kolikokrat med previjanjem v mislih sarkastično premlevamo to obrabljeno primerjavo? Kdorkoli jo je prvi izrekel, verjetno ni imel otrok. Izpuščaji kot posledica razdraženosti, glivic, potu ali alergij lahko povzročajo veliko neudobje vašemu dojenčku, vam pa kup skrbi. V toplejših mesecih se starši soočajo z dodatnimi izzivi pri negi, saj do razdražene kože pride še hitreje. Prava izbira plenic lahko igra ključno vlogo pri zaščiti občutljive kože dojenčkov. Pleničke Kit&Kin so zasnovane z mislijo na zdravje vašega otroka in okolje.

Novice
15. 04. 2024 07.43

Liniment – stara francoska receptura za nego dojenčkove ritke

Vsak starš za svojega otroka želi najboljše. Ko govorimo o negi kože, to pomeni izbiro izdelkov, ki vsebujejo kakovostne sestavine, brez barvil, parfumov in drugih snovi, ki lahko dražijo nežno otroško kožo.

Trači
25. 01. 2024 14.31

Hiltonova ima dovolj, odločila se je pojasniti dramo glede plenic

Zvezdnica Paris Hilton je v zadnjih mesecih postala središče medijske pozornosti zaradi številnih sprememb v svojem življenju. Nedavno smo poročali, da se Paris mesec dni po rojstvu sina Phoenixa ni znala spopasti z menjavo plenic, kar je sprožilo val negativnih komentarjev na spletu. Ti komentarji so zvezdnico obtožili slabega starševstva. V odgovor na te obtožbe se je Paris odločila pojasniti resnico v zvezi s kontroverzo okoli menjave plenic.

Trači
09. 12. 2023 05.00

Svojemu otroku ni v mesecu dni niti enkrat zamenjala plenice

Na družbenih omrežjih se širijo negativni komentarji glede posnetka, v katerem Paris Hilton priznava, da nima pojma, kako menjati plenice, saj tega od rojstva svojega otroka še nikoli ni počela.

Novice
11. 07. 2023 05.00

Če je dojenčku v vozičku prevroče, lahko preneha dihati!

Tuji in domači strokovnjaki že vrsto let opozarjajo, da s tetra pleničko ustvarimo slabe, vroče pogoje v vozičku, tetra plenička pa lahko celo prepreči kroženje zraka. Temperature v vozičku posledično kaj kmalu lahko podobne tistim v zaprtem, vročem avtomobilu, zato bodite skrajno previdni.

Zdrav otrok
19. 06. 2023 05.00

Znaki, ki kažejo da otrok pije premalo tekočine

Kot opozarjajo zdravniki in pediatri, morajo odrasli ljudje na dan spiti od dva do tri litre tekočine, vendar pa to pravilo ne velja tudi za otroke. Preverite, koliko tekočine je treba piti pri kateri starosti in kaj je najbolje uživati v vročih vremenskih razmerah.

Blog
15. 06. 2023 05.00

'Po mojih izkušnjah je idealna razlika med sorojenci približno tri leta'

20 mesecev razlike je med našima fantoma. In čeprav je bilo po Matičevem rojstvu sprva vse idilično, se je kmalu izkazalo, da še zdaleč ni tako.

Dojenček
23. 11. 2022 10.10

Morojev refleks pri dojenčku

Že novorojenček ima prirojen strah pred padanjem. To se kaže z objemajočim gibom, imenovanim Morojev refleks. Gre torej za normalen refleks pri otrocih, ki se pojavi še pred rojstvom otroka, izzveni pa okoli šestega, pri nekaterih otrocih pa do osmega meseca. Opazite ga lahko, ko se otrok ustraši ali se zdrzne in z njim zato ni prav nič narobe. Celo tako primeren je, da z njim lahko ocenjujemo otrokove gibe oz. njihovo simetričnost.

Zdrav otrok
16. 09. 2022 05.00

10 priporočil za zdravo spanje otrok

Kakovosten in zadosten spanec je ena najbolj pomembnih osnovnih potreb za zdrav razvoj in rast otroka. Pomanjkanje le-tega lahko vodi v različne dolgoročne posledice, tako pri telesnem kot kognitivnem razvoju otroka. Zato vam predstavljamo deset priporočil za zdravo spanje vaših otrok.

Zdrav otrok
01. 07. 2022 09.21

Tako je treba ukrepati ob vročinskih krčih

Starši doživijo grozljiv prizor, ko so prvič priča vročinskim krčem. Otrok je namreč neodziven in izgubi zavest, na videz preneha dihati, stresajo ga krči, oči so obrnjene navznoter, obraz in ustnice so modrikaste. A na srečo kratkotrajni vročinski krči niso nevarni in ne pustijo posledic na otrokovem zdravju. Preverite, kako je treba ukrepati ter kdaj in kako zbijati vročino pri otrocih!

Razvoj
06. 05. 2022 05.00

Zgodaj brez plenic: dojenček 'pove', samo 'slišati' je treba

Mamica dveh otrok in vzgojiteljica Mojca Vrbnjak je imela kot otrok pogosto plenične izpuščaje in vnetja ter težave z izločanjem. Misel, da bi se njen otrok srečal z enakimi bolečinami, ji je pomagala najti novo, malce drugačno pot. Njeni otroci nikoli niso imeli vnetij in njihova koža je svobodno dihala, metodo zgodnjega izločanja pa sedaj uči tudi druge starše.

Vzgoja in vrtec
11. 04. 2022 04.15

Kako pomagati otroku, ki ga je strah kahlice?

Prehod s pleničk na kahlico ali na stranišče je ogromna prelomnica v otrokovem življenju. Ob tem se lahko pojavijo strahovi, stres, tesnoba, zaprtje, jok. S kakšnimi zadržki se najpogosteje soočajo otroci pri odvajanju od pleničk in kako jim pomagati, je razložila Mojca Vrbnjak, mamica dveh otrok, vzgojiteljica in avtorica programa Zgodnje izločanje izven plenic.

Novice
12. 02. 2022 05.00

Zakaj ima toliko otrok težave z opuščanjem pleničk

Sem mamica dveh otrok in vzgojiteljica, ki se dnevno srečuje z vse več otroki, ki jim odvajanje od plenic predstavlja hudo stisko. Sama sem imela v otroštvu pogosto vneto ritko, kasneje v času odraščanja pa vnetja nožnice, ki jim kar ni bilo konca. Ko sem sama našla zase celostno naravno rešitev in se vnetij rešila, sem zanosila in tako so se vsi strahovi vrnili. Nisem si želela, da je moj otrok povit, želela sem si, da njegova koža diha in da nikoli ne doživi bolečin, ki sem jih sama prestajala zaradi vnetij. Veliko staršev ima podobne strahove, ampak ko želimo otroka rešiti povitosti, žal pot ni vedno tako zelo preprosta.

Zdrav otrok
05. 11. 2021 06.00

"Čudni" pojavi pri dojenčku, zaradi katerih ni nujno treba k pediatru

Popolnoma normalno je, če zdrav dojenček vsak dan prejoka dve do tri ure, a ob po njihovem mnenju pretiranem joku vseeno predvsem novopečene starše skrbi, ali je vse v redu. Včasih je skrb upravičena, večinoma pa so jok, polivanje, bruhanje, kožni izpuščaji, "čudno" blato in občasno malo povišana temperatura nenevarni.

Resnične zgodbe
01. 02. 2021 08.01

To je Kaja - angelska deklica, katere karizmatični nasmeh razsvetli še tako turoben dan

Kaja se je rodila leta 2013 in z mamico sta iz porodnišnice odšli v prepričanju, da je popolnoma zdrava deklica. A pozneje se je izkazalo, da ima redek Angelmanov sindrom, zaradi katerega bo vedno posebna in edinstvena. Mamici se je sprva "sesul svet", danes pa vse jemlje kot neizmerno bogastvo. "Življenje se je v zadnjih letih precej spremenilo. Predvsem moj pogled na svet se je spremenil in moje poslanstvo je končno dobilo pomen. Naenkrat so kocke padle skupaj! Jutra, v katera se zbujam, so postala svetla in lahka, življenje dojemam kot lepo," je poudarila pogumna mamica Manca Fojkar Gubina.

Novice
02. 12. 2020 07.48

Spregovorili starši otrok s posebnimi potrebami

Med epidemijo so se v še posebej hudi stiski znašli otroci s posebnimi potrebami in njihovi starši, ki se vsakodnevno soočajo z izzivi šolanja na daljavo. Otroci potrebujejo stalno pomoč, težko jih je motivirati in starši morajo poskrbeti še za vse drugo. Med drugim morajo poskrbeti za šolanje njihovih sorojencev, hkrati delati na domu ali hoditi v službo, kuhati, pospravljati ... Se vsak dan vedno znova soočiti z novimi nepredvidljivimi izzivi in težavami.

Očkov kotiček
13. 11. 2020 08.00

Oče treh otrok z nasveti, ki bi jih morali prebrati vsi moški

Ted Gonder, ponosni oče treh otrok, je razmišljal o svoji vlogi v družini. Predstavljal si je, kaj bi želel sporočiti sebi, kot 24-letniku, brez otrok. In nastalo je besedilo z nasveti, ki bodo prišli marsikateremu mlademu očku prav.

Trači
07. 10. 2020 07.49

Keira Knightley: 'Zakaj ploskamo moškim, ki otroku zamenjajo plenico?'

Priljubljena ameriška igralka Keira Knightley se sprašuje, zakaj se očetom zahvaljujemo, ker skrbijo za lastne otroke. To bi moralo biti nekaj naravnega, pravi. Nekaj, kar naj bi bilo samo po sebi umevno.

Nega in zdravje
14. 08. 2020 08.26

Kakšna je pravilna nega novorojenčkovega popka

Popkovni krn odpade nekaj dni po rojstvu, nič pa ni narobe, če se to zgodi šele teden ali dva po rojstvu. Kako popkovni krn negujemo, čistimo in kaj storiti v primeru vnetja, nam je pojasnila Severina Feuš iz UKC Ljubljana.

Zdrav otrok
14. 08. 2020 08.26

Ali vaš dojenček bruha ali poliva?

Nič nenavadnega ni, če dojenček občasno izbruha nekaj hrane, temu pravimo, da "poliva“. Če pa je bruhanje pogosto in je očitno povezano z uživanjem hrane, če ga spremlja vročina in (ali) se otrokovo zdravstveno stanje zaradi pogostega bruhanja hitro slabša, ga mora pregledati zdravnik.

Za mami
13. 07. 2020 08.08

Niste lene, še manj pa nesposobne

Edina razlika med našimi materami in babicami, za katere se še danes sprašujemo, kako jim je vse skupaj uspelo, in nami, je ta, da one niso na glas govorile o težavah in izčrpanosti, ki jih vso delo v gospodinjstvu, službi in skrbi za družino prinese s seboj.

Malček
24. 06. 2020 09.00

To je pri otroku popolnoma normalno

Nekatere stvari, ki jih počnejo dveletniki in triletniki, so popolnoma normalne, čeprav vas zelo skrbi. Otroška psihologinja Heather Wittenberg je pojasnila, da veliko nenavadnega vedenja pri otrocih kasneje izzveni.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863