plini

Sezona pomaranč in mandarin – kdaj lahko dojenček začne jesti citruse?
Citrusi, kot so pomaranče, mandarine in grenivke, so polni vitamina C, vlaknin in antioksidantov, zaradi česar so hranljiva izbira za ljudi vseh starosti. Kadar pride sezona tega sadja, se starši morda sprašujejo: kdaj lahko dojenčki začnejo jesti citruse? Podajamo vam odgovor.

To poleti predstavlja veliko nevarnost za nosečnice
Poletje je sezona uživanja in igre na prostem. To pa vključuje tudi piknike, prehranjevanje na stojnicah, pa tudi druženje ob žaru. Kadar uživate hrano v vročih vremenskih razmerah, pa je potrebno sprejeti nekaj preventivnih ukrepov, da ne bi prišlo do neželene okužbe ali zastrupitve s hrano. Za vas imamo nekaj koristnih nasvetov.

Pri kateri starosti lahko otroku ponudite fižol?
Kdaj lahko dojenčki jedo fižol in kako ga varno pripraviti?

Naravne rešitve zoper drisko pri dojenčku in otroku
Driska pri otrocih je pogosta bolezen, za katero je značilno tekoče, vodeno blato, ki se pojavlja pogosteje kot običajno. Pogosto jo povzročijo virusne ali bakterijske okužbe, slabe higienske navade, onesnažena hrana ali voda ali spremembe v prehrani.

''Moj otrok je hripav. Kako naj mu pomagam?''
''Moj otrok je hripav že dlje časa. Njegov glas je res slabše kakovosti. Kam naj ga peljem na pregled? Me mora skrbeti?'' je na nas naslovila povpraševanje bralka Bibaleze.si. Nasvet smo poiskali pri Bibini svetovalki Meti Dolinar, prof. spec. in reh. pedagogike- logopedinji.

Tri pogoste okužbe dihal. Kako pomagati?
V nadaljevanju si lahko preberete, kaj je bronhiolitis, kaj je laringitis, kaj je oslovski kašelj. Pravočasno prepoznajte znake in ustrezno ukrepajte.

10 vprašanj, ki se jih nosečnica sramuje
Podajamo 10 vprašanj, ki si jih zastavljajo nosečnice, vendar jih ne upajo izreči na glas.

Kam z otroki v vročini?
Ko pritiska vročina, se z malčki umaknimo višje, kjer se lažje diha. Namig: na poti do slikovitih Lovrenških jezer najdete zanimive živali in rastline!

Zakaj otroci nikakor ne smejo jesti snega?
Čeprav je kepanje zakon, nikakor ni dobro, da je kepa iz rumenega snega, po mnenju strokovnjakov pa tudi ne iz snežno belega. Zakaj pa sploh ni dobro, da otroci ližejo ali jejo sneg?

Učinkovito zdravljenje ječmena
Ječmen je rdeča in vneta z gnojem napolnjena oteklina, ki se običajno pojavi na spodnjem robu veke, lahko pa tudi na zgornjem. Podobna je mozolju, nastane pa kot posledica zamašenega očesnega mešička, ki ga okužijo bakterije.

Kako diši čisto stanovanje?
Po limoni, sivki, boru in damaščanskih vrtnicah? Po sintetičnih različicah teh vonjev zagotovo ne. Ti namreč prihajajo iz potencialno nevarnih kemikalij. Poskusite čistiti brez vonja, poceni, in kar je najpomembnejše, otrokom prijazno.

Bronhiolitis lahko vodi v hude dihalne težave
Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Zelo pogosto se pojavi pri dojenčkih in majhnih otrocih, prehod zraka v dihalnih poteh je oviran in dihanje je oteženo. Bronhiolitis je resna bolezen, ki lahko vodi v hude dihalne težave.

Najnovejši test otroških varnostnih sedežev
Kako pomembno je dosledno pripenjanje otrok v varnostne sedeže, ne moremo nikoli dovolj poudariti. A odgovorni moramo biti tudi pri njihovi izbiri. AMZS je tokrat testiral 30 sedežev in pri tem izpostavil nekatere njihove lastnosti.

Prazna pločevinka za darilo?!
Slovenska gospodinjstva vsako leto proizvedejo več kot 600.000 ton odpadkov. Zakaj ne bi poleg ločevanja tudi sami reciklirali kakšen kos? Naj pločevinka ne roma v koš, spremenite jo v čudovit lonček za pisala!

Pozimi več spontanih splavov!
Nosečnice so v zimskem času bolj izpostavljene onesnaženemu zraku kot sicer, v tem letnem času pa se tudi več nosečnosti konča s splavom. Po mnenju strokovnjakov je temu kriva večja onesnaženost zraka.

Romantike ni več-tudi sneg je neužiten!
Se še spomnite neskončnih dni na snegu, ko smo kot otroci z užitkom lizali sneg? A časi so se spremenili. Čeprav je sneg bel in na pogled čist, naj ga otrok nikar ne je. Ne samo, da lahko povzroči boleče grlo, vsebuje tudi vse mogoče kemikalije in strupe našega ozračja.