Bibaleze.si

plod v trebuhu

Nosečnost
27. 03. 2025 10.43

Kako ločiti lažne od pravih popadkov?

Nosečnice se predvsem v zadnjem trimesečju soočajo z otrdevanjem trebuha ali t. i. Braxton-Hicksovimi popadki. Gre za lažne popadke – maternica se s krčenjem pripravlja na porod.

Dojenček
27. 03. 2025 05.00

Kdaj dojenček dejansko vidi?

Mnogo mamic zanima, kdaj se razvijejo oči in ali plod vidi že v maternici. Pri kateri starosti ima dojenček jasno sliko obrazov? Ker vsi starši želijo, da bi se otrokov vid razvijal čim bolj normalno, smo oftalmologa Dušana Pušnika povprašali, kako ga lahko spodbudimo.

Nosečnost
25. 03. 2025 11.38

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati

Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Prehrana v nosečnosti
04. 11. 2024 03.30

Najboljša hrana za nosečnice, ki dviga energijo

Potrebe po energiji in hranilnih se med nosečnostjo spremenijo. Plod za razvoj potrebuje energijo in gradnike, ki jih v času nosečnosti dobi od mame. Potrebe se torej povišajo, a nosečnica naj količinsko ne uživa hrane za dva, sploh pa je težko povišati vnose hrane ob morebitni nosečniški slabosti. Nosečnica mora tako poskrbeti, da je hrana, ki jo uživa, hranilno bogata in energijsko uravnotežena. Tako bo svojemu plodu omogočila vse potrebno za dober razvoj, obenem pa ne bo izčrpavala svojega organizma. Poleg ustrezne prehrane potrebuje tudi dovolj tekočine in počitka.

Nosečnost
19. 10. 2024 03.15

Kaj, če nosečnica pade in se udari?

Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

Nosečnost
28. 08. 2024 04.15

Gibanje dojenčka v trebuhu: kaj je normalno in kdaj skrbeti?

Nekatere nosečnice navajajo, da je njihov otrok vso nosečnost razmeroma miren, nekatere bodoče mamice pa gibe ploda doživljajo kot zelo dinamične. Kdaj je gibanje dojenčka v trebuhu normalno, kdaj pa je treba skrbeti?

Dojenček
22. 08. 2024 03.45

Znanstveniki so odkrili pravi razlog, zakaj dojenčki v trebuhu brcajo

Brcanje dojenčka v trebuhu je nekaj, kar vsaka nosečnica pričakuje. Brce so tudi pokazatelj, da nosečnost poteka tako, kot mora. Nove študije pa dodatno kažejo, da ti gibi vendarle niso naključni in da pomenijo več kot le raztezanje v maternici.

Nosečnost
08. 07. 2024 05.00

Kaj vse razkriva oblika nosečniškega trebuščka?

Ste že slišali kdaj, da lahko s pomočjo oblike nosečniškega trebuščka odkrijete spol otroka? Naše babice so verjele, da če ženska nosi trebuh visoko, bo rodila fantka, in če nizko, punčko. Pa gre tem starim vražam res verjeti?

Nosečnost
23. 05. 2024 04.30

To razkrivajo pregledi v času nosečnosti

Vse se začne s plusom ali dvema črticama na testu, ko nas lahko preplavijo najrazličnejša čustva, med njimi tudi strah in vprašanje, kaj pa zdaj? Nosečnost je namreč posebno obdobje, ki vključuje številne spremembe in prilagoditve, saj se naše telo začne pripravljati na porod, medtem pa malo bitjece počasi raste in se krepi. V tem času so zelo pomembni nekateri pregledi, ki jih moramo opraviti v času nosečnosti in o katerih smo se pogovarjali tudi z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva.

Potek nosečnosti
18. 05. 2024 04.30

To lahko pričakujete v prvem trimesečju nosečnosti

Prvo trimesečje je najzgodnejša faza nosečnosti. Začne se prvi dan vaše zadnje menstruacije – še preden ste dejansko noseči – in traja do konca 13. tedna. To je čas velikih pričakovanj in hitrih sprememb za vas in vašega otroka.

Dojenček v trebuhu
22. 08. 2023 11.51

Zakaj plodu merijo obseg glavice?

Med pregledi in preiskavami v nosečnosti med drugim spremljajo rast in razvoj ploda, da bi dovolj zgodaj ugotovili morebitne nepravilnosti in predvideli zaplete ter jih po možnosti preprečili.

Prehrana v nosečnosti
25. 07. 2023 05.00

Zakaj bi morale nosečnico skrbeti bolezni, ki se prenašajo s hrano?

V nosečnosti obstaja visoko tveganje za bolezni, ki se prenašajo s hrano, ker se imunski sistem med nosečnostjo spremeni. To je naravno stanje, ki pripomore, da z otrokom živita v sožitju. Vendar pa lahko taka sprememba telesu oteži boj proti nekaterim škodljivim mikroorganizmom, ki se prenašajo s hrano. Tudi še nerojeni otrok je v veliki nevarnosti, ker njegov imunski sistem ni dovolj razvit, da bi se ubranil škodljivih mikroorganizmov, ki se prenašajo s hrano.

Nosečnost
18. 07. 2023 09.37

Visoke temperature lahko škodijo nosečnicam in dojenčkom

Visoke temperature lahko ovirajo sposobnost našega telesa, da sprošča toploto in uravnava lastno temperaturo. To še posebej velja za nosečnice in dojenčke, katerih telesna temperatura je v povprečju višja od običajne.

Nosečnost
06. 06. 2023 05.00

Presenetljive reči, ki jih dojenček počne že v materinem trebuhu

Ste se kdaj vprašali, kaj počne dojenček, ko je še v materinem trebuhu? Če že kaj lahko zazna ali okuša? Mu je všeč pesem, ki mu jo pojete že od začetka nosečnosti? Strokovnjaki so odkrili, kaj vse lahko plod počne tekom nosečnosti, ko je še v varnem zavetju maminega trebuha.

Nosečnost
20. 07. 2022 07.48

Enostavna pomoč pri nosečnosti – kalkulator Moje lekarne!

Bistvo družinske spletne lekarne Moja lekarna je že od samega začetka, ki sega desetletje in pol nazaj, zagotoviti celovito farmacevtsko oskrbo ter v ospredje postaviti kakovostno ponudbo farmacevtskih izdelkov in dobro lekarniško prakso.

Potek nosečnosti
24. 04. 2022 04.15

'Krvavitve v pozni nosečnosti so redkejše, a nevarnejše'

"V splošnem velja, da je vsaka krvavitev v nosečnosti nenormalna. Nosečnica lahko krvavi iz različnih organov (sečila, prebavila), vendar so v nosečnosti najpogostejše krvavitve iz rodil, predvsem maternice, ki lahko ogrožajo tako plod kot nosečnico," opozarja Anita Frelih Fabjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Splošne bolnišnice Jesenice.

Nosečnost
05. 08. 2021 10.03

To se dogaja na dan naravnega poroda

Nosečnost je razburljiva dogodivščina, ki praviloma traja 280 dni ali 40 tednov. Če je nosečnost normalna in nastopijo spontani naravnih popadkov, se porod običajno začne odvijati v 38. tednu nosečnosti, lahko pa se seveda zgodi tudi prej ali pozneje in je vseeno tako z mamo kot z otrokom, vse v redu.

Resnične zgodbe
21. 06. 2021 07.51

'Objemala in ljubčkala sva ga, potem pa sva se za vedno poslovila od njega'

Pisalo se je leto 2012, ko sem na eni izmed študijskih vaj na Fakulteti za zdravstvo spoznala sošolca in skozi prijateljstvo se je rodila ljubezen. Hitro sva spoznala, da želiva iz najine ljubezni nekaj več in tako sva po skoraj 3 letih zagledala prvi plus.

Zanositev
12. 03. 2021 10.39

Kaj povzroča molarno nosečnost?

Ženske z molarno nosečnostjo imajo v začetku pozitiven test nosečnosti in normalne, tipične simptome zgodnje nosečnosti. Čez čas pa se pojavijo znaki in simptomi molarne nosečnosti, ki ima lahko resne zaplete (vključno z redko obliko raka) in zahteva zgodnje zdravljenje.

Nosečnost
05. 03. 2021 11.55

V Sloveniji so v zadnjih 30 letih zabeležili 8 primerov namišljenih nosečnosti

Za namišljeno nosečnost imamo mnogo izrazov: lažna, neprava, fantomska, ponarejena. Gre za nosečnost, ki se zdi kot prava in vključuje številne simptome, a ni resnična. Nekatere ženske intuitivno vedo, da so noseče, še preden sploh naredijo test nosečnosti. Druge novico izvedo pri ginekologu, ki jim na podlagi ultrazvočnega pregleda potrdi nosečnost. So pa tudi zelo redki skrajni primeri, ko si ženska tako močno želi otroka, da verjame, da je noseča. Pri tem se pojavljajo celo fizični znaki in simptomi, ki še podkrepijo njeno prepričanje. Zanimivo je, da so v preteklosti motnjo zabeležili tudi pri moških.

Nosečnost
09. 10. 2020 07.38

Kako lahko štetje gibov ploda reši njegovo življenje?

Neustrezen odziv zdravnika - ginekologa in porodničarja ob srečanju z nosečnico, ki poroča o zmanjšanem gibanju ploda, je dejavnik, ki prispeva k mrtvorojenosti.

Porodne zgodbe
08. 05. 2020 12.45

Ob 6.45 rodila sina v ljubljanski porodnišnici

Ob 6.54 sem že v rokah držala sina, velikega 55 cm in težkega 4450 g.

Dojenček v trebuhu
10. 04. 2020 10.51

Kaj vse lahko škoduje plodu? Kaj smete in česa ne smete početi?

Iskrene čestitke! Noseči ste. Zdaj se vam bodo začela porajati vprašanja, kaj vse lahko škoduje plodu, kaj smete in česa ne smete početi. Zbrali smo nekaj odgovorov.

Dojenček v trebuhu
13. 03. 2020 07.47

Od makovega semena do lubenice: kako velik je dojenček?

Preverite, kako raste dojenček v trebuhu v simpatični primerjavi z velikostjo sadja in zelenjave.

Prehrana
20. 02. 2020 08.51

Med nosečnostjo ne smete jesti za dva, ampak misliti na dva

Resnično vsi vedo, da se je treba prehranjevati zdravo in uravnoteženo, na to morate še posebej misliti med nosečnostjo, ko ste odgovorni za bitje, ki ga nosite pod srcem. Doc. dr. Evgen Benedik, univ. dipl. inž. živ. tehnol., je spregovoril, kako velik vpliv ima izbor živil na plod, kasneje otroka, odraslo osebo in njegove potomce.

Razvoj
27. 01. 2020 08.51

Preverite, kako velik je otrok, ki ga nosite pod srcem

Ste v veselem pričakovanju in pod vašim srcem bije še eno srce? Vas zanima, kako se razvija vaš otroček in kako velik je? Potem si pomagajte z aplikacijo Preverite razvoj otroka.

Zdrav otrok
12. 11. 2019 06.56

V našem vrtcu so se pojavile podančice

Na oglasni deski me je pričakalo obvestilo, da so se v vrtcu pojavile podančice in naj ob pojavu pri otroku ustrezno ukrepamo v skladu z navodili Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Še isti dan so me mame opozorile, da so tudi v njihovih vrtcih obesili takšno sporočilo. Vsem se je porajalo isto vprašanje, kaj so pravzaprav podančice, kako lahko preprečimo okužbo, če pride do nje, kaj lahko storimo, da se ne okužijo še drugi družinski člani.

Pregledi med nosečnostjo
15. 07. 2019 08.07

"Pri morfologiji smo gledali 'punčko', rodila pa sem fantka!"

Približno polovica bodočih slovenskih staršev želi pred porodom vedeti spol otroka. Med njimi je bila tudi naša bralka. Kaj vse je izvedela na ultrazvočni preiskavi, morfologiji ploda, si preberite v spodnjih vrsticah.

Dojenček v trebuhu
28. 03. 2019 08.14

To je značilno za določeno plodovo, dojenčkovo, malčkovo starost

Želite izvedeti, kako se razvija vaš otrok, ki ga nosite pod srcem? Želite imeti informacije na enem mestu, kaj lahko pričakujete v določeni otrokovi starosti? V pomoč vam je aplikacija Razvoj otroka na Bibaleze.si.

Zdrav otrok
06. 12. 2018 13.51

Slovenski kirurgi odstranili tumor pri triletniku

Nov dosežek otroške kirurgije in pediatrične endokrinologije v Sloveniji: prvič so uspešno laparoskopsko odstranili otroku tumor nadledvičnice. Poglejte si video poteka operacije!

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863