ploda

Vse o zastoju rasti plodu v maternici
Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Kaj pomenijo kratice v materinski knjižici?
Na prvem ginekološkem pregledu po zamujeni menstruaciji boste izvedeli, ali ste noseči ali ne. Če vam bo izbrani ginekolog čestital, vam bo dodelil nov datum za pregled, na katerem boste (brezplačno, če imate urejeno zdravstveno zavarovanje) prejeli materinsko knjižico.

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati
Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Nosečnost in (samo)podoba: ko spremembe na telesu vzbujajo stisko
Rast trebuha in prsi, vedno večja telesna teža, nepravilnosti na koži in številne druge telesne spremembe so nekaj naravnega, a kljub temu nekaterim nosečnicam delajo težave pri sprejemanju svoje nove podobe. Kako sprejeti vse spremembe, ki jih prinese novo obdobje, in vzljubiti svoje telo?

Umrl moški, ki je rešil več kot dva milijona otrok
Darovanje krvi je eno najpomembnejših dejanj solidarnosti, saj lahko ena sama enota krvi reši življenje. Kri je namreč ključna za zdravljenje številnih zdravstvenih stanj, kot so poškodbe, operacije, zdravljenje raka in druge bolezni, ki zahtevajo transfuzijo. Preberite si zgodbo Jamesa Harrisona, avstralskega darovalca, čigar kri je rešila življenja več kot 2 milijonoma dojenčkov.

Nasveti za zdravo in uravnoteženo prehrano v času nosečnosti
Zdrava in uravnotežena prehrana je zelo pomembna za vsakega posameznika, v času nosečnosti pa še toliko bolj, saj vse, kar zaužijete, v določenem deležu dobi tudi vaš plod. Naše babice so rade govorile, da mora nosečnica jesti za dva, no, to vsekakor ne drži. Pomembno je predvsem to, da je na vašem jedilniku raznolika in uravnotežena prehrana, ki je bogata z vitamini, minerali in beljakovinam. Da vam bo lažje, so v porodnišnici Postojna pripravili nekaj nasvetov in priporočil, s katerimi si lahko pomagate, če ste v veselem pričakovanju.

Vzroki in simptomi nizkega krvnega pritiska v nosečnosti
Nizek krvni tlak med nosečnostjo: vzroki, simptomi, znaki, zdravljenje.

Novost v porodnišnici Novo mesto
Porodnišnica Novo mesto je prva porodnišnica v Sloveniji, ki v vseh porodnih sobah omogoča uporabo prenosnega CTG-ja.

Zakaj vonj novorojenčka povzroči občutek neizmerne sreče?
Ste vedeli, da vonj dojenčkov povzroča občutek zadovoljstva, podoben tistemu pri odvisnosti. Natančna molekularna sestava tega vonja ni znana, vendar znanstveniki sumijo, da izhaja iz molekul, ki jih najdemo v amnionski tekočini.

Porodnišnica Maribor: kraj, kjer se rojeva novo življenje
Porodnišnica Maribor se ponaša z dolgoletno tradicijo, saj njeni začetki segajo v leto 1928. Današnja stavba, ki je svoja vrata odprla leta 1991, je ob odprtju predstavljala vrhunec medicinske infrastrukture. Danes z uvajanjem sodobnih metod in tehnologij zagotavljajo najboljšo možno oskrbo za nosečnice, porodnice in novorojenčke.

Prelomna študija: Nov način zdravljenja preeklampsije
Preeklampsija je nosečniško stanje, ki se kaže z visokim krvnim tlakom in lahko ogrozi zdravje matere in otroka. Nova študija tega stanja pa ima potencial, da revolucionira zdravljenje preeklampsije, in sicer s predstavitvijo novega pristopa zdravljenja, ki bi lahko spremenil način obravnave te nosečniške bolezni.

Tudi zdravje očeta lahko vpliva na nosečnost
Ko gre za nosečnost, se velik pomen pripisuje zdravju matere, saj dojenček raste v njenem telesu. Vedno se domneva, da se delo očeta konča z oploditvijo. Genetika pa ima drugačna predvidenja, saj v posteljici prevladujejo očetovi geni.

Praktični nasveti za obvladovanje nosečniške slabosti
Nosečnost je lahko čudovita, a jutranja slabost pogosto prekrije njen čar. Čeprav ime namiguje, da se slabost pojavlja zgolj zjutraj, lahko vztraja ves dan in precej vpliva na vsakodnevno življenje nosečnice. Dobra novica je, da obstajajo učinkoviti načini za lajšanje teh neprijetnih občutkov.

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?
Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Bolečine v rebrih med nosečnostjo – kako jih lajšati?
Občasne bolečine v nosečnosti še ne pomenijo takojšnjega znaka za alarm, temveč so v večini nekaj popolnoma naravnega, saj se maternica vseskozi širi, telo pa doživlja še mnogokatero drugo spremembo. Ena pogostejših bolečin je tista v predelu reber. Kdaj k zdravniku in kako si pomagati?

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo
Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Kaj, če nosečnica pade in se udari?
Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

To prinašajo novosti pri preiskavah v nosečnosti
Nova zakonodaja je v letu 2023 prinesla precej sprememb pri vodenju nosečnosti. Z dodatnimi preiskavami je poskrbljeno za boljši nadzor nad zdravjem nosečnice in ploda.

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?
Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?
Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Zaplet, pogostejši pri nosečnicah, ki so mlajše od 20 in starejše od 40 let
Molarna nosečnost, znana tudi kot hidatidiformna mola, je redek zaplet nosečnosti, ki se pojavi, ko pride do nenormalne rasti tkiva v maternici namesto normalne nosečnosti. V večini primerov povzroči izgubo nosečnosti.

Je povečana količina plodovnice v nosečnosti lahko nevarna?
Presežek amnijske tekočine med nosečnostjo, znan tudi kot polihidramnij, je lahko zaskrbljujoče stanje za bodoče matere. Medtem ko so blagi primeri pogosto neškodljivi, lahko resnejši primeri predstavljajo tveganje za mater in otroka.

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater
Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Nosečnica mora takoj (in ne postopoma) prenehati kaditi
Kajenje v nosečnosti, skupaj z uživanjem alkohola in drog, predstavlja enega najpomembnejših dejavnikov tveganja za zdravje mamice in še nerojenega otroka. Nekatere zmotno verjamejo, da je dovolj zgolj zmanjšati število pokajenih cigaret ali postopoma opustiti kajenje, kar pa ne drži. Zakaj je ključnega pomena prenehati kaditi takoj, ko nosečnica izve, da pričakuje otroka, je pojasnil dr. Tomaž Čakš, dr. med.

Vejpi in e-cigarete med nosečnostjo: kakšna so tveganja?
V zadnjih letih so e-cigarete in vejpanje postali vse bolj priljubljena alternativa klasičnemu kajenju. Čeprav se pogosto oglašujejo kot manj škodljiva izbira, njihovi dolgoročni učinki še niso temeljito raziskani, saj so na tržišču relativno kratek čas. Strokovnjaki pa že opozarjajo, da – podobno kot klasični tobačni izdelki – škodujejo zdravju in povzročajo zasvojenost. Še posebej zaskrbljujoča je njihova uporaba med nosečnostjo, dojenjem in v obdobju pred zanositvijo, kar odpira številna vprašanja o vplivih na zdravje matere in (še nerojenega) otroka. Ključna tveganja v teh občutljivih življenjskih obdobjih je osvetlila Helena Koprivnikar, dr. med.

Zato bi nosečnice morale uživati več zelja
Ohranjanje uravnotežene in hranljive prehrane med nosečnostjo je bistvenega pomena tako za mater kot za otroka v razvoju. Zelje, listnata zelena zelenjava, je polno bistvenih hranil, ki lahko podpirajo zdravo nosečnost. V tokratnem prispevku pa preverite, zakaj je vključitev zelja v nosečniško prehrano lahko koristna.

Zato bi nosečnice morale jesti fige
Nosečnost je posebno obdobje v življenju ženske in ohranjanje zdrave prehrane je ključnega pomena tako za mater kot za otroka. Fige so s svojo bogato prehransko vsebnostjo odličen dodatek k nosečniški prehrani. Tu pa je 10 razlogov, zakaj je lahko uživanje fig med nosečnostjo koristno.

Mož me zavrača zaradi poporodnih kilogramov
Ali ni sebično, da sem devet mesecev nosila pod srcem otroka, zdaj pa me mož zavrača zaradi vseh pridobljenih kilogramov, pravi 33-letna Manja, ki nam je zaupala svojo stisko iz preteklosti. Dejstvo je, da se ob prihodu otroka življenje obrne na glavo, prioritete se spremenijo, odnosi se preoblikujejo, pojavijo se izzivi, ki jih nismo niti pričakovali. Zgodi pa se tudi sprememba ženskega telesa, kar je povsem naravno, saj je moralo biti toliko časa varen prostor za razvoj ploda. A kaj storiti, ko po porodu začne partner z neprijetnimi, celo žaljivimi opazkami glede telesa?