Bibaleze.si

počakajte

Nosečnost
24. 03. 2025 16.09

Kdaj in kako narediti nosečniški test?

Sumite, da ste noseči? Potem je prav, da si v lekarni ali drogeriji kupite nosečniški test. Kdaj boste zanesljivo dobili pravi odgovor? Kako sploh narediti test za ugotavljanje nosečnosti? Poglejte si posnetek in sledite korakom.

Družina in odnosi
12. 03. 2025 05.00

"Očitno živite v mamini hiši. A ji plačujete najemnino?"

Na družbenih omrežjih je uporabnica postavila vprašanje o tem, kako ločiti stroške v družinski hiši, kjer zgoraj živi s svojo družino, spodaj pa mama. To vprašanje je sprožilo množico različnih odzivov, med katerimi so bili tako zagovorniki enostavne delitve stroškov kot tudi tisti, ki so bili šokirani nad idejo, da bi mama plačevala za stroške, kljub temu, da svojim otrokom omogoča bivanje v svojem domu.

Zdrav otrok
10. 03. 2025 05.00

Otrokov imunski sistem lahko okrepite tudi z zajtrkom

Z uživanjem zajtrka čim prej, ko se zbudimo, v telo vnesemo glukozo, ki zavira izločanje kortizola (stresnega hormona) iz nadledvične žleze. Tako znižamo krvni tlak in predvsem omogočimo našemu imunskemu sistemu normalno delovanje.

Malček
06. 01. 2025 05.00

Pogovor o slabih novicah: Nasveti za starše

Ko se z otrokom pogovarjate o žalostnih dogodkih, kot so tragedije v medijih, je pomembno, da ločite svoje čustvene reakcije od tistega, kar boste povedali otrokom. Prvi korak je, da si vzamete čas, da se prilagodite slabim novicam, saj bo pogovor lažji, ko boste pomirjeni. Otroke je treba obravnavati tudi glede na njihovo starost.

Nosečnost
10. 12. 2024 04.40

Praktični nasveti za obvladovanje nosečniške slabosti

Nosečnost je lahko čudovita, a jutranja slabost pogosto prekrije njen čar. Čeprav ime namiguje, da se slabost pojavlja zgolj zjutraj, lahko vztraja ves dan in precej vpliva na vsakodnevno življenje nosečnice. Dobra novica je, da obstajajo učinkoviti načini za lajšanje teh neprijetnih občutkov.

Spanje in dojenje
04. 12. 2024 05.00

6 najpogostejših razlogov, da se vaši malčki zbudijo ponoči

Obdobje dojenčka je polno izzivov, ki vključujejo tudi prebujanje sredi noči. Nočne more se lahko pojavijo nenadoma in so naporne tako za otroka kot za starše. Ključno je, da se čim bolj držite določene rutine spanja.

Ustvarjamo
02. 12. 2024 05.00

Ustvarjalna ideja: Izdelajte čudovite praznične okraske!

December je prav poseben, pravljičen mesec. Zunanje temperature se naglo nižajo in na prostem je precej mrzlo, vendar pa ravno nasprotno notranjost naših domov objema neka nežna toplina, saj je to obdobje namenjeno družini, ljubezni, praznovanju in medsebojnem povezovanju. Decembrski večeri naj bodo torej namenjeni družini in preživljanju skupnega časa. Kaj pa je boljše, kot skupaj z otroki ustvarjati in se ob tem zabavati? Zato smo za vas pripravili idejo za decembrsko kreativno ustvarjanje. Vse, kar potrebujete, so soda bikarbona, voda in guštin. Zavihajte rokave in veselo na delo!

Po porodu
03. 11. 2024 05.00

Kdaj po porodu začeti s telovadbo?

Pomembno je, da po porodu telovadite toliko, kolikor zmorete, da si z vajami ne povzročate bolečin, da vadbo stopnjujete počasi in nežno ter od svojega telesa ne zahtevate preveč.

Ustvarjamo
26. 10. 2024 03.30

Z otroki izdelajte čudovite listnate skodelice

Jesen kar kliče po ustvarjanju z otroki, ki jih vodi neomajna domišljija in želja po raziskovanju. Povsod opazijo priložnosti in znajo vseskozi iskati navdih. Najdejo ga v preprostih stvareh – v listih, kostanjih, storžih in tudi čisto navadnih drevesnih vejicah.

Spanje in dojenje
20. 10. 2024 01.00

Puščanje dojenčka, da se izjoče, lahko pusti posledice v razvoju

Staršem ni treba imeti slabe vesti, če pustijo otroka, da joka. To kaže nova raziskava, ki je preučevala, kako metoda 'pustiti otroka jokati' vpliva na otrokov razvoj. Pa je temu res tako? Dr. Mija M. Klemenčič Rozman meni, da takšne trditve lahko utrjujejo stereotipna prepričanja, ki so jih znanstvene ugotovitve že zdavnaj ovrgle.

Nosečnost
21. 08. 2024 05.00

Je barvanje las med nosečnostjo lahko nevarno?

Za obdobje nosečnosti veljajo povsem druga pravila kot sicer. Tudi kar se tiče lepotičenja, v kar spada mazanje telesa z različnimi kremami in kozmetičnimi preparati, lakiranje nohtov in tudi barvanje las. Kako nevarno je lase med nosečnostjo izpostavljati barvam, nam je pojasnila frizerka in stilistka Melisa Agović.

Dojenček
16. 08. 2024 14.55

5 stvari za nego dojenčka, ki so neuporabne, a jih vseeno marsikdo kupi

Ko prvič pričakujete otroka, si želite biti popolnoma pripravljeni na prihod novega družinskega člana, zato večinoma nakupite vse, kar bi vam znalo priti prav. Vendar pa je med celim kupom pripomočkov, ki so pri negi in skrbi za otroka precej koristni, tudi nekaj takšnih, za katere boste po nepotrebnem zapravljali svoj denar. Navajamo jih pet.

Recepti za malčke
09. 08. 2024 05.00

Recepti za najljubše otroške jedi iz jabolk

Jabolko je eno najbolj priljubljenih sadežev. Poznamo njegove zdravilne lastnosti in njegov okus, ki je marsikomu med ljubšimi. Da boste vedeli, kako v prehrano otroka vključiti ta sadež, smo za vas izbrali nekaj super idej.

Razvoj
29. 07. 2024 05.00

Ne, prva beseda praviloma ni "mama"

Novopečeni starši komaj čakajo prve besede svojega malega zakladka. In čeprav mamice upamo, da bomo čim prej zaslišale "mama", praviloma to ni prva beseda. Pri nas so bile denimo "da, da", "ba, ba" in "ne, ne, ne".

Spanje in dojenje
14. 07. 2024 05.00

Napake staršev, zaradi katerih dojenčki slabo spijo

Starši nehote delajo napake, zaradi katerih dojenčki slabo spijo. Poglejmo, katere so najpogostejše.

Prehrana
26. 06. 2024 05.00

To je najljubša hrana dojenčkov

Ko dojenček dopolni šest mesecev, začne izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust in takrat je pravi čas, da ga začnete navajati na prve žličke goste hrane. Sprva lahko pričakujete, da bo otrok novo hrano zavračal, zato je pri uvajanju potrebna velika mera potrpežljivosti in razumevanja. Prvi stiki z gosto hrano so namenjeni predvsem učenju in raziskovanju novih okusov in tekstur ter ne toliko zagotavljanju vseh potrebnih hranil. Zato je pomembno, da k uvajanju goste hrane pristopite počasi in ste hkrati pozorni na stvari, o katerih pišemo v nadaljevanju članka.

Vzgoja in vrtec
06. 05. 2024 05.00

9 nasvetov za brezskrbno uvajanje v vrtec

Vključitev v vrtec je za otroka in celotno družino velik korak, ki si zasluži veliko pozornost in skrb. Prvi vstop v svet bo zaznamoval tudi vsak naslednji odhod od doma. Prehodi, ki bodo nadalje sledili, bodo prijetnejši ali pa še bolj stresni, saj se bo v otrokovo telo zapisal vzorec sprejemanja izzivov ter stopnja zaupanja do sebe, staršev in zunanjega sveta, ki ga bo spremljal skozi vse nadaljnje življenje.

Družina in odnosi
21. 03. 2024 05.00

Kdaj je pravi čas, da otroku predstavite novega partnerja?

Začeli ste novo zvezo in želite, da partner spozna vašega otroka, pa niste prepričani, kateri je pravi trenutek za to pomembno srečanje? Če želite, da bo vse potekalo gladko, poslušajte nasvete psihologa.

Prehrana za dojenčke
03. 03. 2024 01.30

10 pravil dodajanja goste hrane

Prva hrana, ki jo dojenčku ponudimo, naj bo enostavna, okus pa naj bo nevtralen, da se ga bo otrok lažje navadil. Kakšna so še priporočila pri uvajanju goste hrane? Preverite v spodnjih vrsticah.

Dojenček
19. 12. 2023 05.00

10 pravil za prvi obisk pri dojenčku

Kaj je tisto, kar bi si želele novopečene mamice, da bi njihovi gostje vedeli, pa jim tega morda ne povedo? Preverite v spodnjih vrsticah.

Zdrav otrok
17. 12. 2023 05.00

Kako dojenčku dajati zdravila?

Marsikateri otrok noče pogoltniti sirupa, tablete ali kapljic. Na kakšen način aplicirati zdravila in predpisane terapije otroku? Preverite.

Družinsko življenje
21. 06. 2023 05.00

Življenjski nasveti za vse bodoče babice

Ženska ima lahko v življenju več pomembnih vlog. Je hčerka, sestra, prijateljica, mati, soproga, partnerica, učiteljica, prodajalka ... med vsemi temi vlogami pa je prav tako pomembna tudi vloga babice. Kaj bi morale ženske vedeti, preden dobijo vnuke?

Malček
09. 06. 2023 05.00

Kdaj lahko otrok uporablja zaščitno sredstvo proti komarjem?

Toplejši dnevi pomenijo tudi več preživljanja časa v naravi in na prostem. Ob tem pa nikakor ne smemo pozabiti na zaščito kože pred močnimi sončnimi žarki in piki različnih insektov. Kako zaščititi malčke, da bodo brezskrbno uživali v naravi, in pri kateri starosti lahko uporabljamo zaščitna sredstva? Preverite v tokratnem prispevku.

Prehrana
02. 02. 2023 09.00

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem

Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Razvoj in odnosi
07. 01. 2023 05.00

Zapis, ki bi ga morali prebrati vsi najstniki, ki so v stiski

Izjemno krivično je, da danes na najstnike obešamo samo jezo. Veliko je jeze, vendar se pod to jezo skriva ogromno žalosti. Namreč, najstnikovi možgani imajo dva centra, ki nam lahko v nekaj minutah pokažejo 101 čustvo. Lahko je besen, trenutek zatem pa se bo jokal. Ko začnemo jezo lupiti kot čebulo, plast za plastjo, pa lahko opazimo koliko občutij nosijo v sebi. Gre za izjemno ranljivo obdobje, ko si lahko v enem trenutku na vrhu sveta, v drugem pa povsem na dnu. Zato tudi spodnji zapis, ki bo morda razbistril misli najstnika v stiski.

Po porodu
01. 01. 2023 05.00

Kako sprejeti svoje telo po porodu?

Nosečnost in porod na telesu ženske puščata sledi. Morda se sprašujete, koliko časa boste potrebovali, da bo vaše telo znova takšno, kot je bilo pred porodom. Morda se sprašujete, če vam bo sploh uspelo vzljubiti svoje telo po porodu. Da bi se pripravili na realnost telesa po rojstvu otroka, si preberite naslednjih nekaj dejstev.

Po porodu
18. 12. 2022 05.00

Razkrivamo: Kaj se dogaja tik po porodu?

Marsikateri ženski se do vstopa v porodno sobo niti sanja ne, kaj jo čaka. In v večini primerov je tako boljše. Vse, kar dotlej ženska posluša, so trditve v slogu 'če so vse zmogle, boš tudi ti' in 'saj ni nič takega, ko boš prijela dojenčka v naročje, boš pozabila na vse' ter podobno. Nobena od prijateljic ali bližnjih pa ne razkrije, kaj točno se z vašim telesom dogaja tik po porodu.

Dojenček
23. 11. 2022 10.10

Morojev refleks pri dojenčku

Že novorojenček ima prirojen strah pred padanjem. To se kaže z objemajočim gibom, imenovanim Morojev refleks. Gre torej za normalen refleks pri otrocih, ki se pojavi še pred rojstvom otroka, izzveni pa okoli šestega, pri nekaterih otrocih pa do osmega meseca. Opazite ga lahko, ko se otrok ustraši ali se zdrzne in z njim zato ni prav nič narobe. Celo tako primeren je, da z njim lahko ocenjujemo otrokove gibe oz. njihovo simetričnost.

Vzgoja in vrtec
17. 07. 2022 04.15

11 vprašanj, ki jih je treba redno postavljati svojim otrokom

Klinična psihologinja in mama treh otrok, dr. Samantha Rodman, se ukvarja z družinsko terapijo. Na svojem blogu objavlja različne zanimive prispevke in med drugim je navedla tudi enajst univerzalnih vprašanj, zaradi katerih bodo otroci postali srečnejši. Ta vprašanja je treba otrokom redno postavljati, meni dr. Rodmanova.

Ustvarjamo
28. 06. 2022 08.05

Ideje za ustvarjanje med počitnicami: Mali tiger

Poletne počitnice so kot nalašč za sproščeno igro in ustvarjanje. Namenjene so temu, da se otroci odpočijejo od obveznosti v šoli in neobremenjeno uživajo v topli polovici leta. Najbolje je, da čim več časa preživijo na prostem, v naravi, ob vodah, v gorah ... Če pa ste primorani ostati doma, pa poskrbite, da otrok ne bo zapečaten pred ekrani, temveč bo ustvarjal, se igral ali svoj čas preživljal kreativno. Za vas smo pripravili ljubko ustvarjalno idejo.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863