podatki

Kaj pomenijo kratice v materinski knjižici?
Na prvem ginekološkem pregledu po zamujeni menstruaciji boste izvedeli, ali ste noseči ali ne. Če vam bo izbrani ginekolog čestital, vam bo dodelil nov datum za pregled, na katerem boste (brezplačno, če imate urejeno zdravstveno zavarovanje) prejeli materinsko knjižico.

Zaskrbljujoč trend: Slovenci dosegli najnižjo stopnjo rojstev v zgodovini
Prvič v 102-letni zgodovini spremljanja števila rojstev so matere v Sloveniji leta 2023 rodile manj kot 17.000 otrok. Zadnja leta se število rojstev zmanjšuje, kar predstavlja zaskrbljujoč trend. V članku preverite, na kateri dan se je rodilo največ otrok, pa tudi kakšna je stopnja delovne aktivnosti mater v Sloveniji.

Opozorilo staršem: kofein v svetu otrok postaja vse pogostejši
Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na vse večje število primerov nenamerne izpostavljenosti kofeinskim energijskim izdelkom pri otrocih, še posebej tistih, mlajših od 6 let. Nova študija razkriva skrb vzbujajoče trende, saj kofein, ki je za otroke nevaren, postaja vse pogostejši v njihovih življenjih.

Odlog vpisa v osnovno šolo - da ali ne?
Februarja v osnovnih šolah potekajo vpisi v prvi razred. Šole same določijo dneve, ko bodo vpisovale otroke. Starši so obveščeni ali preko vrtca ali preko šole, v javnih objavah, praviloma pa dobijo obvestilo, vabilo na dom. Kaj pa če starši ne želijo, da gre otrok prehitro v prvi razred?

Starši, pazite na ta datum!
Zavezanci za dohodnino, ki lani med letom niso uveljavljali posebne olajšave za vzdrževane družinske člane oz. so jo uveljavljali, a želijo te podatke spremeniti, imajo le še nekaj dni časa za oddajo vloge. Rok za oddajo je 5. februar, nekaj daljši pa je za tiste, ki bodo vlogo oddali preko elektronskega portala eDavki.

Zvezdnica iskreno o svojem boju z učnimi težavami
Ameriška zvezdnica Zoe Saldana je iskreno spregovorila o svoji izkušnji z disleksijo. Povedala je, kako ta motnja učenja vpliva na njen vsakdan, še posebno, ko je v stresu. S svojo zgodbo želi ozaveščati o težavah, s katerimi se soočajo številni otroci in odrasli, ki se spopadajo z učnimi izzivi.

Negativen trend rojstev v Sloveniji se nadaljuje
Manjše število rojstev je predvsem posledica zmanjševanja števila žensk v rodni dobi, ob tem pa splošna rodnost ostaja razmeroma stabilna, čeprav se tudi rahlo znižuje.

Opozorilo ravnateljice v času praznikov
Prazniki naj bi bili čas radosti, povezanosti ter miru, a v božičnem času je mir še vedno marsikdaj uničen. Kajti še vedno se prepogosto dogajajo hrupni trenutki, ko preglasno odmeva pirotehnika. Za nekatere zabava, za mnoge pa tesnoba, strah ... 'Zabavne' minute se lahko spremenijo tudi v vseživljenjske posledice.

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?
Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Sodobni načini iskanja partnerja za samske starše
Starševstvo in spletne zmenkarije. Kombinacija se morda zdi nekoliko nenavadna, a samo na prvi pogled. Niso namreč vsi starši v srečni partnerski zvezi, ki jo dopolnjujejo otroci – denimo matere samohranilke in očetje samohranilci. Veliko je takšnih, ki so zaradi različnih razlogov ostali sami, kar pa ne pomeni, da mora tako ostati za vedno. A spoznavati nove potencialne partnerje je lahko v današnjem času kar velik izziv, zato predstavljamo pozitivne plati spletnih zmenkov in preverjamo s tem povezana zakoreninjena prepričanja.

Vsak četrti otrok ne živi skupaj z očetom
Po zadnjih statistikah vsak četrti otrok zahodnega sveta ne živi z očetom.

Je vaš najstnik zaljubljen? To je vaša vloga
V obdobju pubertete se najstniki prvič srečajo z ljubezenskimi preizkušnjami. Preverite, kako jim kot starši lahko pri tem pomagate.

Nihče ni vedel, da je imela ta Slovenka tako težko otroštvo
Nuša Šebjanič ima danes samo 18 let, a ima za seboj že neverjetno težko življenjsko preizkušnjo.

Shujševalne diete takoj po porodu?
Podatki kažejo, da vsaka peta ženska obdrži nekje pet kg telesne mase, ki jo pridobi v času nosečnosti. Prehrana ženske v obdobju po porodu je tako še kako pomemba, a ne le za mamico, temveč tudi za dojenčka, če je ta dojen. Čeprav želimo izgubiti med nosečnostjo pridobljene kilograme, pa se v tem obdobju nikakor ne osredotočajmo na znižanje vnosov hrane z namenom hujšanja. Telo potrebuje hranila, da lahko okreva in se obnovi oz. si opomore tako po nosečnosti, kot tudi po samem porodu in obenem tudi omogoči kakovostno tvorbo mleka.

Med mladimi starši vse več težav z duševnim zdravjem
V zadnjih letih so težave z duševnim zdravjem v številnih demografskih skupinah v porastu, skupina, ki je še posebej prizadeta, pa so mladi starši. Pritisk, da je treba uravnotežiti delo, družino in družbena pričakovanja, skupaj s finančno negotovostjo, socialno izolacijo in vedno prisotnim vplivom družbenih medijev, ustvarja popolno nevihto za čustvene in psihološke boje.

Kaj, če mamica, ki je še uradno poročena, zanosi z novim partnerjem?
Če partnerja v novem razmerju pričakujeta svojega otroka, mati pa je še uradno v zakonski zvezi in razveza še ni končana, velja za otrokovega očeta še vedno uradni mož (iz prejšnjega razmerja). Četudi se vsi strinjajo in med njimi ni spora, da je biološki oče novi partner, je treba vložiti tožbo.

Vejpi in e-cigarete med nosečnostjo: kakšna so tveganja?
V zadnjih letih so e-cigarete in vejpanje postali vse bolj priljubljena alternativa klasičnemu kajenju. Čeprav se pogosto oglašujejo kot manj škodljiva izbira, njihovi dolgoročni učinki še niso temeljito raziskani, saj so na tržišču relativno kratek čas. Strokovnjaki pa že opozarjajo, da – podobno kot klasični tobačni izdelki – škodujejo zdravju in povzročajo zasvojenost. Še posebej zaskrbljujoča je njihova uporaba med nosečnostjo, dojenjem in v obdobju pred zanositvijo, kar odpira številna vprašanja o vplivih na zdravje matere in (še nerojenega) otroka. Ključna tveganja v teh občutljivih življenjskih obdobjih je osvetlila Helena Koprivnikar, dr. med.

E-skiro za otroka: da ali ne?
Ali vaš otrok med vožnjo z električnim skirojem uporablja zaščitno čelado? Tudi, ko se zapelje na bližnje igrišče ali do sošolca v sosednji ulici? Ste se z otrokom pogovorili o pravilih vožnje in mu razložili pomen zaščitne opreme ter hitrostne blokade? Če ste ta 'neprijeten' del pogovora izpustili, vam svetujemo, da se z otrokom čim prej pogovorite, saj število nesreč in poškodb med uporabniki e-skirojev narašča, velik del poškodovanih pa je prav v starosti do 18 let.

Kdo je dula?
Dula je obporodna spremljevlka, ki spremlja nosečnico v obdobju pričakovanja otroka, med porodom in po njem. Ob njej je zato, da jo pripravi na vse, kar se bo dogajalo v tako posebnem obdobju, da jo seznani z vsemi spremembami, tako fizičnim kot tudi čustvenimi. Potrudi se, da vsem prisotnim ob porodu ostane ta izkušnja v lepem spominu.

Časovna kapsula, ki vas popelje v otroštvo
Se še spomnite nekoč zelo priljubljenih spominskih knjig? Morda ste jo imeli in jo imate še vedno shranjeno, ali pa ste eden tistih, ki se mu takšno izkazovanje prijateljstva ni zdelo primerno. Glede na to, da se je v spominske knjige risalo in pisalo, kar se zdajšnji mladini zdi 'izguba časa', je morda sedaj primeren čas, da se ta običaj znova obudi?

Prehranski strokovnjaki odgovarjajo: ali otroci res potrebujejo beljakovinske prigrizke?
Beljakovine so ključni del prehrane otrok, zato ni presenetljivo, da starše pritegnejo izdelki, ki so označeni kot beljakovinski. Nekateri prigrizki, kot so na primer misli ploščice, se prodajajo kot "beljakovinske ploščice" in vsebujejo sestavine, kot so sojine beljakovine ali mleko v prahu. Toda ali otroci res potrebujejo te dodatne beljakovine?

Zaskrbljujoči podatki za Slovenijo
Lani smo zabeležili že sedmo leto zapored, ko je umrlo več prebivalcev, kot se jih je rodilo. Največ otrok se je rodilo poleti, največ ljudi je umrlo pozimi. Še vedno se najpogosteje poročamo v poletnih mesecih, smo pa lani zabeležili za 6 odstotkov manj porok.

Do katerega leta je priporočljivo dojiti otroka?
Aleksandra Klopčič je družinska terapevtka, deluje kot svetovalka za dojenje in vodi priprave na porod. Prav tako je avtorica knjige o Dojenju po prvem letu, snuje srečanja skupin za mamice in vodi številna predavanja s področja odnosov. Z njo smo se pogovarjali o tem, zakaj je dojenje najboljše tako za mamo kot za otroka.

Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence?
Ali starejši otrok lahko čuva mlajše sorojence, je tema, ki vzbuja mnogo vprašanj in deljenih mnenj. Na eni strani so tisti, ki podpirajo vključevanje otrok v občasno skrb za mlajše brate ali sestre, na drugi pa tisti, ki menijo, da gre v tem primeru za zlorabo otroka. Kljub temu da je meja včasih zelo nedoločljiva, pa v tem primeru ni vse tako črno-belo.

Tresenje dojenčka lahko poškoduje njegove možgane
Sindrom tresenja dojenčka ali SBS (Shaken Baby Syndrome) je najbolj pogost vzrok za hude poškodbe lobanje pri otrocih, ki vodi do izgube zavesti in mišični tonus, v skrajnih primerih pa tudi do smrti otroka.

Očka Tilen: 'Prepričan sem, da me nihče več ne bi spravil v porodno sobo'
V porodnih sobah nastajajo zgodbe o novih začetkih, neizmerni ljubezni, novonastalih družinah in sreči. A žal ne vedno. Včasih se zgodi nepričakovano in tudi takšni izjemni mejniki prinesejo težje zaplete, ki lahko odzvanjajo še dolgo. Da, tudi nekateri očetje imajo svoje porodne zgodbe, le da so v nekaterih primerih te povezane s težkimi doživetji, ki vodijo celo do posttravmastke stresne motnje.

Kako poskrbeti za otrokovo počutje med poletno vročino?
Miren počitek in brezskrbna igra sta tudi v vročih dneh za otroka izjemnega pomena.

Nosečnost v starejših letih: kaj lahko pričakujete?
Najbolj idealno je, če ženska zanosi in rodi okoli 25. leta starosti, ko je praviloma najbolj plodna, ima redne menstrualne cikluse in ovulacije, starost jajčec in jajčnikov je optimalna. Tedaj je tudi manj tveganj za zaplete v nosečnosti in za nepravilen razvoj ploda. Kaj pa lahko pričakujemo v starejših letih, po 37. letu, ko že govorimo o napredovani starosti nosečnice? Odgovarja primarij Darija Strah, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Zvezdnica je popila svoje mleko, da ne bi zbolela
Resničnostna zvezdnica Kourtney Kardashian se je slabo počutila in vse je kazalo na to, da bo zbolela. Preventivno je zaradi antibiotičnega učinka spila svoje mleko, da bi preprečila nadaljni razvoj bolezni. Pa je to varno?

To je država, ki ima najnižjo rodnost na svetu
Demografski podatki se nenehno spreminjajo, a v nekaterih državah so te spremembe še toliko bolj očitne. Tihi trend govori o nižji rodnosti, še posebej v bolj razvitih državah, kar pomeni, da se prebivalstvo stara, delovna sila upada, vse to pa prinaša s seboj kar nekaj izzivov tako za družbo kot tudi za gospodarstvo. In katera država ima najnižjo rodnost na svetu?