Bibaleze.si

podpirati

Otroška imena
21. 03. 2025 05.00

To je najlepše ime na svetu

Pri izbiri imena za otroka starši sledijo različnim željam. Nekateri želijo, da njihov otrok nosi izvirno ime, nekaj, kar ni pogosto, drugi imajo raje kratka ali dolga imena, nekateri želijo priljubljena imena itd. Če iščete popolno ime, pa morda obstaja eno, ki je kot nalašč za vas, saj je bilo z znanstveno študijo razglašeno za najlepše na svetu.

Malček
09. 02. 2025 05.00

Zakaj otroci tako radi izdelujejo utrdbe in šotore?

Tudi vi se gotovo spomnite, kako zelo ste radi iz rjuh in odej izdelovali razna skrivališča, utrdbe in šotore, ki ste jih potem napolnili z najljubšimi igračami in osvetlili s svetilko. Pravljično vzdušje, kajne?

Družinsko življenje
30. 01. 2025 05.00

Ko družbeni mediji starševstvo spremenijo v predstavo

Starševstvo je eno najbolj zahtevnih, a hkrati najlepših življenjskih obdobij. Vendar pa v dobi družbenih medijev pogosto postane izpostavljeno, podvrženo nerealnim pričakovanjem in nenehnemu iskanju potrditve. Družbeni mediji, namesto da bi nas povezovali, nas pogosto oddaljijo, saj starši postajajo vedno bolj osredotočeni na iskanje všečkov ...

Družina in odnosi
23. 12. 2024 05.00

Stari starši, tega ne počnite

Stari starši igrajo pomembno vlogo v življenju svojih vnukov, vendar se morajo nekaterim stvarem izogibati, da bi ohranili pozitiven odnos in podprli starševski pristop k vzgoji otroka.

Nosečnost
23. 11. 2024 04.15

hCG – hormon, zaradi katerega je nosečnicam lahko slabo

Spoznajte hormon, ki je kriv za vašo slabost in bruhanje v zgodnji nosečnosti. Pa tudi odgovoren, da je lahko test nosečnosti zelo hitro pozitiven, po navadi že takoj po izostali menstruaciji, in da se lahko plod razvija v zdravem okolju.

Družina in odnosi
05. 11. 2024 05.00

Pretirano vpletanje v življenje odraslega otroka je lahko zelo škodljivo

Podpora odraslemu otroku, ki se sooča z določenimi težavami, je ponavadi plod ljubezni in starševske skrbi, včasih pa lahko preveč pomoči povzroči krog tesnobe in stresa tako za starše kot za otroka.

Za mami
05. 11. 2024 03.15

Ste pripravljeni na zmenek z mamo samohranilko?

Z vlogo mame samohranilke prihaja veliko pozitivnih lastnosti, ki jo oblikujejo kot osebo. Kaj vse bi morali vedeti, preden se odpravite na zmenek z mamo, ki otroke vzgaja sama?

Razvoj otroka
10. 10. 2024 01.00

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore

Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Novice
09. 10. 2024 05.00

Bila je vrhunska glasbena umetnica, a porazno slaba mama

Umrla je Emily "Cissy" Houston, rojena 30. septembra 1933, z grammyjem nagrajena gospel in soul pevka, znana po svojem močnem glasu in pomembnem prispevku h glasbeni industriji. Medtem ko jo mnogi poznajo kot mamo pokojne pop zvezdnice neprimerljive slave Whitney Houston, je imela Cissy tudi sama slavno kariero, ki je trajala več kot šest desetletij. Cissyna zapuščina v glasbi je neizpodbitna, a mnogi pravijo, da ji materinska vloga ni bila pisana na kožo.

Vzgoja in vrtec
11. 08. 2024 05.00

Je panda starševstvo recept za uspeh?

Panda starši postavljajo otrokom trdne meje ter jim hkrati pustijo svobodo in dovolijo hoditi po lastni poti. Baje je opisano recept, kako vzgojiti uspešne posameznike.

Prehrana
04. 07. 2024 05.00

Zato morajo bodoče mamice jemati folno kislino

Zdravljenje plodnosti je lahko učinkovitejše s pomočjo folne kisline. Odkrijte pet izjemnih prednosti, ki jih prinaša jemanje tega pomembnega prehranskega dodatka v obdobju pred zanositvijo in med nosečnostjo.

Novice
25. 04. 2024 10.53

Jelena Đoković razkrila, kaj je ključno za srečno družino

Jelena Đoković, dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača Novaka Đokovića, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, je razkrila ključne dejavnike, ki vplivajo na to, da je družina srečna.

Dojenček
23. 04. 2024 04.00

Naravni načini za pomoč dojenčku pri izraščanju zob

Izraščanje zob je lahko naporen čas – boleče dlesni, pomanjkanje spanca, neutolažljiva sitnost. Če vaš dojenček preživlja težke čase z izraščanjem zob, vam predstavljamo nekaj naravnih zdravil, ki so olajšala življenje mnogim družinam in bodo morda pomagala tudi vam.

Družina in odnosi
23. 04. 2024 04.00

Drugačni otroci niso problematični otroci

Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Družina in odnosi
29. 03. 2024 08.55

Je sodobnim ženskam materinstvo manj pomembno?

Vloga mame je zahtevna, saj prinaša ogromno odgovornosti, izzivov, nenehnega prilagajanja in iskanja pravega ravnovesje med delom in družino, a vseeno ... Lepo je biti mama. Lepo je ljubiti svojega otroka, ga podpirati, varovati, ga občasno razvajati, se razdajati in se skupaj z njim tudi nasmejati, iskreno in od srca. In mama, ki zna poskrbeti zase, bo svojo srečo zagotovo prenesla tudi na tiste, ki jo najbolj čutijo – njeni otroci.

Za mami
10. 03. 2024 05.00

Kadar je mama dobro, potem je dobro tudi otrok

Materinstvo je izjemno lepa izkušnja, polna veselja, ljubezni in številnih čudovitih trenutkov. A hkrati s seboj prinaša cel kup izzivov, prilagoditev in zahtev, ki so lahko tako fizično kot čustveno obremenjujoče. Kako uskladiti novo vlogo mamice in še vedno poskrbeti zase? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

Po porodu
31. 01. 2024 04.15

Poporodna težava, o kateri se redko govori

Nosečnost prinese nešteto sprememb v ženskem telesu in ena manj znanih poporodnih težav je diastaza rektusov. Gre za stanje, pri katerem se trebušne mišice ločijo, kar povzroči vidno vrzel v srednji liniji trebuha. Čeprav je pojav med mladimi mamicami pogost, se o njem le redko razpravlja.

Novice
12. 01. 2024 10.27

Utopila se je, ko je z zadnjimi atomi moči poskušala rešiti sina

Novica o izginotju Naye Rivere julija 2020 je šokirala svet in vsi so upali, da se bo njeno iskanje vseeno srečno končalo. Zvezdnica priljubljene serije 'Glee' je svoj zadnji dan preživela s svojim takrat štiriletnim sinom Joseyjem ob kalifornijskem jezeru Piru, ko se je zgodila tragedija.

Vzgoja in vrtec
29. 12. 2023 05.00

Spodbujanje otroka k objemanju sorodnikov: telesni stik ne sme biti prisila

Objemi dedka, drugače bo žalosten. Daj babici poljubčka, te je čakala ves dan. Otrok jasno odklanja stik in starš še kaj vztraja. Drugič ne boš dobil čokolade, poglej kako so žalostni, ker jih ne maraš. Verjetno vsi poznamo tovrstno spodbujanje k izražanju naklonjenosti in morda smo podobno doživeli v otroštvu tudi sami. A pomembno je poudariti, da s takšnim siljenjem otroka učimo, da njegove potrebe niso pomembne in da drugi lahko kršijo njegove telesne meje.

Za mami
30. 11. 2023 12.33

Maša M. Bahor: 'V dobrem odnosu je rešljiva vsaka težava, stiska ali bolečina'

Z zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor smo se pogovarjali o materinstvu, romantičnih pričakovanjih tega obdobja, primerjanju mam na družbenih omrežjih, strahovih, občutkih krivde in tem, kaj je v obdobju materinstva resnično pomembno.

Problematični najstnik
18. 11. 2023 05.00

Družinska terapevtka: 'Nihče se ne rodi hudoben'

Kje smo ga polomili, se sprašujejo starši v obdobju, ko je med mladimi toliko verbalnega, psihičnega in fizičnega nasilja. Kakšne temelje smo jim dali, kakšna prihodnost nas čaka? O tem smo se pogovarjali s slovensko mag. zakonskih in družinskih študij, zakonsko in družinsko terapevtko, Mašo M. Bahor, ki pravi, da je veliko odvisno od vzgoje in odnosa v ranem otroštvu.

Vzgoja in vrtec
16. 08. 2023 05.00

7 dejavnikov, ki lahko pošteno načnejo samozavest otroka

Otroci se rodijo kot nepopisan list. Različni dejavniki in izkušnje potem vplivajo na to, kakšno mnenje bodo ustvarili sami o sebi in kako se bodo soočali z vsakdanjimi življenjskimi preizkušnjami. Otrokom lahko hitro dvignemo samozavest, prav tako hitro pa se lahko ta poruši. Kateri dejavniki vplivajo na to?

Razvoj in odnosi
29. 06. 2023 05.00

To so najpomembnejši izzivi, s katerimi se soočajo noseče najstnice

"Najpomembnejši izziv za nosečo najstnico je ponovni premislek o svojih prioritetah v življenju in vrednotah. Najpogostejše dileme so povezane z otrokom: ga obdržati ali prekiniti nosečnost, ga oddati v posvojitev ... Ali bo oče otroka tudi dober oče, bo prevzel svoj del odgovornosti, bi sploh želela nadaljevati odnos z njim, si to želi on? Kaj bodo rekli starši, so se skregali, bo lahko še naprej živela pri njih ali se bo morala preseliti k očetu otroka ali v materinski dom? Bo lahko še hodila v šolo, si uresničila načrte, ki jih je imela za prihodnost? Če bo ostala sama, kako bo plačevala račune?" je nanizala psihiatrinja Petra Jelenko Roth.

Intervju
14. 06. 2023 05.00

Dula Špela: 'Vsako žensko bi morali vprašati, kaj si želi ob porodu'

Dula Špela Peternel me je na poti k njej poklicala, če se lahko dobiva na drugi lokaciji, kajti še isti dan je pozneje odhitela nudit podporo pri porodu. Po poznejšem vnovičnem stiku je vesela zaupala, da je bil porod znova nepozaben.

Problematični najstnik
24. 05. 2023 05.00

Dr. Andreja Poljanec: Nasilje med vrstniki in kako ukrepati?

Ob novicah o nasilju med vrstniki in tragičnih dogodkih, ki so se vrstili med mladimi, smo se začeli spraševati, kakšna prihodnost nas čaka. Mnogi starši so v strahu, kakšen postaja svet, v katerem je vse več virtualnega druženja, vse manj pa medsebojnih interakcij, pomoči in druženj na igrišču. A kot posamezniki se lahko odločimo, da se začaran krog prekine z nami, našo družino. In začnemo pri sebi, svojemu otroku. O tem smo se pogovarjali z Dr. Andrejo Poljanec, univ. dipl. psihologinjo ter zakonsko in družinsko terapevtko, sicer vodjo Oddelka za psihologijo na Univerzi Sigmunda Freuda Ljubljana.

Recepti za malčke
12. 05. 2023 08.37

Najboljša hrana za razvoj otrokovih možganov

Kot starši želite svojemu malčku omogočiti najboljši možni začetek življenja. A katera je tista hrana, s katero boste kar se da najbolje podprli zdravje in razvoj njegovih možganov? Preverite v tokratnem prispevku.

Družina in odnosi
13. 12. 2023 08.26

5 stvari, ki se jih zavemo šele, ko izgubimo starše

Življenje je čudovito, a nepredvidljivo in polno nenehnih sprememb. Tudi in predvsem takrat, ko jih najmanj pričakujemo. V stotinki sekunde se lahko zgodi, in navadno se nam zgodi kar nekajkrat v življenju, da se življenje, kot ga poznamo, spremeni v popolnoma novo dimenzijo. Novo različico s spremembami, ki se jim moramo na novo privaditi in se priučiti živeti z njimi. Izguba staršev je ena takšnih sprememb, ki nas zaznamuje za vedno.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Vzgoja in vrtec
10. 04. 2023 05.00

Kako izvorna družina vpliva na odraslo življenje: od malega fantka do moškega

Družina je prostor, kjer se postavljajo temelji za življenje. Občutja v njej in najzgodnejši odnosi s starši pa otroke zaznamujejo na najgloblji ravni. V tokratnem prispevku je v ospredju odnos med materjo in sinom ter odnos med staršema. Mati je namreč oseba, ki v glavnem zaznamuje sinovo vedenje v odraslih intimnih odnosih.

Razvoj in odnosi
23. 12. 2022 05.00

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?

"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863