pogovori z otrokom

Kako ustvariti varen in odprt prostor za pogovore o spolnosti
Razumevanje spolnosti in zdravih odnosov je danes za otroke pomembnejše kot kdaj koli prej, saj se mladostniki vse lažje srečujejo z informacijami na spletu in v medijih, kjer ni nujno, da je prikazana realna slika odnosov.

Adolescenca: serija, ki sproža pogovor o tem, kam peljemo naše otroke
Serija Adolescenca, ki pripoveduje zgodbo o 13-letnem fantu, aretiranem zaradi grozljivega zločina, je povzročila val tesnobe med mnogimi starši – tudi v Sloveniji. Serija namreč opozarja na rastoči vpliv toksičnih in mizoginističnih vsebin, ki so dostopne otrokom in mladostnikom, še posebej prek družbenih omrežij.

10 načinov, kako lahko pomagate sramežljivemu otroku
Čeprav se to mnogim zdi naravno, sposobnost, da otrok odkrito govori in se postavi zase, včasih zahteva več truda in vaje.

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj
Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

'Moj otrok ima slabega prijatelja. Naj ukrepam?'
Kot starši si želimo zaščititi naše otroke pred škodo, vendar kaj storiti, ko to škodo povzroča njihov prijatelj? Ko otrokovo prijateljstvo z nekom smatramo za negativen vpliv, ali naj ukrepamo?

Kako se spopasti z otrokovim nespoštljivim vedenjem?
Ena izmed najbolj pogostih in hkrati frustrirajočih težav, s katerimi se starši soočajo, je spopadanje z otrokovim nespoštljivim vedenjem. To se lahko pojavi pri skoraj vsaki starosti, začenja pa se že takrat, ko otroci obvladajo prvi 'ne'. Čeprav je nespoštovanje normalen del otrokovega razvoja, pa to ne olajša spopadanja z njim.

Kako se spopasti z občutkom krivde ob vrnitvi na delo po porodniškem dopustu?
Vrnitev na delo po porodniškem dopustu je eden najtežjih trenutkov v življenju vsake matere. Po mesecih, preživetih s svojim novorojenčkom, se pojavijo občutki krivde in negotovosti. Kako uskladiti materinske obveznosti z delovnimi in kako ohraniti ravnotežje med obema vlogama je nedvomno pogosto vprašanje.

Kako se ob prihodu dojenčka upreti tašči?
Odnos tašče in snahe velja za enega najbolj kompleksnih. Zadeve pa se zagotovo še nekoliko bolj zakomplicirajo, ko v družino prispe nov član. Takrat si vsaka od njiju želi uveljaviti svoja pravila in vrednote, ki pa se marsikdaj ne skladajo. Kako ravnati?

Združiti Slovenijo v dobrem
To ni zgolj maraton, temveč prava dobrodelna pravljica, ki vsako leto združi na tisoče ljudi s plemenitim ciljem: pomagati družinam v stiski in jim podariti tisto, kar najbolj potrebujejo – toplino, upanje in občutek, da niso sami.

Zakaj se malček ne veseli skupaj z družino?
Kako ravnati, kadar se pri otroku pojavi tesnoba zaradi nosečnosti mamice? Kar naenkrat postane posesiven, bolj občutljiv, neprestano si želi njene bližine, joče, ko mora med vrstnike in bi raje bil z mamo, išče pozornost z nagajanjem ...

Kdaj je čas za prvi ginekološki pregled?
Veliko staršev deklic, ki počasi prehajajo v obdobje pubertete, se verjetno sprašuje, kako načeti temo o spolnosti in kdaj je čas za prvi ginekološki pregled. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov na to temo.

Ste že slišali za bigoreksijo pri najstnikih?
Znano je, da imajo družbena omrežja in osrednji mediji močno vlogo pri vzpostavljanju nerealnih standardov popolnih in idealnih teles pri obeh spolih. V zadnjih desetletjih pa je ideal mišičastega moškega postal vse bolj izrazit. Ta ekstremna želja po doseganju izklesane postave lahko privede do stanja, znanega kot mišična dismorfija ali bigoreksija. Slednja se pojavlja tudi pri najstnikih in mladih moških, kaže pa se predvsem z obsedenostjo s fitnesom, izrazito osredotočenostjo na prehrano in pridobivanjem mišičaste mase.

Se z otroki pogovarjati o smrti ali je boljše molčati?
Pred dvema letoma mi je po dolgi in kruti bolezni umrla mama, pred otroki pa že v času njenega življenja nisem skrivala, da se babica nezadržno poslavlja. Po njeni smrti smo skupaj jokali in žalovali. Danes se večkrat spomnimo nanjo. Vemo, da nas babi še vedno čuva, da je zdaj zdrava in srečna "nekje za mavrico" ter da se bomo nekoč verjetno znova srečali. Tako smo se s smrtjo soočili v naši družini.

Tako lahko mladi starši ohranijo ljubezensko iskrico in lep odnos
Novopečena mamica in očka po prihodu otročka pogosto kar hitro ugotovita, da si starševstva z ljubljeno osebo morda nista predstavljala tako. Običajno je najbolj "napeto" v prvih mesecih po porodu, ko ob skrbi in negi za malo bitjece zmanjka časa in energije za ljubezen, nežnost, spolnost in za partnerja nasploh. A odnos je seveda treba negovati, sicer lahko zbledi in sčasoma nastanejo težave. Kako naj mladi starši ohranijo romantično iskrico, svetujemagistrica zakonskih in družinskih študij, zakonska in družinska terapevtka stažistka Tjaša Šuštar.

Z redom in disciplino se otroci učijo pomembnih življenjskih veščin
Začetek šolskega leta prinaša za otroke kar nekaj sprememb in izzivov, še posebej, ker to pomeni tudi konec brezskrbnih poletnih dni. Da bo vrnitev v šolske klopi kar najbolj uspešna, pa je pomembno, da se dobro pripravimo tudi na nove obveznosti. O tem smo se pogovarjali s psihosocialno svetovalko, Petro Dežman.

5 vprašanj, ki jih morate zastaviti, ko otrok pride iz šole
Spraševanje otrok o njihovem dnevu in kaj se je dogajalo v šoli, je več kot le priložnostni pogovor. Gre namreč za ključno stvar, ki je pomembna za njihov čustveni in kognitivni razvoj. Ponujamo vam pet vprašanj, ki so idealna za začetek pogovora z otrokom.

Kdaj naj se otrok odpravi spat ob vrnitvi v šolske klopi?
Pomanjkanje spanja lahko vpliva na zbranost otroka, njegove odločitve in počutje. Zato je pomembno, da se ob koncu počitnic poskrbi za zdrave spalne navade. A kdaj naj se otroci ob vrnitvi v šolske klopi odpravijo v posteljo? Smernice za spanje so pripravili na Nacionalnem inštitutu za zdravje.

Toksična tašča? Terapevtka razkriva, kako prepoznati opozorilne znake
Terapevtka razkriva, kako prepoznati opozorilne znake, da je vaša tašča toksična, in kaj storiti v tem primeru.

Porodnišnica Novo mesto: prijazna celotni družini
V novomeški porodnišnici se trudijo biti prijazni ne le novorojenčkom in mamicam, temveč celotni družini. Poleg standardnih in nadstandardnih sob imajo na poporodnem oddelku tudi apartma, v katerem lahko biva celotna družina – poleg očka tudi sestrice in bratci.

Zdrave meje: česa ne smemo dovoliti staršem
Zelo pomembno je, da se naučimo postavljati meje v vsakem našem odnosu, tudi v tistem, ki ga imamo kot odrasli s svojimi starši. Navajamo tri najpomembnejše omejitve, ki se jih je dobro držati.

Kako otroka učiti komunikacijskih veščin
Komunikacijske veščine so bistvene za otrokov razvoj, saj pripomorejo k lažjemu in jasnejšemu izražanju misli, občutkov in idej, omogočajo lažje oblikovanje odnosov z drugimi ter večajo sposobnosti reševanja problemov. V nadaljevanju preverite konkretne načine, kako otroka na zabaven način spodbuditi h komunikaciji, širjenju besednega zaklada in učenju empatije.

Pevka skupaj s sinovoma gleda filme za odrasle
Znana indonezijska pevka in igralka Yuni Shara je spregovorila o tem, da svoja najstniška sinova spodbuja k skupnemu ogledu filmov za odrasle. Čeprav sinova čutita odpor do tega, javnost pa je zgrožena nad njenim početjem, je psiholog razložil prednosti njene odločitve.

'Družina pomeni občutek varnosti'
Kakšna je bila vaša izvirna družina? Ste v njej kaj pogrešali ali imate na otroštvo najlepše spomine? Družina je najosnovnejša celica, ki predstavlja temelj za vse, kar sledi v življenju. Predstavlja varno bazo, odskočno desko in vir ljubezni. Je najpomembnejši in najbolj dragocen dar. Ne pozabimo, da smo mi tisti, ki otroku gradimo temelje za njegovo prihodnost.

Neprecenljiva vloga patronažnih medicinskih sester v prvih dneh življenja
Patronažne medicinske sestre imajo ključno vlogo v prvih dneh materinstva. Pomagajo, vodijo in svetujejo v najlepšem in hkrati zahtevnem obdobju. So neprecenljive takrat, ko mamica, dojenček in celotna družina vstopajo na novo pot skupnega življenja. V dom prinašajo znanje, podporo in toplino ter so priče ustvarjanja prvih vezi med materjo in otročkom.

Nina M. Hrovat: 'Mnogi starši svojih otrok niti dobro ne poznajo'
O tem, katere dejavnosti so koristne za otroka, njegovo izražanje in razvijanje ustvarjalnosti ter kako lahko starši spodbujamo dober medsebojni odnos z otrokom, smo se pogovarjali z Nino Mav Hrovat, ravnateljico v vrtcu, otroško in mladinsko pisateljico.

'Skupaj ostajava samo zaradi otrok'
''Skupaj ostajava zaradi otrok,'' mi včasih povedo nekateri starši, ko pripovedujejo o svojem hladnem partnerskem odnosu, ki pogosto spominja na eno samo pogorišče. Skoraj nič več ju ne druži in povezuje. O svojih čustvih (z izjemo jeze) sta se že zdavnaj prenehala pogovarjati in njun partnerski odnos vedno bolj spominja na odnos med dvema sostanovalcema, ki si delita življenjske stroške ter otroke.

Odličen način, da se otroci umirijo in izrazijo svojo kreativnost
Pravijo, da otroška domišljija ne pozna meja. Starši moramo v tem videti prednost in najti način, da otrokom pomagamo, da znajo misli, ki se jim podijo pa nadobudnih glavicah, tudi izraziti – bodisi skozi govor bodisi skozi mimiko ali katero koli obliko umetnosti. Na ta način bodo namreč lahko prepoznali svoje talente in gradili ustvarjalnost, hkrati pa bodo v kasnejših letih tudi bolj uspešni in se bodo lažje znašli v različnih življenjskih situacijah.

Kako lahko prepoznamo Aspergerjev sindrom pri otroku?
Kakšni so znaki Aspergerjevega sindroma? Kdaj lahko starši posumijo, da ga njihov otrok ima, in kam se lahko obrnejo po nasvet, pomoč, svetovanje? Pojasnjuje direktorica Zavoda Centra za pomoč otrokom in staršem Žalec, Sabina Korošec Zavšek, profesorica defektologije in Floortime terapevtka.

Kako zgraditi odnos z otrokom svojega partnerja?
Če ste v odnosu s partnerjem, ki že ima otroka od prej, je to lahko za vas povsem nova izkušnja, na katero je dobro, da ste kar najbolje pripravljeni. Z razumevanjem in pristno predanostjo lahko zgradite močan in ljubeč odnos tudi z otrokom svojega partnerja. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Odprti pogovori brez obsojanja so za najstnike nujni
Odprti pogovori brez obsojanja na temo spolnosti, pubertete, teles in medsebojnih odnosov bodo vašim najstnikom pomagali, da bodo imeli kar se da dobre vire informacij, s katerimi bodo vstopali v zdrave in varne odnose. Ni vam treba biti strokovnjak, le pripravljeni morate biti na pogovor, predvsem pa na to, da otroku prisluhnete.