Bibaleze.si

pojesti

Prehrana
21. 03. 2025 05.00

Nutricionistka svetuje: Pritisk pri obroku ni rešitev za izbirčne otroke

Starši se pogosto znajdejo v težavah, ko njihov otrok zavrne zdrav obrok, ki so ga z ljubeznijo pripravili zanj. V mnogih primerih začnejo uporabljati različne taktike, da bi otroka prepričali, da poje vse, kar je na krožniku. Pa je to dobra praksa?

Dojenček
22. 01. 2025 05.00

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'

Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Prehrana
31. 12. 2024 05.00

Je vaš otrok izbirčen? Krivite lahko ...

Verjetno vas izbirčnost vašega otroka spravlja ob pamet. Izbirčni otroci znajo jesti zgolj eno in isto stvar, vse drugo pa zavračajo. Ne glede na to, ali so lačni ali ne, preprosto ne bodo poskusili nečesa novega. Kaj pa vi? Prav tako veljate za izbirčnega jedca?

Ideje za prosti čas
24. 12. 2024 05.00

Preprosti recepti za domače piškote, buhteljne, čokolado

Zakaj ne bi praznikov preživeli tako, da bi z otroki skupaj nekaj skuhali in spekli? Doma narejeno pecivo je bolj zdravo. Natančno lahko vemo, kaj je v njem. Poleg tega bo otrok cenil celoten proces nastajanja in bo vesel, da bo lahko nekaj, kar je ustvaril, ponudil drugim.

Prehrana
12. 12. 2024 04.56

5 načinov, kako izbirčnemu otroku ponuditi zelenjavo

Prepričati izbirčnega otroka, da poje zelenjavo, je lahko za starše pravi izziv. A zelenjava je ključnega pomena za zdrav razvoj, saj vsebuje vitamine, minerale in vlaknine, ki jih otrokovo telo nujno potrebuje. Namesto prepričevanja in pregovarjanja lahko uporabite nekaj kreativnih pristopov, da otroku približate zdrave navade in hkrati zmanjšate stres pri obrokih.

Očkov kotiček
29. 11. 2024 05.00

Nasveti za očete, ki si želijo biti prisotni pri porodu

Se predvideni datum poroda bliskovito približuje? Se sprašujete, na kakšen način ste lahko najboljša opora svoji partnerici pri porodu? Za vas smo pripravili nekaj nasvetov.

Vzgoja in vrtec
18. 10. 2024 03.00

Vzgojite samostojnega otroka, na katerega se boste lahko zanesli, ko boste stari

Biti starš je najlepše, a tudi najtežje delo. Mame in očetje se vsakodnevno srečujejo z dvomi, izzivi, strahovi in vprašanji, ali pravilno vzgajajo svoje otroke. Da bi staršem olajšali delo, so vzgojitelji zbrali 13 pravil, ki sestavljajo sveti gral vzgoje. To naj bi bilo po njihovem vse, kar morate vedeti o vzgoji otroka ...

Recepti za malčke
11. 09. 2024 03.45

Kakšen zajtrk ponuditi otroku?

Res je pomembno, da otrok zajtrkuje, najprej poudari klinična dietetičarka Andreja Širca Čampa. Z zajtrkom pokrijemo eno četrtino do tretjino dnevnih potreb po energiji in hranilih." Telo ga potrebuje, da lahko naredi kar najboljši korak v nov dan. A kaj ponuditi zjutraj otroku?

Nosečnost
20. 08. 2024 04.28

7 mitov o nosečnosti, porodu in materinstvu

Obstajajo številni miti o materinstvu, porodu in nosečnosti. Mi vam tokrat predstavljamo sedem najbolj pogostih.

Prehrana
02. 08. 2024 05.00

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka

Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

Novice
25. 05. 2024 03.30

8 zvezdnic, ki so se odločile zaužiti svojo posteljico

Posteljica ali placenta je organ, ki ustvarja življenje celih 9 mesecev. Ker posteljica v plod dovaja pomembne hranilne snovi in skrbi za ravnovesje hormonov, mnoge mamice verjamejo, da lahko pomaga tudi njim. Med ženskami, ki si delijo to prepričanje, je tudi nekaj svetovno slavnih zvezdnic.

Prehrana
15. 04. 2024 07.45

Ne boste verjeli, kaj deluje pri izbričnih otrocih

Pice, testenine, ocvrti medaljončki in ocvrt krompirček. Ali se tudi jedilnik vašega otroka vrti samo okoli teh jedi in seveda neskončnega števila sladkarij? Se sprašujete, kako bi ga pripravili do tega, da bi pojedel vsaj nekaj ali čim več zelenjave? Ponujamo nekaj praktičnih nasvetov!

Prehrana
26. 03. 2024 10.43

To je treba otroke učiti že od samega začetka

Z domiselnimi in zabavnimi triki zmanjšajte količino zavržene hrane, s tem prihranite, obenem pa otroke naučite odgovornega ravnanja tudi v odrasli dobi.

Novice
18. 03. 2024 05.00

Zdrava prehrana. Kaj to pomeni?

Zagotovo že veliko veste o zdravi prehrani. Kljub temu se zlahka izgubite v vseh prehranskih nasvetih, ki jih najdete v družbenih medijih in na spletu. Kaj je zdrava prehrana, kakšne so osnove prehranjevanja in kako se bolje prehranjevati?

Po porodu
31. 01. 2024 12.05

Komentarji moških o porodu, zaradi katerih so ženske pomislile na ločitev

Medicinska sestra je objavila video, v katerem razkriva nekaj šokantnih izjav moških, ki so prisostvovali porodu svojih partnerk.

Prehrana v nosečnosti
08. 11. 2023 05.00

Tako preveč sladkorja v nosečnosti vpliva na vašega otroka

Če v nosečnosti uživate pretirane količine sladkorja, lahko škodite kognitivnemu razvoju svojega otroka, je pokazala nova študija univerze Harvard. Enako škodljivo je lahko tudi, če otrok uživa pretirane količine sladkorja v svojem zgodnjem otroštvu. Dajte pa mu sadje, saj so znanstveniki ugotovili, da ta celo spodbuja kognitivni razvoj.

Recepti za malčke
30. 10. 2023 05.00

Preprosti in zdravi zajtrki, ki jih priporočajo pediatrinje

Pediatrinje so delili ideje za preproste in zdrave zajtrke, s katerimi navdušujejo svoje otroke.

Nosečnost
25. 10. 2023 05.00

To so živila, ki bodo pomagala dvigniti energijo med nosečnostjo

Za mnoge nosečnice je pravi šok, ko občutijo pomanjkanje energije v prvih treh mesecih, ko ta najbolj upade, posledično pa se pojavita utrujenost in občutek zaspanosti. Morda boste v drugem trimesečju dobili večji dotok moči, potem pa vas lahko v zadnjem trimesečju pomanjkanje energije znova ujame.

Očkov kotiček
09. 10. 2023 05.00

Kakšna je vloga partnerja pri porodu?

Občutek, da nam nekdo stoji ob strani, ko smo na kateri izmed življenjskih preizkušenj, je neprecenljiv. Ena izmed teh je prav gotovo tudi prihod novorojenčka. Mati v tem obdobju potrebuje vso podporo okolice, da bi bila kar se da pomirjena in čustveno stabilna. O tem, kakšno vlogo nosi oče otroka pri podpori matere in samem porodu, smo se pogovarjali s Klavdijo Slapar, diplomirano babico, študentko zakonskih in družinskih študij ter strokovnjakinjo Sočutnega varstva otrok.

Recepti za malčke
23. 02. 2023 05.00

Izbirčen otrok ali starš, ki prehitro obupa?

Vsak starš se je že kdaj soočal s tem, da otrok ni želel jesti določene hrane in jo je vztrajno zavračal. Morda je še prejšnji teden užival v brokoliju, sedaj pa ga spet noče poskusiti.

Malček
28. 10. 2022 05.00

Kako urediti stanovanje, da bo varno za majhnega otroka?

Pri pripravi prispevka o varnosti stanovanja za majhne otroke sem začela raziskovati druge prispevke, da mi kakšna stvar ne bi ušla. Ko sem prebrala vse čtivo, sem prišla do zaključka, da je naše stanovanje smrtonosen poligon, ki kar čaka, da se otroci utopijo, zastrupijo, porežejo in elektrificirajo. Ampak veste, kaj? Kljub temu sta do zdaj že dva preživela.

Prehrana
26. 09. 2022 08.53

Kaj storiti, če otrok ne mara mleka?

Mleko in mlečni izdelki so pomemben vir kalcija, ki pomaga, da otroci razvijejo močne kosti in zdrave zobe. Poleg tega je pomemben tudi za razvoj živčevja in delovanje mišic. A kaj storiti, če otrok zavrača mleko ali pa ga ne sme uživati zaradi alergije na mleko ali intolerance na laktozo? Preverite.

Blog
22. 07. 2022 04.15

"Ojoj, kar brez nogavičk je vaš dojenček?!"

"Ampak poletje je, zunaj je 30 stopinj Celzija. Jaz sem tudi brez nogavic," sem odgovorila neznani teti, ki se je kar sama razglasila za poklicano "rešiteljico" mojega dojenčka. "Ja, vendar on je DOJENČEK," je poudarila.

Ustvarjamo
08. 04. 2022 04.15

Ideje za najlepša velikonočna jajčka

Barvanje pirhov je običaj, ki se ga veselijo tako odrasli kot otroci. Gre za preživljanje skupnih trenutkov in kreativno ustvarjanje, ki nam je vsem v veselje. Ta čudoviti običaj se po tradiciji prenaša iz roda v rod in glavni akterji pri barvanju pirhov so po navadi vedno najmlajši. Za vas smo pripravili nekaj krasnih idej za letošnja velikonočna jajčka.

Blog
09. 03. 2022 04.00

'Ni mi treba več stalno nekoga loviti, da bi mu rešila življenje'

Mimo je obdobje nenehne pripravljenosti, ko sem (pre)pogosto lovila vsaj enega pobeglega otroka, ko sem pazila, da ga ni kdo povozil ali pohodil, da se ni zadavil z recimo kamenčkom, ki mu ga je uspelo zagrabiti s pincetnim prijemom, in da ni skočil s pomola v mrzlo morje, z obrobja v deročo reko ali s pečine v prepad. Minili so časi, ko sem stalno reševala življenja.

Zdrav otrok
27. 02. 2022 05.00

Kako uvajati zelenjavo?

Pogosto pri uvajanju zelenjave starši obupajo prezgodaj, meni prehranska strokovnjakinja Andreja Širca Čampa s Pediatrične klinike. “Ko med četrtim in šestim mesecem začnejo uvajati zelenjavo in jo otrok zavrne prvič, drugič, tretjič in četrtič, zaključijo, da ne mara bučk (ali druge zelenjave). Toda pri dojenčku je treba vztrajati vsaj osemkrat do enajstkrat, nekateri pravijo tudi petnajstkrat.”

Prehrana za dojenčke
25. 02. 2022 07.42

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah

Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Nosečnost
17. 01. 2022 06.00

Kako se lotiti pisanja porodnega načrta?

Nosečnica lahko v porodnem načrtu zapiše pričakovanja, kako naj bi se odvijal porod. Ob prihodu v porodno sobo naj se o njem pogovori z babico, ki bo skušala želje upoštevati v največji možni meri. Treba pa se je zavedati, da je vsak porod edinstven in da včasih kaj ne gre po načrtih.

Zdrava nosečnica
07. 01. 2022 08.21

Kako blažiti simptome jutranje slabosti?

Redke so tiste srečnice, ki lahko rečejo, da je bila nosečnost eno samo veselje in odlično počutje. Večina mamic se namreč vsaj prve tri mesece spopada s slabostjo, bruhanjem in utrujenostjo. Nekatere celo vso nosečnost. Na kakšne načine lahko blažite simptome jutranje slabosti?

Za mami
24. 09. 2021 15.29

8 stvari, na katere morate pomisliti, ko ste utrujene

Materinstvo je eno najlepših doživetij za žensko. Poleg vse ljubezni in topline ter radosti, ki jih prinese s seboj, pa ima tudi trenutke, ko se počutimo popolnoma izžete in se vprašamo, ali bomo zmogle. V takšnih trenutkih je pomembno, da si zaupamo in verjamemo vase. Kajti vse še prehitro mine in se postavi na pravo mesto.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863