pokažimo

Pozitivni učinki učenja inštrumenta na otrokov razvoj
Veste, koliko izjemnih koristi ima učenje inštrumenta na otrokov razvoj? Ne glede na to, ali gre za klavir, kitaro, violino ali bobne, učenje inštrumenta pomembno vpliva na otrokov kognitivni, čustveni in socialni razvoj. V nadaljevanju preverite, kako lahko spodbudite otroka k raziskovanju čudovitega sveta glasbe.

Zato je brezpogojna ljubezen staršev ključna za otroka
Vsak starš si želi, da bi imel otrok pozitivno samopodobo, saj je ta eden najpomembnejših elementov zdravega otrokovega razvoja in tudi varovalni dejavnik za duševno zdravje. A pri tem ne smemo pozabiti, da se otroka ne da obravnavati ločeno od družine. Kakšen odnos bo imel otrok do sebe, kako se bo doživljal in kakšno samospoštovanje bo imel, je v veliki meri odvisno prav od staršev.

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Izbirčen otrok ali starš, ki prehitro obupa?
Vsak starš se je že kdaj soočal s tem, da otrok ni želel jesti določene hrane in jo je vztrajno zavračal. Morda je še prejšnji teden užival v brokoliju, sedaj pa ga spet noče poskusiti.

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Kaj je pomembnejše – dobre ocene ali zdrava, pomirjena otroška duša?
Justina Husu: Ko se med seboj stepejo bratje in sestre, znamo izreči: "Ah, daj, daj, zakaj si tako občutljiv?", "Zakaj znova jokaš? Ti si ena jokica" ali "Fantje ne jokajo". Ko nam petletnik morda že dvakrat zabrusi, da ne bo pospravil za sabo, mi pa ne vidimo, kako zelo je jezen. Takrat bo mogoče prijel skodelico in jo vrgel po tleh, saj bo želel pokazati svojo jezo. Mi ga bomo takrat okarali, češ zakaj je to storil, in začeli vojno.

Sporočilo mamice z rakom bolne deklice Slovencem: Ne bodite brezbrižni!
"Moja hčerka je junakinja 3. nadstropja, za tiste, ki ne veste, to so mali borci, ki se borijo z rakavimi obolenji," se začne sporočilo, ki ga je napisala mama bolne deklice in ki je v teh dneh zaokrožilo po spletu.

Tena je že pri 11 letih brez staršev odšla v Bologno
Živimo v svetu, v katerem postaja medkulturni dialog vsakdanja tema. Vendar, ali res znamo sprejemati drugačnost; polt, veroizpoved, navade in običaje, vrednote drugega, drugačnega od nas? Če želimo živeti v boljšem svetu, moramo z medkulturno vzgojo začeti že zelo zgodaj; otrokom prebirajmo zgodbice iz drugih kulturnih okolij, pokažimo jim slikanice, v katerih so upodobljeni ljudje, ki se razlikujejo od nas, učimo jih strpnosti in spoštovanja in ko je pravi čas, jih pošljimo v svet in jim s tem omogočimo rast in razvoj v smeri lepšega in boljšega sveta. O izkušnjah z izmenjavami v tujini smo se pogovarjali s Teno Komel, ki letošnje poletje skupaj z delegacijo šestih otrok, starih od 12 do 13 let, odhaja na Dansko.

Kaj početi z najstnikom v prostem času?
Ko ima pubertetnik več prostega časa, ko nastopijo počitnice, starši sploh ne vedo, kako kakovostno z njim preživeti dan. Zbrali smo nasvete, kako mladostnika odtrgati od računalnika in televizije in pri tem nam je strokovno pomoč in znanje ponudil zakonski in družinski terapevt Janez Logar.

'Imeli smo kvas, pa nismo imeli moke'
Stanko se je moral z ženo in hčerko preživljati s 317 evri na mesec. "Če daš za hrano, nimaš za položnice. Če daš za položnice, nimaš za hrano." Prišel je trenutek, ko niso imeli kaj postaviti na mizo.

Očetje imajo zelo pomembno vlogo pri razvoju otrokovih možganov
V nedeljo, 17. junija, je veliki dan – svetovni dan očetov, ki ga praznujemo v 90 državah po svetu. Dandanes se moški zavedajo pomembnosti svoje vloge in prav je, da jih pohvalimo, da opravljajo čudovito delo pri vzgoji, skrbi in negi svojih potomcev.

'Najsibo palica/Ali dežnik, roka ali stopalo/Da je le nekaj, kar moremo oživiti ...'
Na pobudo mednarodnega združenja lutkarjev Unima 21. marca obeležujemo svetovni dan lutk. Svetovno poslanico je letos v verzih zapisala multidisciplinarna umetnica Werewere-Liking Gnepo, slovensko pa so napisali v Kulturno umetniškem društvu Moment. V njej so izpostavili vključevalnost lutkovne umetnosti.

Dojenčkovi uspehi
Medtem ko odrašča, dojenček dosega velike in majhne mejnike v razvoju. Ravno slednje zlahka spregledamo, če čakamo samo na to, kdaj bo začel govoriti ali hoditi.

Kako dojenček pokaže, da vas ima rad
Razkrivamo vam šest načinov, na katere naši dojenčki pokažejo, da nas imajo radi.

Mali zabavni podvigi dojenčkov
Med odraščanjem dojenček dosega velike in majhne mejnike v razvoju. Veliki so tisti, ki jih opazi vsa okolicam majhne pa v nestrpnem pričakovanju teh velikih zlahka spregledamo. Zato nikar ne čakajte samo na to, da bo vaš malček začel govoriti ali hoditi. Zabavni so namreč lahko že najmanjši gibi in glasovi.

Ko starši pretiravajo s pohvalami ...
Nekateri starši v želji, da bi otroke spodbudili na njihovi poti, bodisi pri majhnih dosežkih bodisi pri udejstvovanju na različnih področjih, pretiravajo s pohvalami. Čeprav dobronamerno, lahko takšno ravnanje privede do frustracij ali celo narcisoidnosti. Preverite, kako ravnati, da se temu izognete.

Posnetek, ki je šokiral Američane!
Kako zlobni in brezsrčni so nekateri otroci, je na lastni koži okusila 68-letna šolska spremljevalka iz New Yorka. Skupina otrok jo je na šolskem avtobusu grdo zmerjala, da pa je bilo njihovo ravnanje resnično nespoštljivo, dokazuje tudi posnetek na YouTubu.

Voditeljica navdušila s počitniško fotografijo
Bodoča mamica Vanessa Minnillo je objavila fotografijo s počitnic na Karibih. Na njej se že vidi nosečniški trebušček, nad katerim je navdušen bodoči očka Nick Lachey.

Kaj storiti, če otrok grize?
Grizenje med prvim in drugim letom starosti je pogosta vedenjska težava, ki pa se lahko pojavlja tudi pri starejših otrocih. Vsekakor je to znak, da otrok v razvojnem obdobju potrebuje našo pomoč.

Novi zakon o otroških varnostnih sedežih
Si zaradi njih kdaj belite glavo? Kako tudi ne, ko pa so v osnovi določeni glede na otrokovo težo, zaradi česar je bilo včasih pri izbiri med starostjo in velikostjo težko najti srednjo pot. Novi zakon, ki za osnovno merilo pomembnosti šteje otrokovo višino, rešuje marsikatero težavo.

Namišljeni prijatelj – vzrok za skrb?
Naš otrok prijateljuje z nekom, ki je odraslim očem neviden. Kako resnična je predstava o njem, kako vpliva na našega otroka in kako naj se starši nanj odzovemo?

FOTO: Kot geji smo se že rodili
Lady Gaga je s svojim nedavnim nastopom s pesmijo “Born This Way“ na Grammyjih navdušila ne le svoje oboževalce, navdahnila je tudi prav poseben blog, ki si ga je vredno ogledati …

Kako odpraviti jecljanje?
Je vaš malček začel jecljati? Morda je razlog strah, tesnoba, raztresenost ali pa je vendarle začel jecljati. Le mirno, najverjetneje gre le za eno od začetnih faz govornega razvoja.

RAZVOJ OTROKA: 8. mesec / 2. teden
LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Ko naš malček 'bere'
Pri štirih letih lahko malčki že oponašajo branje. Vzamejo knjigo, ki jo dobro poznajo, in, čeprav še ne znajo brati, sledijo zgodbi, včasih tudi s pomočjo slik.

Že novorojenčki imajo smisel za ritem
Obstaja vse več dokazov, da dojenčkovi možgani ob rojstvu le niso nepopisan list, kot je bilo zmotno mišljenje včasih. Vsaj kar se tiče poslušanja glasbe.

Naj ne pomeni NE!
Med 10. in 12. mesecem otrokove starosti pride čas, ko moramo začeti nagajivega otročka naučiti tudi pomena besede 'ne'. Spoznati mora, da vedno pač ne more početi vsega, kar se mu zdi.

Ko se otrok Božička ali dedka Mraza boji ...
Miklavž je za nami, za njim prideta še Božiček in dedek Mraz. Nekateri otroci jih pričakajo z veseljem in nasmejani, nemalo pa je otrok, ki se dobrih mož bojijo. Če se je otrok bal že Miklavža, tudi pri drugih dveh najbrž ne bo užival.