Bibaleze.si

pokazatelj

Dojenček
12. 04. 2025 05.00

Lastnosti, ki jih dojenčki podedujejo po mami

Ste se kdaj spraševali, katere lastnosti otrok podeduje po mami in katere po očetu? Tukaj je sedem lastnosti, za katere genetika pravi, da jih dojenčki najpogosteje podedujejo po materini strani.

Malček
03. 03. 2025 05.00

Otrok ne dela nalog - lenoba ali nekaj drugega?

Marsikateri starš se srečuje z otrokovim pomanjkanjem motivacije, ki se lahko kaže kot izogibanje preživljanju časa zunaj, zavračanje obveznosti ali preprosto pretirano poležavanje za ekrani. Ob tem se lahko sprašujejo: je moj otrok preprosto len ali se za tem skriva kaj drugega? V nadaljevanju preverite, kaj se lahko skriva za lenobo, zakaj se je pomembno izogibati temu izrazu in kako starši otroku lahko pomagajo.

Prosti čas
18. 01. 2025 05.00

Smučanje z otroki: kdaj in kako začeti?

Smučanje je odličen način, da otroci uživajo v zimskih radostih, se gibljejo na svežem zraku, se ukvarjajo s športom in razvijajo gibalne veščine. Kdaj je pravi trenutek, da prvič stopijo na smuči, ter kako poskrbeti, da bo izkušnja zabavna in varna? Na vprašanja odgovarja izkušeni učitelj smučanja Luka Štumberger.

Vzgoja in vrtec
03. 01. 2025 05.00

Ko vas malček udari: Kako se pravilno odzvati

"Občutki, ko te udari otrok, so precej neprijetni. Pojavijo se frustracija, občutek sramu, nelagodja, tudi ponižanja," opisuje svojo izkušnjo mamica triletnika.

Vzgoja in vrtec
30. 11. 2024 04.00

Kdo so visokoobčutljivi otroci?

Vsake toliko lahko še vedno zasledimo nerazumevanje globoko čutečih otrok, ki se zavedajo že najmanjših sprememb v svojem okolju in so zlahka prekomerno stimulirani. Ne gre za razvajenost, kot radi etiketiramo takšno vedenje, temveč za otroke, ki bolj zaznavajo, več razmišljajo in globlje čutijo. Govor je o visokoobčutljivih otrocih, ki jim je v zadnjem času namenjene vse več pozornosti.

Nosečnost
23. 11. 2024 04.15

hCG – hormon, zaradi katerega je nosečnicam lahko slabo

Spoznajte hormon, ki je kriv za vašo slabost in bruhanje v zgodnji nosečnosti. Pa tudi odgovoren, da je lahko test nosečnosti zelo hitro pozitiven, po navadi že takoj po izostali menstruaciji, in da se lahko plod razvija v zdravem okolju.

Vzgoja in vrtec
21. 10. 2024 02.00

7 znakov, ki kažejo, da otrok potrebuje več pozornosti

Otroci včasih na čudne načine pokažejo, da vas pogrešajo ali da potrebujejo več vaše pozornosti. Preverite, kateri znaki kažejo na to.

Spanje in dojenje
14. 09. 2024 04.30

Kdaj je čas, da ukinete popoldanski spanec?

Večina malčkov spi ponoči, potem pa še popoldne. Nekateri imajo tudi dva dnevna počitka. Pri približno dveh letih pa si otrok ne želi več imeti popoldanskega spanca, čeprav še vedno potrebuje od deset do dvanajst ur spanca. Kaj storiti v tem primeru? Do kdaj otrok potrebuje popoldanski spanec? Preverite.

Dojenček
22. 08. 2024 03.45

Znanstveniki so odkrili pravi razlog, zakaj dojenčki v trebuhu brcajo

Brcanje dojenčka v trebuhu je nekaj, kar vsaka nosečnica pričakuje. Brce so tudi pokazatelj, da nosečnost poteka tako, kot mora. Nove študije pa dodatno kažejo, da ti gibi vendarle niso naključni in da pomenijo več kot le raztezanje v maternici.

Razvoj otroka
21. 08. 2024 04.15

Zakaj imajo otroci najljubšo odejico ali igračo?

Včasih ljudje igračke ali odejice otrok povezujejo z 'nezrelim', 'nepotrebnim' ali 'otročjim'. Ampak za najljubšo odejico ali igračo stojijo pomembni razlogi in imajo številne pomene. Vsekakor pa so dobre za otrokov razvoj!

Prehrana
02. 08. 2024 05.00

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka

Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

Očkov kotiček
01. 07. 2024 05.00

Dokazano: Možgani očetov se intenzivneje odzivajo na hčerke kot na sinove

Najbrž ste že vsi slišali za izraz očkova punčka, s katerim pogosto izražamo posebno vez med očetom in hčerko. Je na tem kaj resnice? Se očetje res drugače vedejo ob hčerkah kot sinovih?

Vzgoja in vrtec
19. 06. 2024 05.00

Zakaj so majhni otroci navezani na plišaste igrače?

Pomen plišastih igrač v razvoju otroka je precej velik. Mehke odejice, ninice ali igrače privlačnega in ljubkega videza lahko v večini primerov postanejo otrokov prvi prijatelj in zasedajo prav posebno mesto v njegovem življenju. Preverite, zakaj.

Vzgoja in vrtec
20. 03. 2024 03.45

Znaki, ki kažejo, da je vaš otrok genij: preverite, ali vzgajate malega intelektualca

Preverite, katere lastnosti razkrivajo, da je vaš otrok mali genij!

Partnerski odnosi
29. 01. 2024 04.15

Nista le oče in mama, ampak tudi mož in žena

Če ste čisto iskreni – koliko sta si v resnici s partnerjem vzela časa zase, odkar so v vajino življenje prišli otroci? Morda ste ob prebranem zamahnili z roko, misleč, kje je že to. A dejstvo je, da partnerskega odnosa nikakor ne smeta zanemariti, če želita, da je vajina družina srečna.

Vzgoja in vrtec
26. 10. 2023 05.00

'Velika pričakovanja s strani staršev so veliki generatorji treme'

S Samanto Kobal, dramaturginjo, gledališko pedagoginjo in pripovedovalko otroških pravljic, smo se pogovarjali o številnih zanimivih temah. Med drugim nam je razložila, kako lahko otroku pomagamo premagati tremo in zakaj je pomembno, da spodbujamo njegovo kreativnost. Več o tem v spodnjem pogovoru.

Partnerski odnosi
10. 09. 2023 05.00

Kako izboljšati partnerski odnos?

So metuljčki izginili in je vaš odnos s partnerjem postal ena sama rutina? Preverite, kaj svetujejo strokovnjaki za izboljšanje odnosa.

Vzgoja in vrtec
08. 08. 2023 05.00

7 znakov, da ste dobra mama

Le katera mama se v obdobju odraščanja otroka ni spraševala, če je dovolj dobra. Materinstvo je pač takšno – polno vzponov in padcev, ljubezni, drobnih napak in življenjskih lekcij. Na koncu ugotovimo, da nas je bilo strah brez razloga, saj otroku največ pomeni, da smo prisotni in da ga imamo radi z vsem srcem. Da se ob nas počuti sprejeto in varno. Vse drugo pa so malenkosti.

Prehrana v nosečnosti
23. 04. 2023 05.00

Ko nosečnica uživa stvari, kot so kreda, pepel, puder, milo ...

Znano je, da so v nosečnosti pogosto prisotna nenavadna hrepenenja po različnih okusih, celo takšnih, ki jih v običajnem obdobju življenja ne bi niti poskusili. Hrenovke in čokoladni namaz, kisle kumarice in sladoled. Kaj pa, če se pojavi želja po neprehrambenih izdelkih, kot so milo, cigaretni pepel, papir, volna, zidni omet? V tem primeru je govora o sila nenavadnem sindromu pica, ki se sicer pojavlja tudi pri nekaterih otrocih.

Malček
21. 12. 2022 08.00

Kako izboljšati otrokov imunski sistem v treh korakih?

Od nekdaj velja, da so nekateri ljudje, posebej otroci, bolj podvrženi različnim okužbam in obolenjem kot drugi.

Očkov kotiček
30. 10. 2022 05.00

Razlike med očeti med materami

Ko govorimo o starševskih vlogah, lahko opazimo, da je bil v preteklosti ves poudarek na materi. Temu so sledile tudi številne raziskave, ki so se posebej osredotočale na vez med materjo in otrokom. Veljalo naj bi, da ima ženska v svojem genetskem zapisu zmožnost zagotavljanja materine ljubezni in skrbi za vse, kar otrok potrebuje za zdravo rast in razvoj. A ta popolna in absolutna dodelitev otroka materi je bila samo pokazatelj nepopolnega razumevanja psiholoških potreb otroka. Danes vemo, da je očetovska vloga ravno tako izjemno pomembna pri vzgoji otroka.

Lepota in moda
27. 09. 2022 08.05

Zato v nosečnosti odsvetujejo nalakirane nohte

Med nosečnostjo je priporočjivo ohranjanje nohtov v čim bolj naravnem stanju, brez barvnih lakov, geliranja ali umetnih nohtov, saj so nohti direkten pokazatelj splošnega zdravstvenega stanja.

Problematični najstnik
15. 09. 2022 05.00

#samopoškodovanje na družbenih omrežjih

Družbena omrežja preplavlja nov trend samopoškodovanja, kaže pa se predvsem v deljenju fotografij z ranami, ki si jih najstniki zadajo sami. Gre za nazorne fotografije ožganin, ureznin in opeklin pri čemer uporabljajo tudi ključnike, kot so denimo "samopoškodovanje", "sovražim se" in "rezanje". Podatki so skrb vzbujajoči, saj je bilo v letu 2018 na družbenem omrežju Instagram identificiranih več kot 1,2 milijona najstniških objav na to temo.

Fit in zdravje
13. 05. 2022 14.47

3 superživila za naravno čiščenje jeter

Dandanes več ljudi kot kadar koli prej trpi za boleznimi jeter, ki jih je v veliki meri mogoče preprečiti. Utrujenost, glavoboli, kopičenje maščobe in slaba koncentracija so pogosti znaki, ki kažejo na preobremenjenost jeter. Če jim želite priskočiti na pomoč, je zdaj pravi čas. Pomlad je namreč sezona rasti in regeneracije, za nas pa idealen čas, da očistimo tisto, česar nismo utegnili v hladnejših mesecih. Pred vami so tri »superživila«, ki jih lahko enostavno vključite v vaš jedilnik.

Zdrav otrok
10. 05. 2022 05.00

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti

Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Prehrana za dojenčke
11. 01. 2024 12.51

Znaki, s katerimi dojenček kaže, da je lačen

Mamice se predvsem v prvih mesecih sprašujejo, ali je dojenček popil dovolj, se je nasitil, ali na splošno pri dojenju dobiva dovolj. Obenem jih skrbi, da ni kljub dojenju morda še lačen in ali imajo res dovolj mleka. No, pri polnem dojenju je mleka, kolikor ga dojenček potrebuje, saj povpraševanje narekuje ponudbo, samo vztrajati je treba brez stekleničke. Kakšni pa so sicer znaki, da je dojenček lačen in je čas za nov podoj, je razložila prim. Andreja Tekauc Golob, dr. med., specialistka pediatrije ter tudi strokovnjakinja in svetovalka za dojenje.

Zdrav otrok
27. 02. 2022 05.00

Ali je vročina morda koristna in kdaj lahko postane nevarna?

Nedavno opravljena anketa je pokazala, da so slovenski starši pretirano zaskrbljeni, kadar se pri otroku pojavi vročina, da imajo premalo znanja o pomenu, vzrokih in posledicah vročine ter vročične otroke obravnavajo neprimerno, zato je prim. Rasta Rakar Radešček, dr. Med., spec. Pediatrije pripravila knjižico z naslovom Moj otrok ima vročino, v kateri je bolj podrobno opisala težave s povišano telesno temperaturo pri otrocih.

Vzgoja in vrtec
05. 11. 2021 06.00

18 znakov, da je vaš otrok preveč razvajen

Ne pustite, da ta nehvaležna vedenja spremljajo vaše otroke v odraslost. Vsak otrok lahko občasno deluje kot nehvaležen, ne glede na to, ali prosjači za večji sladoledni stožec ali zahteva drago novo napravo. In ker imajo številni otroci težave z urejanjem svojih čustev v luči novonastalih sprememb zaradi pandemije koronavirusa, se napetosti doma še povečajo. Če pa takšno vedenje, ki ni najbolj prijazno, ni le občasen pojav, temveč stalno stanje – imate razvajenega otroka.

Družina in odnosi
28. 10. 2021 08.13

Aleksandra Klopčič: 'Veliko staršev si želi biti dobrih'

Danes smo vse se bolj obremenjeni z vzgojo otrok in vprašanji, ali smo dobri starši, medtem ko si želimo biti najboljši vzor svojim otrokom. Aleksandra Klopčič, družinska terapevtka: »To, da si želimo biti dobri starši svojim otrokom, je dobro in tudi to, da se s starševstvom zavestno ukvarjamo, je dobrodošlo.«

Šola in splet
08. 09. 2021 08.03

Šola, v kateri se učenec nauči plesti nogavice, igrati klavir in računati na pamet

Tudi v Sloveniji je šola, v kateri učitelj pred vstopom v razred pozdravi vsakega učenca s stikom roke in si z njim izmenja pogled. Uro pričnejo s pozdravom in recitacijo reka ali pesmi. Sledijo novice – učitelj in učenci si zaupajo, kaj so novega doživeli. Otroci si sami ustvarijo učbenike oziroma so učbeniki njihovi zvezki, številčnih ocen do sedmega razreda ni. Vseeno pa po besedah učitelja Jake Štoka "učenci pridobijo vse potrebno znanje in veščine, ki jih potrebujejo. Dodal bi, da usvojijo še mnogo več, saj je pri nas v ospredju celotna osebnost, vse človekove potrebe, humanizem v širšem smislu. Trudimo se oblikovati samozavestne, optimistične osebe, ki jih ni strah stopiti v svet. Osebe, ki znajo sodelovati in ki zmorejo razmišljati zunaj okvirov. Naš predmetnik je zelo pester, omogoča, da otroci razvijajo kreativnost in jih ni strah morebitnega neuspeha."

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863