policija opozarja

Opozorilo ravnateljice v času praznikov
Prazniki naj bi bili čas radosti, povezanosti ter miru, a v božičnem času je mir še vedno marsikdaj uničen. Kajti še vedno se prepogosto dogajajo hrupni trenutki, ko preglasno odmeva pirotehnika. Za nekatere zabava, za mnoge pa tesnoba, strah ... 'Zabavne' minute se lahko spremenijo tudi v vseživljenjske posledice.

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

E-skiro za otroka: da ali ne?
Ali vaš otrok med vožnjo z električnim skirojem uporablja zaščitno čelado? Tudi, ko se zapelje na bližnje igrišče ali do sošolca v sosednji ulici? Ste se z otrokom pogovorili o pravilih vožnje in mu razložili pomen zaščitne opreme ter hitrostne blokade? Če ste ta 'neprijeten' del pogovora izpustili, vam svetujemo, da se z otrokom čim prej pogovorite, saj število nesreč in poškodb med uporabniki e-skirojev narašča, velik del poškodovanih pa je prav v starosti do 18 let.

Policija staršem: otroci naj nosijo kopalke
V Istri so letos aretirali že sedem oseb, ki so na skrivaj snemale otroke v kampih in na bazenih. V Rovinju so v enem dnevu v istem objektu pri snemanju ujeli kar dva tuja državljana. Veliko k odkrivanju storilcev prispevajo varnostniki in turistični delavci, ki jih policija vsako leto pred začetkom sezone izobražuje, kako prepoznati storilce teh nagnusnih kaznivih dejanj. Kljub temu pa policija opozarja starše otrok, naj imajo otroke ves čas pod nadzorom in naj jim oblečejo kopalke.

Več tisoč odsevnikov bo jeseni Agencija za varnost prometa razdelila za večjo varnost pešcev
Pešec, bodi viden, bodi previden! V ponedeljek, 3. oktobra 2022 se začne druga letošnja nacionalna preventivna akcija za večjo varnost pešcev Bodi viden – bodi previden. Akcijo izvajata Agencija za varnost prometa in Policija. Opozoriti želita na varnost pešcev, ki so med najbolj izpostavljenimi in ogroženimi udeleženci v prometu, s poudarkom na varnosti otrok in starejših. Letos je do sredine septembra umrlo 8 pešcev, 4 v prometnih nesrečah z osebnim avtomobilom, eden v prometni nesreči z motorjem in eden v prometni nesreči s tovornim vozilom, le dva pešca pa sta smrtno prometno nesrečo povzročila sama. Agencija bo v času akcije okrepila preventivne aktivnosti, na različnih šolah po vsej Sloveniji bo pripravila spletne delavnice Bodi (pre)viden in razdelila več tisoč odsevnikov za potrebe občinskih SPV in šol. V akciji bodo s terenskimi aktivnostmi sodelovale občine, v tem času bo potekal tudi okrepljen nadzor s strani Policije. Policisti bodo preverjali spoštovanje predpisov pri pešcih (uporaba odsevnih teles, varno prečkanje vozišč, pravilna stran hoje) in voznikih motornih vozil. Pri slednjih bodo pozorni zlasti na kršitve, kot je izsiljevanje prednosti pešcem na zaznamovanih prehodih za pešce in hitrost vožnje. Krajše poostrene nadzore bodo tako izvajali predvsem v bližini prehodov za pešce in na drugih lokacijah s povečano problematiko varnosti pešcev.

Negibnega otroka iz bazena rešil reševalec iz vode
Na ljubljanskem kopališču je reševalec iz vode rešil življenje mlajšemu otroku, ki je odtaval v vodo in se pričel utapljati.

Policija opozarja: Voda skriva številne pasti
Obdobje visokih zunanjih temperatur je čas, ko nam osvežitev v vodi še kako prija, a ob tem ne pozabimo na osnovne varnostne ukrepe, svetuje Policija. Še posebej pozorni naj bodo starši mlajših otrok, ki naj imajo svoje malčke vedno na očeh kljub plitvi vodi.

To bodo v naslednjih dneh preverjali policisti
Starši, športniki in drugi zvezdniki, vsak je lahko dober zgled tudi v cestnem prometu. Vsaka vožnja pa bi se morala začeti s pravilno pripetim varnostnim pasom, na katerega marsikdo pozabi, kar bodo v naslednjih dneh preverjali tudi policisti.

Martin: Roki sta mi dejansko izginili
Martin opozarja na nevarnost: na črnem trgu kupljeno petardo je prižgal v sobi in jo želel vreči skozi okno. A ga je prehitela silovita eksplozija. "Roki sta mi dejansko izginili," se spominja.

Po vseh opozorilih še vedno taka objava
Objava na Facebook profilu novomeške policije hkrati preseneča in tudi ne. Kaj vi mislite o tem?

Neznanec vabil v vozilo osemletnika. Kako naj otrok v takšnem primeru ukrepa?
Policija je obvestila javnost, da je v bližini Murske Sobote neznanec ogovarjal osemletnega otroka. Na srečo je otrok pobegnil, neznanec pa se je s kombijem odpeljal stran. Res je pomembno, da se z otroki pogovorite, kako reagirati v takšnih situacijah.

Za večjo zaščito otrok
Pri obravnavi nasilja v družini in zaščiti otrok v sodnih postopkih je ključen ustrezen odziv pristojnih služb. Slovenija na tem področju dela korake v pravo smer, eden od njih bo tudi hiša za otroke, so pojasnili organizatorji dvodnevnega posveta Družinski odnosi v medosebni odvisnosti, ki se je začel na Brdu pri Kranju.

'Otroci ne potrebujejo zafnanih staršev na Instagramu. Potrebujejo starše, ki jim postavljajo meje'
"Žrtev se lahko nahaja v Sloveniji, storilec v Indoneziji, dokazi pa se nahajajo v Braziliji. Nihče ne more samostojno reševati primerov spolnih zlorab otrok zaradi njihove kompleksne narave, prepotrebnih multidisciplinarnih znanj in strokovne mreže pomoči doma in po svetu. Zato moramo vsi storiti še več," opozarjajo policisti. Za odgovorno rabo interneta in mobilnih naprav so odgovorni otroci sami, njihovi starši, pa tudi učitelji in politiki.

Nasilni otroci in mladostniki potrebujejo ustrezno strokovno obravnavo
Nasilni otroci in mladostniki so realnost naše družbe in potrebujejo ustrezno strokovno obravnavno, ocenjuje nekdanja kriminalistka Neža Miklič. Medijsko poročanje o nasilnih dajanjih je pomembno, a jih morajo mediji kritično ovrednotiti in obsoditi, je poudarila za STA.

Pri nas 10 prijav internetnih zlorab otrok letno, v resnici jih je veliko več. Storilci večinoma moški samotarji, njihov namen spolni ali finančni
Slovenska policija se je pridružila Europolovemu projektu Reci ne, s katerim opozarjajo na vzroke in posledice izsiljevanja in spolnih zlorab otrok in mladostnikov na internetu. Letno obravnavajo okoli 10 zlorab, a jih je veliko več, le da niso prijavljene. Storilci so večinoma moškega spola, samotarji, brez družabnega življenja.

Na zimske počitnice še šolarji zahodne in osrednje Slovenije
Potem ko se z enotedenskih zimskih šolskih počitnic vrnili šolarji z vzhoda države, se na težko pričakovane počitnice danes odpravljajo njihovi vrstniki iz osrednje in zahodne Slovenije. V času počitnic bodo po državi potekale številne, tudi brezplačne dejavnosti in delavnice, ki jih bo največ v prestolnici. Organizirano je tudi otroško varstvo.

Jupiii, počitnice!
Za slabo polovico slovenskih osnovnošolcev in dijakov se danes začenjajo enotedenske šolske zimske počitnice. Težko pričakovane počitnice začenjajo učenci in dijaki jugovzhodne Slovenije, koroške, podravske, pomurske, savinjske in spodnjeposavske regije. Mladim bodo na voljo raznovrstne dejavnosti.

Policija opozarja: 'Prenehajte objavljati fotografije vaših otrok!'
Policija iz mesta Hagen v nemški zvezni deželi Severno Porenje – Vestfalija je pred tedni na svojem profilu družbenega omrežja Facebook objavila fotografijo, pod katero je starše pozvala, naj prenehajo na spletu objavljati fotografije svojih otrok. Objava je sprožila buren odziv nemške javnosti, ki je glede tega vprašanja močno deljena. Preverite, kakšni so argumenti za in proti!

Veliki dan za naše šolarje
Za okoli 174.000 učencev in okoli 75.000 dijakov se danes začenja novo šolsko leto. Slednjega si bodo še posebej zapomnili tisti, 21.807 bo takih, ki v šolo vstopajo prvič. Da bi prvi šolski dan in vsi naslednji minilo čim bolj varno, policija opozarja na previdnost v prometu, še posebej v okolici šol.

Aktivnosti za varno pot v šolo
Policija pred novim šolskim letom začenja aktivnosti za varno pot v šolo. Tako bodo policisti pred samim začetkom šolskega leta z vodstvi šol pripravili načrte varne poti v šolo, ob začetku in med šolskim letom pa izvajali poostren nadzor prometa in preverjali brezhibnost avtobusov za prevoz otrok, so sporočili s policije.

Pomembno opozorilo pred prihajajočim se vročinskim valom
V teh dneh naj bi Slovenijo zajel že tretji vročinski val to poletje. Vremenoslovci opozarjajo, da bo najbolj vroče med četrtkom in nedeljo, ko lahko temperature presežejo 35 stopinj Celzija. Na policiji pozivajo odrasle, naj otrok, starejših ali ljudi, ki niso sposobni sami skrbeti zase, ne puščajo v zaprtih in zaklenjenih vozilih na vročini.

Jupiii, počitnice so tu!
Za slabo polovico slovenskih osnovnošolcev in dijakov se v ponedeljek, 16. 2. 2015, začnejo enotedenske šolske zimske počitnice, ki tudi letos potekajo v dveh delih. Na počitnicah so ta teden učenci in dijaki jugovzhodne Slovenije, koroške, podravske, pomurske, savinjske in spodnjeposavske regije. Mladim bodo na voljo raznovrstne dejavnosti.

Preprečite nevarnost!
Policija ob začetku kurilne sezone opozarja ljudi, naj preverijo kurilne naprave in dimnike. Peči je treba redno vzdrževati, dimnike pa čistiti, da se prepreči nevarnost požara. Policisti pri ogledih požarov namreč pogosto ugotavljajo, da ljudje za kurilne naprave ne skrbijo.

Lahko je zelo tragično …
Varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer ob problematiki nasilja v družini opozarja, da je nujno poleg žrtve pomagati tudi storilcem nasilja. "Če je nasilnež brez strokovne pomoči, s svojimi ravnanji nadaljuje in žrtev se ne more skriti nikamor več," je za STA dejala varuhinja.

Slovenija: Pomembno opozorilo policije
Policisti po vsej državi danes začenjajo vseslovensko akcijo poostrenega nadzora nad kolesarji, ki bo potekala do 18. maja. Kolesarje želijo spodbuditi k bolj odgovornemu vedenju. Opozarjali jih bodo predvsem na pomen uporabe varnostne čelade in dosledno upoštevanje prometnih pravil, kar je bistveno za zmanjšanje števila hujših prometnih nesreč.

Na smučišče le s čelado!
Zakonsko je predpisano, da mora čelado nositi vsak smučar do 14. leta starosti. Podatek, da se na slovenskih smučiščih še vedno zgodi preveč nesreč in da se le-te brez uporabe čelade tudi pri starejših smučarjih lahko končajo tragično, je zgovoren sam po sebi. Ne samo za otroke, dragi starši, poskrbite tudi zase!

Težave s podnajemniki
Kaj storiti, če podnajemnika uničujeta stanovanje? S kakšnimi vzroki ju lahko najemodajalec nemudoma izseli? S takšnimi težavami se je srečal zakonski par iz Maribora, kar pa je vplivalo na njun odnos.