pomagajmo

Kako spet vzpostaviti rutino učenja?
Šolski pouk se je začel in sedaj bodo otroci znova morali vzpostaviti rutino učenja. Da ne bo preveč stresno, ima Lea Čerin, univ. dipl. pedagoginja, svetovalka in mentorica za uspešno učenje, za njih odličen nasvet. Pa tudi za njihove starše, ki jim morajo biti v oporo.

Zato je brezpogojna ljubezen staršev ključna za otroka
Vsak starš si želi, da bi imel otrok pozitivno samopodobo, saj je ta eden najpomembnejših elementov zdravega otrokovega razvoja in tudi varovalni dejavnik za duševno zdravje. A pri tem ne smemo pozabiti, da se otroka ne da obravnavati ločeno od družine. Kakšen odnos bo imel otrok do sebe, kako se bo doživljal in kakšno samospoštovanje bo imel, je v veliki meri odvisno prav od staršev.

Zato bi vsi otroci morali biti "gozdni potepini"
"Gozdne palice, rože, žuželke in žabe so igrače, ki jih otroci potrebujejo, da napolnijo svoj svet z zgodbami. Drevesa in gozdni teren brez vsakega naročila in gradbenega dovoljenja lahko postanejo tobogani, plezala in gugalnice. Hoja po neravnem terenu, visenje z dreves, kotaljenje po hribu, preskakovanje vej, prosta igra so dejavnosti, ki ključno vplivajo, da otrok v šoli ne bo imel učnih težav ter da bo imel dobro razvito koncentracijo in pozornost. In ne, ne moremo pričakovati, da bo otrok, ki preživi tri do štiri ure dnevno pred ekranom, na primerni razvojni ravni za svojo starost," pravi mag. Natalija Györek, vodja projektov na Inštitutu za gozdno pedagogiko in Mreže gozdnih vrtcev in šol Slovenije.

Počitnice – priložnost za vpogled v svojega otroka?
Počitnice so tisti deli šolskega leta, ki ga ima večina otrok najraje in se ga najbolj veseli. Učenec, ki resno dela skozi šolsko leto, potrebuje počitnice. Pri posameznikih, ki oddiha nimajo pogosto, poročajo o naveličanosti in otopelosti. Enako je pri šolarjih, še posebej, če so ti mlajši in jih zanima predvsem igra, saj je ta pomemben element za zdrav razvoj otroka. Raziskave razvojne psihologije kažejo, da otrok po sedmem letu starosti želi početi tudi kaj resnega in to v šoli tudi počne. Vendar je še vedno otrok, zato je šolsko leto zasnovano tako, da so med poukom počitnice, ki naj bi bile namenjene prosti igri, raziskovanju in druženju. Tako postanejo počitnice pomemben vir izkušenj, pridobljenega znanja in socialnih veščin.

O mamah, ki podarjajo oblačila svojih otrok drugim mamam
Ko mama podari oblačila svojega otroka, z njimi podarja tudi delček svojega srca. Oblačila, ki jih je skrbno izbirala za svojega malčka, imajo namreč ogromno sentimentalno vrednost, mami, ki jih znova uporablja, pa mnogokrat pridejo še kako prav.

Kdaj je otrok lahko samostojen (in varen) v prometu?
Kdaj gre lahko otrok sam v in iz šole, na šolski avtobus in samostojno kolesari v prometu? Zakaj so zakonske omejitve in kako lahko starši pripravimo otroka na varno udeležbo v prometu? Pojasnjujejo na Javni agenciji za varnost prometa in policiji.

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

To bi morale vedeti vse novopečene mamice, ki jim je kdaj težko, in njihovi bližnji
Mamice po porodu doživljajo vrtiljak čustev. "Tedaj je še posebej pomembno, da partner, domači in drugi bližnji ne zmanjšujejo pomena težkih čutenj z izjavami, kot so 'Ah, saj bo minilo', 'Ni mogoče, da ne bi čutila ljubezni do svojega otroka', 'Pojdi spat, ko se boš zbudila, bo vse bolje', 'Vsem je na začetku težko, potem pa mine', 'Vsaka mama takoj ve, kaj je najboljše za njenega otroka', 'V svojega otroka se takoj zaljubiš' ... Takšne in podobne trditve lahko mamico še dodatno osamijo in ji dajo občutek, da ni normalno, kar čuti, in da je z njo nekaj narobe, da je 'pokvarjena', ker ne zmore čutiti, kar bi morala," opozarja zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman. Kako ji lahko vlijemo samozavest, da bo verjela, da je sposobna, da bo zmogla (dojiti, negovati, skrbeti) in da je super mamica?

Pomagajmo Maši omogočiti najbolj dostojno možno življenje, ki ji je preostalo
Maša ima neozdravljivo, smrtonosno in zelo hudo redko bolezen. Njena hitro napredujoča bolezen žal ni ozdravljiva in punčka ima pred sabo samo še nekaj let življenja. V Društvu Viljem Julijan so za Mašo sprožili tudi zbiralno akcijo, saj ji želita starša nuditi optimalno zdravstveno oskrbo in nego v preostanku njenega življenja.

Pomagajmo 5-letni deklici Lani
Lana je čudovita 5-letna punčka s kromosomsko napako x28, ki povzroča trdovratne epileptične napade in hud globalni zaostanek, kar pomeni, da je deklica težko duševno in gibalno ovirana. Mamica Sonja se je obrnila na nas za pomoč.

"Mami, si ti po poklicu dežurna težakinja?"
Najhuje je, ko imam v službi naporen dan, nabit s premnogimi obveznostmi. Takrat sem živčna in so posledično živčni tudi otroci. In najbolj so seveda glasni, razgrajaški in se po možnosti še stepejo med seboj, ko jim rečem: "Zdaj imam pomemben službeni telefonski klic in morate biti res tiho."

Mame so končno dobile svojo himno!
Znana slovenska pevka in mlada mamica dveh otrok, Nastja Gabor, je predstavila osebno izpovedno pesem z naslovom Mama. V njej se lahko prepoznajo vse srčne, ljubeznive in hvaležne matere.

Pusti, sam bom!
Starši se zavedamo, da so naši otroci edinstvena človeška bitja s svojim temperamentom, čustvi, okusom in željami in ne del nas. Vseeno nam je hudo, ko se otrok znajde v težavah; sploh mamice rade marsikaj naredimo namesto svojih otrok. To pa ni vedno najbolje.

Sporočilo mamice z rakom bolne deklice Slovencem: Ne bodite brezbrižni!
"Moja hčerka je junakinja 3. nadstropja, za tiste, ki ne veste, to so mali borci, ki se borijo z rakavimi obolenji," se začne sporočilo, ki ga je napisala mama bolne deklice in ki je v teh dneh zaokrožilo po spletu.

Pomagajmo jim do šolskih potrebščin
Slovenska karitas začenja dobrodelno akcijo Otroci nas potrebujejo, ki je namenjena zbiranju materialnih in finančnih sredstev za pomoč 11.000 socialno ogroženim otrokom s šolskimi potrebščinami. Istočasno župnijske karitas začenjajo zbiranje prošenj socialno ogroženih družin za pomoč s šolskimi potrebščinami.

'Zanje je to neprecenljivo darilo.'
Mogoče nam je samoumevno, da vsi otroci počitnice, vsaj nekaj dni, preživijo na morju, toda žal je resničnost daleč od tega. Veliko otrok o 'čofotanju' v morju z rokavčki ali brez njih, nabiranju školjk, spoznavanju novih prijateljev, igranju odbojke na pečeni plaži le sanja. Naredimo temu odločno stop! Pomagajmo peljati otroke na morje in jim pričarajmo nasmehe na obraze. Naj okusijo, da je morje slano, naj vržejo kamenček v vodo, naj se ohladijo s sladoledom, zapeljejo z ladjico ...

Pomagajmo zgraditi za njih varno Zatekalnico
Po raziskavah naj bi bil v Sloveniji spolno zlorabljen vsak peti otrok, kar pomeni, da ga srečujete na stopnišču, pa ne veste, kaj se dogaja pri njem doma, kar pomeni, da je lahko to sošolka ali sošolec vašega sina, pa ne veste, kakšne travme doživlja mogoče vsak dan ... Takšnih otrok je veliko preveč in prav je, da jim odrasli ponudimo roko pomoči. Nina Kočar, uni. dipl. biopsihologinja, je že leta na njihovi strani in jim je pripravljena prisluhniti in jih popeljati ven iz temnega tunela, stran od zlobe in zlorab tako psihično kot tudi fizično.

Kadidia, Fatoumata, Fanta, Baba so žrtve ošpic
Čeprav se sliši nemogoče, pa je res! Vsako leto več kot 21 milijonov otrok ni cepljenih proti ošpicam.

Žal sami ne morejo kolesariti. Pomagajmo jim
Nekateri otroci žal ne morejo svobodno tekati po igrišču, kolesariti, plezati na drevo, a kljub temu imajo željo po tem, da raziskujejo svet, da živijo na polno. S pomočjo terapevtov in prostovoljcev iz društva Vesele nogice se tako vsak dan na svoj način z vsemi močmi borijo. Da bo njihov jutri lepši, jim lahko pomagamo prav vsi.

Luka Dončić podaril podpisani dres za bolne otroke. Dražite lahko tudi vi!
V Skladu Viljem Julijan poteka posebna licitacija lastnoročno podpisanega dresa izjemnega košarkarja Luke Dončića. "Licitacijo bova spremljala in želiva, da se izpelje čim bolj uspešno," je povedala njegova mama Mirjam Poterbin.

Jože Potrebuješ uslišal babico umrlega vnučka
"(Žal) niso vsi nastopi samo žur" je naslov videa, ki so ga Čuki objavili na Facebookovem profilu. V njem Jože Potrebuješ razkriva srce parajočo resnično zgodbo.

Pomagajmo zavodom za otroke
Letošnjo zimo pričenjamo z veliko humanitarno kampanjo pod sloganom ˝Pomagajmo zavodom za otroke˝ v kateri želimo polepšati vsakdan otrok, kateri so v zavodih našli svoj dom.

Otrok joka. Kaj lahko storimo?
Vsi starši radi vidijo, da je njihov otrok srečen in vedno nasmejan, toda včasih pride tudi do situacije, ko morajo pustiti žalosti, da pride na plan. Nič ni narobe, če jokajo, tudi fantje. Kako jih lahko naučimo, da se soočijo z žalostnimi občutji, nam pojasnjuje zakonska in družinska terapevtka Alenka Lanz.

Prezgodaj rojen, velik kot dlan, čaka na operacijo v Pragi
Mali Kevin je prijokal na svet veliko prezgodaj, že v 29. tednu nosečnosti. Prav vsi stiskamo pesti zanj, da bo dovolj zrasel in pridobil na teži, da bo lahko prestal operacijo.

Očetje imajo zelo pomembno vlogo pri razvoju otrokovih možganov
V nedeljo, 17. junija, je veliki dan – svetovni dan očetov, ki ga praznujemo v 90 državah po svetu. Dandanes se moški zavedajo pomembnosti svoje vloge in prav je, da jih pohvalimo, da opravljajo čudovito delo pri vzgoji, skrbi in negi svojih potomcev.

Vsaka peta deklica in vsak sedmi deček v Sloveniji spolno zlorabljen
23-letna Amadea je glas tistih, katerih glas ni slišan. Želi apelirati na vse, da si ne smemo zatiskati oči pred nasiljem. Spolna zlorab otrok je zločin, zato če sumite ali veste za takšen primer, je prav, da to takoj ustavite.

Situacija, ki jo poznajo vsi starši
Ko starši otroku odločno nekaj prepovedo, on še vedno poskuša narediti po svoje. Čeprav mu večkrat jasno in glasno rečete: ''Ne!'', on preizkuša meje. Prav to lahko vidite na posnetku. Bo ubogal?

Veliki dogodek za ljubljansko porodnišnico
V ljubljanski porodnišnici se rodi vsak tretji slovenski dojenček, v njej pa skrbijo za večino tistih, ki se morajo takoj po rojstvu boriti za življenje. Da bi njim in vsem, ki skrbijo zanje, zagotovili še boljše pogoje, se začenja projekt Pomagajmo Slojenčkom. Prvi večji dogodek bo danes zvečer.

Ja ali ne?
Kako razložiti malčku pomen teh besed in ga naučiti, da bo ločil med njima?

Naučimo malčka reči 'oprosti'
Malčka moramo prej ali slej naučiti, da imamo čustva tudi drugi in da nas včasih lahko prizadene, kar reče ali stori. Tudi zanj je dobro, da se zna v takih primerih opravičiti.