pomoč pri kuhanju

Zakaj novopečene mamice po porodu jočejo?
Rojstvo otroka je ena od največjih in čustvenih prelomnic v življenju vsake ženske, ki v prvih dneh prinese pravi vrtiljak čutenj. Ni vedno samo radost in smeh, pač pa tudi solze, nemoč, zmedenost, utrujenost, nova vloga in odgovornosti. Tokrat govorimo o poporodni otožnosti, s katero se po porodu sooča precejšnje število žensk. Preverite, kako si v tem času pomagati in kaj pričakovati od drugih.

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?
Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Za kuhanje z otroki uporabljajte slovenske mlečne dobrote
Preverite, zakaj Ana Žontar Kristanc pri kuhanju s svojima sinovoma uporablja slovenske mlečne izdelke z znakom "izbrana kakovost – Slovenija".

Načini, kako prihraniti denar: nasveti za starše in otroke
Za večino od nas je zapravljanje lažje kot varčevanje, kajne? Toda če se navadite varčevati, lahko to dolgoročno vodi v življenjsko neodvisnost. In najbolje je, da se tega naučite čimprej ter znanje predate tudi otrokom.

To je treba otroke učiti že od samega začetka
Z domiselnimi in zabavnimi triki zmanjšajte količino zavržene hrane, s tem prihranite, obenem pa otroke naučite odgovornega ravnanja tudi v odrasli dobi.

Tako bodo otroci razvili zdrav odnos do hrane
Starši smo pogosto preveč zaščitniški do svojih otrok, s tem pa jih prikrajšamo za marsikatero veščino, ki bi se je lahko priučili že v zgodnjih letih. Ena takih je denimo kuhanje. Ne vemo točno, kdaj je pravi čas, da jih spustimo med ponve in lonce, zato odlašamo tako dolgo, da jim priprava hrane ni več zanimiva. Kdaj je torej pravi čas, da otroka aktivno vključimo v pripravo hrane?

"No, mami, tako se prosjači!"
Hecni in iznajdljivi so naši otroci. Preden sem postala mama, sem bila prepričana, da ne morejo biti pametnejši od odraslih in da me moji ne bodo nikoli prinašali naokoli. Oh, kako zelo sem se motila.

Verjemite, tudi "popolne" mamice kdaj znorijo in zakričijo
Zadnjič smo se tri mamice iskreno pogovarjale o izzivih starševstva. Med drugim smo se strinjale, da včasih res ne vidimo drugega izhoda, kot da povzdignemo glas, in kako imamo slabo vest vsakič, ko zakričimo in ko morda obenem izrečemo tudi kaj, kar pozneje obžalujemo. A na našo veliko srečo smo si lahko na glas priznale in se medsebojno potolažile, saj so čedalje bolj za nami časi "popolnih mam", ki so morale biti popolne v vsem – v vzgoji, v partnerstvu, v službi, v gospodinjskih opravilih, v izgledu ... Ker – roko na srce – ni niti realno niti življenjsko, da bi imele vedno in povsod vse pod nadzorom.

Kaj je ključno za dober odnos med starši in otroki?
Starši se pri vzgoji otrok soočajo s številnimi izzivi, na svoja vprašanja iščejo odgovore v literaturi, na svetovnem spletu, v klepetalnicah, na delavnicah … toda vsak otrok je zase. Že v zgodnjem otroštvu se morajo truditi, da bodo odnosi med vsemi člani v družini pristni, iskreni, da bodo določena pravila, omejitve, da bo skupen čas kakovostno preživet. Kaj so pasti starševstva in kako se odzvati v določenih situacijah na poti otrokovega odraščanja, smo poklepetali z Eleno Kecman, specializantko psihoterapije in univ. dipl. pedagoginjo.

Kako lahko otrok sodeluje v kuhinji?
Prav vsi otroci z veseljem sodelujejo pri pripravi hrane, če jim starši to seveda dovolijo.

Darjina zgodba vam bo vzela sapo!
Na spletnem portalu Bibaleze.si je potekala nagradna akcija Mamin izziv in po tehtnem premisleku je naša zmagovalka Darja Šolar, mamica štirih deklic, ki se vsak dan spopada z novimi izzivi. Preberite si, kaj nam je zaupala o svoji posebni družinici.

Kako ukrepati ob pojavu potovalne driske?
Driska na potovanju je zdravstvena težava, ki prispeva k veliki obolevnosti in onesposobi ljudi na potovanjih. Obolevajo predvsem ljudje, ki potujejo iz industrijsko bolj razvitih držav v dežele v razvoju. O potovalni driski govorimo, če v 24 urah trikrat ali večkrat odvajamo neformirane iztrebke in imamo ob tem še enega ali več pridruženih simptomov: siljenje na bruhanje, slabo počutje, bruhanje, trebušne krče, povišano temperaturo, krče v zadnjiku in odvajanje sluzavega ali krvavega blata.

Kaj pomaga, če imamo mrzle roke in noge?
Nižje temperature vodijo k temu, da nas pogosto zebe v roke in noge. Vzrok pa se lahko skriva tudi drugje. Preberite si, kako te težave preprečiti in se čim prej ogreti.

Nesebična pomoč starejšim in bolnim
V današnjem času je težko naleteti na osebo, ki se je pripravljena ustaviti in nesebično pomagati drugim. Sanja Gracej pa je pogumno stopila iz vrste in poskuša starejšim, bolnim in onemoglim olajšati življenje.

Gledališče KU-KUC tudi za najmlajše
Gledališče KU-KUC zabava otroke, stare od tretjega do 12. leta, nekatere predstave pa so prilagodili tudi mlajšim. S svojim delovanjem že 11 let učijo malčke strpnosti, sprejemanja drugačnosti, zdravega življenja, varnosti v prometu, o ekologiji, skromnosti …

SAŠA LENDERO: Z Ario uživava vsak trenutek dneva!
Saše Lendero in Miha Hercoga ni treba posebej predstavljati, saj ju mediji spremljajo na vsakem koraku. Tudi odkar se jima je rodila mala Aria, ki je še povečala njuno srečo in okrepila vez med njima.

Po pecivu diši!
V prazničnih dneh, ko imamo malo več časa, se lahko lotimo peke piškotov, ki je otrokom še posebej v veselje. Radi gnetejo testo in z malimi prstki ustvarjajo. Ponosni so, da lahko pečejo čisto svoje piškote. Ponujamo vam okusna recepta.

'Velika' pomoč malega kuharja
Otroci se učijo z dotikanjem, vonjanjem, okušanjem. Radi pomagajo pri pripravi hrane ali sladice. Tako lahko izkoristijo vse čute. Dovolite jim, da vam v kuhinji pomagajo.

Zlato za spanec
Imate občutek, da se nikoli več ne boste naspali? Vaš dojenček se zbuja vsako uro, hranite ga, nosite, pojete mu in ko končno zaspi, ga položite v posteljico, on pa... odpre oči! Preberite si nekaj nasvetov, kako preživeti to obdobje.