poniževanje

Kako ugotovite, ali ste v odvisniški zvezi?
Zaljubljenost je ena od najprijetnejših življenjskih izkušenj, obenem pa je lahko tudi zelo opojna. Opevajo jo jo romantični filmi, pesmi in romani, toda ali so lahko odnosi, povezani z ljubeznijo, tudi zasvajajoči? V zadnjih letih je precej govora o odvisnosti od odnosov, pri kateri gre za podobno stanje kot pri ostalih vrstah odvisnosti. Kaj se skriva v globinah takšnih odnosov in kako tovrstno odvisnost sploh prepoznati?

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Takšne so posledice kričanja na otroka
Verjetno ni starša, ki v trenutkih utrujenosti in nemoči ne bi vsaj kdaj povzdignil glasu nad otrokom. A kakšne so posledice, če postane kričanje vzgojna metoda in edini način, s katerim ima starš občutek, da otroka obvlada? Kričanje ima lahko kratkoročne in dolgoročne posledice, ki se običajno kažejo kot razdražljivost in agresija, tesnobnost, nizka samopodoba in depresija. Več o tipih kričanja in njegovih posledicah preberite v nadaljevanju.

Medvrstniško nasilje ima lahko hude posledice
Pretepanje, brcanje, zbadanje, poniževanje, žaljenje, zaničevanje, zasmehovanje in namerno izločanje, vse to je nasilje, ki je v naši družbi, hočemo ali nočemo, še kako prisotno. Zato bi moral vsak od nas prispevati k ozaveščanju, preprečevanju in zmanjševanju medvrstniškega nasilja, za začetek že s svojim vzorom.

Kako komuniciramo z otrokom je nadvse pomembno za njegovo samopodobo
Psihično nasilje vključuje poniževanje, ignoriranje, zaničevanje in grožnje, vse to pa negativno vpliva na otrokovo samopodobo in občutek njegove lastne vrednosti. Stalno izpostavljanje negativnim komentarjem, kritikam in grožnjam lahko otroka vodi tudi v anksioznost, depresijo in celo do samomorilnih misli. Takšen otrok namreč začne verjeti, da je nevreden ljubezni, kar ga lahko zaznamuje za vse življenje.

Kdo so toksični stari starši?
Klasična podoba starih staršev se običajno nanaša na prisrčne in modre ljudi, ki obožujejo svoje vnuke in vedno priskočijo na pomoč svojim otrokom, ko jih ti potrebujejo. No, vsaj tako jih orisuje filmska industrija in pravljice. Marsikdo ima tudi v resnici čudovite odnose s svojimi starši, ki pogosto prevzamejo pomembno vlogo v mladi družini, bodisi z varstvom, finančno pomočjo, koristnimi nasveti in drugimi načini podpore. A žal vsi niso te sreče. Za razliko od urejenih odnosov pa imamo na drugi strani tudi manipulativne, egoistične stare starše, ki netijo konflikte in v družinske odnose vnašajo razdor.

8 čustvenih ran otroštva, ki pustijo posledice
Vsak izmed nas ima manjše ali večje travme iz otroštva, nekatere izmed teh so nas zaznamovale. Zato je dobro, da imate v mislih, da lahko z določenim vedenjem in besedami otroku nehote pustite rane za vse življenje. Poglejmo osem najpogostejših travm iz otroštva.

Se vaš otrok ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov?
Skorajda ni generacije, v kateri se ne bi pojavil vsaj kakšen posameznik, ki se ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov. Sošolci in sovrstniki ga zavračajo, vzrok pa se največkrat skriva v pomanjkanju socialnih veščin, agresivnih izpadih ali introvertiranosti. V vrtcu ali šoli take otroke prepoznamo, da nimajo v svoji bližini nikogar, s komer bi se igrali, pogovarjali. Kako jim pomagati?

Pri spolnem nasilju gre za veliko več kot le prisiljene spolne odnose
Vsaka ženska ima pravico živeti polno in izpolnjujoče življenje, v katerem uresničuje svoje cilje in uživa podporo najbližjih. A resnica je žal drugačna. Veliko žensk za štirimi stenami trpi za nasiljem, pa naj bo to spolno, čustveno ali fizično. Nasilja je veliko in morali bi se zavedati, da postaja vedno večji problem družbe. Ne smemo si zatiskati oči, saj vsakršno nasilje povzroča dolgotrajne fizične in čustvene posledice.

Kako se z najstnikom pogovarjati o sekstingu?
Čeprav so za mnoge starše teme o spolnosti neprijetne in ne vedo, kako se z njimi spoprijeti, je še kako pomembno, da jih v določenem obdobju načnemo. Poleg vseh tegob odraščanja in z njimi povezane spolnosti velja posebej izpostaviti tudi seksting, ki predstavlja potencialno nevarnost vsem najstnikom, ki ga zaradi pomanjkanja informacij, naivnosti, ali mladostniške razigranosti jemljejo preveč zlahka.

Sara: 'Takrat je priletela prva klofuta, ki me je dobesedno odnesla v steno'
Klofuta, brce, poniževanje in ustrahovanje pa tudi siljenje v spolnost in kaznovanje s tišino so le drobci nasilja, ki jih lahko ženska doživlja v partnerskem ali katerem koli drugem odnosu. Za zunanjega opazovalca je nekaj čisto samoumevnega, da je treba takšen zlorabljajoč odnos končati, a za tistega, ki pri njem vztraja, ta korak nikakor ni lahek – celo obratno – žrtev vedno znova odpušča in čaka, da bo nekoč vse lepše, le potrpeti je treba. Pa je res tako?

Kako lahko različne vrste zlorab vplivajo na nosečnost?
Medtem ko nosečnost marsikateremu paru odpre čisto nov prostor intime in nežnosti, pa so na drugi strani tudi primeri nasilja in zlorab v tem zelo ranljivem obdobju. Nasilje v družini, znano tudi kot nasilje v odnosu ali med štirimi stenami, je pogostejše, kot si lahko mislimo – sploh če upoštevamo, da je nasilje lahko psihično, telesno in spolno. Kljub temu da je vsakršno nasilje nedopustno, je v obdobju nosečnosti še toliko težje, saj ima lahko v najhujših primerih nepopravljive posledice za mater in še nerojenega otroka.

'Tašča me pred vsemi obrekuje in si izmišljuje zgodbice'
Vsi poznamo tisti znani rek, da si družine ne moremo izbirati sami. Stavek pa dobi še toliko večji pomen v primerih, ko smo obkroženi s sorodniki, ki znajo življenje pošteno (za)greniti. To so lahko starši, sorojenci (brati, sestre), strici ali tete in ostalo sorodstvo. A to vseeno ne pomeni, da bi morali družinske odnose za vsako ceno ohranjati še naprej. Včasih je prekinitev nezdravih vezi najbolj zdrava stvar, ki jo lahko storimo.

Severina: Za menoj je 9 let sodstva in 9 krogov pekla
Si predstavljate, kako bi vam bilo, če bi rodile otroka, ga vsak dan objemale in poljubljale, skrbele zanj in mu zaželele lahko noč, nato pa bi vam ga po nekaj letih iztrgali iz naročja in omejili stike z njim? Kaj se takrat dogaja v ženski? S kakšnimi čustvi se spopada, s kakšno bolečino? Predvsem pa, kako preživi to situacijo?

Anja (Sanjski moški): 'Ko bom mama, se bom otroku povsem predala'
Anja Širovnik je tista simpatična 22-letnica iz Velenja, ki v šovu Sanjski moški ni ujela zgolj Gregorjeve pozornosti, temveč je veljala za favoritko tudi v očeh številnih gledalcev. Potem ko je v šovu ujela zadnjo vrtnico, smo z njo klepetali tudi mi, a ne o ljubezni, temveč o njenem otroštvu, želji po družini in prihodnosti.

Najpogostejši razlogi, zakaj moški varajo
Med pogostimi težavami parov v sodobnem času je še vedno nezvestoba, ki pa jo moški in ženske velikokrat različno dojemamo in doživljamo. Kateri so najpogostejši razlogi, ki moške pahnejo v varanje?

Vse to so najpogostejše oblike nasilja med vrstniki na šoli
Večina ljudi ob besedi nasilje pomisli na fantovske družbe, znotraj katerih se radi razvijejo pretepi. A če je ta predstava v današnjem času del našega otroštva in izkušenj preteklih desetletij, je danes precej drugače. Fizično trpinčenje je namreč le ena od pogostih oblik nasilja. Tokrat vam predstavljamo 5 najpogostejših oblik nasilja, ki so v današnjem času zelo pogost pojav.

To je čustveno nasilje staršev nad otroki
Odrgnine in rane, ki so posledica fizičnih poškodb, z lahkoto opazimo. A tiste, ki nastanejo zaradi čustvenega nasilja staršev so včasih skorajda nevidne, imajo pa izjemno kvarne posledice na otrokov psihofizični razvoj in odraslost. Katera vedenja spadajo pod čustveno nasilje in kako ga prepoznati, si preberite v spodnjih vrsticah.

Prepovedana imena
Po svetu veljajo določena pravila, katera imena lahko in katerih ne smete dati otroku.

Mama šokirala internet s svojimi vzgojnimi metodami
Nekaj dni že kroži po družbenih omrežjih posnetek, ki prikazuje mamo, kako brije glavo hčerki. Odločila se je namreč, da jo tako kaznuje, ker je deklica maltretirala sošolko, ki boleha za rakom.

Pretresljiva resnica gane do solz
V Sloveniji je bilo lani več kot 2500 otrok žrtev kaznivih dejanj, od tega jih je bila dobra polovica deležnih nasilja, kažejo podatki policije. Odrasli z izvajanjem nasilja otroke izrabljajo, da nanje prenašajo lastne stiske, je za STA pojasnila terapevtka Zavoda Iskreni.net Janja Grilc.

Kar 62 milijonov žrtev
Agencija EU za temeljne pravice (Fra) je objavila rezultate doslej največje raziskave o nasilju nad ženskami v EU, ki razkriva obseg njihove zlorabe doma, v službi, javnosti in na spletu. Iz poročila je razvidno, da je fizično, spolno in psihično nasilje nad ženskami obsežna zloraba človekovih pravic v vseh državah članicah EU.

ZGODBA: Varal me je že med nosečnostjo
''Do mene je postajal vedno bolj hladen. Med nosečnostjo me ni niti enkrat pobožal po trebuščku, ni me objel, ni pokazal nobenega zanimanja za otroka, zame še manj. Zanj sem postala ničvredna ženska, dobra samo zato, da mu kuham in perem …'' Preživela sem pravi pekel …

Kaj naj stori otrok, če je žrtev nasilja?
Na koga se lahko obrne otrok, ko je žrtev ali psihičnega ali fizičnega ali spolnega nasilja? Komu lahko zaupa? Koga naj pokliče? Kaj vse je nasilno vedenje in ravnanje? Vse to morate povedati otroku, še preden pride do takšne situacije.

RESNIČNA ZGODBA: Zakon brez ljubezni
Alja se je med študijem zaljubila v fanta, ki je imel enake konjičke kot ona. In prav zaradi tega, ker sta vse počela skupaj, je njuna ljubezen vzcvetela … Čez eno leto je zanosila in odločila sta se za veliki korak … toda počasi so se njuna zanimanja razšla … Igor je poiskal zadovoljstvo v službenih obveznostih, novopečena mamica pa je občepela doma …

Je kazen res vzgojna?
Zdi se, da o vzgoji vsi veliko vemo, ko pa nekoga vprašamo, kaj vzgoja je, ne dobimo odgovora. Nekateri ob vzgajanju kazen, po starem reku, da je vzgojna, uporabljajo brez zadržkov, drugi vztrajajo brez nje.

Partnerski odnosi na preizkušnji
V dolgoletni zakon se zelo hitro prikradejo preračunljivost, brezbrižnost in poniževanje, neprestana nesoglasja nadvladajo ljubeč odnos med partnerjema. Poskušajte obuditi zaljubljenost.

Bolečine sem si lajšala z bulimijo
S partnerjem sva si ustvarila dom in družino, a sta se najini poti zaradi življenjskih preizkušenj razšli. Zaradi nizke samopodobe, občutka manjvrednosti in nesposobnosti sem zbolela za bulimijo in nato še anoreksija. Začela se je pot iz brezna.