por

Kdaj je izcedek v nosečnosti normalen in kdaj ne?
Mnoge ženske med nosečnostjo opazijo nenavaden izcedek, kar lahko povzroči strah, negotovost in zaskrbljenost. Da bi vam olajšali odločitev, kdaj k zdravniku, nam je ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine pomagal odgovoriti na nekaj vprašanj.

Najpogostejše spremembe kože v nosečnosti
Povsem normalno je, da v času nosečnosti prihaja do najrazličnejših sprememb, med drugim tudi na naši koži. In prav v obdobju nosečnosti je še kako pomembno, da se naučimo skrbeti zase, to pa lahko storimo s počitkom, uravnoteženo prehrano, lahkotnim gibanjem in tudi s primerno nego kože.

Najboljši predlogi za zajtrk nosečnice
Nosečnica potrebuje pestro in uravnoteženo prehrano, s katero zadovolji vse potrebe po energiji in hranilih tako zase kot tudi za svoj plod. V izogib prevelikemu nihanju krvnega sladkorja in da so vsa hranila na voljo takrat, ko jih organizem potrebuje, je za nosečnico pomembno, da uživa redne in enakomerno porazdeljene dnevne obroke, in sicer med pet do šest dnevnih obrokov. Prvi obrok v dnevu naj bo zajtrk.

5 skrivnosti iz porodne sobe
Porod otroka je že od nekdaj buril duhove. V preteklosti je bilo to dejanje vedno povezano z obredi, osamitvijo žensk in strahom pred neznanim. Danes vemo, da je porod izjemno intenzivna, a čarobna psihofizična izkušnja, ki dva posameznika spremeni v starša. In bolj kot smo nanjo pripravljeni, lažje bo. Če tudi same že pridno odštevate mesece ali tedne do velikega dogodka, vam bodo prav prišli spodnji nasveti, ki so podkrepljeni z izkušnjami slovenskih mamic.

Kakšni so znaki spontanega splava?
Kakor je lahko novica o nosečnosti čudovita in vesela, tako tudi lahko prinese mnogo negotovosti in skrbi, še zlasti v zgodnjem obdobju, ko je tveganje za spontani splav večje. Za tiste, ki gredo skozi izkušnjo spontanega splava, je to zelo zahtevno in čustveno obdobje.

Katera kontracepcija je najbolj primerna za obdobje po porodu?
Razmišljanje o možnostih kontracepcije po porodu igra velik pomen za zdravje in počutje ženske. Na nekaj najpogostejših vprašanj na to temo pa nam je pomagal odgovoriti ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine.

Kako uvajati začimbe in zelišča?
Otroke je najbolje sprva navaditi osnovnih okusov, sčasoma pa lahko obroke občasno in v zmerni, zdravi meri tudi začinite z določenimi zelišči in začimbami.

Take so lahko težave z izločanjem po porodu
Po porodu se lahko pojavijo težave z odvajanjem urina in blata. Kakšni so lahko zapleti, kako pogosti so in kdaj je treba nujno poiskati zdravniško pomoč, je pojasnil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Kakšni so znaki spontanega splava?
Spontani splavi so na žalost dokaj pogosti. Zgodijo se v prvem trimesečju in tudi pri ženskah, ki niti ne vedo, da so noseče. Na vprašanja o spontanem splavu sta odgovarjala Marko Mugoša, dr. med., specialist gin. in por., in Aneja Gombač, dr. med., specializantka gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Metoda za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj
Tradicionalna kitajska medicina že več tisočletij uporablja akupunkturo za pripravo žensk na porod in telo optimalno pripravi tako na fizični kot tudi na psihični ravni. V zadnjem času je postala ena bolj iskanih metod za spodbujanje naravnega poroda in pripravo nanj. Zanjo se vse več nosečnic odloča tudi v Sloveniji.

V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin
V slovenskih porodnišnicah uporabljajo različne metode lajšanja obporodnih bolečin, ki so dandanes v veliki večini brezplačne in jih omogočajo 24 ur na dan. Preverite, katere so na voljo!

Solata iz rdeče leče in popečene zelenjave
Rdeča leča je nizkokalorično živilo, ki zaradi visoke vsebnosti vlaknin odlično pospešuje presnovo, zaradi česar jo je super uživati tekom nosečnosti. Če jo skuhamo vnaprej, je lahko okusna solata, ki ji dodamo popečeno zelenjavo, nadvse hitro pripravljen in okusen obrok za vso družino.

Otečenost nog je ena najpogostejših nosečniških tegob
V nosečnosti se odvija veliko procesov, telo se prilagaja in pojavi se lahko kar nekaj težav, kot so slabo počutje, zaspanost, težave s krčnimi žilami, mehurjem ali krvavečimi dlesnimi. Kako lajšati simptome teh tegob, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Kako mikrobiom vpliva na potek nosečnosti?
Hormonske spremembe, spremembe pri delovanju imunskega sistema ter nosečniške težave, kot sta zgaga in pomanjkanje uživanja določenih hranil, vplivajo na spremembo mikrobioma nosečnice. Preverite, kako lahko poskrbite za svoj mikrobiom in na kakšen način ta vpliva na nosečnost in pozneje na novorojenčka.

Ideja za odličen obrok za vso družino
Recept za preprosto kosilo za vso družino, ki bo navdušilo tudi otroke.

Lepotne bližnjice, ki jih mora poznati vsaka mama
S pomočjo teh praktičnih nasvetov in lepotnih trikov boste v nekaj minutah osvežile svoj videz.

Kronično zaprtje pri otroku – kako pomagati?
Zaprtje pri otroku se lahko pojavi zaradi bolezenskih vzrokov, veliko pogosteje pa predstavlja zgolj funkcijsko motnjo. V tem primeru govorimo o kroničnem funkcionalnem zaprtju.

Kaj pa zdaj, ko je treba sedemkrat tedensko skuhati kosilo?
"Nimam več idej. Kaj zdravega naj skuham za kosilo, da bodo otroci jedli?", "Zdaj, ko smo doma, je treba vsak dan poskrbeti še za pet zdravih obrokov," "Kaj kuhate zdaj, ko so otroci ves teden doma, da bi jedli karseda zdravo?" To so vprašanja, ki si jih postavljajo mamice in očki v času šolanja na daljavo in zaprtja vrtcev, ko je treba petkrat dnevno poskrbeti za zdrave, raznolike in uravnotežene obroke. Preverite ideje za obroke, primer tedenskega jedilnika za petčlansko družino in smernice za zdravo prehrano otrok!

Če boste barvali jajca, potem morate vedeti vse to
Obstaja vse več različnih načinov barvanja, okraševanja, poslikavanja ... velikonočnih jajc, vendar še vedno vam mora biti na prvem mestu dejstvo, da morajo biti na koncu užitna.

Od 1. 10. 2019 novost v porodnišnici Ptuj: ponujajo epiduralno analgezijo
V porodnišnici Ptuj se letno starši, porodne babice, ginekologi porodničarji razveselijo od 800 do 900 novorojenčkov. Preverili smo, kako je z obiski otročnice in novorojenčka, kdo ju lahko obišče, od kdaj do kdaj trajajo, ali obstaja prepoved obiskov v jesensko-zimskem času. Postregli pa so nam tudi z dodatno informacijo o epiduralni analgeziji.

Znani Slovenec drugič postal oče v postojnski porodnišnici
Biatlonec Jakov Fak je drugič postal oče. V naročje je dobil še eno hčerko.

Mastna koža, razširjene pore
Lepo pozdravljeni ; Na vas se obračam zaradi problematične kože,na obrazu,ki pa je ; izredno mastna .Navkljub vsej dragi kozmetiki,ki jo vedno znova kupujem in preizkušam,navkljub tretmajem ...

Epiziotomija oz. prerez presredka v porodnišnici Postojna
Do epiziotomije, prereza presredka, kože med nožnico in zadnjično odprtino, pride v zadnji fazi druge porodne dobe.

Epiziotomija oz. prerez presredka v porodnišnici Trbovlje
Do epiziotomije, prereza presredka, kože med nožnico in zadnjično odprtino, pride v zadnji fazi druge porodne dobe. ''Statistika glede števila prerezov presredka niha.''

Najpogostejše nosečniške težave
Ste v veselem pričakovanju? Prekipevate od čustev? Iskrene čestitke! Čaka vas devet mesecev pripravljanja na materinsko vlogo. Nekateri meseci bodo napornejši, saj se boste mogli soočiti s kupom nosečniški težav. Zbrali smo nekaj najpogostejših in nasvete, kako jih ublažiti oz. premagati.

Resnice o prehrani med nosečnostjo
Nosečnost prinese veliko sprememb v vaše življenje. Med drugim morate veliko pozornosti posvetiti tudi zdravemu načinu prehranjevanja. Tako boste omilili številne nosečniške tegobe in poskrbeli za zdrav razvoj in rast otroka, ki ga nosite pod srcem. Verjetno boste kdaj v dvomih, kaj smete in česa ne jesti. Kot večina mamic, boste morda tudi vi v spletnih klepetalnicah preverjali, kakšno količino hrane lahko zaužije. Da bi razblinili vaše dvome o prehranskih potrebah nosečnice, smo odgovorili na nekaj najpogostejših vprašanj bodočih mamic.

Tudi pozimi jejte zelenjavo!
Pozimi, ko je ponudba sveže zelenjave iz naših krajev skromna, lahko prehrano popestrimo z zamrznjeno zelenjavo, saj ta obdrži veliko hranilnih in senzoričnih lastnosti sveže zelenjave. V večjih trgovinah potrošnikom ponujajo predvsem zamrznjeni grah, zamrznjeni grah s korenjem, brokoli, cvetačo in špinačo ter nekaj kombinacij več vrst zelenjave, pozorni pa smo bili predvsem na ponudbo zamrznjenega graha.

Brazgotina, ki ostane ...
Brazilska mojstrica tetovaž Flavia Carvalho je pred dvema letoma dobila idejo, da s tetovažo skrije brazgotine, ki ostanejo kot posledica nasilja. Še najbolj jo je šokirala zgodba 17-letnice, ki je bila v zvezi z nasilnim starejšim moškim.

Neizpodbitna resnica o pici
Roko na srce – marsikateri starši ob hitrem tempu življenja kdaj pa kdaj svojim otrokom za kosilo ali večerjo ponudijo pico, čeprav se zavedajo, da ni najbolj zdrava jed. Toda, ali lahko pripravimo zdravo različico?

Prehranski dodatki, brez katerih v nosečnosti ne gre!
Zdrava, raznolika in uravnotežena prehrana je vse, kar vi in vaš otrok potrebujeta v času nosečnosti. Ker s tem zadovoljte vse prehranske potrebe, se v večini primerov ni potrebno zatekati k farmacevtskim pripravkom. A v času nosečnosti žensko telo običajno potrebuje več določenih vitaminov in mineralov, ki jih samo s hrano ne morete zagotoviti in takrat je čas, da pravočasno ukrepate!