Bibaleze.si

porast

Novice
24. 03. 2025 14.05

V Evropi in osrednji Aziji med otroki vse več primerov tuberkuloze

Mlajši od 15 let so leta 2023 predstavljali 4,3 odstotka novoodkritih ali ponovljenih primerov tuberkuloze v evropski regiji, kot jo definira Svetovna zdravstvena organizacija (WHO), kar glede na danes objavljeno poročilo o razširjenosti tuberkuloze pomeni zaskrbljujoč porast. WHO ob tem poziva k ukrepanju in preventivnemu zdravljenju.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2025 05.00

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?

Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Malček
25. 02. 2025 08.31

Tako so včasih mame in babice ščitile pred virusi

Naj si bo uvajanje ali vračanje po preboleli bolezni – (ponovno) vključevanje otoka v vrtec predstavlja precejšenj stres, tako za malčka, kot za starše. Če k temu prištejemo še vsakodnevni stik z večjo skupino otrok in s tem tudi pogostejši stik s povzročitelji najrazličnejših nalezljivih bolezni, imamo na dlani jasen odgovor, zakaj je nujno poskrbeti za krepitev imunske odpornosti naših malčkov. A kako se tega lotiti pri tistih najmlajših, ki so najbolj dovzeti za okužbe?

Zdrav otrok
14. 02. 2025 05.00

Opozorilo staršem: kofein v svetu otrok postaja vse pogostejši

Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na vse večje število primerov nenamerne izpostavljenosti kofeinskim energijskim izdelkom pri otrocih, še posebej tistih, mlajših od 6 let. Nova študija razkriva skrb vzbujajoče trende, saj kofein, ki je za otroke nevaren, postaja vse pogostejši v njihovih življenjih.

Novice
11. 02. 2025 13.31

V UKC beležijo porast respiratornih okužb med otroki

Na infekcijski in na pediatrični kliniki UKC Ljubljana beležijo porast števila otrok, ki zaradi okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) ali virusi gripe potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Staršem novorojenčkov pa svetujejo, naj starejše sorojence nekaj tednov ne peljejo v vrtec.

Novice
06. 01. 2025 13.01

Dva mladoletnika zaradi pirotehnike ob roko, eden s hudimi poškodbami glave

V preteklih dneh je zaradi nepremišljene uporabe pirotehnike prišlo do hudih in dolgotrajnih posledic pri uporabnikih, predvsem mladoletnikih. V Ljubljani sta dva mladoletnika izgubila roko, eden pa ima hude poškodbe glave in bo najverjetneje izgubil vid na enem očesu.

Vzgoja in vrtec
06. 01. 2025 05.00

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva

V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Vzgoja in vrtec
02. 12. 2024 05.00

Televizija v otroški sobi – da ali ne?

Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Nosečnost
23. 11. 2024 04.15

hCG – hormon, zaradi katerega je nosečnicam lahko slabo

Spoznajte hormon, ki je kriv za vašo slabost in bruhanje v zgodnji nosečnosti. Pa tudi odgovoren, da je lahko test nosečnosti zelo hitro pozitiven, po navadi že takoj po izostali menstruaciji, in da se lahko plod razvija v zdravem okolju.

Dojenček
27. 08. 2024 04.15

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?

Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Prosti čas
19. 08. 2024 05.00

E-skiro za otroka: da ali ne?

Ali vaš otrok med vožnjo z električnim skirojem uporablja zaščitno čelado? Tudi, ko se zapelje na bližnje igrišče ali do sošolca v sosednji ulici? Ste se z otrokom pogovorili o pravilih vožnje in mu razložili pomen zaščitne opreme ter hitrostne blokade? Če ste ta 'neprijeten' del pogovora izpustili, vam svetujemo, da se z otrokom čim prej pogovorite, saj število nesreč in poškodb med uporabniki e-skirojev narašča, velik del poškodovanih pa je prav v starosti do 18 let.

Zanositev
13. 08. 2024 05.00

Kako dolgo traja, da ženska zanosi?

Mnogi pari predvidevajo, da se bo nosečnost, ko se bodo zanjo odločili, zgodila praktično takoj. Čeprav več kot tretjina zdravih parov zanosi že v prvem mesecu poskušanja, je prav tako povsem normalno, če traja dlje. Toda koliko je še normalno?

Zanositev
19. 07. 2024 05.00

Bo fantek ali punčka?

Čudežni čas nosečnosti je prepleten s številnimi miti – zlasti kar zadeva spol. Večinoma se starši že na začetku sprašujejo, kaj mamica nosi pod srcem, fantka ali punčko. Kateri dejavniki vplivajo na to, kakšni miti krožijo o spolu otroka in ali lahko karkoli, kar storimo v času zanositve, resnično vpliva na spol otroka?

Družina in odnosi
23. 05. 2024 04.15

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč

V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Vzgoja in vrtec
24. 04. 2024 04.00

Kar dve tretjini slovenskih učencev ne doživlja šole kot varnega prostora

Po nedavnih streljanjih in podobnih incidentih na javnih mestih, kot so napadi na šolah v Srbiji in na Finskem ter napad na univerzi na Češkem, opažamo, da se tudi v našem okolju pojavljajo podobne grožnje in dogodki. Izpostavljenost nasilju, ki smo mu kot družba priča v sodobnem času – vojne grozote, vsesplošno nasilje –, je prisotna na vsakem koraku. Otroci pogosto prehitro vstopajo v nasilne virtualne vsebine preko iger, kar jih naredi vedno bolj "odporne" na nasilje.

Zdrav otrok
05. 10. 2023 08.50

Slovenski pediater: 'Bolni otroci naj ostanejo doma'

Pediatri opažajo porast okužb s sezonskimi virusi pri otrocih. Ob tem pediater in predsednik sekcije za primarno pediatrijo Denis Baš opozarja, da naj bolni otroci ostanejo doma in s tem preprečijo širjenje okužb.

Očkov kotiček
04. 08. 2023 05.00

Če imate doma najstnika, vam svetujemo to

V današnjem digitalnem svetu so družbena omrežja postala osrednji del življenja mnogih ljudi, zlasti najstnikov. S prihodom vplivnežev pa se je dinamika uporabe družbenih omrežij še dodatno spremenila. Vpliv družbenih omrežij in vplivnežev na najstnike je lahko kompleksen, zato je pomembno, da starši razumemo te vplive in se znamo ustrezno odzvati.

Zdrav otrok
17. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati ADHD pri otroku?

Otroci si želijo, da bi jih starši imeli radi in bi bili nanje ponosni, a včasih ne zmorejo slediti vsem pravilom in zahtevam, ki jih narekuje sodobna družba. V zadnjem času se veliko govori o motnji pozornosti in hiperaktivnosti, a nekateri otroci ostajajo tudi spregledani. Ali ima vaš otrok ADHD? Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

Novice
04. 04. 2023 09.48

Dan brez zaslonov za vse učence in učitelje

Ste vedeli, da je skoraj 20 odstotkov mladih nekoliko odvisnih od mobilnih telefonov in družbenih omrežij in da ta trend iz dneva v dan narašča? Ste vedeli, da mnogim najstnikom zaradi uporabe telefona, aplikacij in družbenih omrežij močno primanjkuje spanca? Ste vedeli, da je več kot polovica osnovnošolskih najstnic (56 odstotkov) in več kot tretjina osnovnošolskih najstnikov neprespanih?

Zdrav otrok
03. 04. 2023 05.00

Kako prepoznamo anksioznega otroka?

Med otroci in mladostniki je vse več takšnih, ki doživljajo panične napade, se bojijo socialnih stikov, se samopoškodujejo in nočejo v šolo. Razlogi za razvoj anksioznosti pri otroku so kombinacija različnih dejavnikov. Več o tem v tokratnem prispevku.

Novice
07. 01. 2023 05.00

V letu 2022 je bilo v slovenskih porodnišnicah 17.424 porodov

V slovenskih porodnišnicah je bilo v letu 2022 po še ne uradnih podatkih NIJZ 17.424 porodov, kar je 1.268 ali 6,8 % porodov manj kot v letu 2021.

Porod
09. 07. 2022 04.15

Razlogi za umetno sprožitev poroda in morebitni neželeni učinki

Zakaj se vedno več Američank odloča za umetno sprožen porod in zakaj vedno več Slovenk to zavrača? Kakšni so razlogi za umetno sprožitev poroda in kakšni morebitni neželeni učinki? Preverite v tokratnem prispevku.

Malček
05. 07. 2022 13.19

V vrtce v zadnjih letih prihaja vse več otrok iz tujine

V slovenskih vrtcih in šolah se zaradi različnih dejavnikov izobražuje vedno več otrok iz tujine. To pa pomeni priložnost za naše otroke, da okrepijo pomembne vrednote, kot so sprejemanje, empatija, sodelovanje in spoštovanje. Na kakšen način se pogovarjati z otroki o drugačnosti ter jih naučiti sprejemanja, pa si lahko preberete v pogovoru z Nino Mav Hrovat, otroško in mladinsko pisateljico ter ravnateljico.

Zdrav otrok
01. 07. 2022 09.21

Tako je treba ukrepati ob vročinskih krčih

Starši doživijo grozljiv prizor, ko so prvič priča vročinskim krčem. Otrok je namreč neodziven in izgubi zavest, na videz preneha dihati, stresajo ga krči, oči so obrnjene navznoter, obraz in ustnice so modrikaste. A na srečo kratkotrajni vročinski krči niso nevarni in ne pustijo posledic na otrokovem zdravju. Preverite, kako je treba ukrepati ter kdaj in kako zbijati vročino pri otrocih!

Zdrava nosečnica
24. 06. 2022 11.41

Telesne spremembe v obdobju nosečnosti

Nosečnost je stanje, ko ženska nosi plod v telesu, in traja od oploditve do poroda. V tem času telo nosečnice prestaja številne procese in spremembe. Kakšne, si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

5KA
31. 03. 2022 04.45

Koliko časa so lahko otroci pred zasloni?

Da je vse več odvisnosti od spleta in televizije, pričajo vsakoletne raziskave različnih strokovnjakov. Tudi starši lahko pri otrocih opažamo porast zanimanja za spletne aplikacije in televizijske vsebine. Že zelo majhni otroci znajo odkleniti telefon, poiskati aplikacije za predvajanje risank in si jih tudi predvajati. Včasih smo precej navdušeni nad njihovim poznavanjem tehnologije, včasih pa je to precej zastrašujoče. Kdaj in kje potegniti črto? Na koga se obrniti, ko ugotovimo, da je naš otrok odvisen od tehnologije? Na kakšen način se zavarovati pred morebitnimi škodljivimi vplivi spleta in televizije?

Novice
24. 01. 2022 07.54

Tako pestro je bilo lani v slovenskih porodnišnicah

Lansko leto je bilo posebno tudi v slovenskih porodnišnicah. Rodilo se je več otrok kot leto poprej, nosečnice in porodnice pa so se soočale z dodatnimi vprašanji. Med drugim so jih skrbeli morebitni vplivi na razvoj ploda ob okužbi, omejitveni pogoji, nošenje zaščitnih mask, možnost spremljevalca pri porodu. V porodnišnicah so se tako kot vselej trudili in poskrbeli za udobje mamic in novorojenčkov, tako s skrbjo, nego in pomočjo kot tudi s številnimi prenovami in posodobitvami opreme.

Zdrav otrok
27. 05. 2021 08.10

Takrat lahko posumite, da ima otrok seneni nahod

Kako ločimo seneni nahod od običajnega prehlada? Kako lahko starši prepoznajo znake pri otrocih? Kakšno je zdravljenje oziroma blaženje simptomov, kakšne so lahko posledice, če ni primernega zdravljenja, in ali bo seneni nahod ob ustreznem zdravljenju izzvenel? Odgovarja Vesna Plevnik Vodušek, dr. med., specialistka pediatrije in alergologinja.

Problematični najstnik
10. 05. 2021 07.45

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?

Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Po porodu
23. 04. 2021 18.25

Strije? Na kakšen način si lahko pomagate?

Če se boste prepoznali v naslednjih štirih lastnostih in dejavnikih, pomeni, da bodo vaše strije najbrž po porodu precej izrazite. Nanje namreč vplivajo mlajša starost pri zanositvi, indeks telesne teže nad 26, nagla rast teže ali več kot 15 pridobljenih kilogramov v nosečnosti ter večja porodna teža novorojenčka. Na kakšen način si lahko pomagate?

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863