poročilo unicef

Materino mleko ali beli napitek ljubezni
Dojenčki med dojenjem ne dobivajo le mleko, ampak beli napitek ljubezni. Zakaj? Ker se med dojenjem izloča hormon sreče, oksitocin, ki ustvarja še močnejšo povezanost med mamo in otrokom.

Ali je Slovenija družinam prijazna država?
Slovenija se je v najnovejšem poročilu Sklada ZN za otroke (Unicef), ki preučuje družinam prijazne politike v gospodarsko najrazvitejših državah sveta, uvrstila na osmo mesto. Na vrhu lestvice 31 držav, za katere so na voljo podatki, so Švedska, Norveška, Islandija, Estonija in Portugalska, na dnu pa Švica, Grčija, Ciper, Velika Britanija in Irska.

Poroka pred 15. letom
Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef) je danes predstavil prvo poglobljeno analizo o otroških ženinih. V njej razkriva, da je bilo 115 milijonov dečkov in moških po svetu poročenih že v otroštvu, med njimi 23 milijonov že pred 15. letom starosti. Pri tem Unicef opozarja, da je na svetu 765 milijonov otroških ženinov in nevest.

Na katerem mestu je med državami Slovenija glede izobraževanja?
Slovenija se je glede na raziskavo o enakosti v izobraževanju otrok v 41 gospodarsko najrazvitejših državah sveta, ki jo je opravil Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef), uvrstila na deseto mesto. Poročilo ugotavlja, da je zagotavljanje enakosti v izobraževanju v veliki meri odvisno predvsem od izobraževalnih politik države.

Toliko otrok ne hodi v šolo
Po podatkih Združenih narodov kar 303 milijoni otrok po svetu ne hodijo v šolo, med njimi pa jih več kot tretjina živi na vojnih območjih ali v državah, ki so jih prizadele naravne katastrofe.

Vsakih pet sekund umre en otrok
V lanskem letu je na svetu umrlo okoli 6,3 milijona otrok, mlajših od 15 let, je razvidno iz objavljenega poročila Združenih narodov o stopnji umrljivosti. To pomeni, da vsakih pet sekund umre en otrok. Skoraj polovica umrlih otrok so bili novorojenčki, povzema poročilo nemška tiskovna agencija dpa.

Poroka pri 12 letih. Temu je treba narediti konec!
Si predstavljate, da bi se vaša hčerka, stara komaj 12, 13 let odeta v belo, in sprehodila do oltarja s starejšim moškim? Dejansko se po svetu to dogaja in skrajni čas je, da se tudi na tem področju naredijo spremembe.

78 milijonov dojenčkov tega ob rojstvu ne doživi
Ta teden obeležujejo svetovni teden dojenja in ob tej priložnosti želimo izpostaviti pomembnost dojenja v prvi uri po rojstvu. Če do tega pride, ima otrok večje možnosti za preživetje, manj tveganj za kakršnekoli bolezni in kasneje je tudi lažje vzpostaviti proces dojenja.

Vsakemu 12. otroku gre slabše kot njegovim staršem
Vsakemu 12. otroku na svetu gre slabše kot njegovim staršem, je pokazalo poročilo Sklada Združenih narodov za pomoč otrokom (Unicef). Za 180 milijonov otrok v 37 državah se je v zadnjih 20 letih povečala možnost, da bodo živeli v izjemni revščini, ne bodo obiskovali šole ali bodo umrli zaradi nasilja.

Slovenija v svetovnem merilu velja kot država s številnimi ugodnostmi v korist družin
Po izsledkih poročila Unicefa z naslovom Prva leta življenja so odločilna za vsakega otroka Slovenijo od najvišjega mesta na lestvici pri skrbi za otroke v zgodnjem otroštvu ločita le dve leti brezplačne predšolske vzgoje. Avtorji poročila so v 193 državah primerjali prisotnost treh ukrepov za razvoj najmlajših, so sporočili iz Unicefa Slovenija.

Slovenija na 11. mestu
Sklad Združenih narodov za otroke (Unicef) v svojem poročilu Grajenje prihodnosti: Otroci in cilji trajnostnega razvoja ugotavlja, da vsak peti otrok v gospodarsko razvitih državah živi v relativni revščini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Število begunskih otrok brez spremstva narašča
Število begunskih otrok brez spremstva je od leta 2010 naraslo za kar petkrat, v danes objavljenem poročilu opozarja Sklad ZN za otroke (Unicef). V letih 2010 in 2011 so po svetu zabeležili 66.000 otrok beguncev, ločenih od družine, leta 2015 in lani pa 300.000. Od slednjih jih je več kot polovica zaprosila za azil v Evropi.

Do leta 2040 skoraj 600 milijonov otrok na območjih z izjemno omejenimi vodnimi viri
Sklad ZN za otroke (Unicef) v poročilu ob svetovnem dnevu voda opozarja, da bo do leta 2040 skoraj 600 milijonov oz. četrtina otrok na svetu živelo na območjih z izjemno omejenimi vodnimi viri.

Svet se mora osredotočiti na stisko najbolj prikrajšanih otrok
Do leta 2030 bo po svetu, če se ta ne bo bolj osredinil na stisko najbolj prikrajšanih otrok, 69 milijonov otrok umrlo zaradi vzrokov, ki jih je večinoma mogoče preprečiti, 167 milijonov otrok bo živelo v revščini, 750 milijonov žensk pa bo poročenih že v času otroštva, v poročilu o položaju otrok po svetu opozarja Sklad ZN za otroke (Unicef).

Še vedno je veliko žrtev
Po svetu je najmanj 200 milijonov deklic in žensk, ki so bile podvržene obrezovanju spolovil. Od tega jih polovica živi v samo treh državah. 44 milijonov je mlajših od 14 let, v danes objavljenem poročilu ugotavlja sklad ZN za otroke (Unicef), poročajo tuje tiskovne agencije.

Žalostna usoda otrok
V naslednjih 15 letih bo zaradi razlogov, ki jih je v večini primerov mogoče preprečiti, umrlo na milijone otrok, če se svet ne bo osredotočil na pomoč najbolj ranljivim skupinam prebivalstva, v poročilu opozarja Unicef. Izvršni direktor te agencije Anthony Lake zato poziva države članice ZN, da otroke iz najrevnejših regij obravnavajo prednostno.

Vsak peti okuženi je otrok
Sklad ZN za otroke (Unicef) je v najnovejšem poročilu poudaril, da ima ebola izjemno uničujoč vpliv na otroke, ki predstavljajo približno 20 odstotkov okuženih v treh najhuje prizadetih afriških državah, Gvineji, Liberiji in Sierri Leone, so danes sporočili iz Slovenske fundacije Unicef.

Slovenija: Pod prag revščine zdrsnilo 7000 otrok
V Sloveniji se je stopnja tveganja revščine otrok od 2008 do 2012 povečala za 15 odstotkov, kar pomeni, da je v tem obdobju pod prag revščine zdrsnilo dodatnih 7000 otrok, kaže Unicefovo poročilo z naslovom Otroci recesije: Vpliv gospodarske krize na blaginjo otrok v razvitih državah. V Sloveniji se je poglobila tudi revščina otrok.

Rojstni list je najpomembnejši dokument
Vsak tretji otrok na svetu, mlajši od pet let, oziroma kar 230 milijonov otrok uradno ne obstaja, saj njihova rojstva niso bila nikoli registrirana, v danes objavljenem poročilu opozarja Unicef. Pri organizaciji zato poudarjajo pomembnost identifikacije vsakega otroka.

Usodno za več kot dva milijona prebivalcev!
Po poročanju Unicefa sta pljučnica in driska glavna vzroka za smrt otrok, zlasti v revnih državah. Poročilo Sklada Združenih narodov ugotavlja, da ti dve bolezni vsako leto ubijeta več kot dva milijona otrok, kar je 29 odstotkov smrtnih primerov med otroki do petega leta starosti.

AIDS: Vsako minuto otrok manj!
Zgodnje odkrivanje in zdravljenje lahko znatno izboljša možnosti preživetja novorojenčkov, ki so izpostavljeni virusu HIV. Tako so zapisali v poročilu, ki so ga na Svetovni dan boja proti AIDS-u predstavile štiri agencije Združenih narodov, med njimi tudi UNICEF.