porod v tujini

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

To so najpogostejši razlogi za carski rez
V trenutku, ko izvemo, da smo noseči, začnemo razmišljati o mnogih stvareh, med drugim tudi o porodu. In verjetno ni bodoče mamice, ki si ne bi želela, da bi vse potekalo brez zapletov, a včasih vseeno pride do njih. Tokrat smo se z asist. dr. Majo Rosič, dr. med., specialistko ginekologije in porodništva pogovarjali o carskem rezu.

Znana Slovenka iskreno o pričakovanju prvega otroka
"Pravijo, da na otroka nikoli ne moreš biti pripravljen in kljub najinim zrelim letom tudi midva še nisva. Ampak dojenček prihaja in midva se spuščava v to pustolovščino z veselimi in predvsem mešanimi občutki. Vse, kar si želiva, je, da bo zdrav. No, Marko si želi, da bi bil fantek," je na družbenih omrežjih zapisala podjetnica in ustvarjalka digitalnih vsebin Katarina Benček ob razkritju, da bo prvič postala mamica.

'Nikoli se nisem počutila bolj osamljena, kot sem se v nosečnosti'
Ste se kdaj počutili krive in nehvaležne, ker v nosečnosti niste čutili veselja, sreče in radosti? Vse to je namreč doživljala mlada mamica Petra, ki nam je zaupala svojo zgodbo in z njo spomnila na nekaj zelo pomembnega – vse, kar čutiš in doživljaš, je v tistem trenutku prav.

Super nasveti, kako potovati, ko ste noseče
Ko tema pogovorov nanese na potovanja v nosečnosti, so mnenja precej deljena. Nekatere ženske zagovarjajo, da to ranljivo obdobje zares ni pravi čas za potovanja, saj je po njihovem mnenju bodoča mamica takrat mnogo bolj izpostavljena različnim tveganjem. Druge pa so prepričane, da je ravno nosečnost idealen čas za še zadnje potovanje v dvoje, preden se pridruži nov član družine. Kaj pa mislite vi?

Prednosti kraniosakralne terapije za dojenčke
Ste že slišali za številne pozitivne učinke kraniosakralne terapije na dojenčke in otroke? Kakšne so prednosti terapije, v katerih primerih je priporočljiva in kakšni so odzivi staršev, si lahko preberete v spodnjem intervjuju s kraniosakralno terapevtko, Sabino Miklavčič.

S helikopterjem odpeljana v Ljubljano
Partner je bil službeno odsoten. Bila sem sama doma s starejšo hčerko in brez avtomobila. Stanovali smo 15 kilometrov iz mesta. Imela sem še cel mesec časa do PDP in cela nosečnost je potekala normalno, brez zapletov, brez znakov, da bomo zibali prej.

Policista sta v Mislinji ustavila voznika, ki je prehitro vozil. Vzrok: žena je imela popadke
Včasih takšne zgodbe beremo, da se dogajajo v tujini. Ta se je pripetila pri nas v Mislinji. Policista sta ustavila voznika, ki je prehitro vozil, ker je imela njegova žena hude popadke. Ponudila sta mu spremstvo do bolnišnice in deček je s pomočjo carskega reza prijokal na svet.

Nosečnost, vid, diabetes
Spoštovani, stara sem 35 let, trenutno v 26. tednu nosečnosti. Pred tremi dnevi se mi je na level očesu, v periferiji vidnega polja, pojavila motnja vida. Motnja je locirana spodaj pod zenico, se kaže...

Evropska kartica v večini tujih držav ne krije poroda
Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja v tujini ni nujno dovolj, saj je njena uporabnost odvisna od tega, kam potujete in kaj od zavarovanja pričakujete ali potrebujete. Evropska kartica vam tako ne zagotavlja nikakršnega varstva, če potujete v države zunaj EU, EGP oz. Švice, Avstralije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Makedonije in Srbije. Omejen je tudi nabor storitev, ki jih lahko z evropsko kartico uveljavljate.

Kaj morate storiti, če rodite v tujini? Kje prijavite otroka?
Ste odšli na potovanje in vas je porod prehitel? Nič hudega, otroka lahko vpišete v matični register Republike Slovenije. Kakšen je postopek?

Več kot 900 fantkom je tako ime, več kot 600 deklicam pa ...
Na Hrvaškem je lani več kot 900 novorojenih fantkov dobilo ime Luka, medtem ko je bilo najbolj priljubljeno ime za deklice Mia, teh je bilo skoraj 600. Te podatke je objavilo hrvaško ministrstvo za upravo. Lani je bilo na Hrvaškem rojenih 37.559 otrok, med njimi pa je bilo 18.141 deklic in 19.418 fantkov.

Joga za nosečnice
Vsaka mamica si želi, da bi bil otrok zdrav in se pravilno razvil. V času nosečnosti postane žensko telo dom za novo malo bitje, za katerega postane odgovorna. Poleg vsega pa ne sme pozabiti nase in tudi ne na svoje zdravje.

Postopek vpisa rojstva iz tujine
Zaradi kakršnih koli vzrokov (potovanja, obiska, službenih obveznosti …) lahko mamica rodi tudi v tujini. Če je državljanka Republike Slovenije in če želi, da je to tudi njen otrok, ga mora vpisati v matični register Republike Slovenije. Kako lahko to stori?

Resnična izkušnja mamice Ane
Ana Devayani Kersnik, inštruktorica joge, je pred enim mesecem povila sina Jako. Z njo smo se pogovarjali, kako je preživela nosečnost, kako je prebrodila težave in kako aktivno je njeno življenje po porodu.

Kaj se skriva za vrati slovenskih porodnišnic?
Po devetih mesecih končno napoči trenutek, da spoznate novega družinskega člana. S porodno babico Andrejo Horžen iz kranjske porodnišnice smo se pogovarjali, za kakšen porod se lahko odločijo ženske, ali upoštevajo porodni načrt, kakšno je prvo spoznavanje z drobnim bitjem …

RESNIČNA ZGODBA: Gejevska starša s hčerko
Slovenca, zakonca Danijel in Matjaž, živita v ZDA in sta starša 15-mesečne hčerke. Ane nista posvojila, rodila jima jo je nadomestna mati.

Homeopatija v nosečnosti
Bistvo vsakega zdravljenja, tudi homeopatskega, je ponovna vzpostavitev ravnovesja v človeku. Ker je neinvazivna in nima stranskih učinkov, nam tudi v nosečnosti lahko olajša marsikatero težavo.

Zavarovalnica krije stroške poroda v tujini?
Poleti se veliko nosečnic odpravi na dopust v tujino. Marsikatero zanima, ali zavarovalnica krije stroške predčasnega poroda v državah članicah Evropske unije, Bosni in Hercegovini ter na Hrvaškem.

Porod spremljal prek skypa
Kenton Douglas je star komaj štiri dni, pokazal pa se je že tudi v tujini. Njegov oče je ameriški vojak, že pet mesecev nameščen v Iraku, in je rojstvo sina spremljal kar preko spleta.

Kakšne so možnosti za preživetje cistične fibroze?
Cistična fibroza je najpogostejša genetska bolezen. Nekateri bolniki s cistično fibrozo umrejo že v otroštvu, drugi pa živijo kar dolgo v odrasla leta.

Prvi slovenski družinski in porodni center
Leta 2012 bomo dobili v Sloveniji Družinski in porodni center. Taki centri so v tujini nekaj običajnega, zato je bil že čas, da ga zgradimo tudi pri nas. Center bo stal sredi narave, tudi na pogled bo izjemen.

LORELLA FLEGO: 'Uživam v nosečnosti!'
Televizijska voditeljica Lorella Flego že nekaj mesecev uživa v prvi nosečnosti. Kot pravi, spoznava svoje telo in otroka, ki je vedno bolj živahen. Skupaj z njim raste tudi sama.

INTERVJU: Slovenska gejevska starša s hčerko
Slovenca, zakonca Danijel in Matjaž, živita v ZDA in sta starša 15-mesečne hčerke. Ane nista posvojila, rodila jima jo je nadomestna mati.

Kdo odloča o tem, kje lahko ženske rojevajo?
V tujini se čedalje bolj uveljavlja model avtonomne babiške skrbi, ko za zdrave nosečnice in porodnice skrbijo babice. To dokazuje tudi praksa, saj se število porodov na domu in v porodnih centrih povečuje.

Mlada mamica se bori z rakom
Darija je pred štirimi meseci rodila zdravo hčerko. Ob materinstvu se bori z zahrbtnim rakom, za katerim je zbolela že med nosečnostjo.

Babica – nepogrešljiva pri rojstvu in negi
Največja sreča vsakega starša je rojstvo otroka. Ob pogledu na novo življenje mati pozabi na še tako hude bolečine. Nikoli pa mamica ne bo pozabila ženske, ki ji je med porodnimi bolečinami stala ob strani in ji pomagala. To je babica.

Jamie Oliver: Otroci so najboljše, kar lahko 'zakuhamo'!
Slavni kuharski mojster Jamie Oliver je s svojo ljubeznijo iz otroštva Julliette 'Jools' Norton poročen od leta 2000. Nikoli nista skrivala, da si želita imeti veliko družino – sedaj pričakujeta že tretjič.

Želela sem si roditi doma in sem to tudi storila!
Ker bolj redko beremo ali slišimo o tem, da je ženska rodila doma, gre po navadi za vest iz tujine ali za prezgodnje rojstvo, za nekakšno "nesrečo" torej. Andreja pa se je zavestno odločila, da bo rodila doma, čeprav pri nas tega že dolgo ne poznamo več ...

Odloča ženska, ki rojeva!
Številne ženske se danes ne zavedajo, da je oblika poroda, ki je običajno na voljo, precej daleč od tega, kar bi porod lahko bil, ne da bi pri tem tvegale svoje ali otrokovo zdravje ali življenje. Ženske in družbo nasploh o tem osveščajo v združenju Naravni začetki.