posebne potrebe

Življenje z avtizmom: mamica Dijana o mavrični poti svojega sina Filipa
Sedemletni Filip je živahen, igriv, nasmejan in čisto poseben deček. Filip je avtist. Njegova mama, Dijana Gregur, pravi, da je njihov svet drugačen, bolj mavričen kot pri večini. Ne lažji, ne težji, le drugačen. Popeljala nas je skozi njun vsakdan, prepleten z ljubeznijo, potrpežljivostjo, izzivi in drobnimi zmagami, ki so za druge morda samoumevne, zanju pa pomenijo ogromno. Pogovor je tudi opomnik, da vsak otrok potrebuje predvsem razumevanje in da svet postane lepši, če znamo sprejeti, ponuditi roko in ne obsojati.

Sporočilo za starše, ki pričakujejo drugega otroka
Mama deklice in dečka je napisala odprto pismo prijateljici, ki pričakuje drugega otroka. V devetih točkah je opisala, kako drugi otrok spremeni življenje staršev.

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev
Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

Porod na Ptuju: kjer prisluhnejo vsaki mamici in njenim željam
Posebnost ptujske porodnišnice, ki je ena manjših v Sloveniji, je individualni pristop k vsaki porodnici. So novorojenčku prijazni ter nudijo možnost poroda v vodi in omogočajo sobivanje partnerja.

Otroci z OŠ Glazija: junaki, ki so premagali ovire in navdihnili skupnost
December je mesec topline, povezovanja in dobrih del. Prav poseben del tega prazničnega duha so otroci z Osnovne šole Glazija iz Celja, ki s svojo ustvarjalnostjo in srčnostjo spodbujajo dobrodelnost ter opozarjajo na nujnost vključevanja otrok s posebnimi potrebami v družbo.

Tjašina zgodba ni edina: ADHD ni ovira, temveč prednost
Tjaša je (v šoli) vedno izstopala. Za nekatere je bila briljantna učenka, za druge je bila nevzgojena in razvajena. Njena želja, da bi bila prva v koloni, je bila v očeh nekaterih neprimerna. A tudi, ko je po opozorilu želela biti zadnja, ni bilo prav. Njen oče Damijan Kolarič se spominja, kako so včasih nerazumevanje in predsodki zasenčili njene izjemne sposobnosti. Danes dijakinja z ADHD blesti kot odlična učenka in zakladnica znanja o grški mitologiji. Ključ do njenega uspeha? Prilagoditve, razumevanje in drugačen pristop.

7 mitov o nosečnosti, porodu in materinstvu
Obstajajo številni miti o materinstvu, porodu in nosečnosti. Mi vam tokrat predstavljamo sedem najbolj pogostih.

Ne, prva beseda praviloma ni "mama"
Novopečeni starši komaj čakajo prve besede svojega malega zakladka. In čeprav mamice upamo, da bomo čim prej zaslišale "mama", praviloma to ni prva beseda. Pri nas so bile denimo "da, da", "ba, ba" in "ne, ne, ne".

Kako zmanjšati stres in breme, ki ga starši (pre)težko nosimo?
Razumevanje, kako stiska in stres, ki ju doživljamo zaradi takšnih in drugačnih izzivov, vplivata tudi na naše otroke, je ključno, če jim želimo nuditi podporo, ki jo bodo še kako potrebovali v svojem življenju. Otroci nas opazujejo, vsrkavajo naše občutke in se učijo, kako se spopadati z manj prijetnimi situacijami in problemi, s katerimi se nenehno srečujemo. O tem smo se pogovarjali tudi s psihosocialno svetovalko.

Drugačni otroci niso problematični otroci
Vsak otrok potrebuje spodbudno okolje, da bi lahko uresničil svoje potenciale, pri tem pa imajo pomembno vlogo poleg staršev tudi drugi ljudje, ki so v njegovem življenju, pa naj si bodo to učitelji, vrstniki, otroci, ki se skupaj igrajo na igrišču, sorodniki ali prijatelji prijateljev in tako naprej. Od vsakega posameznika je namreč odvisno, ali se bo otrok počutil sprejetega in dovolj dobrega ali pa bo imel občutek, da je odrinjen na rob družbe.

Vrtnarjenje z otroki: igriva pot k naravi, rasti in zdravi prehrani
V hitrem življenjskem ritmu pogosto pozabljamo na pomembnost stika z naravo in odgovornega ravnanja do ene in edine matere Zemlje. Vrtnarjenje z otroki ponuja izjemno priložnost, da jih skušamo naučiti spoštovanja do okolja, odgovornosti, potrpežljivosti, odnosa do hrane in samozadostnosti ter da hkrati skupaj preživljamo kakovosten družinski čas. Kako se lotiti vrtnarjenja z otroki in zakaj je res super, če so naši najmlajši že od malih nogic na vrtu, je obrazložil priljubljen samooskrbni vrtnar Robert Špiler.

Take so lahko težave z izločanjem po porodu
Po porodu se lahko pojavijo težave z odvajanjem urina in blata. Kakšni so lahko zapleti, kako pogosti so in kdaj je treba nujno poiskati zdravniško pomoč, je pojasnil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Znaki, ki kažejo, da imate ob sebi najboljšega partnerja
Malenkosti, ki jih vsakodnevno partner počne, da bi nam pomagal biti najboljša različica nas, so tiste, ki nam povedo največ o njem. Če ima tudi vaš partner spodaj navedene lastnosti, potem ste prav gotovo zadeli največji dobitek.

Blog: 'Eno samo neskončno dolgo čakanje'
Mogoče je čas, da spregovorimo še kakšno besedo o potrpežljivosti. Vrlina, ki je v vsakem pomenu besede povezana s pojmom starševstva, in priznam, da je sama nimam veliko, ali bolje rečeno: je nisem imela. Sedaj pa se je učim. In to zares učim. Intenzivno.

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve
Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Tako so razveselili slepe in slabovidne otroke ter otroke z avtizmom
Lidl Slovenija je tudi letošnje leto v okviru prodaje izdelkov lastne premium blagovne znamke Deluxe tradicionalno del sredstev od prodaje teh izdelkov podaril v dobrodelne namene. Tudi tokrat so jih namenili otrokom in mladistnikom, ki potrebujejo pomoč in podporo pri zdravljenju ali razvoju.

Naravne rešitve zoper drisko pri dojenčku in otroku
Driska pri otrocih je pogosta bolezen, za katero je značilno tekoče, vodeno blato, ki se pojavlja pogosteje kot običajno. Pogosto jo povzročijo virusne ali bakterijske okužbe, slabe higienske navade, onesnažena hrana ali voda ali spremembe v prehrani.

Čudovita novica za vse, ki nameravate roditi v Ljubljani
Priprave na prihod novorojenčka so vsekakor eno najlepših obdobij v življenju. Večina že v prvem trimesečju kupi vsaj enega ali dva kompleta oblačil za dojenčka, v drugem sledi načrtovanje otroške sobice oziroma kotička za novorojenčka, v tretjem pa je čas za pripravo torbe za v porodnišnico. Ta mora vsebovati vse, kar je potrebno za čim boljše počutje mamice in novorojenčka. Ker pa se potrebe in želje bodočih mamic razlikujejo, je dobro vedeti, česa nikakor ne smete pozabiti in kaj lahko mirno 'pozabite' doma. Kar nekaj stvari vam namreč zagotovijo porodnišnice.

Nezdrave oblike navezav med hčerko in materjo
Odnos med materjo in hčerko velja za enega najbolj kompleksnih in izjemno globokih. Lahko predstavlja vir neverjetne topline in radosti ali pa težke stiske in konfliktov. V nadaljevanju sledijo vse tiste nezdrave oblike navezav med hčerko in materjo, ki imajo pomemben vpliv tudi v odraslem življenju.

Rolerji za otroke – kako jih izbrati in na kaj biti pozoren?
Rolerji – eden izmed prvih pripomočkov do otroške zabave na kolesih. Kaj ni vedno razburljivo, ko vaš otrok izrazi željo po novem hobiju, še posebej, če gre za nekaj tako energičnega, kot je rolanje? Predstavljajte si njegov nasmejani obraz, ko s svojimi novimi rolerji navdušeno naredi svoje prve zavoje!

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Kdo so otroci s posebnimi potrebami?
Ljudje smo socialna bitja in tako se že od pradavnine družimo in organiziramo, včasih v skupine, klane in plemena, danes pa v društva, organizacije, združenja. Najbolj osnovna celica družbe je družina, osnova, na kateri gradimo in ko pride v družino oseba z dodatnimi izzivi, ti ta starodavni nagon po združevanju pride še kako prav. Kajti lažje je težave, nesigurnosti, dvome in strahove, s katerimi se ob takšnem dogodku soočaš, prebroditi skupaj. Konec koncev je res, kar pravi stari slovenski rek, ki gre takole – več glav več ve.

'Ni enostavno zapustiti doma in vsega, kar te veže nanj'
V Sloveniji deluje 20 varnih hiš in 10 materinskih domov, kamor se lahko po pomoč zatečejo mamice z otroki. S svojimi sodelavci jim že vrsto let pomaga tudi predsednica Sekcije varnih hiš, materinskih domov in sorodnih organizacij pri Socialni zbornici Slovenije, Suzi Kvas, ki med drugim poudarja: "Bolečina bi nam bila velikokrat lahko prihranjena, če bi znali poslušati drug drugega in se predvsem slišati. Zato menim, da je najbolj pomembno, da smo senzibilni, da zaznamo stisko posameznikov okoli nas in da poskušamo pomagati po svojih močeh."

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka
Za zdrav razvoj otroka je ključnega pomena uravnotežena in raznolika prehrana – to je jasno vsem staršem. No, veliko težje pa je te smernice prenesti v vsakdanje življenje in malčka prepričati, da ne more živeti od testenin, cvrtja in pice, ampak je potrebno obroke obogatiti še s kakovostnimi beljakovinami ter zelenjavo. Z nekaj enostavnimi triki je v večini primerov vendarle mogoče doseči, da živila, ki jih ne mara, vsaj poskusi. Preverite, kako!

Uporabne informacije za starše otrok s posebnimi potrebami
Vse o prvih korakih birokracije za starše otrok s posebnimi potrebami.

Vse več staršev zahteva odlog šolanja. Pa je res dobro za otroke?
Z leti narašča število otrok, ki v prvi razred osnovne šole vstopijo leto pozneje kot njihovi vrstniki. Preverite, katere razloge ob prošnjah za odložen vpis navajajo starši in kakšen je nasvet Marka Juhanta.

Pepelkin fenomen: zloraba otroka s strani nebiološkega starša
V evolucijski psihologiji Pepelkin fenomen imenujemo pojav različnih oblik zlorabe otrok s strani nebioloških staršev – torej očima ali mačehe. Ta fenomen je dobil ime po pravljičnem liku Pepelke, ki je bila v zgodbi trpinčena s strani mačehe in dveh polsester. Živela je žalostno življenje, ki so ga zaznamovali tragedije, zanemarjanje in zloraba. Žal pa se manj lepe pravljice odvijajo tudi v resničnem življenju, in sicer v krogu družine, ki naj bi predstavljala prostor varnosti, bližine, sočutja in brezpogojne ljubezni. A žal je včasih vse prej kot to in eden od razlogov je zloraba otrok oziroma samo enega od otrok, kot se to dogaja v primeru Pepelkinega fenomena.

Ali veste, kaj pomeni, če oseba nosi trak s sončnicami?
Sončnice so rože, znane po pozitivizmu. Posledično so jih izbrali pri akciji, s katero želijo narediti svet prijaznejši. Ali veste, kaj pomeni, če nekdo nosi trak s sončnicami?

Kavči in naslanjači, primerni za vso družino
Kavči so nepogrešljiva oprema vsakega doma – lahko gre za dvosed, trosed, najrazličnejše počivalnike, celo napihljive različice tega priljubljenega kosa pohištva že poznamo. Na spletu lahko pogosto preberete številne napotke, kako pravilno izbrati med kavči, ki so na voljo na tržišču. Pri tem morate paziti na ustrezno velikost in obliko, kvaliteto uporabljenih materialov, barvo in slogovno ujemanje z ostalim pohištvom. Pravilna izbira sedežne garniture je vsekakor pomembna, vendar pa je potrebno poudariti tudi dejstvo, da vsi kavči, pa naj bodo še tako kakovostni in dizajnersko izpopolnjeni, niso primerni za vsakogar.