Bibaleze.si

poseganje

Vzgoja in vrtec
27. 11. 2024 04.00

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad

Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Razvoj otroka
10. 10. 2024 01.00

Ne posedajte otroka, če tega sam še ne zmore

Kot starši nestrpno pričakujemo vsak mejnik pri otrokovem razvoju. Od prvega nasmeha do prvih korakov se vsak dosežek zdi kot trenutek zmagoslavja. Eden od teh mejnikov je samostojno sedenje, ki se običajno pojavi med 7. in 9. mesecem starosti. Če pa vaš otrok še ni začel sedeti, je naravno, da se sprašujete, ali obstaja razlog za skrb.

Razvoj in odnosi
02. 07. 2024 05.00

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih

V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Zanositev
25. 05. 2024 02.30

To so najpogostejši vzroki neplodnosti

Vsak šesti par se sooča z neplodnostjo, nanjo pa vpliva več različnih dejavnikov.

Družinsko življenje
02. 02. 2024 03.30

Kdo so toksični stari starši?

Klasična podoba starih staršev se običajno nanaša na prisrčne in modre ljudi, ki obožujejo svoje vnuke in vedno priskočijo na pomoč svojim otrokom, ko jih ti potrebujejo. No, vsaj tako jih orisuje filmska industrija in pravljice. Marsikdo ima tudi v resnici čudovite odnose s svojimi starši, ki pogosto prevzamejo pomembno vlogo v mladi družini, bodisi z varstvom, finančno pomočjo, koristnimi nasveti in drugimi načini podpore. A žal vsi niso te sreče. Za razliko od urejenih odnosov pa imamo na drugi strani tudi manipulativne, egoistične stare starše, ki netijo konflikte in v družinske odnose vnašajo razdor.

Očkov kotiček
27. 09. 2023 05.00

Očka Miro: 'Nekega dne se je zgodilo, da nisem mogel vstati iz postelje'

Mnogi se ob prebranem naslovu morda začudeno sprašujejo, ali je sploh mogoče, da bi moški lahko trpel za poporodno depresijo. A odgovor je preprost – seveda. Po rojstvu otroka je tudi oče dovzeten za poporodne motnje razpoloženja, žal pa je ozaveščenost o tem še dokaj nizka. Prav zaradi slednjega stanje pogosto ostane nediagnosticirano in nezdravljeno. Preverite, kakšni so znaki in kakšen je lahko vpliv očetove depresije na odnos z otrokom.

Šola in splet
31. 08. 2023 05.00

Očetova izpoved: Hči je postala neobvladljiva, zadirčna

V današnjem času se pojavljajo številne dileme, kdaj naj otrok dobi telefon, katera starost je primerna za oblikovanje profila na družbenih omrežjih in koliko časa je priporočljivo, da otrok preživi na digitalnih 'igračkah'. Številni tuji in domači strokovnjaki so si enotni, da enoznačnega odgovora ni, saj se otroci med seboj razlikujejo. V povezavi s to tematiko je bil svojo zgodbo z nami pripravljen deliti 43-letni Tomaž, ki je pri svoji 11-letni hčerki začel opažati drastične spremembe v vedenju.

Vzgoja in vrtec
08. 05. 2023 10.40

Juhant: 'Če je središče družine otrok, adijo, srečno starševstvo, adijo, srečno otroštvo'

Medvrstniško nasilje se je dogajalo in se bo dogajalo, a vendarle noben ne pričakuje, da bo prišlo do takih pretresljivih ekstremov, ki so se v zadnjem obdobju vrstili med otroki. Prisotna je žalost, ponekod jeza in velika mera zaskrbljenosti, v kakšno smer gre družba. Pojavljajo se tudi vprašanja, kako se o takih dogodkih pogovarjati z otroki in kako jih vzgajati, da bodo zrasli v junake s pozitivnimi vrednotami. Nekaj zelo koristnih nasvetov nam je v nadaljevanju zaupal Marko Juhant, specialni pedagog in strokovnjak s področja vzgoje.

Intervju
24. 10. 2022 05.00

Nermin Bajramović: Dobrega učitelja žene strast do predmeta, ki ga uči

Hudomušen, zagnan, pravičen in predan: To so besede, s katerimi bi lahko opisali osnovnošolskega učitelja Nermina Bajramovića, ki poučuje matematiko. Za svoje delo, trud in predanost učencem je prejel nagrado za izjemne dosežke na področju osnovnega šolstva. Kaj je tisto, kar ga pri delu motivira, kaj mu nagrada pomeni in katere karakteristike po njegovem odlikujejo dobrega učitelja, nam je zaupal v spodnjem pogovoru. Vabljeni k branju.

Prehrana
12. 05. 2022 12.45

Razlogov, zakaj ga uživati, je veliko

Starši želimo otrokom ponuditi le najboljše ter poskrbeti, da bodo njihovi jedilniki kakovostni, uravnoteženi in pestri. Tako bodo naši malčki ostali zdravi ter zrasli v močne, samozavestne in odločne osebe. Pri tem se velikokrat znajdemo v dilemi, saj so določene skupine živil, kot so denimo mlečni izdelki, v javnosti deležne ogromnega razkola: nekateri pravijo, da so nepogrešljiv del otroške prehrane, spet drugi svarijo pred negativnimi posledicami, ki jih lahko povzročijo. Kdo ima (bolj) prav?

Družinsko življenje
10. 11. 2021 08.04

'Tašča me pred vsemi obrekuje in si izmišljuje zgodbice'

Vsi poznamo tisti znani rek, da si družine ne moremo izbirati sami. Stavek pa dobi še toliko večji pomen v primerih, ko smo obkroženi s sorodniki, ki znajo življenje pošteno (za)greniti. To so lahko starši, sorojenci (brati, sestre), strici ali tete in ostalo sorodstvo. A to vseeno ne pomeni, da bi morali družinske odnose za vsako ceno ohranjati še naprej. Včasih je prekinitev nezdravih vezi najbolj zdrava stvar, ki jo lahko storimo.

Za mami
29. 04. 2021 09.33

9 tipov mater, ki jih najdemo na družbenih omrežjih

Vsi poznamo različne forume in skupine na družbenih omrežjih za nosečnice, novopečene matere in starše. Namenjene so predvsem medsebojni podpori, izmenjavi izkušenj in mnenj. Če ste tudi sami del katere od njih, potem ste najbrž že opazili, da jih sestavljajo različni tipi uporabnic, s katerimi lahko vzpostavimo neverjetno povezanost ali pa ravno obratno.

Novice
31. 03. 2021 08.15

Vesela novica za novomeške (doječe) mamice

Najpogostejša mita o dojenju, ki ne držita: "mamica nima dovolj mleka" in "mleko je preveč vodeno". Naštela ju je predstojnica pediatrije v novomeški bolnišnici, Tatjana Pavlin, ki je opozorila, da po njenih opažanjih dojenje upada, morda tudi, ker mamice niso dovolj ozaveščene, nimajo dovolj podatkov, ne dobijo pravih informacij ... Čeprav bi jih morale že med nosečnostjo. Zdaj so pomembni deležniki stopili skupaj in novomeška občina si prizadeva pridobiti naziv Dojenju prijazno mesto, v okviru katerega bodo doječe mamice dobile boljše informacije, imele bodo kotičke za dojenje, na voljo svetovalce za dojenje in skupine za pomoč, pričakali jih bodo napisi "Dojenje je tukaj dobrodošlo". Ker ... prednostim dojenja ni videti konca.

Razvoj in odnosi
09. 11. 2020 07.57

Željko Ćurić: 'Lahko je biti dober v dobrem'

Katera populacija v trenutni situaciji najbolj trpi? Mladi, ki bi se radi družili? Starša v partnerskem odnosu? Ali stari starši, ki ne vidijo svojih otrok in vnukov? O tem smo se se pogovarjali z dr. Željkom Ćurićem, dr. med., ki je med drugim zdravnik, psihiater, komunikolog in soustanovitelj podjetja O.K. Consulting. Intervju si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Resnične zgodbe
26. 03. 2019 08.24

13-letna Sara ima srce parajočo zgodbo

Mamica Petra Vrankar nam je zaupala zgodbo o njeni 13-letni hčerki Sari, ki ima cerebralno paralizo. Deklica je njena princesa, ki vse okrog sebe uči, kaj je bistvo življenja, kako je treba biti hvaležen za najmanjšo stvar. Pozivamo vas, da srčni deklici pomagate tako, da se pridružite zbiralni akciji starega papirja ter ji omogočite nakup večjega vozička, s katerim se bi rada podala raziskovat lepote narave. ''Še vedno ne bo premagovala stopnic, bo pa lahko dejansko sredi gozda poslušala veter in ptice. Lahko bo šla na Menino planino h konjem na pašo. Klanci bodo veliko lažje premagljivi.''

Razvoj in odnosi
21. 10. 2018 18.11

Kako se z najstniki pogovarjati o kočljivih temah?

Obstaja kar nekaj tem, ki se jim starši izogibajo, toda skrajni čas je, da v puberteti spregovorite o njih na glas. Kako najti pravo besedo, kako jih opozoriti na nevarnosti, ki prežijo na njih na številnih zabavah, nam je svetoval zakonski in družinski terapevt Janez Logar. Naj dobijo prave in ustrezne informacije prav od vas, ne pa s pomočjo brskanja po svetovnem spletu.

Malček
15. 02. 2017 11.22

Ko starši postanejo nočna mora na tribunah

Starši, ki med tekmo na tribunah na glas štejejo napake hčerinih soigralk. Desetletnih deklic. Oče, ki se hudo razjezi na osemletnika, ker je na igrišču spotaknil njegovega sina. Pa starši, ki ne govorijo z otrokom, ker ni zmagal. Vse to so žalostne podobe otroškega športa. Kaj storiti, ko odraslim popustijo zavore?

Novice
10. 06. 2015 08.17

Kadila sta pred otrokom, nato sta doživela največji šok!

Sodišče je želelo zaščititi dvoletnika, ki ima težave z dihanjem. Staršem, ki kadijo doma in puščajo vse povsod škatlice cigaret, je otroka odvzelo.

Prebava
10. 05. 2013 15.08

Zakaj so probiotiki koristni?

Človeška družba postaja vse bolj urbana, industrializirana in napredna. V razvitih deželah se razvoj odraža tudi v kakovosti življenja, višjem življenjskem standardu in vse daljši življenjski dobi. Vendar pa sodijo med značilnosti sodobnega načina življenja tudi neredno prehranjevanje in neuravnoteženi obroki, uživanje ''sterilnih/prekuhanih živil'', stresne situacije in poseganje po zdravilih, kar hitro povzroči oslabljeno odpornost organizma. Prva tarča večine zgoraj naštetih pregreh so naši zvesti sopotniki, mikroorganizmi v prebavilih. Čeprav že dolgo vemo, da so koristni, pa se šele v zadnjem času povsem zavedamo, da so za nas življenjskega pomena.

Najstniki
14. 08. 2012 09.01

Nasilje med slovenskimi najstniki

Raziskava Z zdravjem povezano vedenje v šolskem obdobju 2010 je pokazala, da se je več kot 13 odstotkov mladostnikov, starih 11, 13 in 15 let, v letu pred anketiranjem pretepalo vsaj trikrat, skoraj osem odstotkov je dvakrat mesečno ali pogosteje v šoli sodelovalo pri trpinčenju drugega. Več kot 20 odstotkov jih je bilo žrtev trpinčenja.

Potek nosečnosti
13. 10. 2010 16.28

POTEK NOSEČNOSTI: 10. teden

LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Idejnica
02. 03. 2009 19.18

Mamica in očka se ne znata igrati!

Malčki so si enotni: odrasli se ne znajo igrati! Preveč so vsiljivi, nepotrpežljivi in radi vodijo. Zato se nemalokrat zgodi, da malčki ne želijo odraslih pri igri. Če želite izvedeti, kako se naučite "pravilno igrati", preberite naslednje vrstice ...

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863