posesivnost

Kako ugotovite, ali ste v odvisniški zvezi?
Zaljubljenost je ena od najprijetnejših življenjskih izkušenj, obenem pa je lahko tudi zelo opojna. Opevajo jo jo romantični filmi, pesmi in romani, toda ali so lahko odnosi, povezani z ljubeznijo, tudi zasvajajoči? V zadnjih letih je precej govora o odvisnosti od odnosov, pri kateri gre za podobno stanje kot pri ostalih vrstah odvisnosti. Kaj se skriva v globinah takšnih odnosov in kako tovrstno odvisnost sploh prepoznati?

Prihod otroka lahko zamaje še tako trdne temelje partnerske zveze
Prihod novega člana družine lahko močno zamaje temelje še tako zdravega partnerskega odnosa in pri tem se pogosto izkaže, da še kako velja rek: Na otroka te ne more nobena stvar zares pripraviti. Četudi sta partnerja poprej odlično funkcionirala, pa lahko stres, ki spremlja nove starševske vloge, močno spodkoplje samozavest mlade mamice. Ljubosumje na partnerja, posesivnost, nezadovoljstvo s seboj in negativne misli, da 'sem samo še utrujena mama in ne več privlačna ženska', v veliki meri vpliva na razumevanje med partnerjema.

Sindrom mamaposter: zakaj nisem dobra mama?!
O imposterjevem sindromu ali sindromu prevaranta v materinstvu (ang. momposter) govorimo takrat, ko se mati spopada z izrazitim občutkom nesposobnosti, nevrednosti, neustreznosti in predvsem tem, da ni dobra mati. Dvome vase pogosto spremljajo tudi perfekcionizem in močni pritiski nase. Takšna miselnost vpliva ne le na mater, temveč na celotno družino. V nadaljevanju preverite strategije, ki so v takšnem primeru lahko v veliko pomoč.

Vsiljive misli po porodu: "Kaj pa, če bom poškodovala otroka?"
"Kaj pa, če bom poškodovala otroka? Ga bodo drugi okužili z virusi? Vse mora biti popolnoma razkuženo! Moram skriti ostre predmete pred seboj?" so le nekateri od primerov vsiljivih misli, ki so poleg nenavadnih ritualov in anksioznosti temelji obsesivno-kompulzivne motnje v obporodnem obdobju. Ta v večji ali manjši meri vpliva na materinstvo, pa tudi odnos s partnerjem in kakovost življenja nasploh.

Ljubosumni in posesivni otroci: "Mamica je samo moja!"
V času odraščanja se otrok sooča z različnimi čustvi, med katerimi je prisotno tudi ljubosumje. Otrok lahko čuti ljubosumje do sorojenca, vrstnikov, novega partnerja, ki pride v družino, pa tudi do enega od staršev. A če se osredotočimo samo na slednje – kako vedeti, da gre le za razvojno fazo in kdaj se morda zadaj skrivajo globlji razlogi?