posledice kričanja

Kako postaviti otroku meje brez škodljivih metod?
Postavljanje meja otrokom je ključnega pomena za njihovo rast in razvoj, vendar ne zahteva stroge kazni ali kričanja. Psihologinja pojasnjuje, kako lahko starši postavijo meje na spoštljiv in učinkovit način, brez uporabe škodljivih metod.

Opozorilni znaki, ki kažejo na nasilnega otroka
Ko govorimo o nasilju v družini, imamo običajno v mislih čustveno, fizično ali spolno nasilje enega od partnerjev. A nasilje v družini v resnici zajema vsako zlorabo, ki se pojavi v družinskih sistemih. Ena od pogosto spregledanih in stigmatiziranih je nasilje starejših otrok nad starši. Pogosto skušajo starši takšno vedenje ignorirati, pomiriti ali celo opravičevati, namesto da bi poiskali ustrezno obliko podpore.

Takšne so posledice kričanja na otroka
Verjetno ni starša, ki v trenutkih utrujenosti in nemoči ne bi vsaj kdaj povzdignil glasu nad otrokom. A kakšne so posledice, če postane kričanje vzgojna metoda in edini način, s katerim ima starš občutek, da otroka obvlada? Kričanje ima lahko kratkoročne in dolgoročne posledice, ki se običajno kažejo kot razdražljivost in agresija, tesnobnost, nizka samopodoba in depresija. Več o tipih kričanja in njegovih posledicah preberite v nadaljevanju.

Kaj se zgodi, če ne kričite na otroka?
Starševstvo je izjemno odgovorna in težka naloga, a tudi polna lepih trenutkov. Ob tistih manj lepih, ko smo utrujeni in se počutimo nemočne, se lahko zgodi, da zakričimo na otroka in mu na ta način damo vedeti, da je prestopil meje. A kaj bi se zgodilo, če bi povsem ukinili kričanje nad otrokom? Preverite.

'Odšla sem na božično noč, ko sem bila pretepena kljub prisotnosti dveh malčkov'
Okoli nas je ogromno tragičnih zgodb, ki jih nikdar ne bomo prepoznali ali spoznali. Za nasmehi, krasnimi fasadami in fotografijami srečnih družin se lahko skriva marsikaj. Svojo zgodbo o peklu, ki se je odvijal v zlati kletki, nam je zaupala 27-letna Ana, ki se ji je uspelo izviti iz okovov in zaživeti polno življenje mlade mamice dveh otrok.

Kakšne so posledice, če ima otrok preveč igrač?
Želja, da bi imeli naši otroci med odraščanjem več kot mi (in da bi stari starši svojim vnukom zagotovili vse, kar jim srce poželi), spodbuja tudi neskončen krog novih igrač. A s tem, ko imamo hišo polno igrač, našim otrokom – pa tudi sebi – ne delamo nobene usluge. Pravzaprav vse več staršev in strokovnjakov verjame, da bi nam bilo vsem bolje, če bi imeli otroci veliko manj igrač, kot je to v navadi. Preverite, zakaj.

Trik, s katerim lahko z zidov odstranite posledice 'otroških umetnin'
Skoraj vsak malček ima v svojem ranem otroštvu obdobje, ko svojo umetniško žilico rad izživlja kar na stenah domovanja. Se je to zgodilo tudi pri vas? Nič hudega. Razkrivamo vam namreč trik, s katerim lahko sledi flomastra na stenah popolnoma odstranite.

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

Kaj se zgodi, če je otrok priča travmatičnemu dogodku?
Ali je otrok res lahko še premajhen, da bi si zapomnil travmatičen dogodek? Kako travma vpliva na razvoj možganov? Zares obstaja samo ena oblika travme? Vse to si lahko preberete v spodnjem članku, ki smo ga dopolnili z izkušnjama 42-letnega Simona in 36-letne Ivane, ki še danes nosita zapuščino travmatične preteklosti.

5 modrosti japonskih staršev pri vzgoji otrok
Japonska velja za deželo spoštljivih priklonov in prijaznih ljudi, ki izjemno veliko dajo na tradicijo. V duhu tradicionalnih vrednot pa vzgajajo tudi svoje otroke. Ne glede na to, da se naša kultura od njihove precej razlikuje, pa je naslednjih 5 modrosti japonskih staršev tistih, po katerih bi se lahko zgledovali.

Iskrena priznanja mamic samohranilk
To, da se nekdo odloči otroka vzgajati sam in izstopiti iz toksične ali uničujoče zveze je pogumen korak, ki ga je potrebno spoštovati in predvsem razumeti. Hkrati pa zahteva izjemno veliko odrekanja in prilagajanja in ni vedno lahko. To so priznale tudi posameznice, ki vzgajajo otroke same.

Zato ne smete kričati na otroka!
Nikoli ne smete kričati na drugo osebo, kaj šele na otroka. To lahko negativno vpliva nanj in ga je lahko nenehno strah, kdaj boste 'izbruhnili'.

Opozorite otroke na njihovo vedenje
Majhni otroci ne vedo, zakaj so nogavico vrgli v straniščno školjko ali zakaj so strgali vašo revijo, ki je še niste prebrali. Opozoriti jih morate na njihovo vedenje in poudariti, da se to ne počne. Vzrok njihovega dejanja je pravzaprav povsem jasen – radovednost.

Zakaj nikakor ne smete kričati na otroke?
Nihče ne mara, da na njega nekdo kriči, prav tako ne otroci. In tega se morajo starši zavedati! Nenehno kričanje na njih ima lahko resne posledice. Otrok je lahko vedno zmeden, živi v strahu, lahko pa se zaradi tega zateče k laganju in prikrivanju.